Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Zgodnie z dyskusją jaka wywiązała się w oparciu o pokazywanego i opisywanego przez mnie okolicznościowego Poljota (XII Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Moskwie) postanowiłem założyć specjalny temat gdzie można zaprezentować ciekawe zegarki o rodowodzie okolicznościowym.  Wprawdzie pojęcie „okolicznościowy” jest dość nieostre ale spróbujemy.

 

W moim odczuciu przywoływany przez mnie Poljot jest pewnego rodzaju próbą wzorca – odnosi się bowiem do konkretnego wydarzenia, określonego wyraźnymi ramami czasowymi. Piszę to dlatego ponieważ nie jestem pewien czy w tym temacie powinno się pokazywać np. kolekcję pierjestrojkową (zjawisko a nie wydarzenie, nieostro rozciągnięte w czasie) a już na pewno nie propagandową (same cz. gwiazdy itp.) Używając innych przykładów - nawet patrząc na ostatnio opisywane czy prezentowane przez mnie zegarki, powiedziałbym, że jest to wątek np. dla Amfibji Liebknechta (100-lecie założenia fabryki) ale dla ministerialnej, kolejowej Pobiedy MPS już chyba nie (?)

 

Ale w sumie to nie zamierzam na nic nalegać. Zobaczymy jak to wyjdzie.

EDIT: - Kilku kolegów zaproponowało na PW kilka kwestii m.in. żeby nie wyłączać pewnych kolekcji typu np. Pierjestrojka itp.  Ponieważ ten wątek dopiero startuje to przyjmijmy, że pokazujemy jednak wszystko co uważamy za okolicznościowe. Potem zobaczymy jak się to poukłada.

- No i oczywiście w tym temacie tak jak we wszystkich innych jest jak najbardziej miejsce na komentarze, pytania, opinie, okrzyki zachwytu, zarzuty itp.

- Oczywiście też, pokazujemy wszelkie możliwe zegarki (warianty, modele) niezależnie od tego czy dana okoliczność wcześniej się już pojawiła.

 

Bardzo też proszę aby dla celów edukacyjnych wątku przy przedstawianiu zegarków każdorazowo były zamieszczone dwa podstawowe elementy:

 

• Zdjęcie zegarka, najlepiej wklejone bezpośrednio do postu (żadne linki itp. - często znikają po jakimś czasie)

• Jeśli to możliwe to krótkie wyjaśnienie albo wskazanie okoliczności/przyczyny/genezy danej edycji zegarka (chyba, że jest oczywista typu rocznica 1945-1975)

 

Jeżeli ktoś nie zna powodów edycji to… świetnie.

Miejmy nadzieję, że w takim razie inni forumowicze pomogą i poznamy ją wspólnie - ten temat jest m.in. także po to. Bardzo ważna jest też odpowiedzialność - piszmy to czego rzeczywiście jesteśmy pewni, co ma oparcie w wiarygodnych źródłach.

 

Żeby uniknąć zamieszania w wątku – gdyby ktoś planował zamieszczenie bardzo długiego wielopostowego opisu z bogatym materiałem zdjęciowym – to może prośba, żeby w tym temacie pokazywać tylko zdjęcie zegarka, krótki albo podstawowy „zachęcający” opis i link do osobnego „wypasionego” tematu.

 

Tak więc, Panie i Panowie, Друзья, Уважаемые дамы и господа, odkrywajmy historię okolicznościowych zegarków Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek wydany z okazji XII Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbył się w Moskwie w 1985 roku (27.07-03.08). Jednego z najdziwniejszych cyklów imprez a zarazem najciekawszych propagandowych przedsięwzięć komunistycznych o zasięgu światowym i trwającym przez dekady. 

 

Więcej w osobnym temacie: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/95316-poljot-okolicznościowy-xii-światowy-festiwal-młodzieży-i-studentów-w-moskwie-1985r/

post-60300-0-91709500-1379869120.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

To i ja coś dorzucę!

Oto Rakieta "Kubok Mira" czyli pamiątka z Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym, który odbył sie w Leningradzie pod koniec lat 80-tych. Na tarczy widzimy herb Leningradu oraz piktogramy przedstawiające dyscybliny sportowe pięcioboju.

