Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Okolicznościowa perełka ale też i fajny Komandir :wub:

Na razie jeszcze nie znam przyczyn okoliczności (nie badałem bo ostatnio mam jakoś wyjątkowo mało czasu)

 

Edit/ Kilka postów dalej - prawdopodobna identyfikacja - 70-lecie Rewolucji Październikowej

post-60300-0-08244100-1386880041_thumb.jpg

post-60300-0-86901200-1386880043_thumb.jpg

post-60300-0-10096600-1386880049_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Rakieta do mnie przyjechała (może nawet to NOS)

Same smaki - ONZ, Leningrad i oczywiście ZSRR.

I tylko jeden feler - za nic nie mogę odnaleźć czegoś konkretnego na temat tej konferencji.

 

FEZ to Free Economic Zone.

W latach 90-tych rozważano utworzenie takich stref w ZSRR/Rosji na fali aktualnych wydarzeń, a w 1990 i 1991 wydawano odpowiednie decyzje i temat był obecny w różnych mediach. Jedną ze stref zaplanowano takze w Leningradzie (LFBZ), a w 1991 odbyła się tamże konferencja poświęcona tym strefom. Lista FEZ:

http://www.fdi.net/documents/WorldBank/databases/russia/fipc/30242zones.htm

Duzo wiecej informacji znajdziesz w materialach z tego okresu szukajac hasla "Leningrad Free Economic Zone", na przykład artykuł z ówczesnej prasy:

http://news.google.com/newspapers?nid=1915&dat=19910710&id=5wwiAAAAIBAJ&sjid=_nMFAAAAIBAJ&pg=1344,1785409

 

Tak czy siak bardzo ciekawy symbol czasów przemian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja!

Można powiedzieć, że wątek zaczyna wreszcie pracować!

Ja poszedłem niestety w kierunku agend ONZ.

 

Pozostają pytania:

  • skąd na tej tarczy ten symbol ONZ? 
  • ta 3?
  • i ten okręt? (symbol, godło miasta, organizacji, partnerów handlowych?)
  • kto był organizatorem i pod czyimi auspicjami?
  • rola i znaczenie tej akurat konf.

 

Dodatkowe info - Paszport do zegarka mam z dnia 20.08.1991r.

 

Edit/ Dodam zdjęcie, żeby było wiadomo o czym my tu w ogóle rozmawiamy :)

Zdjęcia tej Rakiety są 1-2 strony wcześniej

post-60300-0-38279900-1387109488.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, moje rosyjskojęzyczne google-fu nie pozwala na odnalezienie informacji jaka to by mogła być konkretnie konferencja.

 

Statek to po prostu symbol Leningradu, jest umieszczony np. na ówczesnej fladze miasta oraz wielu innych rzeczach.

 

Paszport jest z datą puczu moskiewskiego, ciekawe.

Swoją drogą od lipca 1991 miasto nazywało się już Sankt Petersburg, czyli konferencja była raczej w pierwszej połowie roku, chyba że zwyczajowo użyto starszej nazwy..

 

Biały symbol w wieńcu to rzeczywiście pewnie flaga ONZ, choć nieco odmienna od oficjalnej.

 

"3" to może być także stylizowane rosyjskie "B" (wu) lub "3" (zet).

Zwróć też uwagę że dookoła ONZetu jest jakby białe "C" (es).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna super sprawa ale i zagadka.

Niesamowita Zaria "olbrzym" - średnica 40mm (sama tarcza ok. 37mm)

Fenomenalna, dwukolorowa barwa.

Egzemplarz wzbogacony o napis Intervolga (pewnie okolicznościowiec albo korporacyjniak)

post-60300-0-76979500-1387043457_thumb.jpg

post-60300-0-10110800-1387043460_thumb.jpg

post-60300-0-73742600-1387043462_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaria jest oczywiście damska ;-) , ulubiony model mojej żonki . Występuje w kilku wariantach tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damska ??? Nigdy bym nie powiedział po tych rozmiarach.


Pobieda "czerwona 12" - 1-47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest w ogóle zegarek z dużym wdziękiem. Oprócz wielkości to jest też relatywnie cienki.

Co razem tworzy świetne wrażenie.

