Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Maciek1984

Rotomat DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Nie wiem, czy pytanie w dobrym dziale, jeżeli nie, to proszę o przekierowanie. 

 

Bije się z myślami, aby samodzielnie zbudować rotomat. Co do zasady sama konstrukcja nie wydaje mi się nazbyt skomplikowania. Inną kwestią, jest mechanizm/napęd. Przeszukałem YT i tam można znaleźć filmiki DIY, jednak ja nie jestm elektronikiem, a nawet elektrykiem. Nie bardzo się orientuję, które siliczki będą pasować i jak je wszystkie połączyć, że to działało. I tu pytanie, czy dysponujecie może jakimiś planami lub listą, co kupić, w jakiej ilości i jak to wszystko połączyć? 

Może, któraś z Koleżanek lub któryś z Kolegów już takie cudo budował i może podzielić się swoimi doświadczeniami? 

 

Pozdrawiam 

M.


Sekunda jest częścią minuty, minuta częścią godziny, godzina częścią zegara, a zegar częścią życia. . .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Jakiś czas temu miałem podobny pomysł i nawet takiego potworka wykonałem kupując jedynie silnik i włącznik resztę materiałów użyłem "śmieci" i resztek po budowie i wprowadzce.

Podstawowe pytanie: ile czasu zegarek lub zegarki mają spędzać w rotomacie?
Jeśli większość życia ma mieszkać w rotomacie a noszony być na specjalne okazje to potrzebna jest dodatkowa elektronika do ustawienia obrotów i przerw. W moim przypadku było to włożenie na kilkadziesiąt minut do godziny żeby się nakręcił, więc więc nie mam żadnej regulacji. Dodatkowo czy ma wyglądać czy tylko działać?

Najprostsze wykonanie i części (czyli tak jak ja to zrobiłem nie wiem czy będzie to w tym przypadku rozwiązanie odpowiednie):

Silnik wolnoobrotowy wybrałem 5obr/min na 230V czyli podłączany normalnie do gniazdka około 30 zł na portalu aukcyjnym i to najdroższa część.
Kabel z wtyczką i włącznikiem (taki jak są przy lampkach nocnych) kilka zł
Deski, rurki wkręty - dostępne w domu

Wykonanie opiszę tak dokładnie jak mi się uda zdjęcia postaram się zrobić w wolnym czasie i dołączę to może dodatkowo rozjaśni temat.

Dwie deski akurat z panela podłogowego skręciłem pod kątem około 45 stopni czyli podstawa. Do jednej z nich na wkręty zamocowałem silnik - trzpień wchodzi w nawiercony otwór i wychodzi po drugiej stronie deski otwór musi być nieco większy żeby trzpień mógł się swobodnie obracać.
Kable od silnika połączone do kabla z włącznikiem - tu prosta sprawa przylutować albo na zaciski i taśmę izolacyjną czarny z czarnym i drugi z drugim ( może być brązowy lub czerwony czasem inny kolor)
Teraz połączenie silnika z hmm.. elementem obracającym się
Do trzpienia mocuję za pomocą wkręta blokującego od boku nazwę to roboczo "wysięgnik" oddalający zegarki od silnika (w celu zmniejszenia ewentualnych oddziaływań elektromagnetycznych)
Na koniec już na taśmie izolacyjnej do wysięgnika w poprzek przykleiłem rurkę z pcv na której zapinam zegarki.

Jeśli opis jest niespójny bądź niejasny to przepraszam ale zapraszam do kontaktu na P.W. Zdjęcia postaram się dodać w najbliższym czasie.

Powstały w ten sposób rotomat pewnie ma więcej minusów niż plusów ale jak wspomniałem dla mnie wystarczył. Obraca się ciągle i w jednym kierunku więc należy przełożyć zegarki po jakimś czasie żeby rotowały w drugim kierunku. Praca jest ciągła więc też nie można na nim zostawić zegarków na dłuższy czas raczej do kilku godzin.



Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że Twój rotomat "kręci się" tylko w jedną stronę, prawda?

Ja bym chciał, aby miał on różne możliwości obrotu. do tego potrzebny jest jakiś programator lub przekaźnik?. 

Nie wiem właśnie jak to zrobić.


Sekunda jest częścią minuty, minuta częścią godziny, godzina częścią zegara, a zegar częścią życia. . .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, silnik obraca się w jednym kierunku już nie bawiłem się w programowanie tego wtedy pewnie koszty wzrosłyby kilkukrotnie.
Jeśli chodzi o obroty z różną prędkością i w obu kierunkach z przerwami to chyba taniej wyjdzie kupić gotowy rotomat. Do obsłużenia tego ruchu pewnie będzie potrzeba modułu Arduino albo jego klona od dalekowschodnich przyjaciół no i ruch ten trzeba oprogramować. Mam kilku kolegów po automatyce i robotyce na dodatek programistów więc w razie potrzeby nie byłby to pewnie kłopot jednak bardziej chodzi o koszty. Wątpię żeby taki projekt udało się zamknąć w 150-200 zł a rotomat na portalu aukcyjnym chyba poniżej 100 można znaleźć.
Chyba, że na kilka zegarków i jakieś nietypowe obroty lub dużo trybów pracy wtedy już może zacząć się opłacać.
Ewentualnie można pomyśleć o płytce drukowanej z obwodem i przełącznik potrójny do różnych trybów ale taki obwód też raczej trzeba będzie wymyślić zaprojektować i lutować, ja schematu takiego nie mam możliwe, że szukałem ale nie udało mi się znaleźć.
Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem temat i życzę sukcesów w projekcie.

Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silnik zamówiłem taki. Całość leży obecnie od dłuższego czasu zakurzona w kotłowni na regale, mogę postarać się zdjąć i jakieś foty cyknąć jak chcesz i podesłać na maila ca96d9166f4828d4d56ac5cb39e7da23.jpg

Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podesłać na maila.

Rozumiem, masz na myśli zdjęcie całego rotomatu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj na priv maila postaram się coś ogarnąć. No to moje koromysło z wyglądem normalnego rotomatu niema nic wspólnego ale kręci się, można zegarek zamocować więc swoje zadanie spełnia

Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.