Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

s1271

Bałtyk - gdzie naprawić, przejrzeć, wymienić szkiełko

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie kłaniam się wszystkim nisko, jako że to mój pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni temat na tym forum. 

Mam na imię Radek i mieszkam obecnie na lubelszczyźnie niedaleko Puław.

Nie jestem zegarmistrzem, nie interesowałem się tą tematyką do tej pory. Ze względu na 2 zegarki jakie posiadam może się to zmieni. 

 

Do rzeczy.

MAm w domu i nawet używam 2 zegarki. Bałtyk i Poljot. Wiem, że tylko jeden z nich jest krajowej produkcji i na nim chciałbym się skupić.

Można je obejrzeć pod poniższym linkiem :

https://plus.google.com/photos/111068029071978314908/albums/5917843321972209809

 

Bałtyk ma wygrawerowane numery 5989190 mechanizm 2409

Poljot 0686126, mechanizm 2414 . Tak się to chyba rozszyfrowuje.

 

KAżdy z nich ma jakieś drobne niedomagania.

Bałtyk chodzi dokładnie ale raz na jakiś czas lubi się zatrzymać. Oddałem do czyszczenia w lokalnym zakładzie, zapłąciłem parę dych ale w 100% nie usunęło to usterki. NAdal od czasu do czasu się zatrzyma. (1, 2 razy dziennie a czasem chodzi 3 dni bez problemu) 

No i najgorsza informacja, wczoraj zbiłem a raczje pękło z mojej winy szkiełko. (używam go na co dzień wymiennie z Poljotem)

 

Gdzie taki zegarek mogę oddać do gruntownego przeglądu nie martwiąc się o ich los, to ze mi ktoś czegoś nie podmieni itd.

Pewnie niewiele są warte ale nie to mnie interesuje. MAją wartość sentymentalną. Bałyk jest po Dziadku a Poljota nosił mój Ojciec kiedyś. 

Czy takie szkiełko jest trudno dostępne ?

 

Pamiętam z dzieciństwa, że Poljot miał wymienianą szybkę (kiedyś była taka z powiększeniem nad datownikiem) i tarczę. Wskazówka sekundnika też była prosta. :) Syntyment to nie wszystko. Te zegarki są po prostu eleganckie, subtelne - po prostu męskie. Takie lubię i dlatego zaczynam budować kolekcję polskich zegarków i wiedzę na ich temat. Zaraz lecę kupić książkę o której czytałem na tym forum. :)

 

Z góry dziękuję za miłę przyjęcie i wszelką pomoc.

 

Najlepszego,

Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witamy nowego Kolegę.Zegareczki ładne,warto o nie zadbać.Takie przeglądy to nie problem dla zegarmistrza,wątpię też, żeby ktoś tam coś podmieniał.Książkę naprawdę warto kupić,dużo Ci pomoże,jeśli chcesz zbierać polskie zegareczki.Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto dbać o zegarki. Duża grupa forumowiczów to albo zawodowi specjaliści od zegarków, albo amatorzy z dużym doświadczeniem, ale pozostali to pasjonaci korzystający z usług dobrych mistrzów zegarmistrzostwa. Prawie każdy z nas ma swojego zaufanego speca od zegarków, na którym polega i jest pewien jego umiejętności. Jeżeli zaniosłeś do zegarmistrza zegarek definiując uszkodzenie, a zegarek po naprawie zatrzymuje się tak samo jak przed naprawą to rzeczywiście musisz chyba poszukać kogoś innego. Polskie zegarki to bardzo wdzięczny dział kolekcjonerski, a nim kupisz książkę możesz ją znaleźć w wątku o Błoniu w formie pdf. 

Bałtyk miał dwa rodzaje tarcz. Ty masz pierwszą a ja drugą :).

post-57210-0-07703000-1377881145_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za miłe przyjęcie Panowie. Nie bardzo jestem w stanie wyrazić co mnie ciągnie do tych zegarków ale przyjemne to uczucie. :) Może sentyment ? Mało ważne - oby nie przeszło.

 

Co do książki. Czytać wolę z papieru. Poczekam. Jeszcze dziś zamówię.

