Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Pawulon

Zegarek ZENIT Błonie

Recommended Posts

W ostatnim czasie będąc u człowieka, który sprzedaje antyki m.in. zegarki (u którego kupiłem Blonexa) wspomniał mi o zegarku Zenit (szwajcarski Zenith) produkowanym w Błoniu. Zaczął opowiadać mi historię z protestem ambasady, o wycofaniu tej partii zegarków noi zaznaczył, że w przeszłości był właścicielem takiego egzemplarza ale się go pozbył.

Ja oczywiście od razu powiedziałem mu, że pewnie chodzi mu o model Zodiak (szw. Zodiac, po przeczytaniu fachowej literatury lektury "Przystanek zegarek" 2. Nazwy handlowe modeli). Nie chcąc się bardziej z nim pokłócić zapowiedziałem, że poszperam i internecie i przewertuje raz jeszcze książkę i forum.

W internecie znalazłem wzmiankę, że taka historia może być prawdopodobna:

link http://www.radzieckiezegarki.fora.pl/zegarki-polskie-blonie-made-in-poland-licencja-zssr,3/informacje-o-zegarkach-produkowanych-w-bloniu,19.html

"Chcę się podzielić ciekawą informacją dotyczącą nazwy zegarka Zenit.
Jak wiadomo fabryka w Błoniu produkowała zegarki z wieloma nazwami.między innymi wypuściła serię zegarków z nazwą Zenit,i część z tej serii została sprzedana.Nazwa zegarka Zenit jest prawnie zastrzeżona dla fabryki zegarków w Szwajcarii.Gdy fabryka w Szwajcarii dowiedziała się że w Polsce sprzedawane są zegarki o tej samej nazwie,zagroziła fabryce w Błoniu podaniem do sądu o bezprawne używanie tej nazwy. Fabryka w Błoniu bojąc się kary, zobowiązała się do wycofania ze sprzedaży pozostałych zegarków z nazwą Zenit.Skierowała pismo do dyrekcji przedsiębiorstw handlowych posiadających w swoich sklepach zegarki z nazwą Zenit o dostarczenie ich do zegarmistrzowskich punktów usługowych firmy Jubiler w celu wymiany tarczy w tych zegarkach na inną ,
Tak więc szczęśliwi posiadacze Zenitów powinni być szczególnie usatysfakcjonowani że mają je w swojej kolekcji.
"

Mam do Was pytanie czy taki zegarek był produkowany w Błoniu czy po prostu jest to pomyłka ze względu na odległy czas i słabą pamięć nazwy Zodiak i Zenit ?????

Zenit nigdy nie był produkowany w Błoniu.

Historia z protestem ambasady jest prawdziwa ,ale dotyczy ZODIAKA