Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Polas

Ustawianie czasu w automacie bez stop sekundy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i madrzejszych ode mnie pytam.

Czy w zegarku automatycznym bez stop sekundy ( konkretnie w orient mako cal.46943 ) da sie ustawic dokladna godzine co do sekundy? I zeby w momencie gdy sekundnik przechodzi przez 12 wskzowka minutowa pokrywala sie z indeksem.

Moze troche zagmatwalem, ale mam nadzieje, ze mnie zrozumiecie.

Prosze podajcie swoje sposoby na to.

Z gory dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robie tak,

- w chwli kiedy sekundnik przechodzi przez 12 ustawiam wskazowke minutowa (tak aby wskazowka minutowa pokazywala srodek indeksu w chwili kiedy sekunda przechodzi przez godz 12)

- czekam do nastepnego pelnego opbrotu i jak sekunda jest na 12 to delikatnie cofam koronke, sekundnik sie zatrzymuje (trzeba to robic z wyczuciem)

 

To sie nazywa wymuszenie stopsekundy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Ptaku za odpowiedz. A mechanizmu takie cos nie uszkodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wogole Ptaku to gratuluje Ci twoich prezentacji zegarkow. Fajnie ci to wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w zegarku automatycznym bez stop sekundy ( konkretnie w orient mako cal.46943 ) da się ustawić dokładna godzinę co do sekundy? I żeby w momencie gdy sekundnik przechodzi przez 12 wskazówka minutowa pokrywała się z indeksem.

cie swoje sposoby na to.

 

 

Tak sobie pozwolę zapytać - ale po co? Jaki jest cel tak dokładnego ustawiania zegarka mechanicznego? Przecież i tak w ciągu doby zrobi Ci jakąś odchyłkę na + albo - :)

 

 

A mechanizmu takie cos nie uszkodzi?

 

Podobno zegarek może Ci zacząć iść do tyłu... znaczy takie opinie wyczytałem na tym forum


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladne ustawianie zegarka to chyba takie moje zboczenie.

A jak zegarek zacznie chodzic do tylu to jak temu zaradzic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie automatów co do sekundy wg mnie mija się z celem. Stop sekunda ma sens w kwarcach, w automacie to bajer i "uzasadnienie" wyższej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie automatów co do sekundy wg mnie mija się z celem. Stop sekunda ma sens w kwarcach, w automacie to bajer i "uzasadnienie" wyższej ceny.

No to mamy takie samo zdanie :) z tym że to "uzasadnianie" moim skromnym zdaniem jest całkowicie nieuzasadnione... :)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna możliwość to ta, którą zaproponował ptaku, czyli wymuszanie stop sekundy. Tylko faktycznie trzeba się zastanowić, czy to ma większy sens. Ja mam wrażenie, że to dla mechanizmu nie jest najzdrowszy zabieg, chociaż opinie na ten temat są podzielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze temat.

Czy w zegarku bez stop sekundy po odciagnieciu koronki do pozycji ustawiania godziny powinien sie ooruszac sam sekundnik a wskazowka minutowa sie zatrzymuje czy poruszaja sie obie wskazowki?

Prosze o odp. I z gory dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma stop sekundy to po odciągnięciu koronki w pozycje do przestawiania godziny mechanizm zegarka normalnie pracuje - wiec wszystkie trzy wskazówki (sekundowa, minutowa i godzinowa) poruszają się w taki sam sposób jak przy koronce "wciśniętej".

 

Funkcja "stop sekunda" zatrzymuje pracę mechanizmu - jeśli tej funkcji nie ma mechanizm pracuje cały czas - dopóki pozwala na to naciągnięcie sprężyny (oczywiście w przypadku zegarków tzw. mechanicznych)

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki Daito za odpowiedz.Przedwczoraj kupilem swoj pierwszy w zyciu automat i myslalem,ze cos jest nie tak. Wiedzialem ze sekudnik bedzie sie poruszal ale myslalem ze wskazowki minutowa i godzinowa beda staly, a tu niespodzianka... poruszaja sie.

Jeszcze raz dziekuje za pomoc, uspokoiles mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja robie tak,

- w chwli kiedy sekundnik przechodzi przez 12 ustawiam wskazowke minutowa (tak aby wskazowka minutowa pokazywala srodek indeksu w chwili kiedy sekunda przechodzi przez godz 12)

- czekam do nastepnego pelnego opbrotu i jak sekunda jest na 12 to delikatnie cofam koronke, sekundnik sie zatrzymuje (trzeba to robic z wyczuciem)

 

To sie nazywa wymuszenie stopsekundy

Co sie dzieje wtedy w mechanizmie, ze sekunda sie zatrzymuje?

Ze strony trochę technicznej mnie to interesuje.


life is brutal and full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sie dzieje wtedy w mechanizmie, ze sekunda sie zatrzymuje?

Ze strony trochę technicznej mnie to interesuje.

Mniej więcej to samo co w samochodzie jak zaciągniesz ręczny i dodajesz gazu. To tak w olbrzymim uproszczeniu... :)

 

Sprężyna pcha tryba mechanizm "do przodu", a Ty dzięki "akcji" na mechanizm, niejako "z drugiej strony" przy pomocy delikatnej siły skierowanej na wałek, przy użyciu koronki, blokujesz ten ruch, sztucznie wymuszając zatrzymanie mechanizmu... To też w uproszczeniu... ale nieco mniejszym...

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zygmac

A ja robię to tak:

1.Bioreę zagarek kwarcowy z dokładnie ustawioną godziną(na chodzie oczywiście)

2.Biorę zegarek mechaniczny (nie chodzący,bez stop sekundy)

3.Odciągam koronkę zegarka mechanicznego i czekam,kiedy wskazówki sekundnika obu zegarków znajdą się

w tej samej pozycji.W tym momencie przesuwam wskazówki mechanika do przodu (sekundnik zawsze zaczyna się poruszać do przodu)

4.ustawiam godzinę (jak sekundnik dochodzi do 12) i nakręcam.;))

5.Tak ustawiony mechanik, różni się od wzorca ok.1 sek. Dla mnie -dokładność wystarczająca.:)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mogą się zrównać wskazówki sekundnika?

Jak mechanik nie ma stop sekundy, to wskazówka chodzi tak samo bez znaczenia czy wyciągasz koronkę, czy nie.

 

Sorry, doczytałem. Mechanik nie chodzący :)

Edytowane przez Qdlaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odgrzewanie kotleta, ale intryguje mnie jedna rzecz... Mam 3 Seiko, w dwóch bez problemu wymuszam zatrzymanie sekundnika, w najnowszym - nie ma opcji, wskazówka zawsze idzie zgodnie z planem. Jest dokładny, wszystko ok, ale czy to nie świadczy o jakims defekcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Noodles

"...wymuszam zatrzymanie..." sam sobie odpowiedziałeś. Jeżeli wymuszasz to producent fabrycznie nie przewidział takiej funkcji. Zapewne w w jednych modelach da się wymusić w innych nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wymuszanie stop sekundy chyba nie ma pozytywnego wpływu na mechanizm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Noodles

Ponownie. Masz samochód osobowy (dajmy na to Lanosa), którym udajesz się na najbliższe rondo celem odbycia sesji driftowania na ręcznym. Robisz tak w każdą niehandlową niedzielę miesiąca. Jak to wpływa na wspomniany samochód?

Edytowane przez Noodles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.