Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo specyficzny, unikalny Łucz "Pogoń"

 

post-60300-0-11472700-1434812110.jpg

 

Zegarek z burzliwą, białoruską historią w tle.

We wrześniu 1991 roku Białoruś przyjęła nowe symbole państwowe, w tym herb z Pogonią. Od samego początku były protesty przeciw temu nowemu godłu (również ówczesnego posła Łukaszenki) m.in. z powodu faktu, że w czasach drugiej wojny światowej symboli tych używał rząd kolaboracyjny i organizacje profaszystowskie. Zegarków z taką tarczą jest zatem niewiele i są one poszukiwane przez kolekcjonerów jak też (podobno) przez nacjonalistów białoruskich. Sam herb został ostatecznie uchylony w 1995r. i zastąpiony nowym podobnym do tego z czasów ZSRR. Żywot herbu z Pogonią trwał zatem krótko, niepełne cztery lata, wśród protestów i apelacji.. i odszedł w przeszłość.

 

post-60300-0-11488200-1434812126.jpg

 

Zegarek początkowo był u sprzedawcy w wersji pozłacanej (koperta i wskazówki) - następnie zmieniony w wersję silver.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się Gregorian, że wróciłeś do udzielania się na forum. Zawsze pokazujesz niezwykłe zegarki, a dołączone do nich opisy zasługują na wydanie ich w formie leksykonu radzieckich zegarków.  ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa :) nie dam rady bywać na forum tak jak dawniej ale postaram się w miarę regularnie. Do leksykonu natomiast to jeszcze daleka droga - trzeba by włożyć dużo naukowej i źródłowej pracy żeby efekt był na odpowiednim poziomie merytorycznym i edytorskim..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy Łucz z racji umieszczonego tam herbu. Gratuluję i również ciesze się, że wracasz z interesującymi opisami swoich zegarków.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nieco odświeżyc temat: Zim z olimpiady w Moskwie w 1980

Świetna ta podziałka sekundnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla podtrzymania tematu, kolejno:

Kama-Chińczyk;Przyjaźń/Drużba model był wykonany na wystawę osiągnięć przemysłu i kultury ZSRR w Pekinie, w październiku 1954 roku.Była jeszcze wersja z flagami Chin i ZSRR.W dole tarczy mauzoleum Sun Jat-Sena.

Sputnik zegarek wyprodukowany dla upamiętnienia wystrzelenia pierwszego sputnika w 1957 roku.
W moim egzemplarzu brakuje oryginalnej wskazówki sekundowej ze sputnikiem w postaci czerwonej kropki, która biegnie po czerwonym okręgu.

Raketa odmiana tarczy z grawerunkiem "50 lat oktiabria"(50 lat października), napis podpowiada, że wzór zegarka pochodzi z 1967. Swoją drogą ciekawe czy obecna Raketa wyprodukuje jakiś zegarek na 100-u lecie oktiabrskoj rewalucji?


Raketa odmiana tzw "Big Zero", a może lepiej Peterhof z nadrukowanym sierpem i młotem i napisem"głasnost" (czyli jawność -chodziło o wycofanie się ze stylu propagandy dawnego ZSRR, która ukrywała lub przeinaczała wiele faktów, zniesiono częściowo cenzurę).Jest to raczej model propagandowy powstały na fali "Pierestrojka- przebudowa, głasnost-jawność i uskrojenije-przyspieszenie" okres po 1985 roku.

post-91454-0-13869100-1481819039_thumb.jpg

post-91454-0-64464000-1481819052_thumb.jpg

post-91454-0-88021400-1481819061.jpg

post-91454-0-70916500-1481819071.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie przejął po mnie zbożnego trudu prac detektywistyczno-archeologicznych? <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam, poluję, ostatnio uciekła mi ciekawa rakieta, inna jest w tej chwili u majstra. A inny mam upatrzony, ale czeka w kolejce na zakup :)

Jak wróci od majstra to pokażę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przejrzeć ten wątek bo nie pamiętam co już było pokazywane a co nie.

W piątek przyszła Sława z nie lada okolicznością na deklu :D

 

post-47356-0-50178000-1507476641_thumb.jpg

 

9619889_IMG_20171008_165135.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super slava. Ja taki dekiel u siebie znalazłem.

post-27093-0-50408200-1507495122_thumb.jpg

post-27093-0-42213500-1507495131_thumb.jpg


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie po przeglądzie, fajnie się nosi. I jeszcze nikt nie wrzucił do tego wątku" 50 lat Października" w takim wydaniu.

post-91454-0-60853000-1511694264_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.