Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Yargoth

Tag-Heuer

Rekomendowane odpowiedzi

Zamieszczam kolejną przepisaną ze strony pawlak.alpha.net.pl historię.

 

Od początku swojego istnienia firma TAG-Heuer związana była z najważniejszymi wydarzeniami sportowymi. Znana była z tego, że osiągała cele postawione przed nią przez jej założyciela Edouarda Heuera. W roku 1860, mając lat 20, założył on własną firmę i rozpoczął produkcję chronografów przeznaczonych dla sportowców.

 

Jego warsztat, znajdujący się w miejscowości Saint Imier, słynął z precyzyjnie działających i dokładnych stoperów. W roku 1869 opatentował nowy system nakręcania z wałkiem naciągowym. W roku 1886 zdobył patent na udoskonalony chronograf kieszonkowy, a w roku 1890 kolekcja jego zegarków zdobyła srebrny medal na Wystawie Paryskiej.

 

Lista osiągnięć Heuera jest bardzo długa; pierwszy stoper zdolny mierzyć czas z dokładnością do 1/10 sekundy (1916); prowadzenie oficjalnego pomiaru czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii (1920); Paryżu (1924) i Amsterdamie (1928); wynalezienie powracającej wskazówki (1930); wprowadzenie na rynek automatycznego zegarka z wymiennymi tarczami (1933).

 

Równie imponujące są osiągnięcia firmy w okresie powojennym: wylansowanie modelu Solunar; projekt modelu Chronosplit; pierwszy kwarcowy chronograf na rękę z dwoma wskaźnikami. W roku 1974 Heuerowi powierzono oficjalny pomiar czasu zespołu Ferrari biorącego udział w wyścigach Formuły 1. Nie po raz pierwszy firma związała się z wyścigami samochodowymi. Wnuk Edouarda, Jack Heuer, w latach pięćdziesiątych zaczął pasjonować się wyścigami. Najpierw osobiście brał w nich udział, potem zajął się pomiarem czasu w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu dowiedział się o liczącym 2000 mil wyścigu przez całą Amerykę Północną aż do granicy gwatemalskiej. Zrobił on na nim tak duże wrażenie, że namówił swego ojca, Charlesa-Edouarda na wyprodukowanie chronografu na rękę, któremu nadano nazwę Carrera. Był to pierwszy zegarek na rękę Heuera, który miał własną nazwę i błyskawicznie odniósł sukces.

 

W roku 1980 firmie Heuer ponownie powierzono oficjalny chronometraż - tym razem na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Był to ostatni już oficjalny pomiar przeprowadzony przez tę firmę i zakończył on trwające 60 lat jej zaangażowanie w wydarzenia sportowe. Dwa lata później grupa Piaget przejęła połowę udziałów w firmie Heuer, a w1985 całkowicie przejęła ją spółka TAG (Techniques d`Avant Garde), specjalizująca się w zaawansowanej technologii. Od tej pory firma przyjęła nazwę TAG-Heuer.

 

W roku następnym firma powróciła na wyścigi Grand Prix Formuły 1, sponsorując zwycięski Marlboro McLaren TAG Turbo, w którym Alain Prost zdobył Mistrzostwo Świata. W celu upamiętnienia tego zwycięstwa wylansowano sportowy zegarek Formula I, wykonany z włókna szklanego i stali.

 

W roku 1987 firma opracowała nową linię elektronicznego sprzętu do mierzenia czasu, spełniającą ostre wymogi stawiane przez współczesny sport. Wylansowała też linię o nazwie S/E1 Sports Elegance Collection. W nowych kolekcjach jeszcze dokładniejszych chronografów i chronometrów wykorzystano zalety technologiczne zarówno mechanizmów kwarcowych, jak i mechanicznych. Prestiż firmy w tej dziedzinie potwierdzony został powierzeniem jej pomiaru czasu podczas Mistrzostw Świata Formuły 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sławek

Ponieważ zamieszczona przez Kolegę Yargoth historia ze srtony pawlak.alpha.net.pl jest nieco skrótowa i moim zdaniem nie w pełni obrazuje dokonania firmy wiele z nich pomijając, dlatego postanowiłem zamieścić pełniejszą jej wersję przepisując z oficjalnych prospektów firmowych.

