Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

STARUSZEK

Omega raf

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jest taka Omega - o ile wszystko poza tarczą jest ok, werk z numerami pasującymi, dekiel mniej więcej ok, koperta, korona ok, to tarcza budzi moje największe wątpliwości, po pierwsze nigdzie nie znalazłem specyfikacji a do rafoskiej niezbyt pasuje, z drugiej strony w sieci jest kilka zdjęć czarnych tarcz, ale zdecydowana większość wygląda na malowanki, czy widział ktoś gdzieś wiarygodne żródła potwierdzające takie tarcze w tym modelu ? Ref przynajmniej tych w sieci identyczna czyli 2292 ale moim zdaniem praktycznie wszystkie są malowane/drukowane etc. na nowo, ta nie wyglada aż tak żle ale czy była taka tarcza ?

 

 

 

 


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej nie widziałem ;)

Dawna renowacja?,co myślisz?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie murzynki RAFu w specyfikacji 6b/159 jakie widziałem miały właśnie takie tarcze, różniły sie ewentualnie kropkami z lumy na indeksach oraz i ich położeniem (na końcu indeksu lub w połowie) i tu co ciekawe, te kropki z lumy zawsze były bardzo "świeże" wyglądające na nowe...

co również ciekawe bywaj także tarcze białe o tym wzorze...

może były to tarcze z epoki zamienne/serwisowe robione przez innego podwykonawcę?! tak głośno myślę....

generalnie wiekszość pojawiających się murzynków ma właśnie taki wzór tarczy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to może być maliwanka, nawet Wesolowski w Military Timepieces popełnił co najmniej kilka błędów więc tym bardziej sobie bym nie ufał, dlatego zapytałem o wiarygodne źródło, widuje się czasem Longinesy raf też z czarną tarczą i sytuacja wygląda podobnie.

Jedno mnie zastanawia czcionki na czarnych malowanych tarczach w sieci są identyczne i oczywiście różnią się od standardowych białych, które występują w 3 typach.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Very original RAF Navigator's Omega 6B/159 wristwatch, issue serial number 3186/56, movement number 9974273 (movement dates from approximately 1943).

In 1956 the Ministry Of Defence (MOD) modified existing used stocks of the wartime Omega Navigator's wristwatches and replaced the dials, crowns and cases but retained the superbly accurate chronometer rated 30 T2 SC movements which had shown such sterling service during the war years. The watches had robust all steel (probably Dennison) cases and screwed steel backs.

This example has the typical MOD replacement matt black dial with tritium markers. The hands are probably the original blued steel hands which have been tritium coated by the MOD. The 30 T2 SC movement is rhodium silvered finish without shock protection and is in clean condition.

 

post-24238-0-53576200-1376689113.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

co również ciekawe bywaj także tarcze białe o tym wzorze...

 

post-48316-0-41541900-1376689687_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luma to już w ogóle nie pasuje, natomiast faktycznie białe o takim kroju widywałem natomiast inny krój czarnych jakoś nie wpadł mi nigdy w oczy.

Nie mam pojęcia co z tym zrobić/myśleć, w tej Omedze stan tarczy niezbyt pasuje do stanu wskazówek i zupełnie nie pasuje malowanie na biało standardowych niebieskich wskazówek, większość jest właśnie zbyt nowa aby były oryginalne - oczywiście patrząc na zdjęcia, na żywo nigdy takiej nie widziałem.

Przeglądałem też archiwa sklepów sprzedających oryginały wojskowe i też nie było ani jednej czarnej.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krój może i taki sam ale wielkość cyfr i rozmieszczenie na tarczy zupełnie inne.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek ten ostatni pokazany prze Ciebie murzynek to inny model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tarcze mogą być tymi tarczami zastąpionymi przez Ministry of Defence w 56 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam szukałem to widziałem te dokumenty i wiele innych też przy okazji, ale niestety nie znalazłem nic co by wskazywało na faktyczną produkcję czarnych tarcz w modelach dla Raf i Fleet Air Arm, do całej reszty nie ma się co czepiać choć można jak ktoś chce, ale tarcze czarne to chyba jednak twórczość ludowa ...

Gdzieś był też dok. specyfikacji z wydrukowaną tarczą Omegi dosyć wiekowy i oczywiscie białą tarczą ...

A tą białą Raf-oską którą wkleiłeś - zobacz krój liczby "4" jest inny a na czarnej jest współczesny - dokładnie taki jak 44444.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tarcze mogą być tymi tarczami zastąpionymi przez Ministry of Defence w 56 roku

Też coś takiego widziałem ale z tego co wiem to Omegi które zostały po wojnie w magazynach zostały sprzedane z magazynów.

Wydawali by zegarki z przed 14 lat i do tego inwestowali w zmianę tarcz ?

 

Poniżej niby o tym piszą ale to są domniemania ...

http://www.vintage-watches-collection.com/watch/omega-watch/important-omega-mark-vii1956-mod-upgrade-steel-1944/


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O sprzedaży też faktycznie słyszałem... Ale może zegarki niesprawne czy uszkodzone, które wymagały serwisu z powodu uszkodzenia/zanieczyszczenia/brudy dostawały nowe części w tym tarcze!?

Zapas części na pewno w magazynach był, a zegarek sprawny z pewnością łatwiej sprzedać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie w "zmianę" a "odnowienie" po latach leżakowania w magazynach....-głośno myślę ;)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ATP sprzedane po wojnie miały dodatkowe bicia (bravingtons), w przypadku Raf nic takiego nie miało miejsca - sam mam z białą tarczą i bez żadnych oznaczeń - czysty dekiel - ewentualnie jest to logiczne - dekiel bez bić gdyż zegarek nie został wydany z magazynu a więc nie ma prawa mieć oznaczeń. Czy Firma Goldsmitch&Silwersmidtch ewentualnie inne zajmowała się sprzedażą Raf-oskich - teoretycznie z oznaczeniami też powinni wykonać dodatkowe bicia - moim zdaniem.

Do Longinesa www którego mam mam też dowód zakupu prywatnego z Włoch i dziesiątki innych dokumentów potwierdzajacych pobyt tej osoby w tym czasie we Włoszech, z tego co wiem to Longines www został zakupiony na pamiątkę ... nikt nie wydał tych zegarków jako wyposażenia ...

Czego to wszystko dowodzi ? Zupełnie niczego .

 

A ta omega jest w linku w połowie strony za 500$ z groszami

http://www.thehackwatch.com/watches.htm

 

 WWII Omega Hydrographic Service Pilot's Watch

Rare Omega HS8 marked Fleet Air Arm pilot's watch [click here]. These were almost identical to the RAF version (6B). According to Wesolowski's Military Timepieces, the earlier models had spring bars and a plated brass case while after 1942, to save money, they used the same alloy case and fixed bars as the 6B. This watch is the later version. Very clean 16-jewel movement [click here] runs good. The dial has a maroon, pebbly look when viewed up close. Originally purchased from FinerTimes. With a nice pigskin strap.

Koleś zupełnie niewiarygodny choć członek NAWCC - wystarczy spojrzeć na pierwszego Longinesa i opisaną koronę jako oryginalną i do tego 1700$ ...

EDIT: oczywiście przejrzałem przed chwilą Wesolowskiego i nic nie ma na temat czarnej tarczy .

 

Edit: Dziękuję oczywiście za wszelkie sugestie Koledzy, dzięki Wam sam troszkę otworzyłem oczy i na razie moim zdaniem te czarne tarcze są ... raczej nie są dziełem Omegi a przynajmniej tak wynika z wpisów w temacie - moim zdaniem.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie ten model,ale Omega z tego samego czasu[1942-43] no i czarna tarcza.....-widać charakterystyczne "gwiażdziste"przebarwienia ,oczywiście to pewnie nie norma ale w pokazanej przez Ciebie takich nie widać.....

P.S Zwróć uwagę na "4"

 

post-48316-0-81025400-1376727180_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Co ciekawe wszystkie zegarki w sieci o tym omawianym "wzorze", zarówno czarne jak i białe, są identyczne w szczegółach, wzór tarczy jest ten sam, przykładowo ta 4-ka także! tak glośno wnioskuje, że mogły one wychodzić spod jednej reki?!

 

 

Ja również skłaniałbym sie ku temu, iż Omega nie wydawała w oryginale zegarków z czarna tarcza...

Te omawiane przez nas mogą być jedynie późniejszym dziełem np. firm odpowiedzialnych za ich serwis, ale to nasze domysły... niestety na dzień dzisiejszy chyba nie ma na to żadnych dowodów w formie pisemnej :/

pozdrawiam

K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.