Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

andrzej brandys

czyszczenie

Rekomendowane odpowiedzi

witam kolegów. mam taką prośbę czy ktoś może mi powiedzieć podpowiedzieć czym wyczyścić tarczę ,ciężarki , wahadło i łańcuchy z zegara stojącego. kupiłem G.B. jest śliczny tylko że cały mosiądz jest do wypolerowania nie wiem czym to zrobić ,tym bardziej że są na mim powybijane ozdoby i nie jestem w stanie ręcznie wejść do każdej dziureczki ,tak samo łańcuch jak to wszystko doprowadzić do stanu świetności, wiem że są na rynku różnego rodzaju pasty itd ale jak wspomniałem pastą nie dam rady a poza tym nie chcę eksperymentować. oraz gdy już go wyczyszczę czym zabezpieczyć ? żeby znów nie zaszedł wiem że można można pomalować lakierem bezbarwnym ale to była by zbrodnia ,i tego nie zrobię !!! za każdą odpowiedz z góry dziękuję .Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elementy z mosiądzu pastą do polerowania lakieru automax, nie ma sensu zabezpieczać bo i tak raz na jakiś czas trzeba będzie wziąć szmatke, paste i odczyścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś może mi powiedzieć podpowiedzieć czym wyczyścić tarczę ,ciężarki , wahadło i łańcuchy

 

Taa... Z tarczą największy problem, trzeba mocno uważać ,żeby nie zeszły cyfry i ozdoby. Jeżeli jest mosiężna to przetrzeć szmatką z mocno rozcieńczonym roztworom kwasu siarkowego, a jak posrebrzona to z rozcieńczonym amoniakiem. Wszystko bardzo ostrożnie i próbując najpierw na niewielkiej powierzchni gdzieś z boku. Mosiężne ciężarki i soczewkę wahadła, tak jak powyżej, przecierać szmatka z rozcieńczonym kwasem siarkowym i po porządnym spłukaniu dobrze osuszyć. Łańcuchy czyścimy domowym sposobem przy pomocy soli i octu. Łańcuch kładziemy na dłoni, posypujemy obficie sola i polewamy małą ilością octu, a następnie trzemy miedzy dłoniami aż do całkowitego oczyszczenia.

A zabezpieczenie, to dawniej zabezpieczało sie roztworem spirytusowym szelaku, ale to trudna sprawa, wiec teraz to można by zastosować jakiś bezbarwny lakier, ale moim zdaniem lepiej nie, a lekko zaśniedziały zegar lepiej wygląda niż "sterylnie" wyczyszczony.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.