Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Czajka Uglicz (Tsarevich Dimitri)

 

post-60300-0-07537900-1392153050.jpg

post-60300-0-07532900-1392153052.jpg

 

Zegarek najpewniej wydany po prostu z powodu możliwości zaakcentowani/uhonorowania miasta, w którym znajduje się fabryka. Mam wrażenie, że fabrykom znajdującym się w danych miastach było więcej wolno jeśli chodziło o produkcję w kontekście relacji z otoczeniem lokalnym (tak samo Kujbyszew)

 

Gdyby szukać jednak jakichś rocznic to w grę może wchodzić:

- przypadające w 1987r. 1050-lecie założenia Uglicza albo

- 400-lecie śmierci Carewicza Dymitra - w 1991r.

 

Na tarczy znajduje się herb Uglicza (uproszczony i ze zmianami  kolorystycznymi)

 

post-60300-0-67129600-1392153055.jpg

 

Postać w herbie to Carewicz Dimitri, syn Iwana Groźnego, zesłany po jego śmierci właśnie do Uglicza. W maju 1591r. ten ówcześnie ośmioletni chłopiec został znaleziony martwy z rozerżniętym gardłem na dziedzińcu pałacu. Podejrzenie padło na dążącego ówcześnie do pełnej, samodzielnej władzy słynnego Borysa Godunowa. Drugim wytłumaczeniem był nieszczęśliwy wypadek w trakcie zabawy z nożem (dlatego srebrny nóż jest też w herbie, trzymany w ręku przez carewicza) To tłumaczenie oparte było o chorobę (epileptyczną) carewicza.

 

Można spotkać się z opiniami, że śmierć Dymitra, która przerwała ciągłość dynastii Rurykowiczów, była jednym z kluczowych wydarzeń prowadzących do nastania okresu wielkiej smuty. Po śmierci Godunowa kraj destabilizowali pojawiający się kolejni samozwańcy podający się za cudownie ocalałego carewicza Dymitra (słynny Dymitr Samozwaniec I i II). Po okresie wielkiej smuty w Rosji rozpoczęły się rządy dynastii Romanowów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propagandowa Czajka Uglicz

 

Można powiedzieć, że korzystając z okazji kontynuuję wątek Uglicza i preferencji "tarczowych" jakimi prawdopodobnie cieszyło się to miasto (tudzież jego nazwa) z powodu lokalizacji w nim fabryki zegarków. Tym razem propagandowa Czajka Uglicz.

 

post-60300-0-41627400-1392683319.jpg

post-60300-0-62371900-1392683323.jpg

post-60300-0-42694800-1392683321.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMFIBIA - STOWARZYSZENIE KULTURY ISLAMSKIEJ WE WSCHODNIEJ EUROPIE  - idealny zegarek na Dżihad :angry:

post-66779-0-34804800-1392737589_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wypaliłem z tym dżihadem ale nie mam zielonego pojęcia do czego odnosi się ten napis na tarczy  ,, STOWARZYSZENIE KULTURY ISLAMSKIEJ WE WSCHODNIEJ EUROPIE " - nie znalazłem nic na ten temat i proszę kolego Gregorian ( bo wiem , że masz wiedzę w temacie amfibi ) rozjaśnij mi trochę dlaczego rosjanie w ten sposób wyróżnili niejako to stowarzyszenie czy cokolwiek do czego odnosi się napis na tarczy . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatm

 

Sputnik-1 został umieszczony na orbicie 4 października 1957 r. o godzinie 19:28 czasu GMT (18:28 czasu polskiego).

Z tej własnie okazji dwie radzieckie fabryki postanowiły wyprodukować serie zegarków - 1 Moskiewska Fabryka Zegarków oraz Czystopolska Fabryka Zegarków. Oczywiście zegarki nosiły nazwę SPUTNIK.

 

Oto mój okaz:

Sputnik Czystopolska Fabryka Zegarków

 
Planuje go doprowadzić do jak najleprzegu stanu po 40 latach bezruchu działa jak nalerzy.
 
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje kolego piękny zegarek,trochę zdjęcia słabe bo nie widać na nich komplikacji w sekundniku i nie za bardzo tez pasuje do tego wątku .Kolega Gregorian zakładając ten temat miał na uwadze zegarki okolicznościowe-propagandowe czyli takie na których umieszczono pewien dodatkowy przekaz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję

 

Zaliczyłem ten model "historyczne" upamiętnienie umieszczenia Sputnika , takim razie prosze o przeniesienie lub zasugerowanie wątku odpowiadającego dla tego zegarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z nart we Włoszech więc pełen wigoru nadrabiam zaległości :)

 

Gratulacje kolego piękny zegarek,trochę zdjęcia słabe bo nie widać na nich komplikacji w sekundniku i nie za bardzo tez pasuje do tego wątku .Kolega Gregorian zakładając ten temat miał na uwadze zegarki okolicznościowe-propagandowe czyli takie na których umieszczono pewien dodatkowy przekaz.

