Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Masu

Tissot PR 516 GL czyli moje pierwsze kroki w zegarkach vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Tissot PR 516 GL czyli moje pierwsze kroki w zegarkach vintage

Niedawno sprzedałem Bulovę 96B213 i uznałem, że chcę znaleźć sobie coś podobnego jeśli chodzi o kształt koperty, ale z jakąś dodatkową historią. Zacząłem przeglądać się zegarkom vintage, bo od jakiegoś czasu chciałem przekonać się na własnej skórze czy rzeczywiście kiedyś zegarki (jak wszystko inne według naszych rodziców 1f603.png) było lepsze.Nie od razu trafiłem na modele z serii PR 516, bo rozglądałem się też za Certiną Argonaut lub Club 2000 ale jak już zobaczyłem kilka zdjęć Tissota PR 516 GL to sprawa była raczej przesądzona.

Seria PR od Tissota charakteryzowała się tym, że koperty i bransolety były w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Teraz to praktycznie standard (shame on you, Timex), ale w latach 50. czy 60. była to ważna deklaracja i potwierdzenie, że kupując zegarek szwajcarskiego producenta, możemy liczyć na bardzo wysoką jakość. Zresztą litery PR miały podobno oznaczać "Particulary Robust" czyli szczególnie wytrzymały. Dodatkowo szkiełko pleksi było wzmacniane względem konstrukcji konkurencji.

W latach 60. sprzedaż modeli PR 516 zaczęła spadać, na co producent zareagował w bardzo pomysłowy sposób. Otóż, postanowił powiązać omawianą serię ze światem wyścigowym, samochodami i ogólnie rzecz biorąc motoryzacją jako taką. Tissot rozpoczął kampanię reklamową ze zdjęciami swoich zegarków na nadgarstkach kierowców zawodowych, trzymających w skórzanych rękawiczkach kierownice sportowych samochodów. Zegarki zaczęto sprzedawać na paskach (i bransoletach!) typu rally, czyli z dużymi dziurami mającymi nawiązywać do kierownic sportowych samochodów w ówczesnych czasach. Kampania okazała się ogromnym sukcesem i sprzedaż zegarków z serii PR 516 poszybowała znowu w górę. W końcu któż nie chciały się poczuć jak Steve McQueen w swoim Mustangu z filmu Bullit? 1f642.png

W międzyczasie producent zdecydował się wprowadzić modele PR 516 z dopiskiem GL czyli Grand Luxe. Charakteryzowały się one bardzo solidną, zintegrowaną bransoletą, okienkiem z datą na godzinie 3 oraz naciągiem automatycznym. Ponadto, poszukiwane przeze mnie modele PR 516 w wersji GL posiadały dodatkowy zewnętrzny chapter ring, który jest umieszczony nieco ponad poziom tarczy przez co indeksy niejako wiszą w powietrzu, rzucając cień na tarczę co na żywo robi piorunujące wrażenie nadając tarczy i indeksom efekt trójwymiaru. Ten element przesądził, że szukam wersji GL zamiast zwykłej. Oczywiście budżet trzeba było podnieść niemal dwukrotnie względem ceny wersji podstawowej...

Tak czy inaczej, po długich poszukiwaniach i nie krótszych negocjacjach z kilkoma pasjonatami tych modeli, udało mi się kupić w świetnym stanie technicznym i wizualnym egzemplarz, który przedstawiam na moich zdjęciach.

 

Zachęcam do dyskusji 1f642.png

 

 

Poniżej trochę zdjęć strzelonych telefonem.


2WwoSfO.jpg

 

nIcI8wO.jpg

 

mxCNtQW.jpg

 

qzxWCgR.jpg

 

H0mw65A.jpg

 

 

vdcfbI4.jpg

 

ELn5Sa1.jpg

 

2ARsbfy.jpg

 

 

 

zRqMVNs.jpg

 

xbfMpnF.jpg

 

rOp28oR.jpg

 

e3XUDZz.jpg

 

 

Edytowane przez Masu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i informacje, i fajny zegarek w super kondycji  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i informacje, i fajny zegarek w super kondycji  :)

Dziękuję. Zawsze lubię dodać otoczki do zegarka który pokazuję, zwłaszcza jak można coś ciekawego powiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania; co go napędza i z którego jest roku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardzo dobrze się czytało, jeszcze lepiej oglądało, brawo. Śliczny model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Gratuluję nietuzinkowego wyboru i konsekwencji. Stara, dobra szkoła Tissota :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to najfajniejszy model Tissota. Mam co prawda reedycję, ale na szczęście nie popsuli tego zamysłu.

Gratuluję, bo znalazłeś model w dobrej kondycji.

Koperta była odnawiana, co?

 

PS. Z tego co udało mi się ustalić, premiera pasków typu rally to właśnie sprawa jednego z projektantów Tissota i tego modelu. Zaraz później pojawiły się także bransolety do niego.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania; co go napędza i z którego jest roku :)

Oba pytania trudne dla mnie :) Na pierwsze odpowiem zdjęciem bo tyle wiem i tyle mnie interesowało przed zakupem. Co do drugiego nie wiem niestety nic, ale postaram się do tego dotrzeć.

post-108191-0-18699600-1561379588_thumb.jpeg

Bardzo dobrze się czytało, jeszcze lepiej oglądało, brawo. Śliczny model.

Dziękuję za miłe słowa, starałem się pokazać wszystko co najlepsze w tym modelu, dodając do tego jakiś rys historyczny.

Gratuluję nietuzinkowego wyboru i konsekwencji. Stara, dobra szkoła Tissota :-)

Dziękuję. Dobrze powiedziane bo zegarek na żywo bardzo się wyróżnia ale zdecydowanie na plus :)

Dla mnie to najfajniejszy model Tissota. Mam co prawda reedycję, ale na szczęście nie popsuli tego zamysłu.

Gratuluję, bo znalazłeś model w dobrej kondycji.

Koperta była odnawiana, co?

 

PS. Z tego co udało mi się ustalić, premiera pasków typu rally to właśnie sprawa jednego z projektantów Tissota i tego modelu. Zaraz później pojawiły się także bransolety do niego.

Tak, paski typu rally są związane z tym modelem co jest dla mnie fajnym akcentem. Nie wiem jak poznać, czy koperta była odnawiana, ale na żywo widać trochę rys czy ubytków tak więc wydaje mi się, że to po prostu bardzo dobry stan pierwotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie ujęty temat, zdjęcia też bardzo ładne. A zegarek to klasyk - tu wrzuciłem kiedyś trzy fajne reklamy Tissota z tego okresu:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/143827-reklamy-zegark%C3%B3w-z-czasopism/page-2?do=findComment&comment=1986848

Dziękuję za pochwałę. Jak również za te reklamówki - widziałem wcześniej tylko same zdjęcia do reklam z tamtych lat, natomiast nie wiedziałem w jaki sposób dokładnie Tissot przedstawiał te modele klientom. Teraz już wiem i tym bardziej podoba mi się, że noszę ten model. Dzięki za Twoją pracę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.