Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Taką Mołnię zewidencjonowałem sobie kiedyś w swoich archiwach (zdjęcie znalezione w sieci) - więc teoretycznie występują.

Ja natomiast w ogóle nie interesuję się kieszonkami więc nie wiem czy to są oryginały czy twórczość postZSRR.

Byłoby miło gdyby jakiś spec od kieszonek wspomógł nas, zbadał temat i wydał "wyrok" :)   

post-60300-0-31545500-1389209156.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę :)

tarcza toczka w toczkę! tyle, że moja ma opalizujące tło na pograniczu zimnej zieleni i indygo.

Ja nie mam żadnych wątpliwości co do oryginalności wyrobu (pomimo braku "made in ussr"), jej cechy są analogiczne z mołniami z przełomu lat 70-tych i 80-tych i późniejszymi (mam jeszcze popularny rocznicowy egzemlarz ku czci zwycięstwa w wojnie ojczyźnianej i drugą z logo sekondy z motywami myśliwskikmi)

 

wracając do zaprezentowanej przez Ciebie fotki: czy masz również zdjęcie koperty? ...super rarytasem byłaby taka z wizerunkiem lekkoatlety ...najlepiej KOZAKIEWICZA (!!!)  :)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cofer zobacz w linku poniżej, masz fotki koperty. Piszą tam ze najczęściej spotykane są koperty z bokserami a inne bardzo rzadko - np. zapaśnicy. Tył jest ciekawy z napisem Moskwa 80.

http://forum.watch.ru/showthread.php?t=40301&page=7


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Спасибо за ссылку, gregch


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cofer zobacz w linku poniżej, masz fotki koperty. Piszą tam ze najczęściej spotykane są koperty z bokserami a inne bardzo rzadko - np. zapaśnicy. Tył jest ciekawy z napisem Moskwa 80.

http://forum.watch.ru/showthread.php?t=40301&page=7

 

Grzesiek - takich linków jak Ty to nikt nie ma! :)

Na Ciebie zawsze można liczyć.

 

A przez Was obu to będę musiał nabyć swoją pierwszą kieszonkę :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grześku  ^_^ , Jak chcesz to mogę poszukac kilku linków na wschodzie z ogłoszeniami o sprzedaży. Kłopot jest tylko z przelaniem kasy i z przesyłką  :angry:


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pojawiłas się inna wersja tej konterencji FEZ'91

post-4379-0-69898900-1389272188_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rproch - Czyżbyś wracał na forum? :) Przydaliby się tacy mega mocni zawodnicy :)

 

Zegarki - wszystkie fajne ale mnie oczywiście najbardziej podobają się te których nie mam.. :)

a szczególnie rewelacyjny ten Komandirski z flagami (wiesz coś o okolicznościach edycji?)

 

Pytanie też o Gagarina - czy to na pewno ZSRR czy postsoviet?

FEZ jest chyba ten sam tylko starta tarcza z niektórych elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50-lecie oktabria i festiwal młodzieży w moskwie (chyba?) super rodzyneczki! ta "moskwa" to jaki zegarek?

 

reszta to już różnorodność i masówka z czasów przemian (dla mnie odrobinkę zalatuje "cepelią" :)) niemniej intryguje mnie ogromnie wostoczek z flagami, czy chodzi o Chiny, Tybet i... właśnie (!) co to za flagi/godła na pierwszym planie?

_ _ _ _ _ _ _

 

 

 

Pytanie też o Gagarina - czy to na pewno ZSRR czy postsoviet?

 

Ten "Gagarin" mocno odbiega od ogólnego wyrazu plastycznego wostoków... ponieważ spotykałem wiele wostoczków z "artystycznymi" tarczami pochodzącymi raczej nie z Czystopola. Mam jakieś podejrzenie (bez urazy rproch), że zaprezentowany egzemlarz jest po tuningu.

Model zegarka pochodzi z przełomu lat 80/90 więc ów tuning spokojnie wykonano jeszcze w czasach radzieckich


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gagariny to już RU.

Co do Komandira to nie pamiętam. Ktoś mi chyba tłumaczył co to za bandery - bo tu chyba chodzi o jakieś wspólne manewry morskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manewry byłyby ciekawe chociaż może chodzi tylko o edycję ogólnie dla podkreślenia jedności Sił Zbrojnych.

 

Nie pamiętam dokładnie tych wszystkich flag ale najprawdopodobniej jest tak, że to flagi wojskowe - idąc od góry:

  • flaga Armii Czerwonej
  • Flaga Sił Powietrznych ZSRR
  • Bandera Marynarki Wojennej (ogólnie flotowa jest krzyżowa, nieb.)

