Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

jchmiel

Nowy Użytkownik
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez jchmiel


  1. W dniu 1.07.2007 o 20:19, Gość sabal napisał:

     

    Po latach postanowiłem, że sam sobie odpowiem!! :D

     

     

    Jaeger-LeCoultre Atmos

    Instrukcja Obsługi

     

    Spis Treści

     

    Zasady działania oraz wskazówki dotyczące użytkowania zegara Atmos 40–43

    Niemalże wieczny ruch

    Zegar, który żywi się powietrzem

     

    Uruchamianie zegara Jaeger-LeCoultre Atmos 46–51

     

    Fazy Księżyca w zegarze Atmos 52

     

    Wskaźnik faz Księżyca 53

     

    Instrukcja obsługi faz Księżyca w zegarze Atmos 54

     

    Wskazówkowe wskazania faz Księżyca 55

     

    Instrukcja użytkowania wskazówkowych wskazań faz Księżyca 56

     

    Atmos du MillÓnaire 57–69

    Wprowadzenie

    Uruchamianie

    Atmos du MillÓnaire Marqueterie i jego tajemna szufladka

     

     

     

     

     

    Zdjęcie

    Zdjęcie

     

    Zegar Atmos autorstwa Jaeger-LeCoultre

     

    Niemalże wieczny ruch

     

    Choć Leonardo da Vinci jednoznacznie wykazał, że skonstruowanie perpetum mobile jest fizyczną niemożliwością, ludzie w dalszym ciągu podejmują nieustanne próby, mające na celu osiągnięcie powyższego celu.

     

    I tak na przykład w roku 1928 pewien inżynier z NeuchÓtel o nazwisku Jean-LÓon Reutter skonstruował zegar, który napędzany był — w dokładnym tego słowa znaczeniu — powietrzem. Nasz warsztat potrzebował jednakże kolejnych kilku lat, ażeby nadać powyższej koncepcji technicznego kształtu umożliwiającego uzyskanie patentu oraz by dopracować go w takim stopniu, ażeby zegar Atmos w praktyce osiągnął ideał wiecznego ruchu.

     

    Techniczna zasada, jaka się za tym kryje, jest urzekająca w swej naturze: wewnątrz hermetycznie zamkniętej kapsuły umieszczona jest mieszanka gazu oraz cieczy, która zwiększa swą objętość pod wpływem wzrostu temperatury oraz ulega skurczeniu pod wpływem jej spadku, powodując, iż wspomniana powyżej kapsuła porusza się niczym harmonijka. Opisywany ruch powoduje nieustanne nakręcanie sprężyny napędowej, przy czym zmiana temperatury o zaledwie jeden stopień w zakresie od 15 do 30 stopni Celsjusza w pełni wystarcza na zapewnienie dwóch dni działania zegara.

     

    Przetworzenie tak niewielkiej ilości energii w ruch wymaga oczywiście, ażeby wszelkie elementy wewnętrzne zegara Atmos działały z możliwie jak największą płynnością oraz lekkością. Balans zegara dokonuje na przykład zaledwie dwóch wahnięć skrętnych na minutę. Nie dziwi zatem w żadnym stopniu fakt, że 60 milionów zegarów Atmos razem wziętych zużywa łącznie nie więcej energii niż słaba pojedyncza żarówka 15-watowa.

     

    Podobnie wszelkie pozostałe elementy zegara Atmos nie tylko cechują się najwyższą precyzją, lecz również nie podlegają w praktyce jakiemukolwiek zużyciu. W związku z powyższym spodziewać się można, iż zegar Atmos cieszyć się będzie trwałością sięgającą dobrych 600 lat, choć ze względu na zanieczyszczenie środowiska, z jakim się dzisiaj borykamy, zalecić musimy niestety dokonywanie jego czyszczenia w odstępach czasu równych mniej więcej 20 lat.

     

    Wielbiciele zaawansowanej technologii nie są jednakże jedynymi, którzy otrzymują produkt w pełni wart wydanych pieniędzy. Podobnie czynią bowiem również znawcy eleganckich kształtów, szlachetnych materiałów czy też tradycyjnego rzemiosła. Każdy zegar Atmos jest bowiem w dalszym ciągu wytwarzany w sposób całkowicie ręczny, w związku z czym w przypadku niektórych modeli wyrób pojedynczej sztuki wymaga pełnego miesiąca, nie licząc pięciu tygodni prób oraz regulacji, którym poddawany jest każdy z zegarów Atmos. Dopiero po upływie powyższego okresu czasu nasi wirtuozi zegarmistrzostwa czują się w wystarczającym stopniu upoważnieni, ażeby podpisać się pod danym zegarem Atmos a następnie pozwolić mu opuścić nasz warsztat.

     

    W związku z powyższym wiele spośród opisywanych tutaj zegarów trafia do najlepszych domów, jako że już od dziesiątek lat państwo cieszące się największą sławą pośród światowych producentów zegarów obdarza swych znamienitych gości niniejszym arcydziełem szwajcarskiego kunsztu. Zegar marki Atmos miał zaszczyt stanowić własność dostojnych mężów stanu, członków rodzin królewskich, a także innych uznanych osobistości, takich jak J.F. Kennedy, Winston Churchill, Generał de Gaulle czy Charlie Chaplin.

     

    Jedyny na świecie.

    Atmos® — zegar, który żywi się powietrzem.

     

    Zmiany temperatury zapewniają energię napędzającą niniejszy zegar. Jego balans poruszać się będzie tak długo, jak długo na niebie znajdować się będzie słońce.

