Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

AMJ

Secesyjny Gustaw Becker Silesia - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów,

 

Chciałem zapytać o kilka spraw w związku z zegarem GB, który posiadam. Sprawdzałem wg sygnatury - przypada na okres 1909-1933. Tarcza, z tego co zdążyłem stwierdzić, jest blaszana.

 

 

1) Czy zegary o tak wyraźnym secesyjnym wzornictwie (wahadło, tarcza) zdarzają się często na rynku? Na mnie robi ono duże wrażenie, ale nie wiem czy faktycznie jest to coś wyjątkowego (widziałem trochę "podobnych", ale głównie florystycznych motywów). 

 

2) Zegarmistrz podał mi cenę 300 zł za naprawę mechanizmu (łożyska, szopy, przeczyszczenie, naoliwienie mechanizmu) - czy jest to wysoka cena? Przepraszam za naiwność pytania (być może), nie jestem doświadczony w tych sprawach.

 

3) Jakiego rodzaju jest to mechanizm?

 

Będę wdzięczny za każde zdanie na temat zegara. 

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model jest sprzed I Wojny. Podobne można odszukać w katalogach GB z tego okresu (1910, 1912). Secesyjne modele są rzadziej spotykane od eklektycznych. Chyba popyt na nie był mniejszy.
Cena 300 złotych za kompletny remont werku jest moim zdaniem akceptowalna. Mechanizm jest klasy popularnej. Silesia była najtańszą linią mechanizmów produkowaną przez Beckera (znajdziesz nieco opinii i opisów na forum). Nie gorszą od odpowiedników innych firm.

post-6402-0-64769100-1403705232_thumb.jpg

PS. Zegar jest chyba poskładany, tarcza jest typowo "ślązakowa", rusztowe wahadła też raczej nie były fabrycznie komponowane z tego typu skrzyniami.
post-6402-0-30797900-1403709484_thumb.jpgpost-6402-0-67305300-1403709667_thumb.jpgpost-6402-0-81517800-1403709532_thumb.jpgpost-6402-0-52036500-1403709653_thumb.jpg

 

Soczewka wahadła i środek tarczy są GB to pozycja nr 50 (katalog 1909-1910)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka dość popularna, model spotykany na terenie Skandynawii, ale powinna mieć witraż w dolnej części drzwi.

Zewnętrzny pierścień tarczy jest chyba ceramiczny, a nie metalowy jak piszesz, ale może to złudzenie.

Zrób zdjęcie gongu - bo widzę, że jest porządny DOM GONG z podwójną spiralą - to zobaczymy czy jest oryginalny od tej skrzyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.