Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Piotr Ratyński

Użytkownik
 • Content Count

  9,997
 • Joined

 • Days Won

  35

Piotr Ratyński last won the day on May 26 2017

Piotr Ratyński had the most liked content!

Community Reputation

537 Mistrz

2 Followers

About Piotr Ratyński

 • Birthday 02/27/1952

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Poznań
 • Hobby
  wędkarstwo, zegarki

Recent Profile Visitors

6,716 profile views
 1. No cóż, wychwyt kołkowy i brak kamieni... nie wiem co tutaj trzeba by docenić. 🙂 Obojętnie jakby na to nie patrzeć jest to mechanizm bardzo słabej jakości. To tak jak Trabant wsrod samochodów, też wszędzie można nim dojechać... 😀
 2. Ładny zegarek dla osób niewidzących, choć mechanizm niskiej jakości.
 3. Mechanizm francuski Lepine kaliber V, był bardzo popularnym mechanizmem używanym w stanie surowym, przez wiele rożnych manufaktur, które go wykańczały po swojemu. Produkowany był w tej formie miedzy 1850 do 1870, a w roku 1870 miał już naciąg przy pomocy koronki. Czy ten zegarek mógł być złożony przez manufakturę Patek... hmm... teoretycznie mógłby być, bo Patek na początku składał zegarki z czego się tylko dało, jednak myślę, ze obecna firma Patek Philippe do tego zegarka się nie przyzna i nie potwierdzi, że był złożony przez firmę Patek & Cie.
 4. No tak, spora ciekawostka, na tarczy inna firma, na mechaniźmie inna firma, a mechanizm jest od jeszcze innej firmy, a w tle Finlandia i Ameryka. 😀 Myślę, że rozwiązać ten rebus może tylko jakiś wysokiej klasy śledczy, a i tak będzie trudno z tych zdjęć.
 5. Znaczek to tylko ozdoba i to on jest polonikiem, a nie zegarek. Czy to robi również z zegarka polonika, można by długo dyskutować. W każdym razie nic on w tym zegarku nie fałszuje, choć może wpłynąć na chęci zakupu, bo amatorów na cylinderki jest niewielu, ale na cylinderek z polskim akcentem to już jest ich więcej.
 6. Mechanizm firmy FHF, która dostarczała surowe mechanizmy do wielu różnych manufaktur.
 7. Nie ja rozumiem, tylko z definicji, zegarek militarny (czyli bardziej po polsku wojskowy), był (jest) własnością jednostki wojskowej, która miała go na ewidencji i dawała go żołnierzowi na wyposażenie, tak jak karabin, plecak, manierkę itp., Różnica między zegarkiem cywilnym, a wojskowym nie polega jedynie na grawerunku, czy nadruku na tarczy, wojsko zamawiało zegarki o specjalnych właściwościach, tak aby wytrzymały bez problemu trudy służby wojskowej, dlatego zegarki militarne mają większy prestiż od podobnych cywilnych, a co za tym idzie również cenę. Dlatego nieuczciwi sprzedawcy wykonują różne zabiegi aby ich zegarki przypominały te militarne. Najprostszym i najczęściej stosowanym zabiegiem są kalkomanie ze swastyką na tarczach zegarków naręcznych z lat 50-tych, bo cały czas znajdują się nabywcy chętnie je kupujący po wygórowanych cenach. To, że zegarek jakiś jest w prywatnym posiadaniu żołnierza, nie czyni go zegarkiem militarnym, tak jak zegarek w posiadaniu księdza nie jest przez to zegarkiem świętym. 😀
 8. 😀 Nawet jakby został sprzedany w 1940 toku to nic nie zmienia. Malunek na tarczy nie jest oznakowaniem zegarka militarnego i tyle. Nawet gdyby został on zrobiony w okresie II wojny światowej to by nic nie zmieniło, ale moim zdaniem jest to przeróbka dużo późniejsza, mająca podnieś wartość zegarka wykorzystując naiwność ludzką i upodobanie do zegarków ze swastyką.
 9. Albo kogoś kto mieszkał przy lotnisku. 😀 Zegarek jest z okresu pierwszej wojny światowej, a Luftwaffe powstało w 1935 roku, nawet gdyby jakiś Niemiec miał ten zegarek po ojcu to by go nie niszczył takim malunkiem na tarczy. Zegarki militarne wyższej jakości niż cywilne, były zamawiane przez wojsko i wydawane do użytku żołnierzom tak jak karabin.
 10. A niby co miałby mieć z tym wojskiem wspólnego. Plomba chyba niczego nie blokuje (tak wygląda na zdjęciach) więc jest prawdopodobnie pozostałością po metce.
 11. Mechanizm jest Omegi kaliber zależy jaką średnica. Rok produkcji 1917.
 12. Jakiś głupek zepsuł tarczę. Piloci Luftwaffe dostawali zegarki od jednostki wojskowej w której służyli, to nie jest taki militarny zegarek.
 13. Akurat 57 był nie podpisany.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.