     

    W momencie kiedy następuje wzrost temperatury, w komorze rozprężeniowej (1) swą objętość zwiększa mieszanka gazu oraz cieczy, która w następstwie powoduje ściśnięcie sprężyny naciągowej (11). Wraz ze spadkiem temperatury następuje kondensacja wspomnianego gazu oraz poluźnienie sprężyny. Ten niewielki ruch naprzemienno-zwrotny w pełni wystarcza, ażeby nakręcić zegar Atmos.

     

     

     

     

     

     

     

    Żadnych baterii, żadnego zasilania, żadnego nakręcania.

    Dokładny i bezgłośny.

     

     

     

     

     

    1. Komora rozprężeniowa

    2. Osłona mosiężna

    3. Sprężyna spiralna (przeciwwaga)

    4. Łańcuch

    5. Sprężyna napędowa

    6. Koło pasowe 7. Sprężynka

    8. Balans

    9. Przewód elinwarowy

    10. Mechanizm wychwytowy

    11. Sprężyna naciągowa

     

    Zdjęcie

    Zdjęcie

     

    Uruchamianie zegara Jaeger-LeCoultre Atmos

     

    Zegar Atmos to wysoce dokładny przyrząd, skonstruowany z wykorzystaniem technologii w pełni zrozumiałej jedynie dla wirtuozów zegarmistrzostwa z firmy Jaeger-LeCoultre. Wielkość energii niezbędnej dla działania opisywanego tutaj zegara wahadłowego jest niezwykle niska, co oznacza, że posiadany przez Państwa zegar Atmos, ażeby działał w sposób optymalny, umiejscowiony zostać musi na bezwzględnie równej powierzchni (na kredensie, komodzie, gzymsie kominka itp.). Po uruchomieniu posiadanego przez Państwa zegara Atmos, nie wolno go pod żadnym pozorem przesuwać, nawet w celu wyczyszczenia powierzchni, na której stoi. Czyszczenia dokonywać należy nie dotykając wahadła oraz nie poruszając nim.

     

    Ażeby dokonać uruchomienia zegara Atmos, należy postępować zgodnie z przedstawionymi poniżej wskazówkami, odwołując się jednocześnie do zamieszczonych poniżej schematów

     

    1. Odblokowanie balansu wahadłowego po przetransportowaniu na miejsce

     

    Balans wahadłowy zegara Atmos zawieszony jest przy użyciu niezwykle delikatnego włókna i na czas transportu zostaje zablokowany. Posiadany przez Państwa zegar Atmos wyposażony jest w dwa systemy blokowania balansu wahadłowego:

     

    – Pierwszy z nich, do którego dostęp znajduje się na spodzie obudowy zegara, stosować należy w przypadku transportowania na znaczne odległości.

     

    – Drugi z nich, do którego dostęp uzyskujemy po otwarciu drzwiczek obudowy zegara, stosowany jest w przypadku przemieszczania zegara na niewielkie odległości w obrębie własnego mieszkania.

     

    Zwolnienia pierwszego spośród opisywanych powyżej systemów blokowania, położonego na spodzie obudowy zegara, dokonać należy poprzez obrócenie śruby blokującej o cztery obroty (Rycina 1).

     

    Drugi spośród opisywanych systemów obejmuje dźwignię blokującą, której nie należy zwalniać aż do momentu nastawienia prawidłowego czasu zegara (patrz rozdział 5).

     

     

     

     

    Rycina 1

     

    2. Otwieranie obudowy zegara

     

    Ażeby zdjąć szklaną oprawę, umiejscowioną na czołowej ścianie zegara, należy najpierw nacisnąć ku dołowi przycisk drzwiczek (Rycina 2A), a następnie pociągnąć go delikatnie ku sobie, celem uwolnienia drzwiczek z górnej krawędzi oprawy (Rycina 2B). Szklaną oprawę ściągnąć można wznosząc ją ku górze (w momencie, kiedy drzwiczki pozostają w dalszym ciągu w szczelinie podstawy, nie należy ich nadmiernie przechylać ku przodowi, gdyż doprowadzić to może do uszkodzenia dolnej krawędzi szkła). Niektóre modele wyposażone są w drzwiczki osadzone na zawiasach, które otwierają się w tradycyjny sposób (Rycina 2C).

     

     

    Rycina 2A Rycina 2B Rycina 2C

     

     

    3. Zapewnienie wypoziomowania zegara

     

    Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego urządzenia mechanicznego o wysokim stopniu precyzji, również zegar Atmos ustawiony zostać musi w pozycji idealnego wypoziomowania. Ażeby umożliwić Państwu jego odpowiednie ustawienie, zegar Atmos wyposażony został w pęcherzykową poziomnicę alkoholową (Rycina 3D) oraz troje nóżek, na których spoczywa. Tylna nóżka przytwierdzona jest na stałe, natomiast dwie przednie nóżki umożliwiają regulację (Rycina 3E). Po umieszczeniu posiadanego przez Państwa zegara Atmos w jego miejscu docelowym, przystąpić można zatem w prosty sposób do jego ustawiania w pozycji wypoziomowania, za pomocą regulacji dwóch ruchomych nóżek opisywanych powyżej. Ażeby zagwarantować możliwie jak najlepsze działanie zegara, zapewnić należy idealne wyśrodkowanie pęcherzyka znajdującego się w poziomnicy alkoholowej.

