Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

meres

Pytanie o intrpretację obowiązku celnego dot. przesyłki zegarka jako "gift" z usa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych Forumowiczów! Mam pytanie: czy otrzymanie zegarka od znajomego z USA (jako podarunek) o wartości (łącznie z przesyłką) $200 będzie podlegać ocleniu i ovatowaniu? Co w opisie paczki (i ewntualnie jakie dokumenty) powinien napisać/załączyć nadawca w USA, żeby Urząd Celny (UC) nie zatrzymał mi przesyłki w celu wyjaśnienia wątpliwości? Czy w przypadku zegarków UC poddaje ocenie rzeczywistą wartość przedmiotu czy opiera się wyłącznie na deklaracji? Jaka firma wysyłkową polecacie jako niezawodną??

 

Dziękuję za wyjaśnienia i pomoc!

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Meres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by obstawiać. :o

Mi to ostatnio wszystko zatrzymują :D:o

 

UC opiera się na deklaracji

 

Nie polecam żadnej, nie ma niezawodnej spedycji :D


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cło (jakies grosze) i podatek napewno Ci dopakuja... jedyna opcja to obnizenie zdeklarowanej wartosci ponizej 50%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Władysław

Witam wszystkich

Chciałem się podzielić tym co mnie spotkało w UC Pocztowym.

Otóż otrzymuję co jakiś czas zegarki do naprawy z różnych zakątków świata,przeważnie są to wiekowe zegarki i na dokładkę kieszonkowe. Problem był z ich chwilowym wjazdem do Polski na czas naprawy. Urząd Celny nie chciał słyszeć, a raczej przyjąć do wiadomości że po naprawie zegarek zostanie odesłany,mimo mojej pisemnej deklaracji. Uznał że mam zapłacić cło (czyli podatek). Zastanawia mnie jedno dlaczego płacić podatek jeśli załóżmy że zegarek zostanie to wzbogacę kraj w unikatowe dobro. Zgodził bym się z faktem zapłacenia podatku jak zegarek opuszcza Polskę, ale jak wjeżdża? Czy ktoś mądrzejszy ode mnie może mi to wyjaśnić?

Sprawa kolejna. Załóżmy że płacę cło za zegarek który wjeżdża, ale jak wyjeżdża powinni mi zwrócić wcześniej zapłacone cło, ale nie zwracają,lecz każą płacić dodatkowo cło wywozowe. Czyli UC zarabia podwójnie, czy to nie paranoja?

Sprawa nie dawała mi spokoju, bo dość dużo naprawiam zegarków dla kolekcjonerów z całego świata i chciałem rozwiązać podwójne płacenie za zegarki które przyjeżdżają do naprawy i ustaliłem że legalnie beż płacenia cła mogę dostać wtedy gdy wysyłający wyśle certyfikat z Urzędu Celnego danego kraju (np.USA czy Kanady) z zaznaczeniem że zegarek po naprawie ma wrócić.

Piszę o tym, gdyby ktoś chciał z tej opcji skorzystać.

Jeśli ma kotś pytania dodatkowe,proszę napisać, podzielę się informacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam szanownych Forumowiczów! Mam pytanie: czy otrzymanie zegarka od znajomego z USA (jako podarunek) o wartości (łącznie z przesyłką) $200 będzie podlegać ocleniu i ovatowaniu?

200USD ~= 150 EUR

Kiedyś zwolnienie z cła obejmowało jedynie przesyłki między osobami prywatnymi, oznaczone jako podarunek, o maksymalnej wartości bodajże 50EUR. Jakiś czas temu była zmiana przepisów (synchronizacja z UE chyba) i podnieśli limit do 150EUR:

http://www.infor.pl/temat-dnia-prawo/95869...ro-bez-cla.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Otóż otrzymuję co jakiś czas zegarki do naprawy z różnych zakątków świata,przeważnie są to wiekowe zegarki i na dokładkę kieszonkowe. Problem był z ich chwilowym wjazdem do Polski na czas naprawy. Urząd Celny nie chciał słyszeć, a raczej przyjąć do wiadomości że po naprawie zegarek zostanie odesłany,mimo mojej pisemnej deklaracji.

Niestety, takie są przepisy celne :lol:

Z punktu widzenia celników importujesz ten zegarek, a potem go eksportujesz. Twoje pisemne oświadczenie nic tu nie znaczy.

 

Żeby uniknąć płacenia cła przy naprawie, trzeba to importować/eksportować za pomocą procedury tzw. "uszlachetniania biernego". Jak już znasz te magiczne dwa słowa, będzie łatwiej znaleźć informacje w internecie czy u celników (bo zrozumieją o co chodzi). Wycinek z przepisów:

http://www.celsped.pl/przepisy/procedury/u...rne.php?mid=g09

 

Na pewno jeżeli się wysyła z Polski poza Unię to trzeba to zgłosić wg procedury, dokumenty potem towarzyszą wysyłanemu obiektowi. Podejrzewam że analogicznie działa to w druga stronę, tzn. ktoś przysyłający do Polski do naprawy powinien przejść taką procedurę u siebie, wtedy paczka będzie miała certyfikat że wróci do kraju pochodzenia po naprawie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
200USD ~= 150 EUR

Kiedyś zwolnienie z cła obejmowało jedynie przesyłki między osobami prywatnymi, oznaczone jako podarunek, o maksymalnej wartości bodajże 50EUR. Jakiś czas temu była zmiana przepisów (synchronizacja z UE chyba) i podnieśli limit do 150EUR:

http://www.infor.pl/temat-dnia-prawo/95869...ro-bez-cla.html

 

UWAGA!

Podniesiono limit jeśli chodzi o cło (zwykle grosze).

Limit jeśli chodzi o VAT jest taki jak był: od firmy - 22E, małe ilości o charakterze niehandlowym od osoby fizycznej - 45E.


Adriatica 1096 | Casio Lin-169-7AV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
UWAGA!

Podniesiono limit jeśli chodzi o cło (zwykle grosze).

Limit jeśli chodzi o VAT jest taki jak był: od firmy - 22E, małe ilości o charakterze niehandlowym od osoby fizycznej - 45E.

Aaaa, źle doczytałem przepis. Słuszna uwaga, VAT to aż 22% :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za cenne uwagi. Jak sprowadzę zegarek podzielę się doświadczeniami. Pozdr. Meres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zgodnie z obietnicą dzielę się doświadczeniami z zakupu przez Ebay.com z USA. Zakupiłem zegarek Omega Railmaster XL u sprzedawcy z USA. Towar został wysłany zwykłą przesyłką priorytetową USPS (poczta w USA) z opisem jako "zegarek męski, prezent" i zadeklarowaną wartością $50.

Przesyłka kosztowała $35. Doszło w 7 dni. Żadnych problemów celnych etc. Miałem stresa, że w razie zaginięcia właściwie nie byłoby szans na odzyskanie więcej niż zadeklarowana wartość, ale ten problem powstanie zawsze niezależnie od tego jaki kurier to prześle. Jedyna prosta droga to prywatne przewiezienie zegarka przez siebie lub znajomego.

Polecam zresztą ebayera "Bestwatches4less" jako solidnego sprzedawcę.

Wojciech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he, kolega meres lubi sporty ekstremalne.

 

Wolałbym poczekać i zapłacić podatek, bo zanim bym ją dostał - padł bym na zawał :blink::lol: :lol:


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.