Kwestia damskości też wychodzi w kwestii indeksów - złote "biżuteryjne" punkty.

No i kolorystyki - tu jest ciemny fiolet z czernią ale widziałem też np. świetną ciemną zieleń z czernią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nim Odues - znalazłem jeszcze u Brodnikowskiego inną wersję Conf. on FEZ.

Jest tam kilka innych wyrazów i stylistyki.

Może to będą ciekawe tropy..

post-60300-0-73043000-1387470825.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łucz CCCP-США

 

Posiadanie zegarka z rosyjskim skrótem USA - Соединённые Шта́ты Аме́рики (США) – bezcenne !

Do tego stan bdb., koronka na godz.4 i na deser kształt głównej części koperty w formie dwunastokąta foremnego

post-60300-0-44826500-1387500383_thumb.jpg

post-60300-0-87881700-1387500386_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łucz Kremlin - w stanie NOS, z papierami i opakowaniem

 

Tak go sobie ładnie nazwałem (a nie Łucz Kreml), żeby pasował językowo do Pierjestrojki, która stała się pojęciem międzynarodowym. :) 

Jak widać głównym motywem jest tutaj, prawie „powszechnie” znany, symbol Kremla (konkretne Kremla Moskiewskiego).

 

Dokładnie rzecz biorąc jest to Spasskaya Tower czyli Wieża Spasska. W języku rosyjskim nosi nazwę Спасская башня, co powinno być tłumaczone jako Wieża Zbawiciela czyli ew. Saviour Tower. Wieża bezpośrednio graniczy z Placem Czerwonym i w dawnych czasach była głównym wejściem na Kreml. W 1935r. lub 1937r. (różne źródła) zainstalowano na szczycie czerwoną gwiazdę zamiast orła dwugłowego.

post-60300-0-54384800-1387567015_thumb.jpg

post-60300-0-76926700-1387567040_thumb.jpg

post-60300-0-22776100-1387567066_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nim Odues - znalazłem jeszcze u Brodnikowskiego inną wersję Conf. on FEZ.

 

Super! Poszukam, na razie brak konkretnych pomysłów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się tak załuczowało na tej stronie to dorzucę jeszcze jednego..

Weterana "użytego" w Bitwie na Łucze   :)

post-60300-0-09996200-1387625089_thumb.jpg

post-60300-0-14157900-1387625126_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łucz Big Red Star

 

kontynuując epopeję na temat Łuczy...

post-60300-0-62224000-1387801813_thumb.jpg

post-60300-0-98531100-1387801828_thumb.jpg

post-60300-0-32254400-1387801847_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że udało się "odszyfrować" okoliczność tego Komandirskiego.

Jeżeli założymy, że na obrazie na tarczy znajduje się słynny krążownik pancernopokładowy Aurora to w takim razie będzie to zegarek upamiętniający siedemdziesięciolecie Rewolucji Październikowej. Aurorę obstawiam dlatego, że bardzo charakterystycznym elementem tego okrętu jest przedni maszt i kolejne trzy kominy (zdjęcie muzeum okrętu poniżej)

W teorii brakuje tylnego masztu ale sądzę, że nie ma go ze względów plastycznych.

Ze względu na datowanie w grę mogłyby także wchodzić np. zwodowanie okrętu (1900r.) albo wcielenie do służby (1903r.) ale nie widzę sensu upamiętniania przez ZSRR tych okoliczności. Jest jeszcze niewielka możliwość, że zegarek upamiętnia jakąś okoliczność związaną z flotą radziecką ale też uważam to za mniej prawdopodobne niż rewolucja.

post-60300-0-13652000-1388343644_thumb.jpg

post-60300-0-80214700-1388343677_thumb.jpg

post-60300-0-39072500-1388343692.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sława Moskwa - w stanie NOS z papierami i "pudełkiem"
 
W prostym wyszukiwaniu nie znalazła mi się na razie ew. okoliczność tego modelu. Ponieważ paszport mam z 1992r. to założyłem, że w grę wchodziły roczniki produkcyjne 1991-1992. Do tych lat szukałem na razie okoliczności typu ...-set lecie, założenia Moskwy, ustanowienia jej stolicą itp.
Może sprawdzi się ew. kierunek poszukiwań cerkiewno-prawosławny.
 