     

    Ze względów estetycznych niektóre modele wyposażone zostały w cztery nóżki, przy czym wszystkie z nich umożliwiają regulację. Po stwierdzeniu wypoziomowania zegara w oparciu o wskazania pęcherzyka w poziomnicy alkoholowej należy upewnić się, że wszystkie cztery spośród opisywanych nóżek spoczywają na powierzchni podstawy.

     

    Regulacji położenia trzech nóżek sześciokątnych, w które wyposażony jest zegar Atmos 3000, dokonać można pod każdą z nich, przy użyciu klucza płaskiego dostarczonego wraz z posiadanym przez Państwa zegarem Atmos.

     

     

    Rycina 3D Rycina 3E

     

     

    4. Nastawianie czasu

     

    W celu nastawienia czasu w posiadanym przez Państwa zegarze Atmos, należy poruszać wskazówką minutową (Rycina 4F) w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara przy pomocy jednego z palców. W żadnym wypadku nie należy obracać wskazówką minutową w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, ani też w żadnym wypadku nie należy poruszać wskazówką godzinową.

     

     

    Rycina 4F

     

    5. Uruchamianie zegara

     

    Zwolnienia blokady balansu wahadłowego dokonać należy przy pomocy dźwigni blokującej, umiejscowionej przed wahadłem, poniżej tarczy zegara (Rycina 5G). Stosując niewielki nacisk, należy jednocześnie opuścić dźwignię oraz przesunąć ją w lewo, zwracając uwagę, ażeby dokonując powyższej czynności nie dotykać balansu wahadłowego. Po uwolnieniu balansu wahadłowego rozpocznie się jego powolne wahanie.

     

     

    Rycina 5G

    Jeżeli balans wahadłowy pozostaje w bezruchu:

     

    – Należy upewnić się, że zegar ustawiony jest w pozycji pełnego wypoziomowania.

     

    – Przy pomocy własnej dłoni należy najpierw delikatnie obrócić balans wahadłowy o pół obrotu, a następnie zwolnić go, umożliwiając jego swobodny ruch. Po rozpoczęciu prawidłowego wahania balansu wahadłowego, należy założyć na powrót przednie drzwiczki obudowy.

     

    Uwaga: W żadnym wypadku nie należy przemieszczać posiadanego przez Państwa zegara Atmos bez uprzedniego zablokowania jego balansu wahadłowego.

     

     

    Rycina 5H

     

     

    6. Regulacja tempa pracy zegara

     

    Posiadany przez Państwa zegar Atmos wyregulowany został w „Warsztacie”, położonym na wysokości przeszło 3.000 stóp, w samym sercu szwajcarskich gór Jura. Jeżeli jednak po upływie około miesiąca zauważycie Państwo, iż posiadany przez Was zegar nieznacznie spieszy się lub spóźnia, posiadacie Państwo możliwość jego regulacji. Na potrzeby realizacji powyższego celu, w górnej części mechanizmu posiadanego przez Państwa zegara Atmos odnajdziecie Państwo odpowiednią dźwignię regulatora (Rycina 6I).

     

     

    Rycina 6I

     

    Uwaga: Regulacja o jeden stopień na skali podziałki odpowiada korekcie o wartości około 10 sekund dziennie.

     

    Ażeby dokonać korekty tempa pracy zegara w przypadku, kiedy się on spieszy, należy przesunąć wspomnianą powyżej dźwignię w lewo, w kierunku symbolu „ – ”.

     

    Ażeby dokonać korekty tempa pracy zegara w przypadku, kiedy się on spóźnia, należy przesunąć wspomnianą powyżej dźwignię w prawo, w kierunku symbolu „ + ”.

     

    Po uruchomieniu posiadanego zegara należy unikać fizycznej ingerencji w jego działanie. Będzie on funkcjonował bez jakiejkolwiek interwencji z Państwa strony, ponieważ, jak Państwo wiecie, zegar Atmos jest zegarem, który „żywi się powietrzem”.

     

     

    7. Zalecenia na wypadek transportu

     

    – W celu zatrzymania zegara należy przesunąć dźwignię blokującą balansu wahadłowego (Rycina 5H). Zablokowania balansu dokonać należy w punkcie, w którym następuje zatrzymanie jego obrotu w jednym z kierunków przed przystąpieniem do obrotu w kierunku przeciwnym.

     

    – Należy dokonać obrotu śruby blokującej, położonej poniżej balansu wahadłowego: w momencie kiedy nastąpi jej zetknięcie z gwintem balansu wahadłowego należy przytrzymać dłonią balans w pozycji nieruchomej oraz zastosować dodatkowe ćwierć obrotu.

     

    – Należy korzystać z kompletnego oryginalnego opakowania.

     

     

    Fazy Księżyca w zegarze Atmos

    autorstwa Jaeger LeCoultre

     

    Balans zegara Atmos podlega powolnemu wahaniu a jego „płuco” oddycha w pełnej harmonii ze zmianami temperatury. Jego serce utrzymuje zaś stałe tempo dwóch uderzeń na minutę (60 razy mniej niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego zegara, 240 razy mniej niż ma to miejsce w przypadku mechanizmu zegarka na rękę oraz 1.966.000 razy mniej niż ma to miejsce w przypadku zegarka kwarcowego).

     

    Żyjąc w całkowitej zgodzie z ruchem obrotowym Ziemi, Księżyca oraz Wszechświata, niniejszy zegar nadaje się w stopniu o wiele lepszym niż jakikolwiek inny, ażeby wskazywać marsz miesięcy księżycowych przez nieboskłon — niemalże bezbłędnie.

