Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Problem z mechanizmem.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 20 marzec 2020 - 23:48

Witam. Mam problem z mechanizmem ronda xtratech cal.z 60. na baterię. Zegarek leżał wyłączony około 3 miesiące. Po kilkukrotnych próbach uruchomiena wkońcu zadziałał. Potem znowu leżał wyłączony około miesiąca i znowu problem. Bateria ok. Wyjąłem ją, założyłem inną i nadal nie działał. Po chwili kręcenia wskazówkami i datownikiem zegarek ruszył i działa bez zarzutu na starej bateri. Czy wyłączenie zagarka z baterią na jakiś czas może skutkować takim problemem? Pierwszy raz się z tym spotkałem, bo inne zegarki wyłączam i jest ok. Pozdrawiam.
  • 0

#2 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5484 postów

Napisano 20 marzec 2020 - 23:56

W zasadzie powinien chodzić normalnie. Ile ma lat?
  • 0

#3 Michał 10:10

Michał 10:10
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 20 marzec 2020 - 23:57

A tak z ciekawości, jaki jest sens go wyłączać?

• 0

#4 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 12:10

Dla niektórych osób może nie ma sensu wyłączać. Dla mnie akurat ma. Zegarek ma 5 lat. Czy takie mech. też trzeba smarować? Nie są to proste mechanizmy, więc może dać przesmarować?

A tak z ciekawości, jaki jest sens go wyłączać?

Michał. Odpowiedź roku. Dziękuję.
  • 0

#5 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 6783 postów
  • Lokalizacja:Południe, Wschód i Zachód. Tylko na Północy mnie nie widać

Napisano 21 marzec 2020 - 12:22

Mechanizmy kwarcowe też powinny przechodzić przegląd co jakiś czas.

Jak dla mnie to co kilkanaście lat, ale są inne opinie.

Załóż sprawną baterię i pokręć wskazówkami ze dwie-trzy doby do przodu. Może go rozruszasz. Jak nie ruszy, to daj do czyszczenia.

Na przyszłość jak zostawiasz nie na chodzie, to zalecam co dwa-trzy miesiące go włączyć by pochodził z tydzień.

• 0

#6 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 12:39

Na szczęście zegarek ruszył. Ale jak się uspokoi z koronawirusem to odwiedzę zegarmistrza. Jak oczywiście jakiś się ostanie w moim mieście. Dziękuję za sensowną odpowiedź. Pozdrawiam.
  • 0

#7 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 6783 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 12:53

Jak już chodzi to się nie zatrzymuje?

• 0

#8 Michał 10:10

Michał 10:10
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 13:09

Dla niektórych osób może nie ma sensu wyłączać. Dla mnie akurat ma. Zegarek ma 5 lat. Czy takie mech. też trzeba smarować? Nie są to proste mechanizmy, więc może dać przesmarować?

Michał. Odpowiedź roku. Dziękuję.

Zapytałem z tego powdu ,że sporo jest zabobonów na temat kwarcówek. Kwarc ma przedewszystkim być jak naj mniej problemowy dla włąściciela. Mam znajomego który wyjmuje baterię za każdym razem gdy go odkłada na tydzień czy dwa a mam wrażenie ,że gdy nosi inny zegarek przez 2-3 dni to też to robi ;) Mechanizmy kwarcowe nie należą do drogich więc ja wychodzę z założenia ,że serwis wykonam dopiero gdy się coś stanie. W sporej mierze wynika to z moich doświadczeń gdy kiedyś w pewnym serwisie Roamera ( a przynajmiej takie wrażenie sprawia ten punkt ) uszkodzono mi 3 z 4 oddanych zegarków. Bagatela tylko do wymiany baerii. Syff na stanowisku roboczym był tak wielki ,że mechanizmy zostały zabrudzone. Mam kwarc który ma 8 lat i chyba trzecią już baterię. Przejechałem z nim na rowerze około 40.000km był ze mną często podczas pływania oraz innych aktywności. Zdażało mu się też w coś uderzyć :P czy katapultować razem ze mną przez kierownicę. Mechanizm dalej działą sprawnie. Zapytałem też z ciekawości :)

• 0

#9 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 15:02

Jeżeli teraz przestanie chodzić to dam zegarmistrzowi. Wydaje mi się, że nie powinno mieć znaczenia w zwykłym prostym mech. czy leży wyłączony czy nie. Ronda do zwykłych i prostych nie należy, więc może robiłem błąd. Pozdrawiam.
  • 0

#10 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 6783 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 15:44

Jeżeli wyłączenie polega na tym, że odciągasz koronkę do drugiej pozycji i tak zostawiasz, to niestety ma to znaczenie.

Zegarek jest wtedy nieszczelny i może łapać wilgoć z otoczenia, co jest dla niego szkodliwe.

• 0

#11 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 21 marzec 2020 - 17:56

Coś w tym jest. Jest to prawdopodobne. Poczekam, zobaczę co będzie dalej się działo z zegarkiem, póki co działa.
Pozdrawiam.
  • 0

#12 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 00:19

Temat do zamknięcia. Sytuacja opanowana. Bateria wymieniona, przeczyszczone styki. Stara bateria lekko wylała i zrobiła nalot na stykach. I działał jak chciał. Dobrze, że samemu się za to zabrałem, bo na pewno zegarmistrz by nawymyślał i pół zegarka wymienił. No i oczywiście, będzie Pan zadowolony! 150 zł. zaoszczędzone za przegląd. Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam klubowiczów.

• 0

#13 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 6783 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 13:20

Fajnie, że działa.

Wylana bateria może narobić sporo szkód.

Na przyszłość pomyśl o lepszych bateriach :)

• 0

#14 wisniewski1111

wisniewski1111
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 14:16

Fajnie, że działa.
Wylana bateria może narobić sporo szkód.
Na przyszłość pomyśl o lepszych bateriach :)

Niestety, była zamontowana przez zegarm.
Miała być z tych lepszych ;) Jak zwykle będzie Pan zadowolony :(
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych