Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Krzysztof Igras

Zegary słoneczne w muzeach i prywatnych kolekcjach

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krzysztof Igras

Witam serdecznie Forumowiczów, w tym zakątku Forum poruszamy tematy związane między innymi z zegarami słonecznymi. Rok temu założyłem na Forum temat – apelując o informacje dotyczące zegarów słonecznych w „przestrzeni architektonicznej”. Dziś chciałbym prosić, nomen omen o „wskazówki” dotyczące zegarów słonecznych będących w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Rozpocznę może informacją o Muzeum im. Feliksa Przypkowskiego w Jędrzejowie i niesamowitej jak na nasze polskie warunki kolekcji wielu setek zegarów słonecznych, mechanicznych, przyrządów naukowych i wspaniałej bibliotece, w której można siedzieć godzinami... Jeśli pozwolicie w następnych postach postaram się nieco przybliżyć historię i zgromadzone tam eksponaty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To super.

Tym bardziej, że podobno ostatnio miała tam miejsce kradzież, wiele cennych przedmiotów zginęło i w realu nie można ich zobaczyć.

Na stronie też informacji nie jest zbytwiel.

władek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kradzież u "Przypkowskiego"?! Może coś więcej? Jakoś przeoczyłem informację w mediach :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To super.

Tym bardziej, że podobno ostatnio miała tam miejsce kradzież, wiele cennych przedmiotów zginęło i w realu nie można ich zobaczyć.

władek

To przykre.

Pamiętem stamtąd tam całkiem ciekawy eksponat ze strzelającą

armatką. Taki budzik słoneczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość artpl

na ostatniej aukcji Crotta było sporo takich przedmiotów, może akurat były to te z Jędrzejowa ?

http://www.uhren-muser.de/katalog.html

polecam oglądanie od pozycji nr. 609

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i na jednej aukcji antiquorum (sprzed ponad 1,5 roku) też były takie eksponaty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość artpl

przy tej okazji chciałbym zwrócic uwagę na zegar z pozycji 623, pisze że to jeden z pierwszych znanych zegarów... patrząc na jego misterną budowę można odnieść wrażenie że to nie jest wcale taka prymitywna konstrukcja... dotychczas czytałem w polskiej literaturze na temat zegarmistrzostwa, iż pierwsze zegary mechaniczne powstały w okolicach 1510 roku i były to duże konstrukcje zegarów wieżowych.Jeszcze troche i dowiem że już Mieszko I używał jakiegoś naręcznego czasomierza... komu wierzyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dotychczas czytałem w polskiej literaturze na temat zegarmistrzostwa, iż pierwsze zegary mechaniczne powstały w okolicach 1510 roku i były to duże konstrukcje zegarów wieżowych.Jeszcze troche i dowiem że już Mieszko I używał jakiegoś naręcznego czasomierza... komu wierzyć ?

Teoretycznie zegar mechaniczny miał wynaleźć Gerbert d'Aurillac, późniejszy papież Sylwester II, w więc musiało to być przed rokiem 1000. Inni twierdzą, iż to Arabowie je skonstruowali pierwsi, a do Europy trafiły podczas krucjat (XI-XIII w.). Ale dowodów na to żadnych nie ma... wszystko tu ginie w pomroce dziejów. Zob. W. Podwapiński, Zegarmistrzostwo, t. 1, s. 22 i n.; L. Zajdler, Dzieje zegara, W-wa 1977, s. 127 i in.; G. Duby, Rok Tysięczny, W-wa 1997, s. 48 i n.; L. Moulin, Kościół i nauka, W-wa 1995, t. 1, s. 141 i n.; S. Runciman, Dzieje wypraw krzyżowych, W-wa 1997, t. 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Coś mi się wydaje, że będę musiał się mocno tłumaczyć z mojej jakże długiej nieobecności, no ale cóż :-) Może na swoje usprawiedliwienie dodam, że w międzyczasie byłem w Muzeum Jędrzejowskim i rozmawiałem z p. Maciejem Przypkowskim...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, dłuuuuuuga nieobecność... Może coś więcej o kradzieży w Jędrzejowskim muzeum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Kradziez owszem była, ale to raczej już stare dzieje. Było to wczesną jesienią 2002-go roku. Zgnięło kilka cennych zegarów, między innymi . zegar wahadłowy w rokokowej szafce z dedykacją dla króla Jana Kazimierza, zegar kaflowy z XVIII wieku, XIX-wieczny zegarek kieszonkowy powlekany złotem i XVII-wieczny zegar mechaniczny z herbem Ostoja. Mam obiecane ich fotografie, zamieszcze je na FORUM. Nie zginał żaden zegar słoneczny.

 

Co do mojej nieobecności to już się tłumaczę, w międzyczasie kończyłem projektować ścieżkę edukacyjną w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, oraz zajmowałem się zegarkami słonecznymi :-) Jak to Zegarmistrz Słoneczny :-) Ostatnia "produkcją" chwale się na:http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=1383

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Co do wizyty w Jędrzejowie, załączam fotkę pawilonu z zegarem słonecznym od strony ogrodu, niestety zegar mocno podniszczony i zakryty drzewem:

 

jedrzejow_001.jpg

 

Muzeum posiada wspaniałą bibliotekę:

 

jedrzejow_002.jpg

 

Myślę, że kolega mi wybaczy że umieściłem jego uśmiechniętą facjatę na Forum :-) W ręky trzyma XVI w. starodruk, bodajże Calviusa "Gnomonici libri octo..." Głębiej P. Teresa - kustosz biblioteki, a w tle - obiekt westchnień moich... szfki ze starodrukami gnoonicznymi i astronomicznymi:-) Gorąco polecam wizytę. Atmosfera wspaniała!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

No tak, wszyscy musimy podporządkować się upływowi czasu, są jednak chwile, gdy my zegarmistrzowie mamy nad czasem nieograniczoną władzę. Może troszke iluzoryczną, ale...

 

Jędrzejów sprawił, że poczułem odrobinę tej wszechmocy.

 

Zegar słoneczny przed pracami renowacyjnymi (proszę porównajcie z fotografią z 2005-go - post wyżej)

 

html>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super robota Krzyśku, gratuluję wykonania i aby nie powielać wątków pięknego pawia również gratuluję :lol:


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.