Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
chrono-craze

Klub Miłośników Zegarków ROLEX

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.03.2021 o 08:46, Majk2 napisał(-a):

Informacje mam od Norwega, ktory na wakacjach gdzies w Azji kupował aparat i zaplacil 11 tys kr. Pierwszą próbę płatności terminal odrzucil i zadzownil do niego bank potwierdzić, że to on kupuje i został poinformowany, że musi zadeklarować aparat po przylocie i oni wysyłają informacje to urzędu celnego.  Myślę, że bank zglasza tylko kwote a z polski cło nie obowiazuje tylko Vat 23% o ile dobrze pamietam, z drobnymi wyjatkami. Na ksiażki jest mniejszy i chyba jeszcze jakies inne towary a Ty jako dobry obywatel deklarujesz na lotniski/granicy co kupiłeś i wtedy dostajesz papierek.

A propos inwigilacji jak kupujesz za duzo i za często alkoholu w ich vinnmonopolet to dostaniesz list pełny trosk z chęcią pomocy i propozycja spotkania w klubie AA. Nie wiem czy tylko tak troszcza sie o nas czy Norwedzy tez dostaja takie pisma a oni pija przewaznie do upadłego. Ale nie ma co narzekac, mi zyje sie spokojnie i co najważniejsze moge pozowlic sobie na fajne zegarki :)

Dla mnie masakra jeżeli chodzi o inwigilację, niestety coraz częściej, więcej i ...nieuniknione :(

Ważne, że widzisz plusy jak na końcu Twojego postu i wróćmy do zegarków :) czekamy na foty :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@beniowskiO Boziu... a Ty dalej ciagniesz? Przeciez normalnym jest, ze wiele rzeczy kupujemy, bo zyjemy w jakims spoleczenstwie miedzy ludzmi i oczywistym jest to, ze lubimy jak cos, co posiadamy podoba sie naszym najblizszym, znajomym czy otoczeniu - to normalne zachowanie kazdego z nas i nie trzeba bic sie w piers i do tego przyznawac, gdyz tak nasz gatunek jest "zaprojektowany", tylko czemu w innych dzialach nie kaza sie ludziom do tego przyznawac a w kolo Macieju tylko w tym watku??

Edytowane przez artme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, artme napisał(-a):

Powaznie?

Ile tego juz tutaj (na forum) bylo.... PP, VC, JLC etc. Pokazywano wiele niedorobek wielu gigantow, tylko ja ogladajac takie "wiesci" z netu zawsze mam wlaczony bezpiecznik pt. na ile to oryginalny model danej firmy i czy jesli faktycznie oryginal, to ile takich niedorobek trafia na rynek w skali calej produkcji i wtedy nie dostaje zadnych info... coz - warto w takim razie byc wielce rad, ze moj zegarek udalo sie odebrac "w calosci" 😊

 

Tak, zaprezentowane niedoróbki na nowym zegarku za kilkadziesiąt tysięcy złotych robią na mnie wrażenie (negatywne). I można pokazywać podobne niedoróbki na zegarkach innych marek w tym samym przedziale cenowym - i będą na mnie robić niezmiennie takie samo negatywne wrażenie. Natomiast to, że ktoś wykłada 40k i nie oczekuje porządnego wykończenia wskazówek na zegarku, bo traktuje go jako tool-watcha - to już jego osobiste podejście, które nie zmienia faktu, że jest to bardzo drogi zegarek ze słabym wykończeniem niektórych detali. 


ng6mnrm.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym oczekiwał takiego wykończenia jakie jest na filmikach reklamowych lub pokazujących proces produkcji.

Nic więcej 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MasterMind napisał(-a):

...które nie zmienia faktu, że jest to bardzo drogi zegarek ze słabym wykończeniem niektórych detali. 

A co uwazasz za "drogi"? Dla pani z Biedronki drogi zegarek, to zegarek za 500pln a dla miliardera za milion 😊 Jaka jest skala od ktorej "wybacza sie" niedorobki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, artme napisał(-a):

@beniowskiO Boziu... a Ty dalej ciagniesz? Przeciez normalnym jest, ze wiele rzeczy kupujemy, bo zyjemy w jakims spoleczenstwie miedzy ludzmi i oczywistym jest to, ze lubimy jak cos, co posiadamy podoba sie naszym najblizszym, znajomym czy otoczeniu - to normalne zachowanie kazdego z nas i nie trzeba bic sie w piers i do tego przyznawac, gdyz tak nasz gatunek jest "zaprojektowany", tylko czemu w innych dzialach nie kaza sie ludziom do tego przyznawac a w kolo Macieju tylko w tym watku??

