Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Cat

Jak zostać zegarmistrzem ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam z tego co dobrze pamiętam to teraz trzeba 5 lat przyuczenia z pracą w zawodzie aby podejść do egzaminu. Ilu jest zegarmistrzów bez świadectwa, czy ten papier jest taki ważny chyba nie. Zakład może otworzyć każdy kto ma tylko jakieś pojęcie o tym.

Papier to jest obecnie mało ważny, kiedyś poświadczał wiedzę, którą się posiadało, teraz nie ma takiej potrzeby, mistrz nie musi posiadać wiedzy. Chociaż dawniej bywali też papierowi mistrzowie, którzy pomimo to mieli mizerne pojęcie...

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he?od kiedy to mozna prowadzic warsztat bez uprawnien? jesli ty jako szef ich nie masz bo jestes np piekarzem to musisz miec jakiegos pracownika ktory te uprawnienia posiada.. no chyba ze zegarmistrz to teraz zawod chroniony na specjalnych uprawnieniach jak lekarz ktoremu wolno wszystko :-P    


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisał kol. Piotr ja bardzo dobrze rozumiem, pisze tylko o tym do czego jest papier, który jak wspomniał  kol. Piotr nie koniecznie swiadczy o umiejetnosciach zwłaszcza teraz w obecnych czasach.  No chyba ze Polska jest na tyle dziwnym krajem ze w kazdym jego rejonie są inne zasady albo cos sie zmieniło w ciagu ostatniego roku...   W moim rejonie czy chcesz prowadzic warsztat zegarmistrzowski czy samochodowy musisz Ty albo jakis pracownik miec papier. Nie wazne czy ta osoba wykonuje jakąs prace - wazne by w dokumentach firmy taka osoba widniała. W moim zawodzie czyli elektryk bez papierów firmę mozesz miec, ale jest to niepełnowartosciowa firma, która moze funkcjonować tylko dzięki znajomościom lub niewiedzy klientów bo wszystkie dokumenty prawne o wykonaniu usługi  (wiekszej niz zamontowanie gnaizdka ;P ) może podbic tylko osoba o odpowiednich uprawnieniach- czyli usluge wykonac mozesz, a potem klient albo buja sie i płaci 2 raz za dokumenty komus innemu, albo Ty jak jestes rzetelny zalatwiasz po znajomosciach u uprawnionej osoby te dokumenty. Ja to akurat rozumiem, bo wykonanie instalacji moze do trudnych nie należy ale wykonanie jej zle jest bardziej niebezpieczne niz zła naprawa zegarka, bądz zle wymieniony olej w silniku (chociaz nieumiejetne naprawienie hamulców juz do niebezpiecznych należy).. jest kilka zawodów nieuregulowanych prawnie.. ale jest tez kilka takich w ktorych papier musi byc z punktu widzenia prawa a nie umijetnosci.

 

Jezeli faktycznie cos sie ostatnio zmieniło to prosze o jakies info na ten temat, bo rzeczywiscie po co CI papier skoro mozesz bez niego wszystko zrobic.. i temat "ajk zostac zegarmistrzem z papierem" jest nieaktualny :)

Edytowane przez Frytejro

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Papier to jest obecnie mało ważny, kiedyś poświadczał wiedzę, którą się posiadało, teraz nie ma takiej potrzeby, mistrz nie musi posiadać wiedzy. Chociaż dawniej bywali też papierowi mistrzowie, którzy pomimo to mieli mizerne pojęcie...

 

 

Przeczytaj jeszcze raz post Piotra ;)

                                                                

 

 Nigdzie nie ma słowa o tym że można prowadzić zakład zegarmistrzowski nie posiadając do tego uprawnień-choć można ;)

Edytowane przez cook

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale o ile wiem, to można sobie założyć zakład naprawy zegarków bez żadnych uprawnień - wystarczy zarejestrować działalność.

Elektryka czy budowlanka to "inna bajka"


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można prowadzić zakład zegarmistrzowski nie bedąc zegarmistrzem?

 

 

Kiedys chyba trzeba było należeć do cechu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No o to mi chodzi o założenie zakładu. Bo po co ci papier do naprawy zegarków dla siebie? Wydawało mi się ze temat jak zostać zegarmistrzem tyczy się tytułu i późniejszej pracy przy tym. Jeżeli tyczy się samej umiejętności i hobbystycznych zapedow.. To inna bajka której można się nauczyć na wiele sposobów zależnych od smykalki zainteresowanego. Ja juz nie pamiętam gdzie bo naprawdę trochę czasu spędziłem na szukaniu szkół i możliwości zdobycia papierów ale pamiętam o akcji - zakład tylko z papierem, możliwe że to były stare newsy...

 

A tak wogole Cook ja pisałem odpowiedz do kolegi wyżej który pisał o warsztacie a nie jak Piotr o umiejętnościach vs papier... Bo to są oczywiste rzeczy :-)

 

Arek a czy do cechu może należeć każdy bez papieru? Czy trzeba mieć jakiś papier i opłacać składkę?

