Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cytochrom

Jaeger-LeCoultre "Gyro" - obiecane tlumaczenie

Rekomendowane odpowiedzi

[center:eedd0bde9a]Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon

Part 1

Text and photos by Ron DeCorte

March, 2005

Tłumaczenie cytochrom (uwaga zapraszam do zapoznania się z oryginałem artykułu http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....p=305301#305301, tłumaczenie dość szybkie w wolnej chwili w pracy, wiec poprawki odnośnie terminologii lub reedycja mile widziane), Gyro1 a o tym tu mowa w katalogu JLC otwiera listę 7 cudów, koperta jest wykonana z platyny pr. 950)

 

 

Obecnie na rynku zegarów jest wiele z kompilacja wielo osiowego tourbillonu, warto jednak sięgnąć do początków. Gdy wiec JLC zaoferowało mi możliwość głębszego wglądu na Gyrotourbillon, zgodziłem się bez wahania.

Tourbillon został początkowo wprowadzony aby zrównoważyć balans, włos oraz błędy wychwytu w momencie gdy mechanizm znajduje się w płaszczyźnie pionowej. Osiągnięto to poprzez około cominutowa rotacje całego wychwytu, wokół pojedynczej osi symetrii. Obecnie w wielo osiowych tourbillonach wychwyt rotuje w wielu płaszczyznach – zarówno poziomych jak i poprzecznych co stwarza możliwość dodatkowej korekcji błędów.

JLC Gyrotourbillon w pełni zasługuje na swoja nazwę i miejsce pośród Grande Complication;będąc 2- osiowym tourbillonem, z wiecznym kalendarzem z funkcja bezzwlocznej podwojnej retrogradowej indykacji, równaniem czasu, oraz indykatorem 8-dniowej rezerwy chodu[/center:eedd0bde9a]

[center:eedd0bde9a]Gyro to dziecko inżyniera Eric’a Coudray i projektanta Magali MÓtrailler. Ich współpraca zaowocowała opakowaniem werku w konserwatywna rozmiarem platynowa kopertę, przyjazna zarówno dla oczu jak i nadgarstka. Złożony mechaniczne Gyro jest podany w dojrzalej, naturalnej formie bez zbędnego przeładowania lub dramatyzmu. Stopień złożoności werku jest imponujący- prawie 600 części, co osiągnięto dzięki zupełnie nowym rozwiązaniom technicznym.. Gyro ma być produkowany w seriach limitowanych (ma powstać tylko 75 zegarków), przez następne 5 lat (mamy jeszcze ponad rok Panowie) [/center:eedd0bde9a]

[center:eedd0bde9a]W pierwszej czesci artykulu skoncentrujemy sie na tourbillonie.

 

Uwaga: Zegary i mechanizmy przedstawione w tym artykule sa zaawansowanymi prototypami, pewne komponenty są dokładniej wykończone niz inne.Zdjecia wykonano na stolach warsztatowych Jaeger-LeCoultre w Le Sentier, podczas gdy mechanizmy były składane, testowane i ustawiane. Zdjęcia te nie oddają w pełni finalnego produktu – innymi słowy przedstawiają dopiero tworzone dziela sztuki.

[/center:eedd0bde9a]

post-514-0-68431900-1330820154.jpg

By rafalbar

Eric, tworca serca Gyrotourbillon’u

gyro2sm.jpg

idea:)

gyro3med.jpg

realizacja

 

gyro4sm.jpg

[center:eedd0bde9a]?ąródłem energii są 2 sprężyny, kazda zamknięta miedzy 2-ma szafirowymi pokrywami , które pozwalają na łatwą inspekcje ich pracy jak i redukują siły tarcia. Pierwsza, od prawej sprężyna, jest krótsza i nakręcana bezpośrednio. Następnie energia z tej sprężyny jest przekazywana do drugiej (lewa strona) za pośrednictwem otaczającego ja kola zębatego. Druga sprężyna jest dłuższa i działa jak prosty remontoir (przekazuje impuls do tourbillonu). W przeciwieństwie do większości układów “twin –barrel” (opartych na dwóch sprężynach), gdzie każda z użytych sprężyn równolegle i jednocześnie przekazuje energie na centralne kolo, w Gyro transfer energii jest liniowy i kontrolowany ponieważ 1 sprezyna kontroluje 2, co zapewnia stały dopływ energii do turbillonu[/center:eedd0bde9a]