 

1854 Edouard Heuer zamieszkał w SAINT-IMIER, malowniczej miejscowości położonej na terenach szwajcarskiej Jury.

1860 Mając zaledwie 20 lat, zakłada firmę Edouard Heuer & Cie, której siedzibę sześć lat póżniej postanawia przenieść do Bienne.

1866 Opracowuje własny mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu zdobywa spektakularny rozgłos.

1869 W firmie Heuer powstaje konstrukcja zegarka z - chronionym patentem- mechanizmem napędzanym śrubą naciągowo-nastawczą-koronką.

1873 Heuer prezentuje swoje zegarki podczas Wystawy Powszechnej w Wiedniu. Odnosi natychmiastowy sukces!

1882 Heuer opatentowuje pierwsze nowatorskie rozwiązania zastosowane w konstrukcji chronografów.

1887 Heuer uzyskuje patent na słynny ''przestawny zębnik'' - rozwiązanie nadal wykorzystywane przez wiodące firmy zegarmistrzowskie w chronografach z napędem mechanicznym. Opatentowanie przestawnego zębnika jest przełomową chwilą dla dalszych losów firmy. Wynalazek ten uczynił z firmy Heuer wzór dokładności w dziedzinie chronografów i instrumentów do pomiarów czasu w zawodach sportowych na najwyższym poziomie.

1889 Podczas Wystawy Powszechnej w Paryżu, Heuer otrzymuje srebrny medal za kolekcję kieszonkowych chronografów.

1892 Edouard Heuer odchodząc zostawia po sobie solidne podwaliny zegarmistrzowskiej dynastii, która z niezrównanym zapałem i w duchu tak drogiego mu nowatorstwa kroczyć będzie przez pełen wyzwań nadchodzący wiek. Jules-Edouard i Charles-Auguste Heuer przejmują bogatą spuściznę po ojcu, a dzięki ojcowskiej śmiałej intuicji marka Heuer zaczyna dominować w sektorze wysokiej klasy chronografów i urządzeń do pomiaru czasu w sporcie.

1911 Heuer wprowadza na rynek pierwszy pokładowy chronograf samochodowy -Time of Trip- montowany na desce rozdzielczej.

1916 Powstaje MICROGRAPH - pierwszy stoper umożliwiający dokonywanie pomiaru czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. Urządzenie to zapoczątkowało epokę pomiarów czasu o najwyższym stopniu dokładności i było produkowane w tysiącach egzemplarzy aż do roku 1969.

1920-28 Dzięki Micrograph'owi Heuer zyskał status dostawcy urządzeń do oficjalnych pomiarów czasu podczas Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii (1920), w Paryżu (1924), i w Amsterdamie (1928)

1933 Firma wprowadza na rynek model Autavia, pierwszy pokładowy stoper montowany w samochodach rajdowych i samolotach.

1948 W chwili, gdy Porsche dokonuje odsłony swojej sławnej 356-tki, Heuer wprowadza model Auto Graph, naręczny chronograf niezbędny dla kierowców rajdowych.

1950 Zegarmistrzowie firmy uzyskali patent na MAREOGRAPH (w USA znany pod nazwą SEAFARER) wyposażony w funkcję wskazywania pływów morskich oraz chronograf. Chronograpf Seafarer wywodzi się z urządzenia Solunar z 1949 roku, który pomagał rybakom orientować się w okresach żerowania ryb.

1953 Gdy DC6 przemierza drogę z Europy do Ameryki w zaledwie 12 godzin, w samą porę pojawia się model Twin-Time wyposażony w dwie wskazówki, podający jednocześnie godzinę kraju wyjazdu i kraju przeznaczenia.

1960 Jack Wiiliam Heuer wystawia na Targach w Bazylei prototyp Slalom Timera, pierwszego kwarcowego urządzenia tej marki umożliwiającego dokonywanie pomiarów czasu z dokładnością do 1/100 sekundy.

1964 Heuer wprowadza chronograf CARRERA, nazwa pochodzi od wyścigu szosowego Carrera Panamericana organizowanego w latach 50-tych ubiegłego stulecia.

1966 Heuer opatentowuje MICROTIMER- pierwsze miniaturowe urządzenie do pomiaru czasu wyposażone w mechanizm elektroniczny o dokładności pomiaru do 1/1000 sekundy.

1969 Heuer prezentuje CHRONOMATIC Calibre 11, pierwszy na świecie automatyczny mechanizm chronografu z mikrowahnikiem. W tym samym roku Heuer prezentuje model MONACO -pierwszy chronograf z kwadratową wodoszczelną kopertą, wyposażony w mechanizm Chronomatic.