Ciągnę, bo jak czytam w jednym twoim poście u góry że logo nie ma znaczenia a kilka tygodni temu w innym czytałem wywód że Speedmaster musi by drogi żeby być prestiżowy, to mi się coś nie spina. Ale co ja tam wiem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@beniowski Przeciez napisalem wyzej, ze logo dla wszystkich ma znaczenie (wieksze lub mniejsze ale ma - nawet jesli tego sobie nie uswiadamiamy). I to nie jest nic dziwnego. Chorym jest tylko fakt, gdy ktos cos kupuje slepo wylacznie dla logo, ale my na tym forum powinnismy traktowac sie troszke z innej perspektywy niz "nowobogaccy" a z duza iloscia wpisow w tym watku czuje chec udowodnienia posiadaczom jednoznaczne dzialania. A w watku o Omedze pisalem o podniesieniu prestizu przez cene kultowego modelu, jednak nadal nie widze w tym nic dziwnego czy zlego, kiedy w luksusowej marce sprzedajacej zegarki dla ludzi bogatych i bardzo bogatych wspominam o prestizu czy luksusie oraz podnoszeniu ceny - przeciez na tym caly swiat stoi.

9 minut temu, nicon napisał(-a):

Po to jest forum żeby dyskutować i pokazywać jak jest, bez fanbojskiego zacietrzewienia. Jak napiszesz że zegarek ma badziewnie wykończone wskazówki i udokumentujesz to dokładnym zdjęciem, to tylko podnosisz świadomość np. niedoświadczonych użytkowników którzy chcieliby kupić sobie Rolka i na podstawie rozbuchanego marketingu widzą go jako kolejny cud świata. A to, że komuś to nie odpowiada w zegarku za tyle pieniędzy to nie hejt, tylko normalna opinia, do tego na temat zwykłego przedmiotu a nie np. drugiej osoby.

Rozumiem i tez tylko dyskutuje. Ciesze sie, ze sa ludzie dochodzacy do takich niedociagniec czy wad i ok - tylko to nie oznacza, ze jak ktos to akceptuje, to od razu tylko dla logo czy marki cos kupuje, nie prawdaz? Jesli faktycznie wszystkie Exy tak maja, to albo mi to przeszkadza i nie kupuje, albo nie ma to dla mnie znaczenia, gdyz tego bez mikroskopu czy szkla powiekszajacego nie widac. A czy powinni to zmienic/poprawic?? Oczywiscie, ze tak - koniec, kropka. To nie powinno miec miejsca i tyle.

Edytowane przez artme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę trochę "pod włos" także dlatego, że ostatnio zakupiłem kilka mikrobrandowych (a najbardziej mam na myśli taką Sericę) wyrobów i ciężko mi się dopatrzyć aż tak dużych różnic pomiędzy nimi a takim Rolexem. Oczywiście, gdy mówimy o skomplikowanych mechanizmach, to takie stwierdzenie nie ma większego sensu, bo to sztuka zrobić złożony mechanizm. Niemniej, sam się zastanawiam czy trzymać produkty na R czy je sprzedać. No ale to tylko moje przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare polary też mają kiepsko wykończone wskazówki. Bugsa zegar nie jest wyjątkiem, wszystkie polary tak mają niestety. Widać, że Rolex poprawił jakość w serii 12xxxx. Generalnie w 11xxxx za wyjątkiem polarów też nie było źle no i może poza entry level (OP). Nie zmienia to faktu, że jeżeli chodzi o jakość wykończenia tarcz, wskazówek czy kopert i ich powtarzalność to GS może tu robić za wzór.

Edytowane przez Bartek79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, artme napisał(-a):

[...] Poprawili tam wszystko co mogli. [...] totalnie poprawiony i ulepszony werk, [...]

 

Zdajesz sobie sprawę, że 16610 i 116610 mają ten sam cal. 3135? Możesz rozwinąć w czym 3135 jest "totalnie" lepszy od poprzednika czyli cal. 3035 (produkowany w latach bodajże 1977-1988)?

