Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

egoist

MOLNIJA

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na to , że załapałem zegarkową pasję a temat Molniji ma szansę na rozwinięcie założyłem nowy , odrębny temat gdyż nie bardzo to wygląda żeby Molnija była podpięta do mojego ATLANTICA - a więc pozwolę sobie przytoczyć post NARFASA i dokładam także zdjęcia :

 

 

 

Mołnia, czyli Rolex w wersji radzieckiej. Zegarki produkowane od drugiej połowy lat '40 do dzisiaj. Najbardziej cenione są te z lat '40 i '50.

W środku masz radziecką, licencyjną kopię Corteberta 61x. Takie Corteberty, sygnowane przez Roleksa były pakowane do zegarków Panerai podczas II wojny (jak widać czasem to są skomplikowane historie).

Otwórz tę Mołnię, ma zwykły wciskany dekielek, i daj fotkę mechanizmu może da się powiedzieć więcej. Biorąc pod uwagę tarczę i kopertę to może być ceniona wersja tzw. Kristall z końca lat '60. Pozdrawiam Narfas

 

 

post-66779-0-99004000-1385163477_thumb.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- a więc NARFAS dziękuję za wstęp i uwaga . . . dam da da dam . . . (werble ) :D  otwieramy MOLNIJĘ

 

post-66779-0-28793100-1385163833_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. . . i co to jest panowie :unsure:  ?

 

 Tak, jak masz napisane - Mołnia 3602


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- czyli mówiąc najprościej ,, nie ma się czym podniecać " :unsure:

. . . ale , że mi się podoba to oddam ją do przeglądu i niech sobie leży :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mołnia 3602 z Czelabińskiej Fabryki Zegarów. Wersja na 18 kamieniach łożyskujących (tzw. "gruba Mołnia"), bez pasów ale jeszcze z fazowanymi krawędziami mostków. Podejrzewam, że zegarek jest z lat '70 lub okolic.

Ten werk, w różnych wersjach, produkowano od drugiej połowy lat '40 do lat '90. Skąd pochodzą werki w obecnie sprzedawanych, "cepeliowych" Mołniach - opinie są podzielone.

 

To najczęściej spotykana wersja Mołni, ale masz niegrzebany egzemplarz w pięknym stanie. To popularny zegarek z piękną historią.

 

Wcześniej te werki wyglądały tak:

 

Cortebert 592, 15 kamieni, większy brat legendarnego 616/618.

 

DSCF0364b.jpg

 

Saljut, lata '40, 15 kamieni, Druga Moskiewska Fabryka Zegarów.

Wczesna radziecka kopia licencyjna (Corteberty też były produkowane w dokładnie takiej wersji, łącznie ze zdobieniami).

 

DSCF2716b.jpg

 

Iskra (lata '50, 17 kamieni, Druga Moskiewska Fabryka Zegarów). Niestety niewłaściwy półmostek balansu z wcześniejszej produkcji, ale nie mam pod ręką innej foty.

 

DSCF1596b.jpg

 

[edit] ...a jednak znalazłem fotę egzemplarza niegrzebanego. To ten po prawej oczywiście.

 

DSCF2617b.jpg

 

Mołnia "Kristall" (lata '60, 18 kamieni, Czelabińska Fabryka Zegarów), czyli ostatnia "klasyczna" Mołnia, z pasami i precyzyjnym regulatorem.

 

DSCF1538b.jpg

 

Mołnia 3603 (lata '80, Czelabińska Fabryka Zegarów), czyli Mołnia z antiszokiem, schyłek Sojuza.

 

DSCF2595b.jpg

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mołnie robił Czelabińsk, nie Czystopol. Poza tym zgoda...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mołnie robił Czelabińsk, nie Czystopol. Poza tym zgoda...

Wiem, kurde, już poprawiłem. Ciągle mylę te nazwy (chociaż nie fabryki). ^_^

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietne zestawienie.

BTW: Co oznacza 4K-6 ( czk - 6)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietne zestawienie.

BTW: Co oznacza 4K-6 ( czk - 6)

 

A dziękuję. Jak mi całkiem odbije, to kupię jeszcze wersję chrono (a o ile wiem były dwie: jedno- i dwuprzyciskowe). Brakuje mi też wersji z lat '90 (siermiężnie wykończone, a właściwie zupełnie niewykończone mostki i wersja zubożona do 15 kamieni) - zawsze pogardzałem tą wersją, ale w kolekcji zieje przez to dziura. Urala, czyli wersję z centralną sekundą mam, tylko boleśnie wymaga serwisu. I gdzie ja dostanę właściwą koronkę?

 

чк-6 to wedle najpopularniejszej teorii часы карманные (czyli po prostu zegarek kieszonkowy). Co oznacza ta szóstka (i czy to jest 6 czy też mała literka б) nikt nie potrafi mi wytłumaczyć. Nie jest to oznaczenie kalibru mechanizmu, bo na niektórych K-43 było dokładnie to samo.

Potem wprowadzono proste i jednolite oznaczenie werków we wszystkich fabrykach (cztery cyfry, dwie pierwsze oznaczające rozmiar, dwie następne typ mechanizmu) i od tego czasu mamy 3602.