1971-79 Heuer odpowiada za oficjalne pomiary czasu dla potrzeb zespołu Scuderia Ferrari w wyścigach Formuły 1.

1972 Pojawia się Microsplit 800, pierwszy kieszonkowy chronograf kwarcowy. Dokładność tego urządzenia w stałej średniej temperaturze sięga 99,9999%!

1975 Heuer wprowadza na rynek model CHRONOSPLIT - pierwszy na świecie naręczny chronograf kwarcowy o dokładności pomiaru do 1/100 sekundy.

1985 Marka Heuer zmienia nazwę na TAG Heuer.

1987 TAG Heuer tworzy linię zegarków S/el (sport/elegancja) -ich charakterystyczna branzoletka w kształcie litery S staje się znakiem rozpoznawczym marki.

1989 TAG Heuer odpowiada za oficjalne pomiary czasu podczas zawodów o Puchar Świata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej organizowanych w Europie i Ameryca Północnej.

1992-2003 TAG Heuer odpowiada za oficjalne pomiary czasu podczas wyścigów o Mistrzostwo Świata Formuły 1.

1997 TAG Heuer wprowadza na rynek linię zegarków Krium, stanowiących połączenie najnowszej techniki i awangardowego wzornictwa.

1999 Na rynku pojawiają się zegarki sportowe Link - niezwykle charakterystyczne i powszechnie znane. Firma lansuje kolekcję Alter Ego, przeznaczoną wyłącznie dla pań.

1999 / 2001-03 TAG Heuer odpowiada za oficjalne pomiary czasu podczas narciarskich Mistrzostw Świata w Vail (Kolorado, USA) w 1999 roku, W St. Anton (Austria) w 2001 roku i w St. Moritz (Szwajcaria) w 2003 roku.

2002 TAG Heuer otrzymuje nagrodę Watch Design Award podczas Zegarmistrzowskiego Grand Prix odbywającego się w Genewie, za model Micrograph F1 - pierwszy czasomierz naręczny ze specjalnymi funkcjami do pomiaru czasu podczas wyścigów samochodowych.

2003 Model Autavia, opracowany przy współpracy Jacka W. Heura, wprowadzony zostaje jako wyraz uznania dla legendarnego założyciela firmy.

2003 TAG Heuer lansuje profesjonalny chronograf do nurkowania - 2000 Aquagraph.

2003 TAG Heuer wprowadza model Microtimer - pierwszy szwajcarski chronograf naręczny odmierzający czas z dokładnością do 1/1000 sekundy.

2004 TAG Heuer obchodzi 40-tą rocznicę wprowadzenia na rynek kultowego modelu Carrera, zaprojektowanego w 1964 r. przez Jacka Heuera.

2004 Firma lansuje nowy model TAG Heuer Formula 1 (pierwotnie wprowadzony w 1986roku).

2004 Na rynku pojawia się nowa kolekcja 2000 Aquaracer.

2004 TAG Heuer odpowiada za oficjalne pomiary czasu podczas zawodów Indy Racing League i legendarnego wyścigu Indy 500 (odmierzanie czasu z dokładnością do 1/10.000 sekundy).

2004 TAG Heuer oficjalnym partnerem odpowiadającym za pomiary czasu zespołu McLarena Mercedes Formula 1.

2004 TAG Heuer prezentuje swój nowy, prawdziwie rewolucyjny Concept Watch Monaco V4 - pierwszy zegarek z mechanizmem wykorzystującym paski, których naprężenie regulowane jest za pomocą napinaczy, liniowy wahnik, wykonany z platyny przesuwa się wzdłuż położonej między czterema bębnami sprężyn prowadnicy,łożyska kulkowe z ceramicznymi bieżniami i cztery bębny sprężyn ustawione równolegle parami i połączone mechanizmem różnicowym, przytrzymywanym przez mostek w kształcie litery V.

 

Tyle historii, kwestie dotyczące samej produkcji zegarków, reżimu technologicznego z tym związanego i sposobów oraz metod testowania a właściwie katowania gotowego wyrobu to temat na oddzielne i równie obszerne potraktowanie, o ile będzie taka potrzeba społeczna że tak powiem. Zyczę miłej powyższej lektury i pozdrawiam Sławek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.