Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tadeusz

Pytanie do zegarmistrza

Rekomendowane odpowiedzi

...a właściwie to do każdego, kto dobrze zna się na zegarkach mechanicznych.Chodzi mi mianowicie o związek pomiędzy liczbą kamieni w zegarku, a rodzajem naciągu. Zauważyłem, że zegarki z ręcznym naciągiem mają ich zazwyczaj 17. Automaty to już 21 lub 27. Z czego to wynika? Czy ilość kamieni decyduje o jakości zegarka? Jeżei tak jest, to najlepsze są zegarki rosyjskie, bo niektóre mają ich nawet 31 :) (tak na marginesie to się zastanawiam, gdzie Rosjanie je pomieścili :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki z ręcznym naciągiem mogą mieć i 65 kamieni - niedawno kolega klubowy Piotr wystawiał takiego na Allegro. Poljoty z ręcznym naciągiem mają po 26 kamieni.... Slava to samo.... Ilość kamieni chyba nie ma związku z rodzajem naciągu... Tak mi się zdaje...

 

Swoją drogą ciekawe jaki jest rekord w upchnięciu rubinków (albo innych kamieni) do zegarka ręcznego ?


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinię, że to swego rodzaju gra "kamykami" w celu podniesienia prestiżu. Podobno do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu wystarcza w zupełności 21 kamieni- ale zaznaczam, że znawcą nie jestem :)

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz czas na mnie :?:

:)

 

Technicznie rzecz biorąc zwiększona liczba kamieni spowodowana jest zwiększoną liczbą kół zębatych które działają w zegarku --- "obsługują" automatyczny naciąg lub inne "bajery" czyt. komplikacje :wink:

 

Zegarek w wersji podstawowej wymaga 17 kamieni (ilość zależy od dbałości konstruktora o trwałość zegarka).

Ten sam mechanizm z naciągiem automatycznym ma już około 21 kamieni.

 

W niektórych konstrukcjach używa się kamieni do kalendarza, rezerwy chodu, i innych części ruchomych, które wymagają pewnego ułożyskowania.

 

 

AM


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:

 

Zegarek w wersji podstawowej wymaga 17 kamieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek w wersji podstawowej wymaga 17 kamieni

 

No to policzmy.Przy balansie są trzy( w dwóch jest ułożyskowany, a trzeci to przerzutnik czy coś koło tego), w następnych ułożyskowany jest wychwyt, dwa następne to palety wychwytu. W sumie siedem. Koło wychwytu ułożyskowane w dwóch. To daje już dziewięć. Koła minutowe i sekundowe ułożyskowane są w dwóch :?: kamieniach i koło pośrednie w dwóch. Razem piętnaście. Gdzie więc pozostałe dwa? (zakładam że zegarek nie posiada datownika albo czegoś w tym rodzaju)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Przy balansie są 2 kamienie łożyskowe + 2 kamienie nakrywkowe (lub system przeciwwstrząsowy -- patrz temat o INCABLOC - "INKABLOK") + 1 na przerzutniku

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....hlight=incabloc

 

Chcieli mnie koledzy zagiąć :?: :twisted: :)

 

Pozdrawiam :)

Adam


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam!!! O to właśnie chodziło. :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.