 

bc8b798c44673e99med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna rakieta Wojciech1500 . Mam nadzieje ze kiedyś dopadnę taka ale w wersji kieszonkowej.

 

A co do tematu to tak w ramach rozruszania pokaże moja rakietę.

Na tarczy widnieje godło Rosyjskiej Federacji Socjalistycznej Republiki Radzieckiej . Była to największa republika całego Związku Radzieckiego.

Z tym godłem do tej pory widziałem cztery wersje rakiety ;

1)kieszonkowa z tarcza klasyczna - arabskie cyfry

2)kieszonkowa z tarcza klasyczna - rzymskie cyfry

3)kieszonkowa z tarcza big zero

4)naręczna z tarcza big zero

post-34995-0-26567200-1380031565_thumb.jpg


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna! Przy okazji mała dorzutka z mojej strony. W herbie pod sierpem i młotem jest napis. Oznacza on znane i lubiane hasło :) :

"Пролетарии всех стран, соединяйтесь! " -  Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!

Jest to hasło, myśl przewodnia danej b.republiki. Wszystkie miały chyba to samo ale pisane różnie w zależności od alfabetu narodowościowego, języka itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne zegarki Panowie.

Ja chciałem przypomnieć o pewnej okoliczności z racji której ZSRR wydało wiele ciekawych zegarków.
Mam nadzieję, że część z nich pojawi się w tym wątku.

XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980.

Duch sportowej rywalizacji został osłabiony wskutek sytuacji politycznej, a zwłaszcza pogłębiania się zimnej wojny. Szereg państw, w tym Stany Zjednoczone, a także Kanada, Kenia, Norwegia i Republika Federalna Niemiec, zbojkotowały igrzyska w ramach sankcji względem ZSRR za interwencję w Afganistanie. Łącznie, w Moskwie zabrakło członków aż 63 reprezentacji państwowych.
Ogólnie, w imprezie udział wzięło 81 narodowych reprezentacji. Program przewidywał rozegranie 203 konkurencji w 21 dyscyplinach.
Polacy pamiętają te Igrzyska także z powodu tzw. „gestu Kozakiewicza” :D  Skoczek o tyczce Władysław Kozakiewicz pokazał go dwukrotnie wygwizdującej go radzieckiej publiczności po oddaniu skoku (na wysokość 5,78 m) gwarantującego złoty medal i będącego jednocześnie rekordem świata.
Zdjęcie Kozakiewicza obiegło prasę na całym świecie (oprócz polskiej i radzieckiej). Ambasador ZSRR w PRL Borys Aristow domagał się odebrania Polakowi medalu, unieważnienia rekordu oraz dożywotniej dyskwalifikacji za obrazę narodu radzieckiego. Polskie władze sprytnie tłumaczyły gest skurczem mięśnia tyczkarza, który miał być spowodowany sporym wysiłkiem.

post-47356-0-13686400-1380033377_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potrzeb rozwojowych wątku i dla wzbogacenia bazy okolicznościowców - przyjmijmy, że jak ktoś nie ma siły czy energii na opis czy informacje dodatkowe - to proszę wstawiać także same zdjęcia. Opisy i tak się pewnie gdzieś pojawią prędzej czy później. A najważniejsze jest rozszerzanie bazy modeli (zdjęcia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu kolekcjonerów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z radzieckimi zegarkami uważa, że ten zegarek nie może pochodzić z ZSRR. Sądzą, że został wyprodukowany w późnych latach dziewięćdziesiątych albo na potrzeby historii albo wręcz dla gustów klientów z zachodu. Uważają, że zegarek nie może pochodzić z ZSRR ponieważ Gorbaczow był przecież tylko słynnym I Sekretarzem (wł. Generalnym Sekretarzem) a prawdziwym pierwszym prezydentem Rosji był Borys Jelcyn.

 

I co ciekawe… mają rację! Ale tylko w tym jednym, ostatnim względzie.

Otóż Jelcyn faktycznie był pierwszym prezydentem ale najpierw Republiki Rosyjskiej a później Federacji Rosyjskiej czyli współczesnej Rosji.

 

Natomiast Gorbaczow był pierwszym (i jedynym) prezydentem ZSRR.

