To mój pierwszy post, więc przy okazji się przywitam. Jestem Michał, na co dzień prowadzę mały warsztat rzemieślniczy nie związany z branżą zegarków, zajmuję się również projektowaniem przemysłowym dla innych marek, również z zegarkami nie związanych.
Jednak od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie stworzenie nowej marki tworzącej zegarki i biżuterię (głównie dla mężczyzn). O ile w związku z biżuterią jakieś doświadczenie mam, to zegarki są dla mnie nieodkrytym jeszcze światem. Na razie pomysł jest "młody", ale już teraz chciałbym poznać wasze zdanie na jego temat. Jeśli to nie kłopot, chętnie też skorzystałbym bym z waszej wiedzy.
Sama wizja zegarka jest następująca...
Koperta oraz tarcza, wskazówki i dekiel zegarka wykonane ze srebra 925, odlane metodą wosku traconego, wykończone w oksydzie. Koperta jako "rzeźba" , tarcza jako "relief". Wygląd takiego zegarka będzie czymś pomiędzy zegarkami Daniel'a Strom'a (https://stromwatch.ch/en/agonium.php) a klasyczną, ręczną grawerką (https://dsengraver.com/engraved-swiss-watch/), również z motywami spotykanymi jako grawery na broni. Seria limitowana, numerowana. Pasek ze skóry. W wersji "premium" bransoleta srebrna...
Niby wszystko ok, ale wątpliwości jest sporo.
1. Czy w ogóle nosi się zegarki ze srebra? Jeśli nie, to czy chodzi o cenę, czy twardość srebra jako materiału, czy może kwestie uczulenia na ten metal (chociaż z tego co wiem uczula tylko srebro "chińskie" słabej jakości) ?
2. Powiedzmy, że mam w ręku wszystkie elementy odlane ze srebra. W odlewnictwie jednak nie ma mowy o precyzji potrzebnej do złożenia z tych elementów zegarka. Czy są w Polsce zakłady, a raczej manufaktury, gdzie oferowana jest usługa obróbki na tokarkach takich elementów jak koperta, tarcza, dekiel? Pomijam zakłady pracujące na maszynach CNC, przy tak małej serii raczej nikt nie zaprogramuje maszyny (przynajmniej za rozsądne pieniądze).
3. Jaki mechanizm powinien znajdować się w takim zegarku? Na początku myślałem o mechanizmach ETA 2892 , w droższych modelach ETA 7750. Ale w Polsce prócz chińskich klonów na allegro nie znalazłem tych mechanizmów. Sellita... w Polsce nie znalazłem. To może Miyota? Nie znalazłem. Czy w Polsce sprzedawane są mechanizmy automatyczne, czy to ja nie umiem szukać? Może polecacie jakieś zaufane miejsca w UE ? Chciałbym mechanizm ETA, ale jak się nie da to się nie da, polecicie coś innego?
4. Pewnie już przeszło wam przez myśl to pytanie... Cena zegarka... Daniel Strom swoje zegarki wycenia na ponad 60000 zł. Ja nie jestem artystą tego kalibru, więc raczej celuję w widełki 8-12 tys. za model ze skórzanym paskiem i między 12-20 za model ze srebrną bransoletą. Nie wiem na ile ta cena jest realna, na ile wysoka a na ile niska. Jeszcze w całym projekcie jest wiele niewiadomych pod tytułem "czy to wykonalne" i "jaki jest koszt". Trochę strzelam w ciemno, z dobrymi intencjami. Pytanie do was, załóżmy że zegarek jest gotowy i wam się podoba stylistycznie, wszystko jak wyżej, srebro, jeden na sto, automat ETA, szafirowe szkiełko... Ceny podane wyżej są... No właśnie jakie są? I czy w ogóle jesteście zainteresowani zakupem zegarka powyżej jakiejś konkretnej kwoty? Polscy producenci chyba nie przekraczają granicy 6000, nie licząc Błonie Serii rzemieślniczej, ale to nadal poniżej 10 000.
5. W jakie sposób pojmujecie wartość zegarka? Wiem, że to pytanie filozoficzne i królicza nora w jednym, uproszczę więc...
Załóżmy, że zegarek ma trzy cechy:
a) rodzaj mechanizmu (typ mechanizmu, zdobienia na mechanizmie, kombinacje, modyfikacje wykonane na mechanizmie w manufakturze)
b) design ( wygląd tarczy, kształt koperty, szafirowy dekielek, pasek ze skóry płaszczki)
c) cena (nie kupuję zegarków powyżej kwoty _._._._._ no chyba, że mnie oczaruje jak nic, nigdy wcześniej, to do budżetu dorzucę _._._._ )
Jaka jest wasza hierarchia? Od cechy najważniejszej do najmniej ważnej?
Może to dużo jak na pojedynczy wpis, ale będę bardzo wdzięczy za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam, Michał.