Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość lastre

Zegar GB stojący zatrzymuje się po około 5 minutach

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lastre

Dostałem od ojca zegar GB duży stojący z wachadłem i ciężarkami. Zegar ten od jakiegoś czasu nie chodzi. Po prostu przestał działać jak by wysiadły baterie. Po popchnięciu wahadła chodzi pięc minut i zatrzymuje się. Czy mogę sam coś naprawić, czy muszę udać się do fachowca. Jestem osobą, która potrafi wiele rzeczy zrobić tak zwaną złotą rączką, ale z zegarami nie miałem do czynienia. Jeżeli nie jest to skomplikowana awaria i ktoś by mi pomógł to bardzo chętnie bym spróbował. Wkońcu musi być ten pierwszy raz. Byłem pod wrażeniem czytając post Pana Jarosława i Pana Wocio19, ale to były małe zegarki, i z nazywnictwa jakie używali obaj panowie widać, że wiedzą o czym piszą. Ja jestem kompletnym laikiem odnośnie anatomii zegarów. Proszę o jakieś rady i z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o prostu przestał działać jak by wysiadły baterie. Po popchnięciu wahadła chodzi pięc minut i zatrzymuje się. Czy mogę sam coś naprawić, czy muszę udać się do fachowca.

 

Tylko z tych opisanych objawów trudno powiedzieć coś na 100%.

A jak chodzi te 5 minut, to tykanie jest regularne tyk-tyk, tyk-tyk, czy też kulawe tyk-tak, tryk-tak?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, zegar wymaga czyszczenia i oliwienia.Mały przeglądzik, też by się przydał.Tutaj polecam wizytę u zegarmistrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lastre

Zegar tyka tak jak go pamiętam od 30 lat tylko że coraz wolniej ,aż staje. Jeżeli chodzi o czyszczenie to czy mogę to wykonać sam i jakie materiały są mi potrzebne. Jeżeli nie to proszę o informację czy w okolicy Lwówka Śląskiego znacie godnego polecenia zegarmistrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zegar tyka tak jak go pamiętam od 30 lat tylko że coraz wolniej ,aż staje.

 

Czyli to raczej nie jest, dość częste przy przenoszeniu zegarów, rozregulowanie wychwytu. Potrzebny zegarmistrz, bo na odległość zdiagnozować przyczynę to raczej trudno, a nie musi to być wina tylko zanieczyszczenia i braku oliwy.

A czyszczenie ewentualnie mógłbyś wykonać sam, jakbyś umiał rozebrać całkowicie mechanizm i go potem złożyć, bo czyszczenie mechanizmu bez rozbierania daje tylko efekty wizualne.

No ale jak nie ma widocznego gołym okiem zanieczyszczenia ogólnego, to mógłbyś spróbować zegar naoliwić. Wystarczy podać do każdego zagłębienia smarowego przy łożyskach osiek, kropelkę oliwy, nabierając ją na koniec jakiegoś drucika i dotykając nim zagłębienia. Zbyt dużo oliwy to też nie jest dobrze.

Z braku oliwy zegarmistrzowskiej, można posłużyć się oliwą do maszyn do szycia, która jest łatwiej dostępna.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lastre

Nie wiem co się stało, ale wczoraj go popchałem dwa razy i po trzecim zaczął chodzić i chodzi do tej pory. Wcześniej popychanie nie pomagało, ani u ojca przez 4 lata nie chciał chodzić, ani jak go przywiozłem to też nie pomagało. Wczoraj pokazywałem koledze jak chodzi no i zaskoczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.