Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mariusz

Vienna regulators "REMEMBER"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wpadlem na taky oto mechanizmus zegara rescha bardzo nisky numer, dwouwagowy tarcza 18,5cm.Jest jeszce lozisko nastawne a mpz! IMG_20201011_164249.thumb.jpg.23e88f39dc819a541bfb825293e27749.jpg

IMG_20201011_170232.jpg

IMG_20201011_170426.jpg

IMG_20201011_170446.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję   :)

 

Czy mógłbyś zrobić zdjęcie numeru tak by był wyraźnie widoczny ?

Może również zdjęcie środka tarczy, by spróbować odszyfrować napis  i wsadzić do archiwum .

Dwu wagowych z niskimi numerami jest bardzo mało.

Jeszcze raz  gratuliję.

Górne okucie wahadła i wieszak zachowały się w oryginale ?

 

EDIT

Numer chyba dobrze widać na pierwszym  zdjęciu  - 8268 ?

Numery są zgodne na wszystkich elementach ?

 

 

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że poruszyliście temat podwójnych pleców dodam kilka fotek.

Deska nazwijmy ją ta nie widoczna nie posiada forniru ani oznak że mógł się na niej znajdować.

Sanki do niej  też przykręcone nie były bo nie widać śladów po śrubach.

Na elementach skrzyni widać że kolor desek jest równomierny dla całej głębokości deski plecowej.

Dolna deska faktycznie pozbawiona jest forniru, górna deska po bokach i broda też go nie mają. 

 

 

20201012_161554.jpg

20201012_161702.jpg

20201012_162025.jpg

20201012_162048.jpg

20201012_162104.jpg

20201012_162115.jpg

20201012_162122.jpg

20201012_162141.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak numer jest 8268,a taky numer jest na przednej a tylnej plyte a na podkladke tarczy, niestety wieszak a wahadlo jest od rescha z poznejsiego okresu! Napis na tarzcy jest chyba: Josef Stašek hodinár? 

IMG_20201012_181302.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marian72 napisał:

Tak numer jest 8268

 

Dzięki za potwierdzenie numeru i zdjęcie środka tarczy.

Szkoda, że wahadło późniejsze, ale zawsze można pokusić się o replikę.

 

 

 

6 godzin temu, arek1a2b napisał:

Jako że poruszyliście temat podwójnych pleców dodam kilka fotek

 

Arek - czy mnie wzrok myli, czy te wewnętrzne plecy  do których jest przykręcony wieszak są ze sklejki ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mariusz napisał:

Arek - czy mnie wzrok myli, czy te wewnętrzne plecy  do których jest przykręcony wieszak są ze sklejki ?

Twój wzrok Ciebie nie zawodzi 😉

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie masz prostą odpowiedź na pytanie o oryginalność skrzynki.

Rozetnij kawałeczek  sklejki od spodu by rozwarstwić i sprawdź jaki jest rodzaj użytego kleju...

Wg mnie są nikłe szanse na używanie sklejki w okresie teoretycznej daty produkcji mechanizmu.

Dodatkowo trochę się  technologicznie kłóci by do tak cienkiej sklejki mocowano wieszak .

Kolejna rzecz - zaciek bejcy na plecach ( na desce ) idący od tyłu.

Pleców od tyłu nie bejcowano raczej ...


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miejscu wieszaka są drewniane wstawki widoczne na zdjęciu z dziurą. 

W miejscu płyty jeśli była wcześniej nawet deska z fornirem to była cienka, nie grubsza niż 0,5 cm więc mogła po prostu pęknąć i wymienili ją na byle co.

Ja jej ruszać tez nie będę, kupiłem z ciekawości i z uwagi na fajnie zachowany mechanizm, nacieszę oko, zrobię serwis i cóż.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że produkcja sklejki zaczęła się w 1886 roku. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak! Tyle że, niemal do przełomu wieków, była produkowana  jedynie do produkcji skrzyń i opakowań do transportu. Była to sklejka niskiej jakości, a najcieńsza to 10mm +- 3mm. Pierwsze maszyny do normalizacji płyt, zainstalowano w Rosji na samym początku XX w. W Ameryce nieco wcześniej, ale zanim zagościła w europejskim przemyśle to trochę lat minęło. Pierwsze projekty mebli z wykorzystaniem sklejki, zaczęto tworzyć w szkole Bauhaus. Trzeba też pamiętać że był to zawsze materiał drogi, co podnosiło cenę produktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, shreq napisał:

Trzeba też pamiętać że był to zawsze materiał drogi, co podnosiło cenę produktu.