     

    Konwencjonalny zegarek kwarcowy, wyposażony we wskaźnik faz Księżyca, utrzymuje dokładność przez około 2–3 lata. Najbardziej wyrafinowane zegarki mechaniczne (obszar, w którym firma Jaeger-LeCoultre szczególnie się wyróżnia) wykazują różnicę jednego dnia na przestrzeni 122 lat. Jednakże zegar Atmos zaprojektowany został z myślą o tym, ażeby wskazywał fazy Księżyca z niespotykaną dotąd dokładnością przez ponad 4.000 lat.

     

    Wskaźnik faz Księżyca: Na tle gwieździstego nieba, pokryty 24-karatowym złotem księżyc zegara Atmos wskazuje rzeczywiste fazy miesiąca księżycowego — z niezrównaną dokładnością.

     

    Mechanizm posiadanego przez państwa zegara Atmos jest tak dokładny, iż prowadzi on do błędu o wartości zaledwie jednego dnia na przestrzeni 3.821 lat.

     

    W związku z powyższym w niezwykle bezpiecznym miejscu przechowywać należy niewielki przyrząd dostarczony wraz z posiadanym przez Państwa zegarem Atmos, gdyż w roku 5822 naszej ery będzie on potrzebny Państwa 130-stemu potomkowi, ażeby ustawić księżyc na powrót w jego prawidłowej fazie!

     

    Wskaźnik faz Księżyca

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Nów Księżyca

    Sierp Księżyca

    Pełnia Księżyca

    Księżyc Ubywający

     

    Instrukcja obsługi faz Księżyca w zegarze Atmos

     

    Przed uruchomieniem posiadanego przez Państwa zegara Atmos dokonać należy ustawienia faz Księżyca.

     

    Niewielki przyrząd dostarczony wraz z zegarem Atmos wsunąć należy do prześwitu umiejscowionego powyżej tarczy wskazującej miesiące księżycowe, po czym należy przesunąć księżyc do przodu, tak ażeby na wskaźniku pojawił się nów. Następnie wystarczy jeszcze tylko sprawdzić w kalendarzu liczbę dni, jakie pozostały do nowiu, po czym należy cofnąć księżyc o tę właśnie liczbę pozycji.

     

    Przykładowo:

     

    Do kolejnego nowiu pozostało 12 dni: przesunięcie księżyca o 12 pozycji wstecz powoduje, że wskaźnik faz Księżyca zostaje prawidłowo ustawiony.

     

     

     

     

    Księżyc Ubywający Sierp Księżyca

     

     

     

     

     

     

    W dalszej kolejności ustawić należy pozostałe funkcje posiadanego przez Państwa zegara Atmos, zgodnie z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi jego użytkowania.

     

    Wskazówkowe wskazania faz Księżyca

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Nów Księżyca

    Sierp Księżyca

    Pełnia Księżyca

    Księżyc Ubywający

     

    Instrukcja użytkowania wskazówkowych wskazań faz Księżyca

     

    Przed uruchomieniem posiadanego przez Państwa zegara Atmos dokonać należy ustawienia faz Księżyca.

     

    Podobnie jak ma to miejsce w przypadku nastawiania czasu, posługiwać należy się bezpośrednio wskazówką księżycową.

     

    Najpierw należy sprawdzić w kalendarzu datę kolejnej pełni lub kolejnego nowiu. Następnie należy przesunąć wskazówkę księżycową zgodnie z aktualną pozycją Księżyca. W celu zapewnienia dokładnych ustawień, regulacji położenia dokonać należy w dniu, w którym pełnia lub nów Księżyca mają faktycznie miejsce.

     

    W dalszym toku użytkowania zegara, dokonanie opisywanych tutaj ustawień nie będzie już więcej konieczne, jako że różnica pomiędzy taktem rzeczywistym a tym zaprogramowanym w posiadanym przez Państwa zegarze Atmos wynosi zaledwie 1 dzień na przestrzeni 3821 lat.

     

    W dalszej kolejności ustawić należy pozostałe funkcje posiadanego przez Państwa zegara Atmos, zgodnie z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi jego użytkowania.

     

    Atmos du MillÓnaire

     

    Wprowadzenie

     

    Jaeger-LeCoultre Atmos du MillÓnaire, w praktyce wieczny zegar, zaprogramowany został w taki sposób, ażeby zliczał lata, miesiące, fazy Księżyca, godziny oraz minuty przez okres 1000 lat.

     

    Kierowani jedynie niepohamowanym uporem, ażeby pozostawić trwałe wrażenie na trzecim tysiącleciu, zegarmistrzowie oraz rzemieślnicy naszego Warsztatu odnieśli pełen sukces, wznosząc mechaniczny pomiar czasu na jego absolutny szczyt.

     

    Ażeby umożliwić uwiecznienie nadchodzących dziesięciu wieków, zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie wyposażony został w zestaw przyborów do pisania, ukrytych starannie w tajemnej szufladce.

     

    Zegar Atmos du MillÓnaire dostarczany jest również wraz z przepięknym albumem na zdjęcia, który umożliwi udokumentowanie najważniejszych wydarzeń z życia Państwa rodziny.