Uwaga:Jako ze tourbillion jest umieszczony pod katem, 3cie kolo posiada skośne żeby aby oddziaływać odpowiednio z pinionem tourbillonu (widać to na powiększeniu powyższego zdjęcia).

gyro5med.jpg

gyro6.jpg

Od strony tarczy widać wspomniane 3cie kolo"A" dostarczające energii do tourbillonu, oraz stacjonarna zębatkę"B" wokół ktorej będzie się obracać wewnętrzna platforma wychwytu.

gyro7sm.jpg

gyro8sm.jpg

[center:eedd0bde9a]Powyższe zdjęcia przedstawiają zewnętrzna klatkę (szkielet) tourbillonu (1) oraz jego pokrywę (2), wraz ze stacjonarnym 4-tym kołem, pozwalającym na wejście wewnętrznej platformy wychwytu. Celem dodatkowego wzmocnienia, w miejscach wymagających śrub “wprasowano” w klatkę, stalowe gwintowane wstawki.

Zewnętrzna klatka jest wykonana z pojedynczego bloku lotniczego stopu aluminium.

Uwaga: Wszystkie tourbillony muszą być zdolne do przyspieszania i zwalniania zarówno klatki jak i wychwytu co najmniej 5 razy na sekundę. Powoduje to zużycie znacznie większych ilości energii niż w przypadku konwencjonalnego wychwytu.

Zastosowanie zaawansowanych technologicznie materiałów(aluminium,tytan) pozwala na znaczna redukcje niekorzystnego wpływu masy klatki. Gdyby klatka Gyro została wykonana ze stali ważyłaby 3x więcej – wazy około 0.035 grama – tyle co ziarnko suchego ryżu! [/center:eedd0bde9a]

gyro9sm.jpg

Wewnętrzna platforma wychwytu stanowi zaczep dla kola balansu, włosa, kotwicy oraz kola wychwytu. Jest piwotowana a każdy z jej końców jest wykonany z tytanu, zaś stalowe gwintowania (podobnie jak przy szkielecie klatki) wykorzystano do wzmocnienia wkrętów.

 

gyro10lg.jpg

gyro11lg.jpg

[center:eedd0bde9a]Dwa rzuty na klatkę tourbillonu. Pierwszy od strony tarczy, drugi, od przeciwnej strony z widocznym w centrum pinionem zachodzącym z 3cim kołem.

Na zdjęciach widać 2 śruby z 14K złota, które wydaja się nie mieć funkcji – ich zadaniem jest odpowiednie doważenie klatki. Kolo balansu i śruby regulujące są również wykonane z 14K zlota aby zwiększyć masę funkcjonalna w momencie oscylacji (gdyby kolo balansu było wykonane z lżejszego materiału musiałoby być znacznie większe)

Warto tez zauważyć ze ten tourbillon posiada zawieszenie złożone jedynie z kamieni a nie oparte na “ball bearing” (łożyskach), których działanie może zakłócić nawet drobinka kurzu.

[/center:eedd0bde9a]

gyro12sm.jpg

Tourbillon juz w werku. Zewnętrzna klatka wykonuje 1 obrót na minute a wewnętrzna platforma i 2.5 obrotu na minute, co daje pełny cykl w przeciągu 2 minut.

 

[center:eedd0bde9a]Szczegółowy model klatki tourbillonu:

Energia jest przenoszona z 3ciego kola zębatego na pinion 'A' przytwierdzony do zewnętrznej klatki 'B'. Kolo 'D' (z 40 zębami) jest przytwierdzone do wewnętrznej platformy wychwytu i podąża za kołem 'C' (z 100 zębów) obracając klatka' B' 2.5 raza na minute. Wewnętrzna platforma 'E' wykona w przeciągu 2 minut 5 plennych obrotów.

 

 

tutaj video of the JLC Gyrotourbillon w akcji (40 mb)

tutaj

to samo ale lepsza jakość (62 mb)

potrzebny QuickTime player

powyżej linki do świetnych animacji działania mechanizmu (polecam zobaczyć znaczy uwierzyc)![/center:eedd0bde9a]gyro13sm.jpg


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietna robota cytrochrom:P swietnie sie to czytało dzieki:);)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie poczytać - dzięki


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Naprawdę super artykuł.