 

Intuicja mi podpowiada że wartości zegara raczej nie podnosi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, arek1a2b napisał:

 

Intuicja mi podpowiada że wartości zegara raczej nie podnosi :)

No w tym przypadku , to nie wiem . Ale wiem , że jak jest szyba , to dobrze , a jak stara szyba , to lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek - masz sprężynowy mechanizm Rescha - jeden z kilkudziesięciu na świecie obecnie znanych / skatalogowanych, a przejmujesz się, że kiedyś go ktoś wstawił w skrzynkę "inną" .

To też historia.

Nie przejmuj się tym - jest i tak bardzo dobrze.

Wiesz ile już podchodów było  by wyciągnąć ode mnie sprężyny  Rescha ?

Tego po prostu na rynku  NIE MA.

Jeżeli ktoś sprzedaje, to  wg mnie w zdecydowanej większości bez świadomości co sprzedaje.

I na to ( takie sytuacje) sporo osób poluje .

 


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo jakaś sprężyna  (mechanizm sie plątał} Nie drogo. Mariusz , potrafisz zbudować klimat :)P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że "sprężynę" Rescha "spotykam" średnio raz w tygodniu na różnych portalach aukcyjnych i nie tylko. Bez przesady nie są to najrzadsze zegary na rynku, ani też najbardziej poszukiwane ;).

Niemniej na pewno dla wytrawnych kolekcjonerów stanowią bardzo cenny element kolekcji. :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki - super, że je widujecie tak często.

Można prosić o linki do aukcji ?

Tu lub pod stołem...

Części zamiennych do nich potrzeba od metra.

No i wkład w katalogowanie będziecie mieli.  :)

 

Edit

 

Fakt - znalazłem jednego  :)

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego na allegro znalazłem - jak pisałem.

Pozostałe są mało sprężynowe - nie uważasz  ?  ;)

Ciekawe ? - może i tak.

Tylko cena tego oryginalnego jakby nie nasza .

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmnik zachowam dla potomnych ;)

s-l1600.thumb.jpg.53afad825aa22034fabb033a492d54e3.jpgs-l16001.thumb.jpg.3450bf064e44743c7b9e0ff2cc8f4af3.jpgs-l16002.thumb.jpg.46c91197fa39017f3c2562142abc913f.jpgs-l16003.thumb.jpg.c3e6b3c6be8742385f422715c5e87cd4.jpg

s-l16004.thumb.jpg.ae186ffa107f1340463cfac887dab3b7.jpg

 

 

Nie wrzucajcie samych linków do trwających (do trwających najlepiej w ogóle) czy zakończonych aukcji, tyle razy prosiłem. Robi się zamęt, a po 3 miesiącach zwykle link jest nieaktualny.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężynowego kupiłem od sprzedającego z allegro, od tego samego co link jest podany przez kumite

 

 

 

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać, czy w tym kupionym zegarze wszystko się zgadza, czy masz jakieś wątpliwości ?r

 

Pzdr. Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podwójne plecy wątpliwości nie mam że to oryginalne rozwiązanie bo, wszystkie element poza jedną deską tą z płyty są oryginalne.

Druga sprawa, we wszystkich posiadanych przeze mnie obecnie około 50ciu zegarach boczne elementy są symetrycznie, obie pionowe deski są takiej samej szerokości, w tej skrzyni pionowa deska dotykająca deski plecowej jest dużo szersza, po co my niby miała być szersza jeśli nie na potrzebę pudła rezonansowego na plecach, Możliwe że ma to na celu wzmocnienie brzmienia gongu.

Możliwe też że w skrzyni był inny mechanizm i ktoś sprytny wkładając obecny wymienił deski aby nie było widać dziur po innych sankach.

Jak będę miał czas zdemontuję tą płytę i sprawdzę czy w środku na listwach dystansowych nie ma nadprogramowych dziur.

Skrzynka ogólnie to sam nie wiem, ogólnie wygląda na oryginalną, zastanawiające są braki forniru co było już wspominane.

No i jest dość prymitywnie "odnowiona" na części elementów, lakierobejcą do płotów :) 

Mechanizm wygląda raczej ok ale szczegóły poznam jak go rozbiorę, na pewno był nie dawno serwisowany ale serwisantowi nie chciało się wyjąć sprężyny i wyczyścić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.