     

    Uruchamianie zegara

     

    Atmos du MillÓnaire jest zegarem o niesamowicie wysokim stopniu precyzji, wykonanym z zastosowaniem technologii znanych jedynie wirtuozom zegarmistrzostwa z Warsztatu Jaeger-LeCoultre. Wielkość energii niezbędnej dla funkcjonowania opisywanego tutaj zegara jest niezwykle niska, co oznacza, że dla zapewnienia optymalnych warunków jego działania posiadany przez Państwa zegar Atmos umiejscowiony zostać musi na całkowicie stabilnej powierzchni poziomej (na kredensie, komodzie itp.). Po uruchomieniu posiadanego przez Państwa zegara Atmos nie wolno go już pod żadnym pozorem ponownie przesuwać — czyszczenie obudowy bądź podstawy przebiegać musi w taki sposób, ażeby nie miało miejsca dotykanie czy też przemieszczanie zegara.

     

    Ażeby dokonać uruchomienia zegara Atmos du MillÓnaire, postępować należy zgodnie z przedstawionymi poniżej wskazówkami.

     

    1. Odblokowanie balansu po przetransportowaniu na miejsce

     

    Balans zegara Atmos, który zawieszony jest przy użyciu niezwykle delikatnego włókna, na czas transportu musi zostać zablokowany. Posiadany przez Państwa zegar Atmos du MillÓnaire wyposażony jest w dwa systemy blokowania balansu:

     

    – Pierwszy z nich, do którego dostęp znajduje się na spodzie obudowy, stosować należy w przypadku transportowania zegara na znaczne odległości (w system ten zaopatrzony jest wyłącznie zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie).

     

    – Drugi z nich, do którego dostęp uzyskujemy poprzez otwarcie drzwiczek obudowy zegara, stosowany jest w przypadku przemieszczania zegara na niewielkie odległości w obrębie własnego mieszkania.

     

    W przypadku zegara Atmos du MillÓnaire Marqueterie, odblokowania pierwszego spośród opisywanych powyżej systemów blokowania dokonać należy po uprzednim wyciągnięciu tajemnej szufladki (Rycina 9K), poprzez odkręcenie śruby umiejscowionej na spodzie obudowy do pozycji jej zatrzymania (Rycina 1A).

     

     

     

    Rycina 1A

     

     

    Drugi spośród opisywanych systemów, obejmujący dźwignię blokującą, zwolnić można dopiero po nastawieniu prawidłowego czasu zegara (patrz rozdział 5).

     

    2. Otwieranie obudowy zegara

     

    Zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie wyposażony jest w drzwiczki osadzone na zawiasach (Rycina 2B).

     

    Zegar Atmos du MillÓnaire posiada szklane drzwiczki przednie, zwalniane pociągnięciem za gałkę, których całkowite zdjęcie wymaga ich przyciągnięcia ku sobie (Rycina 2C).

     

     

    Rycina 2B Rycina 2C

     

     

    3. Zapewnienie wypoziomowania zegara

     

    W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zegara Atmos du MillÓnaire konieczne jest, ażeby jego podstawa znajdowała się w pozycji idealnego wypoziomowania. Ażeby umożliwić Państwu jego odpowiednie ustawienie, zegar Atmos du MillÓnaire wyposażony został w poziomnicę alkoholową (Rycina 3D). Ażeby zagwarantować pozbawione zakłóceń działanie posiadanego przez Państwa zegara Atmos, zapewnić należy idealne wyśrodkowanie pęcherzyka znajdującego się w poziomnicy alkoholowej.

     

    Zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie spoczywa na czterech regulowanych nóżkach (Rycina 3E). Po umieszczeniu posiadanego przez Państwa zegara Atmos w jego miejscu docelowym, przystąpić można w prosty sposób do jego poziomowania, poprzez dokręcanie bądź też odkręcanie wspomnianych powyżej czterech nóżek. Należy upewnić się, że wszystkie spośród powyższych czterech nóżek posiadanego przez Państwa zegara Atmos dotykają powierzchni, na której spoczywają.

     

     

     

     

     

    Rycina 3D Rycina 3E

     

     

     

    Regulacji położenia trzech nóżek dwunastokątnych, w które wyposażony jest zegar Atmos du MillÓnaire, dokonuje się przy użyciu klucza płaskiego, dostarczonego wraz z posiadanym przez Państwa zegarem Atmos. Regulacja możliwa jest w przypadku każdej spośród powyższych trzech nóżek dwunastokątnych.

     

     

     

     

    4. Nastawianie funkcji roku / miesiąca / fazy Księżyca

     

    Nastawianie poszczególnych funkcji w zegarze Atmos du MillÓnaire przebiegać musi w dwóch etapach:

     

    – Nastawianie wstępne (w momencie odbioru posiadanego przez państwa zegara Atmos)

    – Bardziej precyzyjne nastawianie docelowe (w dniu, w którym miejsce ma pełnia Księżyca)

     

    Nastawianie wstępne (lata / miesiące / fazy Księżyca)

     

    Nastawianie powyższych trzech funkcji odbywa się przy użyciu tego samego przyrządu w ramach pojedynczej czynności.

     

     

    Rycina 4F

     

     

    Gdyby zdarzyłoby się tak, że ustawienie miesiąca bądź fazy Księżyca przesunięte zostanie przypadkowo poza stan faktyczny mający miejsce na dzień dokonywania regulacji, osadzony w gnieździe przyrząd należy po prostu obrócić w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, w takim stopniu, ażeby cofnąć się do pożądanego ustawienia.

     

    Gdyby zdarzyłoby się tak, że ustawienie roku przesunięte zostanie przypadkowo poza stan faktyczny mający miejsce na dzień dokonywania regulacji, osadzony w gnieździe przyrząd należy po prostu obrócić w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, w takim stopniu, ażeby cofnąć się do położenia poprzedzającego pożądane ustawienie o przynajmniej dwa lata, po czym dopiero należy przywrócić prawidłowe ustawienie daty, poprzez obrót w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (ma to na celu zapewnienie zazębienia z przekładnią zębatą).