3235 poprawia poprzednika, ale nie nazwałbym go totalnie lepszym od 3135. Jest inna rezerwa chodu i wychwyt, ale dla właściciela traktującego zegarek jako EDC to nie zmienia zbyt wiele na codzień. Do tej pory podobnie myślałem o 3035 i 3135, ale może o czymś nie wiem? Spory skok jakościowy to był IMHO z serii 15xx (np. 1575) na 30xx (np. 3035). Wszystkie trzy 3035/3135/3235 to bardzo dokładne i wytrzymałe woły robocze, a i 1575 jak pokazuje historia nie miał się czego wstydzić.

 

A co do "Pań z Biedronki" (bardzo nie lubię takich określeń) to masz chyba nieaktualne dane (poniżej). Ich "rolę" tzn. osób najgorzej zarabiających (to miałeś na myśli?) od kilku lat przejęli ludzie typu "szlachta nie pracuje", "wyższa szkoła lansu" oraz absolwenci prywatnych "Wyższych Szkół Płacisz-Zdajesz".

 

"W sklepie Biedronka wynagrodzenie na stanowisku sprzedawca kasjer wynosi 3250 – 3600 zł brutto miesięcznie w pierwszym roku pracy; pracownika sklepu lub kasjera 3200 – 3450 zł brutto miesięcznie na początek; starszego sprzedawcy 3250 – 3600 zł brutto; zastępcy kierownika 3750 – 4400 zł brutto a kierownika 4900 zł "

 

"Od marca 2021 r. najniższa płaca w Lidlu wyniesie 3550 zł do 4350 zł brutto miesięcznie. Jest ona uzależniona od lokalizacji sklepu i kosztów życia w danym miejscu. Po dwóch latach pracy w sklepie będzie to już odpowiednio: 3900 zł i 4800 zł brutto – informują władze dyskontu."

 

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, artme napisał(-a):

A co uwazasz za "drogi"? Dla pani z Biedronki drogi zegarek, to zegarek za 500pln a dla miliardera za milion 😊 Jaka jest skala od ktorej "wybacza sie" niedorobki?

 

Akurat to co kto uważa za drogie nie za bardzo ma tu znaczenie. Liczy się co w szerszej perspektywie oferuje konkurencja i jak na jej tle wypada produkt "XYZ". Gdyby zrobić porównanie produktów wszystkich marek "luksusowych" w danym przedziale cenowym, zauważymy, że dany element (tu wskazówki) jest wykończony w sposób, którego nie powinno się akceptować, ponieważ nawet jedną lub dwie półki niżej oferty innych marek oferują coś bardziej przyzwoitego. Pytanie czy jest to kwestia jakiegoś błędu kontroli jakości, czy raczej ogólna norma wykończenia - po ilości zdjęć takich niedoróbek raczej wnioskuję, że to szerzej spotykany problem, a nie przeoczenie działu kontroli jakości. Mnożące się przypadki w innych markach wskazują wręcz na pewną tendencję - "luksusowy" produkt jest produkowany w co raz to większych ilościach i producenci świadomie(?) obniżają normy.


ng6mnrm.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy całej sympatii do marki, wskazówki w 216570 (zarówno białej jak i czarnej wersji) to najgorsze jakościowo niedoróbki w całej ofercie modelowej. Nie są to pojedyncze przypadki. Zwróćcie jeszcze uwagę w czarnej wersji na poprzeczne linie-granice czarnej farby na wskazówce godzinowej i minutowej. 1/3 egzemplarzy ma je poszarpane i widać to gołym okiem.

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, memento mori napisał(-a):

Przy całej sympatii do marki, wskazówki w 216570 (zarówno białej jak i czarnej wersji) to najgorsze jakościowo niedoróbki w całej ofercie modelowej. Nie są to pojedyncze przypadki. Zwróćcie jeszcze uwagę w czarnej wersji na poprzeczne linie-granice czarnej farby na wskazówce godzinowej i minutowej. 1/3 egzemplarzy ma je poszarpane i widać to gołym okiem.