 

Tylko mam jedno pytanie:

z funkcja bezzwlocznej podwojnej retrogradowej indykacji, równaniem czasu, oraz indykatorem 8-dniowej rezerwy chodu

 

Czy mógłbyś wyjaśnić to trochę bardziej łopatologicznie, że tak powiem, czyli prościej? :oops:

 

 

Pozdrawiam,


Czas jest wielkim nauczycielem ale niestety zabija wszystkich swoich uczniów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki! Naprawdę super artykuł.

 

Tylko mam jedno pytanie:

z funkcja bezzwlocznej podwojnej retrogradowej indykacji, równaniem czasu, oraz indykatorem 8-dniowej rezerwy chodu

 

Czy mógłbyś wyjaśnić to trochę bardziej łopatologicznie, że tak powiem, czyli prościej? :oops:

 

 

Pozdrawiam,

 

tu sie rzeczywiscie troszke rozpedzilem - chodzi o retrogardowe wskazanie daty oraz druga wskazowke retrogradowa dla miesiaca, ktora zmienia sie bez opoznien, oraz rownniem czasu co znaczy ze zegarek potrafi podac/skorygowac czas sloneczny (palnetarny sam nie wiem) roznica wzgledem tego czasu moze wynosic nawet do 16min, rezerwa chodu to ostatni wskaznik kolo retrogradowej wskazowki miesiaca, i mowi ile jeszcze mocy jest w sprezynie

 

rownanie czasu

Equation_of_time.png


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ati

Dzięki wielkie!

Dobrze jest się czegoś dowiedzieć :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję za odpowiedź! Chciałbym tylko napisać, że nie próbuję się czepiać, tylko wyznaję zasadę, że jeśli czegoś nie wiem to pytam, nawet, jeśli miałbym wyjść na głąba :wink:

Tak, że proszę Cię o jeszcze chwilkę wyrozumiałości...

 

rownaniem czasu co znaczy ze zegarek potrafi podac/skorygowac czas sloneczny (palnetarny sam nie wiem) roznica wzgledem tego czasu moze wynosic nawet do 16min

 

eee... w kontekście roku? :oops:

 

a co wskazuje wskazówka na skali dni miesiąca ta niebieska (najbardziej po prawej)?

 

jeszcze jedno pytanie... (pewnie się ośmieszę ale co tam...) W jaki sposób wskazówka przeskakuje w dniach miesiąca np z 30 na 1? Albo z 28~29 na 1?

 

Wiem, że pewnie robię z siebie barana zadając takie pytania ale wierzę, że tylko od Ludzi mądrzejszych od siebie można się czegoś nauczyć. A dla Ciebie mam wielki szacunek za Twoje posty, bo lubię czytać merytoryczną treść (poza sieczką, którą sam współtworzę :wink: )

 

pozdrawiam,

 

ps.

ten wykres to jakieś astronomiczne przedstawienie upływającego czasu w przeciągu roku? (czyli czas jest względny,zmienia się najpierw na minus, później na plus, na minus, na plus i schodząc na minus robi tą różnicę -16tkę?)

 

ps2.

błędy wychwytu w momencie gdy mechanizm znajduje się w płaszczyźnie pionowej

a czy mechanizm zwykłego zegarka powinien robić wtedy błędy na plus czy na minus?


Czas jest wielkim nauczycielem ale niestety zabija wszystkich swoich uczniów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze tak dam sie podpuscic ale wszytkiego nie wiem - podjalem sie tlumaczenia artukulu a nie wykladu:), ale sprobujmy i prosze nie kadz:)

 

Sprobujmy z czasem slonecznym - nie sadze aby zegarek korygowal sie o ten czas raczej dokladniej byloby powiedziec iz posiada kompilacje pozwalajace na pokazanie obu czasow jednoczesnie wiec naszego ludzkiego oraz planetarnego ktory zmienia sie codziennie a wynika to z tad iz nasze pojecie czasu jest oparte na zalozeniu ze orbity ziemi wokol slonca jest okregiem - podczas gdy w rzeczywistoci elipsa, pondato zmienia sie kat nachylenia ziemi w plaszczyznie rownika - w wspomniana roznica miedzy czasem astronowmicznym i wyznaczanym dzieki sloncu bieze sie z tad iz momentami przybliza sie bardziej i lub bardziej oddala niz teoretycznie wiec poludnie sloneczne nastepuje wczesniej lub pozniej danego dnia albo innymi slowy interwal pomiedzy nimi, ilosc czasu rozni sie znacznie (innym zjawiskiem jest zmiana momentu obrotowego ziemi ale to dlugotrwaly proces - astronome nie bede wiec tlumacze jak rozumiem). Doba sloneczna ma dokladnie 24 godziny tylko przez 4 dni wroku : 15 kwietnia, 14 czerwca 1 wrzesnia i 24 grudnia. Inne dni sa albo dluzsze albo krotsze. Roznica ta waha sie od -16 minut i 23 sekund 4 tego pazdziernika wzgledm naszego "oficjalnego" czasu do + 14 minut i 22 sekund 11tego. Ta roznice nazywamy rownaniem czasu. Gyro pokazuje czas sloneczny (minuty) strzalka ze sloneczekiem:) Wspomniane wariacje czasu pojawiaja sie zawsze tak samo co roku - chyba ze zaszczyci nas kometa:) wiec mozna je zaprogramowac, pierwszy raz uzyto tej kompilacji w ogromnych zegarach stojacych, Rownanie czasu mozna pokazac na 2 sposoby - najczesciej jest to wskazowka przesuwajaca sie po skali od 16 do 14 min (juz wiemy czemu), druga prosza ale trudniejsza technicznie do wykonania jest w Gyro (Óquation marchante) dwie wskazowki minutowe pokazujace oba czasy jednoczesnie, kiedys byla zarezerwowana jedynie dla zegarkow kieszonkowych.

Problem nie jest do konca rozwiazany - opisane wyzej obliczenia i kompilacje, wykres sa dla 0 dlugosci geograficznej teraz szuka sie na to recepty aby uczynic ja swego rodzaju gmt:)

 

2.dwie sytrzalki sa zabawne to znaczy dwukierunkowy retrograde - jedna pokazuje pierwsza a druga druga polowe miesiaca(dzieki temu mozna ominac problem 29,28, etc), jak wskazowka miesieczna pokazuje lata przestepne jest dla mnie tajemnica ale wyczytalem ze to robi - artykul powstal gdy zegar byl tworzony.

 

detale z bazy dla gyro:

 

 

Jaeger-LeCoultre Calibre: 177

* Movement : Hand-winding

* Pieces number : 679

* Vibrations per hour : 21600

* Power-reserve : 8 Days

* Jewels : 117

* Barrel : 2

* Height : 10.84 mm

* Functions: Hour - Minute

* Power-reserve

* Perpetual calendar

* Date

* Month

* Leap year

* Spherical tourbillon

* Equation of time

* Case : Platinum 950

* Water resistance : 50 meter

* Dial : Ruthenium Rhodium-plated, Black numerals

* Hands : BÓton

* Strap/bracelet : Alligator Leather

* Buckle : Folding Buckle 18.0 mm

 

wieczny kalendarz musze odswiezyc bo tu juz gorzej wyjasnienie jest takie 365.2422 dnia rok astronomiczny. Wieczny kalendarz liczy 365.25 dni a zwykly 12 x 31 = 372 dni co zmusza nas do usuwania 6 lub 7 dni rocznie. brzmi ladnie ale nie wiel mechanicznie tlumaczy

schemat dzialania podladuje dzisiaj ale dokladne wyjasnienie kiedy indziej - obiecuje ze bedzie jakos w tym tygodniu ale to sporo pracy, trik tkwi w rozwiazaniu mechanicznymL:)

perpetual.gif

 

pozdrawiam i w miare mozliwosci rozwine temat.


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

 

:wink: )

 

ps2.

błędy wychwytu w momencie gdy mechanizm znajduje się w płaszczyźnie pionowej

a czy mechanizm zwykłego zegarka powinien robić wtedy błędy na plus czy na minus?

sadze ze na obie strony w zalezosci jak sie pionowo ustawi ale to moja teoria - balans ma ustawienie na+ i naminus jezeli ustwimy zegarek taka strona na jaka wskazuje to sadze ze sila grawitacji skumuluje efekt, ale na 100% nie wiem to moje postrzeganie - na turbillon mnie nie stac - zachwycil mnie artykul o pracy i pomysle oraz animacja, ;)

sadze juz bylo na forum i ktos zaraz podesle:)

oczywiscie grawitacja bedzie tez dzialac jesli zegraek jest pod katem i wplywac na mechanizm - to juz bedzie zalezalo od kata i plaszczyzny polozenia - dlatego taki zachwyt wzbudza klatka rotujaca na kilku osiach - rownowazy nie tylko efekt pionu ale tez sily wypadkowe powstale przy ustawieniu zegarka pod katem.


