Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość mcinek

Zamiana tarcz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mcinek

Witam

Mam pytanie pewnie głównie do zegarmistrzów. Czy rzeczywiście nie jest możliwe zainstalowanie do atlantica z lat 60 tych (mechanizm Unitas 6300N) tarczy od współczesnych Atlantików Worldmaster?

A może ktoś mi podpowie gdzie kupic oryginalna tarcze z tamtych lat. Jedni mówią, że to moge między bajki włożyć inni, że jasne zdarzają się fabryczne do tamtych modeli. Może ktoś zna koszt cyferblatu i ew wskazówek.

Pozdrawiam fanów zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie najlepiej odpowie Sebastian zwany ZETES.

Ostatnio się nie odzywa - może ma urlop, poczekajmy.

Władek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES

Niestety, nowe Atlantiki ne są moją mocną stroną. To już nie to samo. Podobno (nie wiem, ile jest w tym prawdy) zegarki tej firmy, z "białym" mechanizmem i datownikiem, są produkowane/montowane w Niemczech.

Zamontowanie tarczy (chyba w każdym zegarku) uzależnione jest od jej wymiaru, wypukłości oraz ułożenia bolców mocujących. Jeżeli w/w warunki są spełnione, to nie widzę problemu. Pytanie brzmi: Jaki w tym sens? Jeżeli zegarek jest stary, to warto pozostać przy oryginalnej tarczy. Można ją również oczyścić lub poddać renowacji. To ostatnie wiąże się jednak z ryzykiem. Atlantiki po renowacji tarczy, które miałem okazję widzieć, charakteryzowały się, albo niedokładnym odwzorowaniem napisów (a jest ich dużo), objawiającym się na przykład różną wielkością liter, albo wyglądały, jak z cukierni, to znaczy tarcza miała taki "lukrowo, cukierkowy" wygląd. Nie potrafię tego inaczej opisać. Krótko mówiąc, wyglądało to bardzo nienaturalnie. Na pewno można odnowić tarczę w Atlantic'u profesjonalnie, ale czy to ma sens? Za 50 złotych nie można się spodziewać wiele. Wkładać więcej pieniędzy w tarczę w takim zegarku chyba nie ma sensu, a jeśli ktoś powie, że chodzi o względy sentymentalne, to na pewno nie powinien tego robić.

Jeszcze jedno. Jest prosty sposób, żeby dowiedzieć się, czy można włożyć tarczę z nowego Atlantic'a do starego. Wystarczy zadzwonić do serwisu. Tam na pewno takiej informacji udzielą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mcinek

Dzięki dzięki,

moj głód wiedzy wydaje sie być zaspokojony. A przy okazji to juz trafilem na kontakt do kogos kto ma oryginalne tarcze z tamtych lat. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES
...A przy okazji to juz trafilem na kontakt do kogos kto ma oryginalne tarcze z tamtych lat. Pozdrawiam!

Napisz w jakim stanie i po ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mcinek

po 100zł, stan moim zdaniem idealny. Z tego co widać na zdjęciach to są to tarcze w stanie fabrycznym, a nie po renowacji ale chętnie poznam Twoją opinię na ten temat. Te i inne tarcze możesz obejrzeć na allegro. Użytkownik Jacek_Max albo jakoś podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES

Obejrzałem. Ze zdjęć wynika, że raczej oryginalne. Cena trochę wysoka (w stosunku do cen używanych, kompletnych Atlantic'ów z tego okresu), ale co się nie robi dla własnego hobby :-)

Aha. Tarcze są do zegarków z lat siedemdziesiątych. W latach sześćdziesiątych i wcześniej, zamiast "Antichoc", na tarczy i deklu (w większości wypadków) był napis "Incabloc".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mcinek

Właśnie:) Dopiero odebrałem Delbane po renowacji za którą zapłaciłem 260 zł. W stosunku do całego zegarka to też się ma nijak ale jednak sentyment przeważył nad rozsądkiem. W związku z tym na tarcze do Atlantica jeszcze będe musiał troszke poczekać.

Z tym, że są z lat 70-tych to się w zupełności zgadzam. Ale przynajmniej są utrzymane w tej samej stylistyce co te z lat 60-tych a jeden napis inny da się jakoś przeżyć. Ponadto u tego człowieka można też kupić oryginalne wskazówki. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES
Właśnie:)...Ale przynajmniej są utrzymane w tej samej stylistyce co te z lat 60-tych a jeden napis inny da się jakoś przeżyć...

Ale to już będzie składak :-(

Styl Atlantic'ów zmienił się właśnie na przełomie lat sześćdziesiąt/siedemdziesiąt (nie posiadam niestety dokładnych danych). Tarcze, o których rozmawiamy, nie tylko charakteryzują się zmienionym napisem. Mają inny wzór, indeksy, kształt cyfr. Dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych zaczęto takie wprowadzać. "Incabloc"/"Antichoc" jest przykładem najbardziej widocznym. Zdarzają się egzemplarze z tego samego okresu, różniące się praktycznie tym napisem (ewentualnie jeszcze jakimiś drobnymi szczegółami). Oglądając Atlantic'a z tamtych lat, łatwo sprawdzić, czy nie jest to składak. Wystarczy porównać napisy na tarczy i deklu.

Wszystko jednak zależy od podejścia. Można dążyć do oryginalności i/lub do ładnego wyglądu. Od nas zależy, czy wybierzemy "i", czy "lub".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mcinek

Jestem więc w sytuacji na tyle szczęśliwej, że w stosunku do tarczy, która teraz jest w moim Atlanticu, te oferowane na allegro różnią się jedynie napisem Antichoc zamiast Incabloc. Kolor, krój liter i indeksów są identyczne. Moze właśnie dlatego rozważam wymianę tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tomly

Chcę wymienić tarczę w zegarku Q&Q V474-007, jeszcze niewiem jak to zrobić, ale napweno się za to zabiore. Możecie powiedzieć jak to zrobić lub nakierować na odpowiedni tak myślenia:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tomly

Chcę wymienić tarczę w zegarku Q&Q V474-007, jeszcze niewiem jak to zrobić, ale napweno się za to zabiore. Możecie powiedzieć jak to zrobić lub nakierować na odpowiedni tak myślenia:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.