Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pg

zegarek dziwnie śpieszy się, a nie powinien...(chyba?)

Rekomendowane odpowiedzi

Zaobserwowałem dziwne (przynajmniej dla mnie) zjawisko w moim prawie 50-cioletnim staruszku, automacie b. szacownej marki, po niedawnym gruntownym przegladzie i regulacji u (chyba) dobrego zegaarmistrza (w kazdym razie na pewno doswiadczonego).

Zegarek po czyszczeniu i regulacji śpieszył sie 8 sek/dobę, taka regularność utrzymywała się jakies 3 dni, po czym zaczął sie spieszyc, i to az do 4-min/dobę. Zaniosłem go więc do ponownej regulacji, zegarmistrz nie bardzo chciał wierzyć w moja opowieść, sprawdził chod na wibrografie,- faktycznie, spieszył się. Uregulował go ponownie praktycznie na zero i tak dokładnie chodził nastepne 48 godz, poczym znów przyśpieszył o 4 min???

Co to za dziwo?? -jedyne, co przychodzi mi na myśl to albo za luźny regulator i sam przestawia się przy wdtrzasach, albo moze nadmierna wrażliwość na stopien naciągu spręzyny, która, jak zauważyłem,ma stosunkowo mała rezerwę, albo ja za mało dlatego modelu sie ruszam?

Co PT fachowcy o tym sadzą??


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeszcze jedna prawdopodobna przyczyna tego stanu - pewnie trafiło się czyszczenie przed zmianą benzyn w czyszczarce i ta ostatnia była już trochę tłusta i włos w zegarku się klei.

Następuje to nie od razu tylko przy pełnym naciągu sprężyny - wtedy zwoje włosa sa blizej siebie i przyspieszy. Po ruszeniu regulatorem wszystko wraca do normy.

Jest to dość czesta przypadłość "benzynowego" czyszczenia zarówno przez oszczędność jak i dość kiepską jakość dostępnych benzyn (najlepiej zrobić próbę na szkle - kropelka i zostawiamy do odparowania - powinno nie być śladu). Z tego względu ja do ostatniego czyszczenia używam izopropylu. Dla tradycjonalistów polecam wyjątkowo czystą benzynę sprzedawaną w sklepach dla lakierników jako "zmywacz do usuwania silikonu".

Od strony zegarków problem ten występuje w zegarkach z dużym rzutem balansu i drobnozwojowym włosem (np. Rakiety) i odtłuszczenie włosa prawie zawsze pomaga (90%przypadków, reszta to krzywy włos).

Pzdr.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Sz. Kolegom za kompetentne i pouczajace odpowiedzi.

Zegarek oddałem "do poprawki" i jesli zegarmistrz jakąs ciekawa przyczyne znajdzie (i mi o niej powie :wink: ) to tu oczwiscie napiszę.


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.