 

Na ten urząd został wybrany 15 marca 1990r. na III Zjeździe Deputowanych Ludowych ZSRR (nowy organ państwa z dużymi uprawnieniami, powołany w czasach pierestrojki). Był to słynny zjazd. Najpierw zlikwidował legendarny art. 6 konstytucji radzieckiej o kierowniczej roli partii komunistycznej, a następnie powołał urząd prezydenta ZSRR i wybrał na tę funkcję Michaiła Gorbaczowa. Po rozpadzie ZSRR, 25 grudnia 1991 Gorbaczow ustąpił ze stanowiska prezydenta, przekazując też prezydentowi Rosji Borysowi Jelcynowi urządzenie do sterowania wyrzutniami z głowicami jądrowymi.

 

Współcześnie uważa się, że powołanie urzędu prezydenta było zjawiskiem o dużej zawartości propagandowej. Stawiało grubą kreskę w odniesieniu do sekretarzy generalnych, KPZR itp. oraz brzmiało nowoczesnością i rozwojem.

post-60300-0-40299800-1380979974_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro jesteśmy przy Gorbaczowie warto by potoczyć historie pewnego zegarka.  

 

We Włoszech była największa i najsilniejsza  partia komunistyczna w całej zachodniej Europie stad tez ZSRR przychylnie patrzyło na Włochy - przyjaźń i wizyty ważnych oficjeli a także było wiele zegarków nawiązanych do tej przyjaźni.  

 

Rakieta Big Zero nazywana jest także Rakieta Gorbaczowa bo latach osiemdziesiątych Gorbaczow nosił taki zegarek. Podczas oficjalnej wizyty we Włoszech dziennikarze zadali pytanie Gorbaczowowi co myśli o Pierestrojce w Rosji . Odpowiedział ze Rosjanie postanowili wszystko zacząć od zera i pokazał swoja Rakietę z zerem zamiast dwunastki na tarczy.

 

Uważam ze jest to jeden z tych zegarków które nie grzeszą urodą ale maja to cos co przyciąga je do kolekcjonerów a dodatkowo wiąże się z nim ciekawa historia . Nie jest to typowy zegarek propagandowy czy okolicznościowy ale warto żeby był w tym temacie. Moja rakieta jest w wersji kieszonkowej i taka bardziej mi się podoba od wersji naręcznej .

post-34995-0-42313900-1380993868_thumb.jpg


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa historia Treevill, nie słyszałem jej wcześniej.

Może jutro wrzucę fotkę propagandowego "big zero" chociaż nie.

To nie miejsce na propagandowe zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jutro wrzucę fotkę propagandowego "big zero" chociaż nie.

To nie miejsce na propagandowe zegarki.

 

 

autor tego tematu nie wyklucza aby w tym temacie pojawiały się także zegarki propagandowe bo niektóre odwołują się do jakiejś okoliczności

wiec moim zdaniem śmiało możesz wrzucić fotkę swojego zegarka wraz z kilkoma linijkami tekstu

 

Kilku kolegów zaproponowało na PW kilka kwestii m.in. żeby nie wyłączać pewnych kolekcji typu np. Pierjestrojka itp.  Ponieważ ten wątek dopiero startuje to przyjmijmy, że pokazujemy jednak wszystko co uważamy za okolicznościowe. Potem zobaczymy jak się to poukłada.


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wostoki papieskie

 

W książce Michaela Ceyp’a „Fascination of Russian Watches” przy zdjęciach wyżej pokazanych Wostoków papieskich podana jest informacja, że są to modele wydane z okazji wizyty Jana Pawła II w Rosji (rozumianej jako ZSRR) w 1991r.

 

Można powiedzieć, że w ten sposób ich okolicznościowy charakter zostałby wytłumaczony gdyby nie pewien szkopuł.

Otóż Jan Paweł II pomimo ogromnej woli, chęci i szeregu zabiegów dyplomatycznych nigdy nie odbył pielgrzymki do Rosji! :huh:

 

Uups! Z jakiej więc przyczyny zostały wydane te modele?

 

W mojej opinii modele te zostały wydane na skutek dwóch rodzajów zazębiających się powodów: bezpośrednich i pośrednich.