 

A Festiwal (chociaż tam chyba jest coś starte) to założę się, że dotyczy tego wcześniejszego w Moskwie w '57 (VI Festiwal Młodzieży i Studentów)

Stylistyka praktycznie ta sama co w tej Pobiedce z Kujbyszewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kilka miesięcy temu (z obowiązku kolekcjonerskiego) małą Amfibię w średnim stanie. Oczywiście powodem zakupu był w tym wypadku element okolicznościowy. Na tarczy znajdowało się bowiem logo w kształcie czerwonego rombu z poprzecznym pasem na skos. Logo było w kiepskim stanie, bardzo wyblakłe. Po otrzymaniu zegarka obejrzałem logo dokładnie w dużym powiększeniu. Okazało się, że romb ma dodatkowy otok w wyblakłym ale innym kolorze, skośny pas także miał kolor, który wyblakł a dodatkowo w skośny pas wpleciona jest jeszcze litera „C” lub „O”

 

Ponieważ jednak stan loga był zbyt zły a kolory bardzo wyblakłe uznałem, że jak nie mam pełnego wyobrażenia o tym logu to nawet nie ma z czym go porównać i jak szukać. Założyłem wstępnie, że jest to logo przemysłowe (jakiejś fabryki lub kombinatu) i zegarek został zesłany do „gorszych” gablot gdzie miał czekać na przełom w śledztwie.

 

Przełom właśnie nastąpił. :)

 

Przeglądałem ostatnio strony internetowe rosyjskich klubów piłkarskich i nagle patrzę…. a to jest logo Spartaka Moskwa! (Футбольный клуб Спартак Москвa) a właściwie ówczesnego całego wielosekcyjnego Spartaka ale nie wierzę, żeby nie chodziło o sekcję piłki nożnej.

 

Na ten moment nie wiem co było powodem stworzenia takiej edycji zegarka – na dodatek nie z fabryk moskiewskich ale z Tatarstanu (chyba, że chodzi o kontekst wojskowy). W ówczesnych czasach raczej było za wcześnie na to co dzisiaj nazywamy merchandisingiem w sporcie czyli znakowaniem różnorodnych gadżetów logami klubowymi.

 

Nie pasują też chyba rocznice założenia klubu (1922r.) czy przyjęcia nazwy Spartak (1935r.)

Spartak nie odnosił także monumentalnych sukcesów w pucharach europejskich. Ze względu na prawdopodobne datowanie zegarka, mógłbym zastanawiać się nad rokiem 1992 gdzie dotarł do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów lub nad rokiem 1990 kiedy znalazł się w półfinale Pucharu Mistrzów. Niemniej jednak zwykle za sukces uznaje się zwycięstwo lub pamiątkowo udział w finale rozgrywek a nie niższe stadia.

 

Możliwe, że prawdopodobnym wariantem jest uświetnienie okrągłej liczby sukcesów.

W roku 1992 po raz dziesiąty zdobyli Puchar ZSRR.

Mniej pasuje Mistrzostwo ZSRR ponieważ dziesiąte mistrzostwo Spartak zdobył w 1979r. (jedenaste w 1987r.)

 

(Zdjęcie zegarka z czystym logiem oraz zdjęcie Simoniana i okolicznościowej plakietki pochodzą z internetu)

post-60300-0-43200900-1389453488_thumb.jpg

post-60300-0-09159700-1389453615_thumb.jpg

post-60300-0-99719300-1389453673.jpg

post-60300-0-02493500-1389453732.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarąbiście!

przyznaję, że z tymi okolicznościowymi to czasem bardziej rajcujące jest "gonienie króliczka" od samego królika :)

 

 

 

Kupiłem kilka miesięcy temu (...) małą Amfibię w średnim stanie

Ja raczej nazywam te zegarki "małym komandirem". Dla mnie amfibia wostoka kojarzy się zawsze ze stalową kopertą (i z wytłoczką "amfibia" na deklu)

 

 

 

na dodatek nie z fabryk moskiewskich ale z Tatarstanu

Wostoki produkował(produkuje) Czystopolski Czasowyj Zawod nigdy Moskwa, a z tego co się orientuję Czystopol leży nad dopływem Wołgi - Kamą właśnie w Tatarstanie


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kontekście fabryk moskiewskich chodziło mi o to, że dla moskiewskiego klubu racjonalna byłaby produkcja przez fabrykę z tego samego miasta, szczególnie jak są w nim fabryki zegarków, ale w takim wypadku oczywiście Poljotów albo Sław - tak czy owak wyrobów 1. albo 2. Moskiewskiej.

 

W przypadku Wostoków może przeważył kontekst wojskowości.