Przy okazji taka dygresja.

Jak sobie patrzę na tę tarczę, złocenia, czerń, Moskwę to szczególnie teraz, w okresie Sylwester/Nowy Rok, jakoś tak natrętnie ale i klimatycznie przypomina mi się i jednocześnie jakoś kojarzy z tym zegarkiem taka sytuacja (cytat) z powieści Wiktora Suworowa "Akwarium" (nawiasem mówiąc jedna z moich ulubionych książek):

"...Jest nas dwóch, Żenia i ja. Urywać się! Łatwo powiedzieć. Nad Moskwą zapadł już zmierzch. Ziąb. Opustoszały ulice. Za trzy dni zapije, zatańczy Moskwa. Święta, defilady, orkiestry dęte. Miasto zamarło przed wybuchem pijanego szaleństwa. Tylko my dwaj i czarne cienie za plecami. Nasze, ale nie tylko nasze. Miotają się, nie kryją swojej obecności."

 

 

A już tak zupełnie dodatkowo - może to byłby ciekawy temat? - Zegarki kojarzące się z twórczością rosyjskich pisarzy, sytuacjami z rosyjskiej literatury pięknej itp.

post-60300-0-79942900-1388605476_thumb.jpg

post-60300-0-68398600-1388605479_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sława Moskwa - w stanie NOS z papierami i "pudełkiem"

 

W prostym wyszukiwaniu nie znalazła mi się na razie ew. okoliczność tego modelu. Ponieważ paszport mam z 1992r. to założyłem, że w grę wchodziły roczniki produkcyjne 1991-1992. Do tych lat szukałem na razie okoliczności typu ...-set lecie, założenia Moskwy, ustanowienia jej stolicą itp.

Może sprawdzi się ew. kierunek poszukiwań cerkiewno-prawosławny.

Gregorian podany okres mnie pasuje do Bitwy pod Moskwę  trwająca od października 1941 do stycznia 1942. W publikacjach  nawet zachodnich historyków "Uważana jest za jedną z najważniejszych operacji strategicznych II wojny światowej.", a cóż dopiero w opinii Rosjan. Może to jest okoliczność tego modelu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Nie brałem w ogóle tego kierunku pod uwagę, ponieważ dotychczas nie zdarzało się aby jakaś okoliczność o charakterze wojennym lub ogólnie militarnym była upamiętniana bez militarnych elementów graficznych na tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, trafił w moje ręce nietypowy zegarek okolicznościowy. Tutaj info. Zapraszam może ktoś coś ciekawego napisze o nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To noworus a właściwie nowobiałorus.

Nawet z paszportu wynika, że pochodzi z 1998 roku.

Ale trudno nie odmówić mu... egzotyki.

Fabryka w Witebsku !? Izba przemysłowo-handlowa!?

Ciekawe, fajne ale postsoviet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa Olimpijczyki:

 

- Unikalna miedziano-brązowa Sława multi date z wysokimi indeksami w stanie Bdb
- Również rzadki ZiM z Miszką

post-60300-0-96897400-1389094500_thumb.jpg

post-60300-0-06874900-1389094503_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podany okres mnie pasuje do Bitwy pod Moskwę trwająca od października 1941 do stycznia 1942. W publikacjach nawet zachodnich historyków "Uważana jest za jedną z najważniejszych operacji strategicznych

Moim zdaniem to jednak zbyt daleko posunięta spekulacja! gdyby intencjonalnie tarcza miała odniesienie do roku 1942, to pomimo wszystko, powinien się znaleźć na niej jakiś ślad w postaci jakiejś daty, 50-lecia ect...

 

Po drugie a propos

W publikacjach nawet zachodnich historyków "Uważana jest za jedną z najważniejszych operacji strategicznych

Sprawa szturmu Moskwy zapisała się raczej, jako poważny konflikt na szczytach władzy nazistowskich niemiec (pomiędzy Hitlerem a OKH (sztabem generalnym), ciążący na porażce tzw blitzkriegu i operacji "Barbarosa", gdyż min. spowodował wstrzymanie postępującego ataku Wehrmahtu jeszcze w sierpniu 1941...

