Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

star_20

skąd wzór cyferblatu do junghansa lotniczego

Rekomendowane odpowiedzi

to zegarek pokładowy, wyciągnięty w 1944/45 z wraka messerschmitta na Kujawach, oprawiony w drewniany klocek (klonowy?). W latach 50/60 trafił do mnie - wprawiłem go do wartburga 900, potem 1000, świetnie się sprawował. Zegarek od lat leży w szafie. Stan? nigdy nie był u zegarmistrza, jak potrząsnę to pochodzi. Szkiełko oryginał (plexi), gumka uszczelki szkiełka - brak 2 cm, reszta stwardniała. Szkiełko boczne (do podświetlania) oryginał (celuloid). Wskazówki oryginał - pomaziane białym tuszem:(. Brak cyferblatu. Oryginalny wyrzuciłem w 1963cim zastępując papierowym...(był mało czytelny, zatarty). Teraz jest tan jakiś zrobiony na papierze w corelu. Oryginalny był z cienkiej blaszki, nie pamiętam czy mosiężnej czy aluminiowej, tarcza czarna mat i niegdyś białe cyfry (bez fosforu). Zegarek chodzi tydzień po nakręceniu.

 

Skąd wziąć wzór takiej tarczy celem zrobienia kopii? Może ktoś z Szanownych ma messerschmitta i da odgapić?

junghans01fq3.th.jpg

junghans02ez7.th.jpg

post-25959-0-34617300-1331081464.jpg

junghans04rw7.th.jpg

junghans05hg2.th.jpg

post-25959-0-75353200-1331081550.jpg

post-25959-0-94292900-1331081551.jpg

post-25959-0-13782900-1331081554.jpg

post-25959-0-43187500-1331081555.jpg

post-25959-0-75649600-1331081556.jpg


pumpernikiel & zorkij 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1944/45 na Ostfroncie to najprawdopodobniej wersja G-6, być może G-10. Zegar był zamontowany na szczycie tablicy rozdzielczej, po prawej stronie celownika Revi. Niestety na wielu znanych mi zdjęciach celownik zasłania zegar - wynika to ze sposobu owierania kokpitu Bf 109.

A zegar w Bf 109 G-6 wyglądał tak:

Clock_Bf109G_KO_01.jpg

W Polsce jest jeden latający Bf 109 G. Warto pojechać do Guraszki i zobaczyć.

PS. http://www.historictimekeepers.com/Luftwaffe.htm


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu jest ładnie ujęty ten z Twojego foto:

post-25959-0-21812000-1331081642.jpg

ten mój jest podobny do tego stojącego w prawym rogu. Na razie wniosek - to jest Uhr z innej maszyny. Może złomiarze w czasie wojny mniej znali się na modelach płatowców (nie mieli laptopów?)


pumpernikiel & zorkij 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że zegar pochodzi z innej maszyny. Jednak w Foce FW 190 A montowano taki sam zegar jak w Bf 109 G - ze stoperem. Możliwe jest, że Twój zegar pochodzi np. z samochodu lub samolotu transportowego, szkolnego czy też cywilnego...


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to zegarek pokładowy, wyciągnięty w 1944/45 z wraka messerschmitta na Kujawach, oprawiony w drewniany klocek (klonowy?). [...]

Skąd wziąć wzór takiej tarczy celem zrobienia kopii? Może ktoś z Szanownych ma messerschmitta i da odgapić?

 

Mnie się wydaje, że on jest z łodzi podwodnej... :)

Tu masz wszelkie modele tarcz do tego typu Junghansów:

http://picasaweb.google.pl/odzinek/TarczeJunghansa#

Musisz sobie przetłumaczyć i wybrać właściwą...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysłałeś mi b. cenny link. Jak tylko złapię jakiegoś języka (w styczniu będzie ofensywa więc będzie łatwiej) to mi coś przetłumaczy, bo ja zach. języki znam z widzenia.

Teraz na allegro jest aukcja zegara w wersji lądowej pod tytułem :

HEERESEIGENTUM-ZEGAR WEHRMACHT

i linki z niej

http://www.knirim.de/a04mond.htm

http://www.fieldgear.org/clock.htm

 

mój to nie wersja lądowa, tylko pojazdowa, ale rzeczywiście może to nie być lotniczy, tylko np. z osobistego merca hitlera, albo jakiegoś innego fryca, nie urażając naszych dzisiejszych przyjaciół zza Odry. Wersja z okrętem (!) podwodnym jest możliwa:), na pewno U-XXI; mógł zderzyć się z promem poprzecznym w Nieszawie i lec.

 

Pace in Terra


pumpernikiel & zorkij 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.