Aż dziwne ze ktoś to odbiera 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, MasterMind napisał(-a):

 

Akurat to co kto uważa za drogie nie za bardzo ma tu znaczenie. Liczy się co w szerszej perspektywie oferuje konkurencja i jak na jej tle wypada produkt "XYZ". Gdyby zrobić porównanie produktów wszystkich marek "luksusowych" w danym przedziale cenowym, zauważymy, że dany element (tu wskazówki) jest wykończony w sposób, którego nie powinno się akceptować, ponieważ nawet jedną lub dwie półki niżej oferty innych marek oferują coś bardziej przyzwoitego. Pytanie czy jest to kwestia jakiegoś błędu kontroli jakości, czy raczej ogólna norma wykończenia - po ilości zdjęć takich niedoróbek raczej wnioskuję, że to szerzej spotykany problem, a nie przeoczenie działu kontroli jakości. Mnożące się przypadki w innych markach wskazują wręcz na pewną tendencję - "luksusowy" produkt jest produkowany w co raz to większych ilościach i producenci świadomie(?) obniżają normy.

Niedzielni inwestorzy psują rynek nie tylko zegarkowy a producenci demoralizują się na naszych oczach...skoro wszystko i tak się sprzeda na pniu to po co się starać...także pisać, piętnować, demaskować, protestować...no i najważniejsze głosować portfelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, MasterMind napisał(-a):

 

Akurat to co kto uważa za drogie nie za bardzo ma tu znaczenie. Liczy się co w szerszej perspektywie oferuje konkurencja i jak na jej tle wypada produkt "XYZ". Gdyby zrobić porównanie produktów wszystkich marek "luksusowych" w danym przedziale cenowym, zauważymy, że dany element (tu wskazówki) jest wykończony w sposób, którego nie powinno się akceptować, ponieważ nawet jedną lub dwie półki niżej oferty innych marek oferują coś bardziej przyzwoitego. Pytanie czy jest to kwestia jakiegoś błędu kontroli jakości, czy raczej ogólna norma wykończenia - po ilości zdjęć takich niedoróbek raczej wnioskuję, że to szerzej spotykany problem, a nie przeoczenie działu kontroli jakości. Mnożące się przypadki w innych markach wskazują wręcz na pewną tendencję - "luksusowy" produkt jest produkowany w co raz to większych ilościach i producenci świadomie(?) 

Być może koszt kontroli jest zbyt duży, gdy wolumen produkcji przekracza pewien próg. Dodatkowo w przypadku R. dochodzi czynnik typu 'hype', wiedzą, że mimo to i tak się sprzeda a klienci będą przeżywać emocje 'kolejkowe'.

 

Miałem kiedyś kilka R. i nadal uważam, że to interesujące zegarki. Jednak zachowanie marki mnie zniechęciło i raczej do niej nie wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, beniowski napisał(-a):

Ja piszę trochę "pod włos" także dlatego, że ostatnio zakupiłem kilka mikrobrandowych (a najbardziej mam na myśli taką Sericę) wyrobów i ciężko mi się dopatrzyć aż tak dużych różnic pomiędzy nimi a takim Rolexem. Oczywiście, gdy mówimy o skomplikowanych mechanizmach, to takie stwierdzenie nie ma większego sensu, bo to sztuka zrobić złożony mechanizm. Niemniej, sam się zastanawiam czy trzymać produkty na R czy je sprzedać. No ale to tylko moje przemyślenia.

To zależy, ile kremu zostało w rurce ;)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent czasem wypuszcza niedoróbki i jest to oczywiste. Pytania mam tylko dwa. Jaki jest procent niedoróbek i co najważniejsze to jak się producent odnosi to ewentualnych reklamacji a na ten temat nic nie znalazłem. Może ktoś próbował reklamować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wskazówki w Polarze wyglądają fatalnie. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla takiej fuszerki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolex podnosi półkę wyżej (cenowo) jakość wykończenia swoich produktów. Tańsze Rolexy nie są przedmiotem inwestycji, a produktami użytkowymi - pospolitymi. Czy "tani" Rolex jest wart swojej ceny ? Dla mnie nie, dla kogoś tak. Reasumując, każda firma ma lepsze i gorsze produkty. Marka kosztuje, więc Rolex itp. startują z wyższego pułapu cenowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, memento mori napisał(-a):

Zdajesz sobie sprawę, że 16610 i 116610 mają ten sam cal. 3135? Możesz rozwinąć w czym 3135 jest "totalnie" lepszy od poprzednika czyli cal. 3035?