Nazywanie wcześniejszej wersji "3601" jest całkowicie niepoprawne, chociaż ludzie je stosują, żeby odróżnić "cienkie" i "grube" Mołnie.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Brakuje mi też wersji z lat '90 (siermiężnie wykończone, a właściwie zupełnie niewykończone mostki i wersja zubożona do 15 kamieni) - zawsze pogardzałem tą wersją, ale w kolekcji zieje przez to dziura.

Molnija%203602%2015%20Jewels_5.JPG

Mniej więcej taką "złotą" paskudę mam w Wodołazie, w sumie nie dziwię się, że nie dali do niego przeszklonego dekla ;). Co nie zmienia faktu, że zegarek chodzi całkiem przyzwoicie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie, o czymś takim pisałem, ale nie wiem dokładnie ile kamieni ma ten Twój przypadek, bo zdaje się zaoszczędzili też na łożyskowaniu osi koła wychwytu. ;)

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem, ostatnio jak go próbowałem otworzyć, to tylko dekiel porysowałem, więc nie będę znowu próbował ;). Pamiętam tylko kolor płyt i ogólne ubóstwo, bo kiedyś otworzyć go musiałem: te wodołazy to takie średniowodoszczelne bywają, jak im się koronkę zmieni na zwykłą. A że gwinty się urywają, to zmieniać trzeba ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-66779-0-92297500-1386080645_thumb.jpg

 

- a więc już po przeglądzie - cieszy oko i dłonie bo jest się czym pobawić ( łańcuszek ) :D  !!!

 

P.S.

I jeszcze miło posłuchać bo naprawdę przyjemnie cyka :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dostałem zegarek na komunię od dziadka i odnalazłem go po latach. Minęło jakieś 22 lata i działa jak żyleta. Tu mam pytanie jak i czym go oliwić??? Może do zegarmistrza iść???

 


Witam,

 

dostałem zegarek na komunię od dziadka i odnalazłem go po latach. Minęło jakieś 22 lata i działa jak żyleta. Tu mam pytanie jak i czym go oliwić??? Może do zegarmistrza iść???

post-96696-0-51974100-1490207095_thumb.jpg

post-96696-0-59649300-1490207304_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwiedzić zegarmistrza a On będzie wiedział co zrobić i jak zrobić.


Czas jest moim sprzymierzeńcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwiedzić zegarmistrza a On będzie wiedział co zrobić i jak zrobić.

Ok dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępnie przywitam się serdecznie ze wszystkimi.

Dołączyłem do forum niedawno, a to za sprawą ponownego zainteresowania się zegarkami i zegarami.

Mam na wstępie do kolegów pytanie dotyczące ustalenia modelu i rocznika posiadanego przeze mnie zegarka molnija.

Fotki przedstawiam w postaci linków.

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/39847e6e32d046c5

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/aee5da79d00ae774

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/a74d749b8d425497

 

Informacji tych potrzebuję by usprawnić zegarek. Jestem w jego posiadaniu od około 30 lat i pamiętam, że kiedyś pięknie cykał. Teraz niestety z tego co patrzyłem ma problem z balansem, wskazówki też wymagają wymiany.

 

Liczę na pomoc kolegów.

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Mołnia 3602 z lat 70- tych, mechanizm już 18 kamieniowy.

Każdy zegarmistrz przywróci ją do życia bez problemu.

Nie ma jakiejś specjalnej nazwy. 

Jest dość duża, w takiej kopercie występowała jescze Mołnia z rzymskimi indeksami.

Wiecej informacji znajdziesz tutaj

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/104940-mo%C5%82nia-i-inne-36xx-linia-czasu/?hl=%2Blinia+%2Bczasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Mołnia 3602 z lat 70- tych, mechanizm już 18 kamieniowy.

Każdy zegarmistrz przywróci ją do życia bez problemu.

Nie ma jakiejś specjalnej nazwy. 

Jest dość duża, w takiej kopercie występowała jescze Mołnia z rzymskimi indeksami.

Wiecej informacji znajdziesz tutaj

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/104940-mo%C5%82nia-i-inne-36xx-linia-czasu/?hl=%2Blinia+%2Bczasu

Dziękuję kolego za odpowiedź. Ten post czytałem i przeglądałem zestawienie, ale nie wiedziałem dokładnie do jakiej kategorii wiekowej zakwalifikować moją mołnię.

Dzięki serdecznie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy to obry wątek.

Szukam sprawnego ładnego mechanizmu Mołnia 3602

Jakby ktoś coś to proszę na PW

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ile szacuje się dobową odchyłkę czasu w mechanizmie molnija 3603? I tak w ogóle - czy współcześnie możemy mówić o przewadze zegarków nakręcanych ręcznie nad automatami jeśli idzie o punktualność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk mołnii 3601, 15 kamieni, kompletny, oryginalny, produkcja - pierwszy kwartał 1951 roku. Regulator mocno wychylony, innych uszkodzeń nie widać po tym zdjęciu. Generalnie pasówka na werku mołnii


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, mam nadzieję że mój zegarmistrz sobie z tym poradzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.