 

Dziekuję

 

Zaliczyłem ten model "historyczne" upamiętnienie umieszczenia Sputnika , takim razie prosze o przeniesienie lub zasugerowanie wątku odpowiadającego dla tego zegarka.

 

Sputnik pasuje.

Była okoliczność - jest zegarek. Co prawda, nie tyle zegarek co rodzaj zegarka (zegarków) ale ściśle nawiązujący do konkretnego wydarzenia. Z reguły oczekujemy, że specjalna, okazjonalna tarcza z ewidentną grafiką nawiązuje do danej okoliczności ale Sputniki to coś na kształt specyficznego wyjątku.

W ogóle to chyba Sputniki są okolicznościowo tak oczywiste, że nikt ich dotychczas tu nie wstawiał (mam tylko nadzieję, że nie nastąpi tu najazd Rakiet, Poljotów, Wostoków a nawet Czajek - nazewniczo "podpiętych" pod okoliczność :D )

 

 

 

Fajnie, że się pojawia ta Sławka chociaż jak ją pokazał parę stron temu yorki_man to nie doszliśmy do czego się odnosi (nawet nie wiadomo czy tyczy się zawodów balonowych czy raczej pokazów samolotowych)

W tej Sławce natomiast główne wskazówki są ewidentnie Łuczowe (sekundowa jest ok, taka jak poprzednio).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q (mam tylko nadzieję, że nie nastąpi tu najazd Rakiet, Poljotów, Wostoków a nawet Czajek - nazewniczo "podpiętych" pod okoliczność :D )

Może nie najazd Poljotow,ale ośmielę się pokazać jednego.Na tarczy logo moskiewskiego banku,niestety nie mogę ustalić dokładnych okoliczności produkcji ani historii tegoż banku. 

post-67292-0-49025900-1393861314_thumb.jpg

post-67292-0-99967500-1393861334_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry.

"Korporacyjniaki" jak najbardziej są tu mile widziane. Co ciekawe w chronografach jak pojawiają się radzieckie firmowe loga promocyjne to głównie jest to ten bank i ew. druga firma ("Rotor" "Rogor" ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry.

"Korporacyjniaki" jak najbardziej są tu mile widziane. Co ciekawe w chronografach jak pojawiają się radzieckie firmowe loga promocyjne to głównie jest to ten bank i ew. druga firma ("Rotor" "Rogor" ?)

Właściwie w tym modelu Poljota występują tylko dwa korporacyjniaki moskiewski bank i Rotor.Moim zdaniem Rotor dotyczy klubu piłkarskiego FC Rotor Volgograd,klub ten powstał w 1929 roku pod nazwa "Traktorstroitiel Stalingrad" przy zakładach "Сталинградский тракторный завод им. Ф. Э. Дзержинского," 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie w tym modelu Poljota występują tylko dwa korporacyjniaki moskiewski bank i Rotor....

Nie tylko. Na szybko fotka z rosyjskiego forum.

post-27093-0-99130600-1394028122.jpg


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko. Na szybko fotka z rosyjskiego forum.

Faktycznie.Pierwszy raz widze. .Troche podejrzane zdjęcie bo inskrypcja zasłonięta wskazówkami.Z drugiej strony domalowanie takiego wzorka to prosty sposób na podniesienie wartości zegarka w taniej chromowanej wersji do poziomu stalowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorowi wątku nie zaimponuję, gdyż oba modele były już prezentowane, ale pokażę, że też mam zanim się pozbędę :)

 

54b16fb4-30ea-4562-bad5-9a3761650d84_zps

 

dd011fd1-4226-4da3-9d58-c4ba773b3676_zps

 

Edyta:

 

o tym maluchu zapomniałem :)

 

IMG_0978_zps832dfe17.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie.Pierwszy raz widze. .Troche podejrzane zdjęcie bo inskrypcja zasłonięta wskazówkami.Z drugiej strony domalowanie takiego wzorka to prosty sposób na podniesienie wartości zegarka w taniej chromowanej wersji do poziomu stalowego.

Jak pierwszy raz zobaczyłem to też myślałem że to kalkomania. Ale pojawia się ich kilka rocznie na różnych forach więc pewnie też korporacyjniak jakiś.

Tu z odsłoniętym napisem:

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=518002&postcount=946

I z tego co pamiętam był jeszcze jakiś inny, tylko teraz nie mogę sobie przypomnieć gdzie ja go widziałem...


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały brudasek. Jeśli przyjmiemy, że napis na tarczy odnosi się do 40-lecia Kazachskiej SRR, to zegarek pochodzi z 1960 roku.

post-4379-0-51968700-1394208601_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Pobieda sama w sobie całkiem ładniutka. Szkoda tylko, że trochę przybrudzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, sam nie wiem co o niej sądzić.