     

    W pierwszej kolejności konieczne jest nastawienie bieżącego roku. Ażeby tego dokonać, przyrząd nastawczy przeznaczony do nastawiania miesięcy, lat oraz faz Księżyca umieścić należy w specjalnie przeznaczonym do tego gnieździe, umiejscowionym w samym środku okienka faz Księżyca (Rycina 4F). Przyrząd obracać należy w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, tak długo, aż wskazówka roku osiągnie prawidłowe położenie.

     

    Ażeby dokonać regulacji położenia tarczy miesiąca, przyrząd nastawczy należy pozostawić w gnieździe. Przyrządem tym należy obracać (w kierunku zgodnym lub też przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara) tak długo, aż osiągnięty zostanie pożądany miesiąc, przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, iż w momencie, kiedy dany miesiąc pojawia się na środku okienka, znajdujemy się już przy piętnastym jego dniu. Chodzi zatem jedynie o zgrubne nastawienie położenia tarczy miesiąca, w zależności od tego, czy dany miesiąc właśnie się rozpoczął, trwa na dobre czy też dobiega końca, natomiast precyzyjne nastawienie tarczy miesiąca nastąpi w momencie regulacji fazy Księżyca, odbywającej się w dniu, kiedy mieć będzie miejsce jego pełnia.

     

    W związku z powyższym konieczne jest oczekiwanie na kolejną pełnię Księżyca, co niemniej jednak nie uniemożliwia w żadnym stopniu nastawienia prawidłowego czasu w posiadanym przez państwa zegarze Atmos (patrz rozdział 5).

     

    Nastawianie docelowe

     

    Nastawienie faz Księżyca umożliwia precyzyjne dostrojenie dokładności, z jaką działa posiadany przez Państwa zegar Atmos. Ażeby tego dokonać, należy w oparciu o odpowiedni kalendarz księżycowy dokonać wyboru dnia, w którym ma miejsce pełnia Księżyca, ażeby w tym właśnie dniu dokonać bardziej precyzyjnego nastawienia posiadanego przez Państwa zegara Atmos. Po umieszczeniu przyrządu nastawczego w środku tarczy księżyca należy obracać nim tak długo, aż nastąpi idealne wyśrodkowanie księżyca. W ten sposób nastąpi automatyczne ustawienie tarczy miesiąca w prawidłowym położeniu.

     

    UWAGA: Układ nastawiania lat / miesięcy / faz Księżyca (do którego dostęp zapewnia przyrząd nastawczy dostarczony wraz z posiadanym przez Państwa zegarem Atmos) jest w pełni niezależny od nastawień godziny / minut, których regulacja odbywa się w sposób ręczny.

     

    Kiedy posiadany przez Państwa zegar Atmos du MillÓnaire zostanie już w pełni nastawiony, będzie on wskazywał lata, miesiące oraz fazy Księżyca na przestrzeni nadchodzącego tysiąclecia, nie wymagając już jakiejkolwiek dodatkowej obsługi.

     

    Niemniej jednak zachodzi możliwość, iż niezbędna będzie regularna korekta ustawienia minut, jako że precyzja mechanizmu ulega zmianom w zakresie około kilku minut w skali miesiąca.

     

    5. Nastawianie czasu

     

    Niniejszej czynności dokonuje się w sposób ręczny.

     

    W celu nastawienia czasu w posiadanym przez Państwa zegarze Atmos, należy poruszać do przodu wskazówką minutową, w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, przy pomocy jednego z palców (Rycina 5G).

     

     

     

     

     

     

     

    Rycina 5G

     

     

     

     

    Uwaga: W żadnym wypadku nie należy obracać wskazówką minutową w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. W żadnym wypadku nie należy też dotykać wskazówki godzinowej. W trakcie nastawiania prawidłowego czasu w posiadanym przez Państwa zegarze Atmos, w żadnym wypadku nie należy także dotykać dużej wskazówki roku.

     

     

    6. Uruchamianie posiadanego zegara

     

    Zwolnienia blokady balansu dokonać należy przy pomocy dźwigni blokującej, umiejscowionej w przedniej części zegara, poniżej jego tarczy (Rycina 6H). Dźwignię należy delikatnie nacisnąć, przesuwając ją jednocześnie w lewo. Należy zwrócić uwagę, ażeby dokonując powyższej czynności nie dotykać balansu. Po uwolnieniu balansu rozpoczyna się jego powolne wahanie.

     

     

     

     

    Rycina 6H

     

     

     

    Jeżeli balans pozostaje w bezruchu:

     

    – Należy dokonać kontroli poziomnicy alkoholowej.

     

    – Należy najpierw delikatnie obrócić balans o pół obrotu, a następnie zwolnić go, umożliwiając jego swobodny ruch. Po rozpoczęciu prawidłowego wahania balansu, należy zamknąć drzwiczki zegara.

     

    Uwaga: W żadnym wypadku nie należy przemieszczać posiadanego przez Państwa zegara Atmos bez uprzedniego zablokowania jego balansu.