Z pierwszymi zakupami wstrzymam się do czasu zdobycia elementarnej wiedzy. Obecnie nie jestem w stanie określić czy to co widzę jest warte swojej ceny lub czy bardzo chce dany egzemplarz. Trochę to irytujące.

Przeczytałem kilka wątków, przeczytałem i obejrzałem stronę o polskich zegarkach stworzoną przez jednego z klubowiczów i to by było na tyle.

 

NA koniec zapytam raz jeszcze. Może ktoś z Was posiada szkiełka do takiego Bałtyka jak mój ? Przykro patrzeć na to pęknięcie.

No i może znacie dobrego zegarmistrza w Puławach czy Lublinie ? Takiego do którego chciałoby się wracać.

 

Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś z forum podjął by się naprawy.Wysyłasz zegarek pocztą.Co do zakupów,np;z Allegro zawsze jak nie masz pewności,wrzuć fotki na forum,na !00% ktoś Ci pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wymianą szkiełka, nie powinien mieć kłopotów nawet ten "Twój" zegarmistrz. Mówię o zegarmistrzu nie wymieniaczu baterii :). Przynajmniej mój ma szkiełka w prawie każdym rozmiarze, a jeżeli nie to dosłownie w kilka dni mu dostarczają. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś z forum podjął by się naprawy.Wysyłasz zegarek pocztą.Co do zakupów,np;z Allegro zawsze jak nie masz pewności,wrzuć fotki na forum,na !00% ktoś Ci pomoże.

 

Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie ale uznaję je za ostateczne. Wolę osobiście.

 

Czy kopertę takiego Bałtyka da się poddać renowacji, żeby wróciła do dawnego blasku a przynajmniej była bliższa oryginalnemu wyglądowi czy świeższa ? Nie myślę o tym w przypadku tego zegarka ale ciekaw jestem czy takie rzeczy są wykonalne i czy robią je np. forumowicze.

 

No i jeszcze jedno. Skąd zdobywacie koperty czy szkiełka ? Tylko używane zegarki czy może są tacy co mają coś co z "taśmy" w fabryce spadło dawno temu ? Zdarza się, że kupujecie zegarek tylko dla szkiełka czy koperty ? 

 

Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powłoki na kopertach odtworzyć można w specjalistycznych zakładach usługowych. Indywidualnie się tego raczej nie wykonuje. Poniżej masz przykład koperty zniszczonej z przetarciami i po złoceniu. Natomiast koperty stalowe, bardzo dobrze się polerują i można doprowadzić je samemu do super stanu. Pomimo coraz mniejszej ilości zegarków z tradycyjnymi szkiełkami w dalszym ciągu są produkowane i bez problemu można dobrać rozmiar i kształt krzywizny (wypukłość). Tak jak pisałem, najtaniej chyba u zegarmistrza od 5 do 10 zł.

post-57210-0-26310900-1377892757_thumb.jpg

post-57210-0-06698100-1377892767_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadas,

serdecznie dziekuje. Zacznę od szkielka. Gruntowna renowacje zostawie na pozniej jak juz znajde tego wlasciwego zegarmistrza a w miedzyczsie popytam tu i tam. Moze lokalnie kogos znajde. Pochodze z Płocka i wlasnie sobie przypomnialem, ze kobieta w jednym z takich bateryjkowych, jak to okreslacie, punktow kiedys dala mi namiary na zapalenca z fachowca z Plocka. Musze odszukac karteczke z tekefonem. Pamimetam, ze podala mi jego ksywke. Chyba "wrzeciono czasu". Bywam raz na jakis czas u rodziny. Moze to bedzie dobry trop. Byl jeszcze zegarmistrz w Plocku na ul. Rembielinskiego ale to dawno temu. Slynal z jakiejs kolekcji zegarow, sciennych lub z kukulka. Nie pamietam dokladnie. To bylo ze 20 lat temu. Fajnyzaklad. Jak sie weszlo o 12 do niego to cala sciana za jego plecami ozywala.

Ide spac bo zaczynam pisac malo potrzebne rzeczy. Ksiazki zamowione. Pozostalo czekac.