Czy to możliwe, żeby fabrycznie napis "Pobeda, 15k." był na tej tarczy umieszczony tak nisko, że prawie wchodzi na wskazówki?

Wtedy rzeczywiście jest miejsce na łatwe dołączenie na napis okolicznościowy.

 

Chyba że inny wariant - tarcza od początku wyprodukowana dla rocznicy. Ale tu z kolei wątpliwość, że musieliby chyba zamówić dużą partię, żeby fabryka chciała wyprodukować specjalną tarczę (i dlaczego akurat tylko dla Kazachów)

 

Ciekawe też jak sobie policzyli rocznicę chociaż przy tym modelu to lata 60 wchodzą w grę.

Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka trzykrotnie zmieniała nazwę i dwukrotnie status.

  • Utworzono ją w 1920 roku jako Kirgiską ASRR (ze względów narodowo-nazewniczych).
  • W 1925 przemianowano ją na Kazachską ASRR (Autonomiczna SRR) (Uwaga! W 1926r. nazwa Kirgiskiej ASRR powróciła, ale do innego obszaru - przejął/przyjął ją Kara-Kirgiski Obwód Autonomiczny)
  • Dopiero w 1936 r. zmieniono jej status i jako Kazachską SRR (CCP) włączono bezpośrednio w skład ZSRR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykluczamy chyba możliwość, że jest to chińska (lub kazachska) podróba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. To jest zbyt nieprawdopodobne.

W grę może ew. wchodzić jakaś twórczość (nawet oficjalna) z epoki, może jakaś oddolna albo regionalna inicjatywa? Mam bowiem wrażenie lekkiego dysonansu w stylistyce formy i czcionki "Pobiedy" i "40lecia"

 

Ale równie dobrze może to jest poprawne?

Po to właśnie się zastanawiamy aby odkryć "prawdę" w zawiłym gąszczu radzieckich zegarków, zwłaszcza okolicznościowych.

Im rzadszy zegarek tym mniej pewnych informacji.

 

post-60300-0-29073200-1394381273_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ważny nabytek pozyskany. :) Tym razem:

 

Wostok Gorbaczow Japonia

 

post-60300-0-45154300-1394641470.jpg

post-60300-0-51325900-1394641468.jpg

post-60300-0-67945000-1394641466.jpg

Zegarek wydany najpewniej z okazji wizyty Gorbaczowa w Japonii, w kwietniu 1991r.

Była to zarazem pierwsza wizyta w Japonii radzieckiego przywódcy po II wojnie światowej. Wiązało się to z oziębłymi stosunkami miedzy ZSRR a Japonią, głównie w sprawie Kuryli (określanych przez Japończyków jako Terytoria Północne), które Rosjanie zajęli pod koniec IIWW.

 

Wizyta była ponoć poprzedzona listem, który w 1990 roku Gorbaczow wysłał do cesarza Akihito z propozycją bliżej nie sprecyzowanego „trzeciego wyjścia” w sprawie Kuryli. W 1991 roku Gorbaczow przyleciał do Tokio, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem. Oczywiście w tle rozmów jak zwykle poruszały się także tematy ekonomiczne.

Dopiero w październiku 1993 roku premier Japonii Morihiro Hosokawa i prezydent Rosji Borys Jelcyn podpisali deklarację tokijską, stanowiącą że wszystkie porozumienia zawarte przez Japonię i ZSRR będą respektowane przez Rosję jako sukcesora ZSRR i że strony rozwiążą spór na podstawie faktów historycznych i prawnych. Był to początek poszukiwania rozwiązania problemu, który jednak trwa do dziś i jego rozwiązanie wydaje się coraz odleglejsze m.in. ze względu na nastroje nacjonalistyczne.

 

Tym bardziej zatem cenne i kolekcjonersko wartościowe :wub:  staje się posiadanie zegarka z tarczą, na której znajdują się flagi dwóch odwiecznych rywali. Ciekawostką na tarczy jest także specyficzny zapis nazwiska Gorbaczowa - "Michail Gorbaciov"

Taki sam zapis nazwiska znajduje się na wersji włoskiej tego modelu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikro-sub-kolekcja Wostoków Gorbaczowa w stanie obecnym :)

 

post-60300-0-81253600-1394661250.jpg

post-60300-0-54103500-1394661253.jpg

 

Na ten moment brakuje mi tylko włoskiego (w sumie, w sensie geopolitycznym - watykańskiego)

Ale muszę przyznać, że jest to jedna z najbardziej mozolnie tworzących się subkolekcji..

Niby nie są bardzo rzadkie ale bardzo rzadko występują!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cofer, mayor - może byście się zmobilizowali i wstawili wreszcie Desert Shield :D

Bo inaczej mi się pogubią te materiały znalezione przez gregcha a chcę je dołączyć do którejś z tych DS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.