Edytowane przez Frytejro

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

Dzisiaj można prowadzić wiele działalności, nie mając do tego potwierdzonych uprawnień, czy innych "papierów".

Oczywiście nie wszystkich, ale bardzo wiele.

Kiedyś nawet na prowadzenie budki z frytkami trzeba było mieć jakieś przygotowanie, min. ukończony kurs gastronomiczny. Inaczej pozwolenie było poza zasięgiem. 

Nie można było odziedziczyć po bliskich gospodarstwa na wsi bez przygotowania rolniczego.

Teraz każdy może zostać rolnikiem, kupić ziemi ile mu się podoba, jak ma taki kaprys.

A jak ma ochotę zostać "zegarmistrzem", czy "szewcem", etc.,  wystarczy tylko jego wola.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest w tym całym ustroju piękne :D.

 

Piękne, czy nie - nikomu nie zagraża, a rynek weryfikuje.

Wiele "uprawnień" to sztuczne wymysły


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne, czy nie - nikomu nie zagraża, a rynek weryfikuje.

Wiele "uprawnień" to sztuczne wymysły

Gorzej jak gabinety lekarskie "wyluzowani demokraci " zakladają czy kancelarie prawne....

Reszta to prawda-by tylko kase wyrwać i utrudnić


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak gabinety lekarskie "wyluzowani demokraci " zakladają czy kancelarie prawne....

Reszta to prawda-by tylko kase wyrwać i utrudnić

 

No wiesz, kobiety na przykład nie mają "papierów" uprawniających do rodzenia dzieci, a całkiem nieźle im to idzie. Ale poczekamy, to może wprowadzą takie wymogi... ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie mówiąc -z obserwacji,niektórym by się przydały uprawnienia... :(


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat ma tytuł "Jak zostać zegarmistrzem"

 

 

Szanowni Koledzy, jako że jestem już dość stary i dość dobrze pamiętam czasy, w których chcąc być dobrym rzemieślnikiem trzeba było przejść minimum trzyletni okres nauki by otrzymać tytuł czeladnika, nie mistrza, tylko czeladnika w zawodzie.

Czyli był to pierwszy stopień praktycznej i teoretycznej nauki zawodu, zakończony oczywiście egzaminem praktycznym i teoretycznym.

Dla egzaminu czeladniczego w zawodzie zegarmistrzowskim została opracowana i wydana w roku 1930 przez (nazwisko autora i nazwę wydawnictwa wpiszę póżniej) seria pytań, na które kandydat do egzaminu na czeladnika musiał poprawnie odpowiedzieć.

Chciałbym Kolegom przedstawić wszystkie te pytania egzaminacyjne w następującej formie, a mianowicie:

Codziennie wieczorem będę zadawał jedno pytanie z egzaminu na czeladnika zegarmistrzowskiego i będę czekał dobę na Państwa odpowiedzi.

Następnego dnia podam prawidłową odpowiedź i zadam następne pytanie. Itd.

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania nie będą sprawiały Państwu problemów.

Bo z tego co się orientuję, to duża część Kolegów tu piszących legitymuje się dyplomem wyższej uczelni, a średnią szkołę to skończył chyba każdy tu piszący.

Kol. Piotra Ratyńskiego i innych Kol. z tytułem MISTRZA w tym zawodzie proszę o niepodpowiadanie.

 

Pytania z egzaminu mistrzowskiego będą w następnej kolejności.

 

Proszę o krótkie i zwięzłe odpowiedzi, bez zbędnych komentarzy.

 

                                  

 

                              EGZAMIN USTNY.

 

                                       Materiały.

 

1- "Które są najważniejsze materiały w zegarmistrzostwie?"

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm wprswdzie jestem na wakacjach  w grecji obecnie ale poki mnie zona za tabletowanie jeszcze nie bije to jedyne co znalazlwm ogolnie to do obrobki :

 

stal twarda,miekka

mosiadz miekki , kuty

i metale lekkie...

 

ale to pewnie zla i malo precyzyjna odpowiedz 


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

"Proszę o krótkie i zwięzłe odpowiedzi, bez zbędnych komentarzy."

 

1. Metale. :) I ich stopy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

Stal,żelazo, metale kolorowe i szlachetne, kamienie

 

Pozdrawiam


markopolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Nr. 1  -  poprawna odpowiedź to:

 

"Stal i mosiądz."

 

2 - "Jakimi sposobami wytwarza się stal?"

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metodą Bessemera i metodą Thomasa, są to metody konwertorowe.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

Nie chcę już zostać wirtualnym czeladnikiem.  :mellow:.  Stal i mosiądz to stopy metali, ale nie będę apelował :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stal nie jest stopem metali. Jest stopem żelaza i węgla. Do 2,11% węgla w stopie z żelazem.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej tej wartości to żeliwa.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

Stal nie jest stopem metali. Jest stopem żelaza i węgla. Do 2,11% węgla w stopie z żelazem.

 

 

Czasami jest. Myślałem o nierdzewnych kopertach czy  koronkach Ale ja tam się nie znam...

Edytowane przez henio.w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.