     

     

     

     

    7. Regulacja tempa pracy zegara

     

    Posiadany przez Państwa zegar Atmos wyregulowany został w „Warsztacie”, położonym na wysokości przeszło 3.000 stóp, w samym sercu szwajcarskich gór Jura. Jeżeli jednak po około miesiącu użytkowania zauważycie Państwo, iż posiadany przez Was zegar nieznacznie spieszy się lub spóźnia, posiadacie Państwo możliwość jego regulacji. Na potrzeby realizacji powyższego celu, w górnej części mechanizmu posiadanego przez Państwa zegara Atmos odnajdziecie Państwo odpowiednią dźwignię regulatora (Rycina 7I).

     

     

     

     

     

     

    Rycina 7I

     

     

     

    Uwaga: Regulacja o jeden stopień na skali podziałki odpowiada korekcie o wartości około 10 sekund dziennie.

     

    Ażeby dokonać korekty tempa pracy zegara w przypadku, kiedy się on spieszy, należy przesunąć wspomnianą powyżej dźwignię w lewo, w kierunku symbolu „ – ”.

     

    Ażeby dokonać korekty tempa pracy zegara w przypadku, kiedy się on spóźnia, należy przesunąć wspomnianą powyżej dźwignię w prawo, w kierunku symbolu „ + ”.

     

    Po uruchomieniu posiadanego zegara Atmos należy unikać fizycznej ingerencji w jego działanie. Będzie on funkcjonował bez jakiejkolwiek interwencji z Państwa strony, ponieważ zegar Atmos żywi się... powietrzem!

     

     

    8. Zalecenia na wypadek transportu

     

    Dźwignię blokującą balansu (Rycina 8J) należy przesunąć w prawo, aż do punktu, w którym nastąpi jej zatrzymanie. Opisywanej tutaj niezbędnej operacji blokowania dokonać należy dokładnie w tym momencie, kiedy następuje zatrzymanie balansu przed jego przystąpieniem do ruchu powrotnego w kierunku, z którego przybył.

     

     

    Rycina 8J

     

    Śrubę blokującą, położoną na spodzie obudowy, należy dokręcić aż do punktu, w którym nastąpi jej zatrzymanie.

     

    Należy korzystać z kompletnego oryginalnego opakowania.

     

    Atmos du MillÓnaire Marqueterie

    i jego tajemna szufladka

     

    Z myślą o Państwa potomkach, zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie wyposażono w szufladkę z tajemnym mechanizmem otwierającym, umiejscowionym w tylnej części obudowy. Otwarcie szufladki następuje poprzez proste naciśnięcie we wskazanym punkcie (Rycina 9K).

     

     

     

    Rycina 9K

     

    Zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie dostarczany jest wraz z następującym oprzyrządowaniem:

     

    – 2 pojemniki na tuby:  oraz .

     

    – 10 lakierowanych oraz grawerowanych tub, z których każda zawiera arkusz pergaminu z koźlej skóry, służących uwiecznieniu nadchodzących dziesięciu wieków:  oraz .

     

    – Pozbawiona grawerunku tuba lakierowana, stanowiąca etui dla przyrządu do nastawiania lat, miesięcy oraz faz Księżyca: .

     

    – Przyrząd do nastawiania lat, miesięcy oraz faz Księżyca: .

     

    – Skórzana sakiewka, zawierająca kamionkowy kałamarz oraz suchą laskę tuszu chińskiego: .

     

    – 1 obsadka pióra ze złoconego mosiądzu: .

     

    Ze względów bezpieczeństwa, na czas transportu posiadanego przez Państwa zegara Atmos każdy z wymienionych powyżej elementów oprzyrządowania zostaje oddzielnie spakowany i ułożony w opakowaniu zgodnie z przedstawionym poniżej schematem (Rycina 9L).

     

     

    Rycina 9L

     

     

    Naszym celem jest, ażeby poszczególne elementy oprzyrządowania umieścić w szufladce, zgodnie z następującym opisem:

     

    – Pojemnik dolny oznaczony numerem  umieścić należy na dnie szufladki.

     

    – Sześć tub oznaczonych numerem  umieścić należy na wspomnianym powyżej pojemniku dolnym.

     

    – Pojemnik środkowy oznaczony numerem  umieścić należy na wspomnianych powyżej sześciu tubach.

     

    – Cztery tuby oznaczone numerem  umieścić należy na wspomnianym powyżej pojemniku środkowym.

     

    – Przyrząd nastawczy oznaczony numerem  umieścić należy w tubie oznaczonej numerem , po czym tubę powyższą umieścić należy na podstawce pośredniej.

     

    – Sakiewkę oznaczoną numerem  umieścić należy w szufladce, na prawo od tub.

     

    – I wreszcie obsadkę pióra oznaczoną numerem  umieścić należy na dnie kasetki, w kierunku prostopadłym do tub.

     

     

    Rycina 9M

     

    Zegar Atmos du MillÓnaire Marqueterie zaprojektowany został w taki sposób, ażeby trwał przez wieki nietknięty zębem czasu. Dokładnie to samo dotyczy wszystkich opisywanych tutaj elementów jego oprzyrządowania.

     

     

     

    Posługiwanie się suchym tuszem chińskim

     

    Kałamarz kamionkowy należy najpierw napełnić wodą aż po wgłębienie. Następnie należy tak długo pocierać o kamień laską tuszu chińskiego, powodując jego mieszanie się z wodą, aż woda ta zostanie zabarwiona stając się tuszem.

     

    Teraz, posługując się w klasyczny sposób obsadką pióra, rozpocząć można nanoszenie tekstu na dostarczony pergamin.

