Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Marekp

Wyznaczenie kierunku północnego ?

Rekomendowane odpowiedzi

Oświećcie mnie :

If the hand is operated as 24-hour-hand, that means with the local time, it may be used to indicate the north direction.

For this purpose, turn your horizontally lying watch in such a way that the hour hand points to the sun. The 24-hour-hand then always points north.

 

Jak sie to robi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było jakoś tak: kierujesz zegarek tak aby wskazówka godzinowa była ustawiona na słońce i wyznaczasz linię pomiędzy nia a wskazówką minutową (ta linia to chyba sieczna, ma być dokładnie na srodku pomiędzy wskazówkami) ta linia wyznacza północ, ale zaznaczam, że nie jestem pewien.


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oświećcie mnie :
If the hand is operated as 24-hour-hand, that means with the local time, it may be used to indicate the north direction.

For this purpose, turn your horizontally lying watch in such a way that the hour hand points to the sun. The 24-hour-hand then always points north.

 

Jak sie to robi ?

 

Z tego co ja rozumie to tu jest mowa o zegarku 24H, w którym wskazówka godzinowa robi pełen obrót (360°) w ciągu 1 doby.

Otóż, ustawiając zegarek (horyzontalnie) tak aby wskazówka godzinowa ustawiona była w kierunku na słońce, góra zegarka (tj. godzina 24 czy 00 na tarczy) wskaże nam kierunek południowy (pólnoć jest po przeciwnej stronie).

 

Natomiast w przypadku klasycznego zegarka 12H: małą wskazówkę ustawiamy w kierunku Słońca. Dwusieczna (połowa kąta) wyznaczonego przez małą wskazówkę zegara i godzinę 12 wskazuje południe (północ znajduje się po przeciwnej stronie).

 

Oczywiście jest to przybliżone, dokładne byłoby gdybyśmy np. znajdowali się na połuniku 15° długości wschodniej (np. Stadgard Szczeciński, Zgorzelec) i mieli na zegarku czas zimowy.

A bierze się to stąd iż ziemia obraca się 360° na dobe, czyli 15° na godzinę, a na wspomnianym wyżej południku słońce znajduje się dokładnie na południu o godzinie 12:00 czasu zimowego.

 

Mam nadzieje że wszystko jasne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten rysunek będzie pomocny :) :

 

post-369-0-58686000-1330519756.jpg

 

jest to przykład dla zegarka klasycznego 12H

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź szczególnie dla b_mada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, cieszę się że mogłem pomóc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.