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź!

uwierz mi, że nie będę "kadził". Jak pisałem wcześniej, próbuję "wyrwać" coś interesującego od mądrzejrzych ode mnie. Chciałem tylko rozwiązać moje wątpliwości. Oczywiście rozumiem, że przetłumaczyłeś ten artykuł i nie oczekuję od Ciebie opieki naukowej :wink: ...

 

Szczerze Ci powiem, że nawet nie spodziewałem się aż Takiej reakcji z Twojej strony (za co zresztą bardzo dziękuję). Zresztą wydaje mi się, że nie tylko mi przyda się cząstka Twojej wiedzy - IMHO właśnie wzbogaciłeś forum o TREŚĆ.

 

Co do konkretów, to szczerze się przyznam, że muszę wszystko przetrawić i poszperać na necie co i jak, bo uważam, że udzieliłeś mi wyczerpującej odpowiedzi, tylko oczywiście ja ją nie do końca rozumiem. Będę pytał ewentualnie jutro, bo bardzo zainteresował mnie temat astronomiczny tej dyskusji, zważywszy, że moja wiedza o roku była taką, że każdy rok trwa 365 dni i 6 godzin (ale muszę to wszystko jeszcze raz przetrawić i poczytać szerzej co znajdę na necie na temat). Ale to już OT.

 

a co do ps2. to było tylko takie pytanie, abstrahując zupełnie od tematu artykułu - tak spytałem przy okazji... (nachodzą mnie czasem takie pytania i nie wiem jak zapytać, żeby wszyscy po mnie nie pojechali, że to takie oczywiste i wogóle jak mogę tego nie wiedzieć)

 

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!


Czas jest wielkim nauczycielem ale niestety zabija wszystkich swoich uczniów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie ze moja odpowiedz Cie nie urazila ani nie rozczarowala, nie mam duzej wiedzy, pracuje nad tym, w zasadzie dzisiaj po rozmowie z przyjacielem mialem szperac po necie w poszukiwaniu zasad ozanczen bezeli nurkowych, zwykle nawet jesli znam termin to ekspertem nie jestem - cos dzwoni ale nie zawsze w tym kosciele - szczegolnie iz niestety to doczego mam dostep nie jest w jezyku ojczystym a terminologia mocno odbiega od tej z ktora na codzien pracuje (fizyke i matme jeszcze znosze ale tak naprawde siedze w biochemii i biol molekularnej),

sadze iz forum zyskuje jesli dzileimy sie tym co uda sie nam wyszperac - ja lubie to robic w sposob lekko uporzadkowany, dlatego wybieram taka forme,

tematy dotyczace mechanicznych zagadnien dzialania tego co kochamy zawsze mnie fascynowaly - a tego typu dyskusje uwazam za bardzo korzystna - zmusza mnie do wysilku oraz pozwala na lepsze zapamietanie, zreszta ostatnio doszedlem do wniosku iz prawie wszytskie zegarki sa ladne i fajne i nie chce w to dalej brnac,

tak wiec jestem Ci wdzieczny za dyskusje i pytania ktore uwierz mi nie sa glupie - podeslalem schemat uproszczony - dzialania wiecznego kalendarza, wiem tyle ze klucz tkwi w przekladni centralnego kola ale reszte musze naspokojnie przeanalizowac ze schematem, tekstem - czasu mam malo ale to bardzo ciekawe zagadnienie i warto je zglebic blizej nawet dla siebie,

mala dygresja - dzisiaj wyczytalem na innym forum pytanie czy to ze niektore turbiliony nakreca sie w przeciwna strone to normalne:) - otoz sadze ze wynika to z obecnosci 2 liniowych sprezyn a dopiero druga jest wlasciwa - pierwsza musi isc w przeciwna strone aby druga nakrecala sie w kierunku przeciwmnym do wskazowek zegara - jakbym dzisiaj z Toba nie podyskutowal to raczej bym na to nie wpadl, za co serdecznie dziekuje:

Jak cos pisze to wtedy kiedy nie moge zasnac, a juz nie mam ochoty pracowac ale za miesiac sie to skonczy - wraca moja malzonka i wakacje over wiec nie bede mial tyle czasu na przyjemnosci....

pozdrawiam i dziekuje


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kawal świetnej roboty. Wielkie dzieki Rafale! :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.