Zdaje. I nie zmieniajmy prosze slow na to jak nam wygodnie, tylko czytajmy ze zrozumieniem - nie napisalem "totalnie lepszy", tylko "totalnie ulepszony" (czyt. udoskonalony), czyli poprawili i udoskonalili i tak juz b. dobry mechanizm - tyle w temacie. A to, ze pani z Biedronki zarabia tyle co napisales nie zmienia faktu, ze zegarek za 500 zl, to raczej nie wydatek najmniejszy w jej budzecie domowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, artme napisał(-a):

Zdaje. I nie zmieniajmy prosze slow na to jak nam wygodnie, tylko czytajmy ze zrozumieniem - nie napisalem "totalnie lepszy", tylko "totalnie ulepszony" (czyt. udoskonalony), czyli poprawili i udoskonalili i tak juz b. dobry mechanizm - tyle w temacie. A to, ze pani z Biedronki zarabia tyle co napisales nie zmienia faktu, ze zegarek za 500 zl, to raczej nie wydatek najmniejszy w jej budzecie domowym.

Daj już spokój z tą panią, z biedronki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, nicon napisał(-a):

Masz jakikolwiek dowód na to, że 3135 zmienił się między ostatnimi seriami 16610, a 116610?

 

Dokładnie o to samo chciałem zapytać @artme. Skoro zdajesz sobie sprawę, że to jest ta sama referencja mechanizmu, to w jaki sposób według Ciebie "totalnie ulepszyli" 3135 w 116610 względem 3135 w 16610? Zmiany, które są wprowadzane w mechanizmach Rolexa w trakcie ich ciągłej produkcji to nie są "totalne ulepszenia", tylko niuanse, o których wiedzą RSC, ale którymi nigdzie się nie chwalą oficjalnie, co robią chętnie w przypadku istotnych zmian. Nadal odnoszę wrażenie, że pomyliły Ci się fakty i myślałeś o 3035, którego nigdy nie było w 16610 (gdzie 3135 i tak nie jest względem niego "totalnie ulepszony"). Dlatego chciałbym poznać szczegóły jakie konkretnie "totalne ulepszenia" 3135 miały miejsce wraz z premierą 116610?

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.03.2021 o 19:46, Markiza napisał(-a):

Dzien 2

Żadne wielkie zmiany. 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

24 godziny można się pluskać w słonej wodzie i nic. 
 

Przepraszam, ze mam mało czasu i nie mogłam dodawać na bieżąco zdjęć z ewolucji naszego experymentu. 
No wiec rzeczy się mają tak jak widać na zdjęciach. Tzn 10 dni teleskopy zaniżone w słonej wodzie. 

E392B938-AEF9-4138-9240-FA97EADF592A.jpeg

36175387-DC43-482F-BE54-23555DC18326.jpeg

46 minut temu, Markiza napisał(-a):

Przepraszam, ze mam mało czasu i nie mogłam dodawać na bieżąco zdjęć z ewolucji naszego experymentu. 
No wiec rzeczy się mają tak jak widać na zdjęciach. Tzn 10 dni teleskopy zaniżone w słonej

Jak dla mnie ten wynik jest bardzo zadawalający. Teleskopowe sprężynki są bardzo solidne i nierdzewne. Co uprawia, ze mocowanie bransolety do koperty jest bardzo bezpieczne. 

2 godziny temu, memento mori napisał(-a):

 

Dokładnie o to samo chciałem zapytać @artme. Skoro zdajesz sobie sprawę, że to jest ta sama referencja mechanizmu, to w jaki sposób według Ciebie "totalnie ulepszyli" 3135 w 116610 względem 3135 w 16610? Zmiany, które są wprowadzane w mechanizmach Rolexa w trakcie ich ciągłej produkcji to nie są "totalne ulepszenia", tylko niuanse, o których wiedzą RSC, ale którymi nigdzie się nie chwalą oficjalnie, co robią chętnie w przypadku istotnych zmian. Nadal odnoszę wrażenie, że pomyliły Ci się fakty i myślałeś o 3035, którego nigdy nie było w 16610 (gdzie 3135 i tak nie jest względem niego "totalnie ulepszony"). Dlatego chciałbym poznać szczegóły jakie konkretnie "totalne ulepszenia" 3135 miały miejsce wraz z premierą 116610?


PANOWIE!!!!!

Jakie zmiany w 3135!!!! Ulepszenia.  
No przecież PARACHROM. 

46 minut temu, Markiza napisał(-a):

 

To przecież pozwoliło na zredukowanie tolerancji chodu do IT4

Edytowane przez Markiza

EXPERTEM nie jestem. Ale trochę się znam. 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.