Chociaż trzeba mieć na uwadze, że za wojskowy klub moskiewski uznawano CSKA a z kolei Dynamo było wspierane przez resort spraw wewnętrznych (głównie KGB, później także chyba milicję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się zabawnie. :)

Klub z Moskwy ma edycje zegarków z Czystopola i Czelabińska a jak na razie ani widu ani słychu o zegarkach z ich matecznika czyli Moskwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie kiedyś przelicytował ktoś w aukcji Wostoka z logiem WAZa (producenta Łady). Ale byłem zły :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

U mnie w antykwariacie kiedyś była amfibia z logiem ZAZa i Tavrią na tarczy za 30zł... ale stan był kiepski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie chyba zaskakujące jak powiem, że jeśli chodzi o okolicznościowce to ja dopiero mógłbym opowiadać co mi i kiedy uciekło :D

Choć trzeba przyznać, że często zdarzają się sytuacje gdy odpuszczam po prostu z powodów cenowych lub coraz częściej jakościowych. W grudniu aż dwie Bramy Brandemburskie (Wostok) w ten sposób odpuściłem.

Niby decyzja racjonalna ale jakoś z pamięci wyjść nie chce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobieda МПС

 

Dołożę tutaj tę ładniutką Pobiedkę, którą dotychczas ominęło umieszczenie w temacie ze względu na pierwotne założenia klasyfikacyjne.

 

post-60300-0-02481700-1389871739_thumb.jpg

 

Według moich poszukiwań to logo to symbol, znak specjalistycznego radzieckiego Ministerstwa Kolei (Министерство путей сообщения СССР [МПС]) mogącego też być kompetencyjnie częściowo pojmowanym jako Ministerstwo Komunikacji lub Transportu.

 

Ministerstwo istniało w takiej formule jak istniała carska Rosja i ZSRR. Wraz z kolejnymi rewolucjami, wojnami i zmianami – zmieniało swoją nazwę i niektóre kompetencje. W swojej historii tylko samą nazwę zmieniało aż pięciokrotnie. Szczególnie kompetencje Ministerstwa były zagmatwane na przestrzeni dekad. Wygląda na to, że w ZSRR zajmowało się wyłącznie koleją natomiast przed i po ZSRR w jego zakres wchodził zarówno transport lądowy, wodny jaki i kolejowy.

 

Zasadniczo ministerstwo operowało w jednym z najciekawszych obszarów gospodarki ZSRR. Można powiedzieć, że kolejnictwo to był sektor strategiczny, który tę ogromnie obszarowo Rosję dosłownie zrewolucjonizował zapewniając komunikację i transport na olbrzymim terenie i skutecznie łącząc ośrodki miejskie i handlowe z przemysłowymi i ośrodkami wydobycia.

 

Swoistymi pomnikami rosyjskiego kolejnictwa stały się legendarne połączenia: najdłuższa linia kolejowa na świecie czyli linia transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku (9288km) czy Bajkalsko-Amurska Magistrala Kolejowa (4234 km)

 

Pierwotne, tytularne Ministerstwo Kolei powstało jeszcze w Rosji carskiej. Zostało utworzone dekretem cara Aleksandra II z dnia 15 czerwca 1865 - co uważane jest za oficjalną datę powstania ministerstwa. Podobno Aleksander II był pierwszym następcą rosyjskiego tronu, który na własne oczy zobaczył kraj poddany w przyszłości jego władzy. W wieku 18 lat odbył długą podróż po Rosji. W ciągu 6 miesięcy odwiedził ponad 300 carskich prowincji i może to wywołało zrozumienie dla fundamentalnej konieczności rozwoju komunikacji i transportu..

 

post-60300-0-02777400-1389963073.jpg

 

Po rewolucji październikowej ministerstwo zostało przekształcone w Ludowy Komisariat Republiki Rosyjskiej a później w Ludowy Komisariat Kolei ZSRR.

 

Do pierwotnej nazwy wrócono po II wojnie światowej. W 1946 roku Narkomat (народный комиссариат) kolejowy został przekształcony w ministerstwo. Później, wraz z rozpadem ZSRR, w 1992r. ministerstwo przekształcono w Ministerstwo Kolei Federacji Rosyjskiej. Ostateczny kres ministerstwa nastąpił w roku 2004 kiedy to zostało generalnie wchłonięte do Ministerstwa Transportu (niektóre kompetencje rozdzielono też na kilka innych instytucji).

 

Wykonawcą wyroku na tej zasłużonej, blisko 140-letniej instytucji był Dekret № 314 Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z dnia 09.03.2004r. "w sprawie systemu i struktury federalnych organów władzy wykonawczej"

post-60300-0-75528300-1389871734_thumb.jpg

post-60300-0-87332400-1389871736_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje dwa trochę zmęczone olimpijczyki

 

3y1e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.