 

Powody bezpośrednie są dostrzegalne w sposób wyraźniejszy. Zegarki zostały najpewniej wydane z okazji:

  • 51. pielgrzymki papieskiej - do Polski (dwie części: 1-9.VI.1991r. i 13-16.VIII.1991r.) oraz
  • 52. pielgrzymki - na Węgry (16-20.VIII.1991r.)

Prawdopodobnie bliskość czasowa obu pielgrzymek albo podwójnie narodowy charakter pielgrzymki sierpniowej wywołały godną upamiętnienia okazję.

 

Na tarczach znajdują się odpowiednio:

  • Wariant węgierski – herb Węgier oraz litera „H” prawdopodobnie oznaczająca Hungary
  • Wariant polski – godło Rzeczypospolitej Polskiej oraz "osobisty" herb Jana Pawła II (uwaga(!) pomimo zbieżności to nie jest herb ani Watykanu ani Stolicy Apostolskiej – często spotykana pomyłka)

Zarówno herb Węgier jak i godło Polski to „nowe” symbole narodowe przyjęte w roku 1990.

 

Pojawia się jednak pytanie. Dlaczego to właśnie te podróże apostolskie Jana Pawła II doczekały się upamiętnienia w postaci edycji modeli okolicznościowych radzieckich zegarków? Przecież w roku 1991 Papież odbył także pielgrzymkę do Portugalii (50.) i Brazylii (53.) A z kolei w roku 1990 Papież-pielgrzym odwiedził Czechosłowację (46.), Meksyk (47.) czy Tanzanię (49.) To także były strefy wpływów d. ZSRR.

 

Odpowiedź na te pytania oraz tajemnicze tzw. powody pośrednie znajdziecie w osobnym wątku o Wostokach Papieskich, który zamieszczę, mam nadzieję, w najbliższy weekend. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregorian tutaj jest coś w Twoim guście http://allegro.pl/niespotykany-wostok-17-jewels-cerkiew-kolekcja-i3597933832.html

 

właściciel aukcji zapewne jest Ci znany więc rzuć okiem jak chcesz.


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chociaż omijam szerokim łukiem tego sprzedawcę (tyle się naczytałem o nim dawniej na forum)

Sam meczet/islam mam, nawet w jeszcze lepszym stanie niż ten (pełna barwność tarczy). Aktualnie zamieniam zresztą średnie i dobre stany na bardzo dobre.

Zasadniczo to mam nawet całą podstawową trójkę czyli ten, Ruś i Cerkiew. Problem w tym jak skompletować do tego "Patriarchę Rosji" i inne islamiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzechu, to ja te stany średnie po Tobie pewnie zbieram  :) . Jak już będę duży i bogaty to też pozmieniam na bardzo dobre :rolleyes: . 

Żeby nie było że offtop to moje średniaki olimpijskie.

 

 

bzjh.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że ja chyba ani jednej okolicznościówki nie mam? Coś tam kiedyś olimpijskiego w kiepskim stanie było, to sprzedałem. Trzeba chyba uzupełnić braki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregh - to jak już będziesz zamieniał to daj znać. Co najmniej kilka "średnie stany" chętnie bym przytulił :)

Gratuluję olimpijczyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregch - mocny zbiór jak na Olimpijczyki !

Poljot stadion + znak Olimpiady. Fiu, fiu...

Cornavin i ZiM z Miszką też praktycznie dzisiaj niespotykane - przynajmniej na A.

No i ten Łucz damski, też rzadkość.

Mocno, mocno... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa  :D . Oczywiście zmotywuje mnie to do dalszych poszukiwań rzadkich olimpijczyków. A jest ich jeszcze trochę...


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię pokaz gregcha brakującym "elementem" czyli Rakietą olimpijską

Ta z lewej jest w stanie b.dobrym- , natomiast ta z prawej w stanie dobrym- (ma pewne przebarwienia na tarczy)

Ta z lewej ma jeszcze dodatkowy smaczek - ma na wew. ringu sygnowanie Сделано в СССР co jest dość rzadko ostatnio spotykane. Zwykle ringi widuję puste, bez tego napisu.

post-60300-0-43583200-1381433593_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.