Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

Piotr Ratyński

Użytkownik
 • Content Count

  9946
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  35

Other groups

Stowarzyszenie

Piotr Ratyński last won the day on May 26 2017

Piotr Ratyński had the most liked content!

Community Reputation

551 Mistrz

2 Followers

About Piotr Ratyński

 • Birthday 02/27/1952

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Poznań
 • Hobby
  wędkarstwo, zegarki

Recent Profile Visitors

7244 profile views
 1. Do zegarków z Glashutte im daleko, ale są to całkiem dobre zegarki. 🙂
 2. System Glashutte, szwajcarska "podróbka" stylu z epoki.
 3. No cóż, wychwyt kołkowy i brak kamieni... nie wiem co tutaj trzeba by docenić. 🙂 Obojętnie jakby na to nie patrzeć jest to mechanizm bardzo słabej jakości. To tak jak Trabant wsrod samochodów, też wszędzie można nim dojechać... 😀
 4. Ładny zegarek dla osób niewidzących, choć mechanizm niskiej jakości.
 5. Mechanizm francuski Lepine kaliber V, był bardzo popularnym mechanizmem używanym w stanie surowym, przez wiele rożnych manufaktur, które go wykańczały po swojemu. Produkowany był w tej formie miedzy 1850 do 1870, a w roku 1870 miał już naciąg przy pomocy koronki. Czy ten zegarek mógł być złożony przez manufakturę Patek... hmm... teoretycznie mógłby być, bo Patek na początku składał zegarki z czego się tylko dało, jednak myślę, ze obecna firma Patek Philippe do tego zegarka się nie przyzna i nie potwierdzi, że był złożony przez firmę Patek & Cie.
 6. No tak, spora ciekawostka, na tarczy inna firma, na mechaniźmie inna firma, a mechanizm jest od jeszcze innej firmy, a w tle Finlandia i Ameryka. 😀 Myślę, że rozwiązać ten rebus może tylko jakiś wysokiej klasy śledczy, a i tak będzie trudno z tych zdjęć.
 7. Znaczek to tylko ozdoba i to on jest polonikiem, a nie zegarek. Czy to robi również z zegarka polonika, można by długo dyskutować. W każdym razie nic on w tym zegarku nie fałszuje, choć może wpłynąć na chęci zakupu, bo amatorów na cylinderki jest niewielu, ale na cylinderek z polskim akcentem to już jest ich więcej.
 8. Mechanizm firmy FHF, która dostarczała surowe mechanizmy do wielu różnych manufaktur.
 9. Nie ja rozumiem, tylko z definicji, zegarek militarny (czyli bardziej po polsku wojskowy), był (jest) własnością jednostki wojskowej, która miała go na ewidencji i dawała go żołnierzowi na wyposażenie, tak jak karabin, plecak, manierkę itp., Różnica między zegarkiem cywilnym, a wojskowym nie polega jedynie na grawerunku, czy nadruku na tarczy, wojsko zamawiało zegarki o specjalnych właściwościach, tak aby wytrzymały bez problemu trudy służby wojskowej, dlatego zegarki militarne mają większy prestiż od podobnych cywilnych, a co za tym idzie również cenę. Dlatego nieuczciwi sprzedawcy wykonują różne zabiegi aby ich zegarki przypominały te militarne. Najprostszym i najczęściej stosowanym zabiegiem są kalkomanie ze swastyką na tarczach zegarków naręcznych z lat 50-tych, bo cały czas znajdują się nabywcy chętnie je kupujący po wygórowanych cenach. To, że zegarek jakiś jest w prywatnym posiadaniu żołnierza, nie czyni go zegarkiem militarnym, tak jak zegarek w posiadaniu księdza nie jest przez to zegarkiem świętym. 😀
 10. 😀 Nawet jakby został sprzedany w 1940 toku to nic nie zmienia. Malunek na tarczy nie jest oznakowaniem zegarka militarnego i tyle. Nawet gdyby został on zrobiony w okresie II wojny światowej to by nic nie zmieniło, ale moim zdaniem jest to przeróbka dużo późniejsza, mająca podnieś wartość zegarka wykorzystując naiwność ludzką i upodobanie do zegarków ze swastyką.
 11. Albo kogoś kto mieszkał przy lotnisku. 😀 Zegarek jest z okresu pierwszej wojny światowej, a Luftwaffe powstało w 1935 roku, nawet gdyby jakiś Niemiec miał ten zegarek po ojcu to by go nie niszczył takim malunkiem na tarczy. Zegarki militarne wyższej jakości niż cywilne, były zamawiane przez wojsko i wydawane do użytku żołnierzom tak jak karabin.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.