 

Jeszcze raz dzieki za pomoc.

 

Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem na odnowienie zegarka jest czas i pasja. Taka koperta czy tarcza wpadnie predzej czy pozniej. czasami za pare zotych, tylko trza szukac. Zdarza mi sie kupowac dla samej tarczy lub koperty. Bywa ze z 3 zegarkow wyjdzie jeden, ale piekny. Oczywiscie wszystko musi byc jak powinno, nie robie frankensteinow.

Twoj Poljot ma nieorginalna tarcze, tj zamiennik zwany tarcza warszawska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem na odnowienie zegarka jest czas i pasja. Taka koperta czy tarcza wpadnie predzej czy pozniej. czasami za pare zotych, tylko trza szukac. Zdarza mi sie kupowac dla samej tarczy lub koperty. Bywa ze z 3 zegarkow wyjdzie jeden, ale piekny. Oczywiscie wszystko musi byc jak powinno, nie robie frankensteinow.

Twoj Poljot ma nieorginalna tarcze, tj zamiennik zwany tarcza warszawska.

 

Tak, jestem świadom nieoryginalnej tarczy. Pamiętam, że była wymieniana. Pamiętam też, że szkiełko było z powiększeniem nad datownikiem. Spytam Ojca co mu zrobił, że tak go pokiereszował. Rozumiem, że nie każda tarcza warszawaska wygląda tak samo ? Czym się charakteryzuje ?

 

dobrego początku tygodnia,

Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"wrzeciono czasu" to znany Sprzedający z Allegro -  szevo26 - faktycznie jest gdzieś spod Płocka - kontakt znajdziesz po nicku.

Tylko, że on "robi" w używanych zegarkach szwajcarskich lepszych marek (zwykle Breitling, Omega itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Nie chcę zakładać nowego tematu, a ten jest dość bliski mojemy pytaniu.

 

Otóż mam już dwa błoniaczki, kolejne w drodze, jestem ciekaw czy jest jakiś sprawdzony specyfik nadający się do czyszczenia ich tarcz tak aby jednocześnie jej nie zepsuć (Sama woda usuwa tylko paproszki. Starsze plamki i przebarwienia zostają).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem z 5 razy i poniosłem porażkę .Próbowałem w wodzie z Ludwikiem , i o ile tarcza się domywa to rozpuszczają się indeksy.

Są jakieś słabe ,bo np. Delbana i Atlantic umyły się ładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie zegarmistrz mówił, że do czyszczenia tarcz najlepszy jest sok z ziemniaków, sam tego nie stosowałem, więc nie wiem jakie są rezultaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Elob500
      Lecimy z tematem ETA 7750 w Poljocie a tak naprawdę Poljot-International &Basilika, Strumanskie.
      Z tego co wiem czas powstania to okolice po 2010 roku. 
      Info z cennika.
      Recommend retail price list „Poljot-International &Basilika“ 2013 ceny  w Euro.
      7750.3081190 Automatic chronograph "Gagarin", stainless steel case, glass back, 5 atm waterresistant, grey dial, leather strap, box; limited to 500 pcs. 1400,-
      17 7750.1740711 Automatic chronograph „Baikal“, stainless steel case, polished, brushed, sapphire glass, glass back, 5 atm, silver guilloched dial, leather strap, box 1299,-
      17 7750.1740712 Automatic chronograph „Baikal“, stainless steel case, polished, brushed, sapphire glass, glass back, 5 atm, brown guilloched dial, leather strap, box 1299,-
      17 7750.1740713 Automatic chronograph „Baikal“, stainless steel case, polished, brushed, sapphire glass, glass back, 5 atm, dial guilloched black, leather strap, box 1299,-
      I zdjęcia tego co udało  mi się znaleźć.
       
      Gagarin jak by ktoś coś to plis info...





       
       
       
    • Gość
    • Gość
      Przez Gość
      29 kamieni
       
    • Przez MISTYK
      tarcza 38,9  Templariusz 

       
      #MojecyferblatyRKMistyk
    • Przez Mike S
      Poljot 3017
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.