Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

maciato

zegar do lotów gołebi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Trafił do mnie bardzo ciekawy zegar dla gołębiarzy. Nie mam niestety do niego kluczyka więc na dzień dzisiejszy nie wiem czy jest sprawny. Jeżeli ktoś będzie w stanie powiedzieć coś więcej o tym zegarze byłbym bardzo wdzięczny. Wszystkie części sygnowane tym samym numerem 177 więc nie jest to składak. Jaki stary może być ten zegar ? Czy ze zdjęć można stwierdzić, że jest kompletny ? Zegar bardzo mi się podoba i nie zamierzam się go pozbywać ale chciałbym znać chociaż szacunkową jego wartość.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Kilka zdjęć :

 

 

7rtf.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

h21u.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

4g6p.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

7qzz.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

4sdx.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

1i6r.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

xkfa.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

c2pm.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

ndyv.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

e7zw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

nte2.jpg

 


Uploaded with ImageShack.us

 


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę się z prośbą o informację na temat tego zegara.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat zegara niewiele wiem, ale kierowany własnym złym doświadczeniem pragnę zwrócić Ci uwagę, iż osoby wykorzystujące w przeszłości tego typu zegary (bo obecnie przeszli na "elektroniki") to hodowcy gołębi pocztowych, a nie gołębiarze. Kolega hoduje gołębie pocztowe (sądzę, że jest to droższe hobby niż kolekcjonowanie zegarków :blink:) i tyle ile mi się dostało za "gołebiarzy" to nikomu nie życzę. :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiony tutaj zegar rzeczywiście jest stary, może pochodzić nawet z samego początku XX w. Numery patentów pozwoliłyby sprecyzować okres powstania urządzenia. Służyło do rejestracji czasu przelotu gołębi pocztowych. Nie znam się na hodowli gołębi, ale parę rzeczy da się ustalić.

 

Zegar pozwala na odbicie na taśmie papierowej (za pośrednictwem kalki maszynowej) aktualnego wskazania czasu. Oś godzinowa, minutowa, sekundowa są wyprowadzone na tył mechanizmu i zaopatrzone w dodatkowe wskazówki (chodzą w lewo) odbijające swój ślad na papierze. Załączam zdjęcie jak to wygląda w późniejszym modelu. Na czwartej tarczce wskazywany jest odcinek czasu (w godzinach) od momentu startu odliczania. Ten czas można zerować, bo wskazóweczkę na tarczy głównej przestawia się palcem - na osi jest sprzęgło. 

 

post-22303-0-87516800-1379843500.jpgpost-22303-0-85828300-1379844549_thumb.jpg

 

Pomocnicza tarcza w prawym rogu jest dla mnie zagadką, choć to może byś stoper/sekundnik z własnym balansem. Z kolei duże, rewolwerowe koło z numerowanymi gniazdami to magazynek na obrączki ściągane z nóżek kolejnych gołębi meldujących się na mecie.

 

Działanie zegara widziałbym tak: W momencie startu gołębi zeruje się wskazania na pomocniczej tarczy, odbija na taśmie papierowej czas startu oraz zamyka i plombuje zegar. Hodowca z zegarem wraca do gołębnika i czeka na powrót swoich pupili. Kiedy gołąb wlatuje do gołębnika, ściąga mu obrączkę, umieszcza w dziurze nr 1 i odbija czas pokręcając kluczem (korbą?) którego tu brakuje. Po odbiciu następuje obrót tarczy rewolwerowej i można zarejestrować przylot kolejnego posłańca. W ten sposób maksymalnie 24 gołębie. Po zawodach zaplombowany zegar trafia do sędziów, którzy na podstawie taśmy z rejestratora ustalają zwycięzców zawodów.

 

Sam mechanizm zegarowy to bardzo solidna konstrukcja o podwyższonych parametrach w stosunku do zegarów domowych. Kupiłem sobie kiedyś taki mechanizm z myślą o przerobieniu kuchennego Junghansa na porządny zegar, ale mi przeszło - tyle jest innych zegarów.

 

 

 


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 0 RH+ mam pytanie na temat tego zegara czy był by on do sprzedania ewentualnie zamiana na inny dzękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 0 RH+ mam pytanie na temat tego zegara czy był by on do sprzedania ewentualnie zamiana na inny dzękuje

Ten temat jest z sierpnia tamtego roku - najlepiej napisz prywatną wiadomość do tego co wkleił zdjęcia bo tak to może nie dostrzec twojego pytania

Aby napisać wiadomość kliknij na jego "obrazek" tam ci wyskoczy "napisz wiadomość" jednak widać że kolega często na forum nie bywa - ostatni raz 5 lutego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.