Późniejsza próba zajęcia Moskwy w listopadzie/grudniu 1941 była już z definicji skazana na porażkę, bo po pierwsze nie była już dla Armii Czerwonej zaskoczeniem! po drugie była prowadzona "niewielkimi" siłami. Jej fiasko w żadnym razie nie stanowiło "zwrotu" w dziejach II WŚ, z łatwością możnaby wskazać na dużo istotniejsze zdarzenia na froncie wschodnim jak i "zachodnim" (chociażby atak na Pearl Harbour i przystąpienie Jankesów do jatki).

 

Fakt faktem propaganda stalinowska mocno wyolbrzymiała "dokonania" gierojów w bojach o Moskwę np historia z "panafiłowcami" http://pl.wikipedia.org/wiki/Panfiłowcy , którą demaskuje Wiktor Suworow w innej książce poświeconej Żukowowi i jego chorej megalomanii.

Jak się okazuje, śledztwo samej rosyjskiej prokuraury wojskowej wykazało WIELKĄ ŚCIEMĘ w tej sprawie! Tak więc "nie pasi mi" zupełnie zestawienie kopuł Cerkwi Wasyla Błogosławionego z rocznicą tzw Bitwy Moskiewskiej

 

Bardziej przemawia do mnie jednak "dygresja" Gregoriana - kurde brachu! i jak widzę, to w podobnej literaturze gustujemy :)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo ten zegarek był dla mnie zagadką... nie pasowało mi z niczym te "75" i w dodatku mariaż "сделано в cccp" z trójkolorową flagą ...

 

gallery_54348_1339_142509.jpg

 

bez sensu! wystarczyło kliknąć na wikipedię :)

Chodzi o 75-lecie miasta i portu Murmańsk http://pl.wikipedia.org/wiki/Murma%C5%84sk

"Miasto zostało założone 4 października 1916 roku (...) jako Romanow na Murmaniu (ros. Романов-на-Мурмане). Nazwa ta została nadana na cześć rządzącej wówczas Rosją dynastii Romanowów, zaś z kolei „Murmań” to ruska nazwa ziem położonych nad Morzem Barentsa (pierwotnie samych wybrzeży, następnie całego lądu, zwłaszcza Półwyspu Kolskiego), która powiązana jest etymologicznie z germańskim słowem Norman – człowiek północy, jak w średniowieczu nazywano Skandynawów. W 1917 roku po rewolucji lutowej i likwidacji monarchii nazwę miasta zmieniono na Murmańsk..."


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa.

Czyli jak on jest '91-'92 to "łącznik dwóch światów"

Jeszcze zawieszony w ZSRR ale już Rosja wchodzi (w takim datowaniu flagi są zrozumiałe).

Przy okazji masz dodatkowy bonus - ponieważ zegarek dotyczy bardzo konkretnego miejsca (miasta) to wiadomo skąd dokładnie przybył.

Współczesny konwój: Murmańsk - Abwehrstelle Breslau :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

pytałem konwojenta czyli u-bota z alle... oferującego mnóstwo zdobycznych sowietów na swoich aukcjach, o jego pochodzenie, ale nie puścił pary z gęby, na jakich akwenach operuje? dopiero rzut oka w wikipedię rzuciło trochę światła :)

 

Jak juz mi tak dobrze idzie, to pochwalę się drugą okolicznościówką. Nie jest co prawda nówką-sztuką jak "Murnańsk", a wręcz była chyba przytapiana czy coś w tym stylu? ale nigdy i nigdzie nie spotkałem olimpiady z Czelabińska...

 

Dodatkowo okropnie intryguje mnie grawer-inskrypcja! Ogólnie wiadomo, że tzw kraje kapitalistyczne zbojkotowały wówczas te igrzyska więc musi albo jakiś "wańkia-obimorda" chchiał coś zasugerować "giermańcowi z en-er-dówka" albo zupełnie na abarot :)

 

gallery_54348_1339_110470.jpg

 

gallery_54348_1339_57312.jpg

 

trochę znam niemiecki, więc albo chodzi o jakąś "głęboką" myśl z niedomówieniem? albo to "Der russishe Deutsch"? :)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.