     

     

    Posługiwanie się pergaminem

     

    Na każde stulecie otrzymujecie Państwo jeden arkusz pergaminu. Nanoszenie tekstu możliwe jest wyłącznie na drukowanej stronie dost

    Dziękuje za edukacje. A gdzie można znaleźć ryciny do powyższego opisu, sa przywoływane. Proszę o wsparcie.


  2. W dniu dzisiejszym przypadają dwusetne urodziny Gustawa Beckera, zegarmistrza, pioniera i twórcy przemysłu zegarowego na Dolnym Śląsku.

    Jubileusz postanowiłem uczcić wydaniem książki poświęconej niełatwym początkom historii pierwszej fabryki zegarów w Świebodzicach. Książka jest w 90% ukończona i będzie dostępna już po wakacjach, ale dniem poinformowania Was o tym nie może być inny dzień jak dzisiejszy.

    Tytuł to:

    Gustaw Becker

    Zegary

    1847-1857

     

    Książka opisuje pierwsze trudne lata tworzenia fabryki, która w późniejszym czasie stała się  wielkim koncernem. Ten okres jest  mało rozpoznany i opisany. W mojej książce zagadnieniu temu poświęciłem ponad 20 stron – rozdział: „Geneza powstania fabryki zegarów Gustawa Beckera”.

    Cała książka będzie posiadała około 90 stron i twardą oprawę. Znajdzie się w niej ponad 60 kolorowych fotografii (co niestety jest dość drogie w druku).  Mam nadzieję, że będą one pomocne miłośnikom zegarów, kolekcjonerom przy identyfikacji wczesnych wyrobów wyprodukowanych przez fabrykę Gustawa Beckera, jak również będą stanowiły cenny materiał do dalszych badań nad historią fabryki ze Świebodzic.

    Spośród prezentowanych w książce zegarów, trzy są regulatorami wzorcowymi posiadającymi na tarczy napis Gustav Becker, które stanowią punkt odniesienia do identyfikacji pozostałych domniemanych zegarów GB. Zegar z najwyższym numerem seryjnym w książce to 20xx.

     

    attachicon.gifokładka Gustaw Becker.JPG

     

    Książkę opublikuję przez Bogucki Wydawnictwo Naukowe w Poznaniu. Cena będzie oscylować w granicach 60-70 zł (plus koszt wysyłki). Graficznie dopracowany zostanie jeszcze wizerunek Gustawa na okładce, ponieważ pomysł z dołączeniem wizerunku ma dopiero dwa dni.

     

    Lista osób deklarujących zakup książki:

     

    1) dziadek  - 1 szt.

    2) Leskos   - 10 szt.

    3) janekp    -1 szt

    3) fibo        - 1  szt.

    4) kiniol      -1 szt

    5) Anansi - 1 szt

    6) jaha    - 1 szt

    7) Kieszonkowe - 1 szt

    8) erzlot  -1 szt

    9) PM1122  - 1 szt

    10) ATO - 1 szt

    11) Tom777 - 1 szt

    12) Taraj - 1 szt

    13) Agul28 - 1 szt

    14) lusyk - 1 szt

    15) kobas - 1 szt

    16) czerralf - 3 szt

    17) mechanik - 1 szt

    18) witia - 1 szt

    19) fotolizard - 3 szt

    20) DarioKN - 2 szt

    21) Josza - 4 szt

    22) bajmar - 1 szt

    23) sand -1 szt

    24) irwas - 1 szt

    25) dezmund - 1 szt

    27) GYNEK1 - 1 szt

    28) Canaletto - 1 szt

    29) MAROON07 - 1 SZT

    30) Teddy61 - 2 szt

    31) Magican - 4 szt

    32) Ulan - 1 szt

    33) klysek - 1 szt

    34) bogdanchachelski - 1szt

    35) jASI - szt 2

    36) Kerims - 1 szt

    37) feniks68 - 1 szt

    38) budzik57 - 1 szt

    39) Andrzej Wachowicz - 1 szt

    40) wafelek - 2 szt

    41) jchmiel - 1 szt

     

     

     

     

     

    Lista osób deklarujących zakup książki przekazana przez Janka z FB:

     

    1) MAREK  DZIEDZINIEWICZ  -  szt 1

    2) EWELINA TOMEK LACHOWSCY  - szt 1

    3 )PIOTR LUKASINSKI  - szt 1

    4) JAN ZYLA  - szt 1

    5) KATARZYNA  WIERZBICKA - szt 2

    6) EDWARD WYCIECHOWSKI  - szt 1

    7) ZBIGNIEW  WYDRA  - szt 1

    8) DARIUSZ  BIALOZYT  - szt 1

    9) CEZARY  POTEPA  - szt 1

    10) JACEK PLACEK  - szt 1

    11) MARCIN ULAMEK  - szt 1

    12) Rafal Czaplejewicz  Wroclaw - szt 1?

    13) Jerzy Dobrakowski  - szt 1

    14) Piotr Adam Stasiak - szt 2

    15) MICHAL SZCZURY - szt 1

    16) ANDRZEJ KASZYNSKi - szt 1

    17) DAMIAN RANCOSZEK - 1 szt

    18) SEBASTIAN LAP - 1 szt

    19) TOMASZ PIOTROWSKI - 1 szt

    20) MIROGNIEW  KUBACKI -1 szt

    21) JACEK RAPACKI - 1 szt

    22) JAN SZYMANSKI - 2  szt

    23) LUKASZ  BARCZEWSKI -1 szt

     

    Dziękuję bardzo za dopisanie na listę szczęśliwych odbiorców książki o GB, oczywiście mile widziana dedykacja autora. Jerzy Chmielarski 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.