Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gergoo

Certina DS-1 Big Date Poetmatic 80 - szuranie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
jest to mój pierwsze wpis jak i pierwszy automat. Od kilkunastu dni jestem użytkownikiem Certiny DS-1 Big Date Special edition. Zauważyłem ze kiedyś przykładam zegarek do ucha i pokrece słychać szuranie wahnika. Taki suchy dźwięk, jakby nie było nasmarowane. Wydaje mi się ze mogę to wyolbrzymiać ale jak wspomniałem, nigdy wcześniej nie miałem takiego zegarka. 
Proszę o opinie. 
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Dobry wieczór.

 

1. Zdejmij zegarek z nadgarstka.

2. Unieruchom bransoletę jeżeli ta wersja ją posiada tak by nie wydawała żadnego dźwięku i lekko potrząśnij w osi poprzecznej szkiełko-dekielek.

Jeżeli dźwięk, który usłyszysz będzie taki sam jak poprzednio to nie ma problemu. Jeżeli wyczujesz, że coś lata luzem i tłucze jak klucze wrzucone do puszki to może być problem.

3. Przyłóż ucho od strony szkiełka i wykonuj obroty koperty o powiedzmy 30...45deg. Po kolei powtarzaj tę czynność obracając o podobny kąt kopertę. Jeżeli szuranie we wszystkich pozycjach jest takie samo to znaczy, że poniosła cię wyobraźnia :) .

4. Jeżeli zegarek normalnie noszony i szurający ;) , nie straci rezerwy chodu, nie zatrzymuje się normalnie używany, bez żadnego innego dokręcania rotomatem przez tydzień to znaczy, że ...poniosła cię wyobraźnia :) .

 

Mechaniczne zegarki tak mają, że wydają z siebie dźwięki, które zwykle słyszymy przez pierwsze 2 tygodnie użytkowania a później stajemy się zupełnie nieczuli na ich grzechotanie.

Żonaci, im dłużej tym skuteczniej nie słyszą szurania w zegarku nawet jeżeli urwie się wahnik. W najgorszym przypadku słyszą go 1...3 dni ale nic sobie z tego nie robią. Takie przystosowanie antropomorficzne do okoliczności :) .

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Niby jest tak jak opisałeś. Nie ważne jak potrząsam, dźwięk jest ten sam „coś się kręci i wydaje surowy dzwiek”. Możliwe ze mi się wydaje i doszukuje się czegoś więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Zegarek z automatycznym naciągiem nie jest zrobiony z plasteliny, to musi pracować ale bez obaw jest trwały. Co nie oznacza, że lubi gdy np. w nim rąbiesz drewno. Samo cykanie mechanizmu zapadki może być nieco irytujące na początku, szczególnie, że wtedy zwracamy na tego typu zachowania uwagę. Zapewne to pierwszy Twój automat i tak to wyszło?
Mechanizmy naciągu automatycznego są skonstruowane w różny sposób a co za tym idzie jedne są cichsze a inne nieco bardziej irytujące. Jeżeli pożycie z DS1 będzie na tyle trudne, że nie do przewyciężenia to zawsze możesz podjąć wysiłek i przerzucić się na inny automat np. Seiko5 z układem mikrozapadki typu "ciuchcia" ;) stosowanej również Orient-ach, które bywały w wersji garniturowej, albo używaną, w dobrym stanie Omegę.
Jeżeli znajdziesz czas to wybierz się do zegarmistrza zajmującego się zegarkami mechanicznymi. Spis znajdziesz tu na forum. Czegoś się dowiesz, obejrzysz dostępne używane zegarki po przeglądzie z gwarancją. Nie koniecznie z naciągiem automatycznym. Zabierz DS1 i porównaj z innymi. Zupełnie serio możesz zapytać o coś cichszego na co dzień a tego co masz to będziesz zakładał jedynie do kościoła by wszyscy wiedzieli, łącznie z księdzem proboszczem, co masz na nadgarstku ;) :) .
Potraktuj to jako wspaniałą okazję, masz już coś prestiżowego a teraz czas kupić coś co naprawdę ci się podoba :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz. 
Jeżeli o samo cykanie chodzi, to jest ono bardzo ciche. Bardziej chodzi o moment kiedy „pokręcę” nadgarstkiem i jak się wsłuchał to słyszę (najprawdopodobniej) wahadełko. 
Dziekuje również za informacje o zegarmistrzach. Szczerze nie wiedziałem o takiej zakładce. Nawet z samej ciekawości sprawdzę. 
Pozdrawiam 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.