Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gaco

Predom Metron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! ;) Mam problem (właściwie, to moja babcia) z zegarem Predom Metron z 1976 roku. Czasomierz wygląda dokładnie tak:

 

800px-Zegar_firmy_PREDOM_METRON%2C_Toru%C5%84.jpg

 

Zdjęcie zapożyczyłem z sieci, ale to dokładnie ten model. Problem polega na tym, że od pewnego czasu zegar źle bije. Tzn: powinien bić RAZ, pół godziny przed każdą pełną godziną - zamiast tego bije kwadrans po pełnej godzinie. Natomiast zamiast bić o pełnej godzinie - bije za kwadrans... Czy ktoś z obecnych tutaj forumowiczów, posiadających zegarkową wiedzę jest w stanie mi pomóc? Co muszę zrobić, by "przesunąć"/"przywrócić" poprawną pozycję bicia tego zegara? Dodam, że zegar nie spieszy się, ani nie opóźnia. Proszę o jakieś sugestie, w razie potrzeby pytania. Chciałbym, żeby zegar nadal bił, ale przy poprawnym położeniu wskazówek - a nie wtedy kiedy on ma ochotę :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówka minutowa jest zabezpieczona nakrętką. Czy wskazówka jest jednoelementowa z wytłoczonym otworem - kwadratem ? Zdejmij wskazówkę i załóż tak, żeby bicie było zgodne ze wskazaniem czasu. Może być też tak, że wskazówka minutowa ma ciasno spasowaną tulejkę z otworem na oś minutową. Jeśli połączenie jest za luźne - należy luz skasować.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie mam teraz tego zegara przed sobą, ale pójdę go dzisiaj obejrzeć. Na forum znalazłem wypowiedź jednego z kolegów, dotyczącą pewnie nieco innego modelu zegara Predom Metron, ale...

 

Kolega amroziuk dawno, dawno temu napisał:

 

"W tego typu zegarach wskazówka minutowa osadzona jest na osi z czopem kwadratowym. Nie da się odkręcić przesunąć o x min i zakręcić.

Potrzebne narzędzie do przesunięcia tulejki wew. wskazówki.

Sposobem domowym możliwe do wykonania ale lekko ryzykowne."

 

Co o tym sądzicie? Da się to odkręcić domowym sposobem? Wydaje mi się, że jest tam mocowanie "na kwadrat".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzimy, że nie widzimy....:(

Zrób zdjęcie z bliska twojego zegara - jak to wygląda.

 

Jeśli otwór wskazówki jest kwadratem - to masz cztery możliwości jej zamocowania na osi - "co piętnaście minut".


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie poradziłem sobie już sam. ;) Zegar działa na cacy i bije o porządanym czasie. Dokładnie tak, jak sobie wymarzyłem. :P Gdyby ktoś potrzebował dodatkowe zdjęcia itd, to zawsze mogę zrobić i wstawić/podesłać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie poradziłem sobie już sam.

 

To znaczy ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odkręcić zakrętkę (takie małe kółeczko dociskające wskazówki) i zdemontować wskazówkę minutową. Następnie przystąpić do ponownego jej montażu, uwzględniając przy tym wcześniejsze nieprawidłowości (są cztery możliwości założenia tej wskazówki - co 15 minut), tak by zegar wybijał pełne godziny. Wkręcić z powrotem stalowe kółeczko na gwint przy wskazówkach. Zadanie wykonane, pozostaje już tylko zaczekać do pełnej godziny i sprawdzić bicie. Nie potrzeba do tego żadnych narzędzi, kółeczko odkręca się palcami ;) Dziękuję kolego tarant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.