Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wkuter

Atlantic - liczby na deklach / "T SWISS MADE T" - ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam do Was dwa "krótkie" pytania:

 

1. "Czy wiecie co oznaczają liczby na deklach zegarków Atlantic (i nie tylko), które znajdują się w kółeczkach (najczęściej), prostokątach lub trójkątach?"

 

2. "Czy wiecie dlaczego tarcze niektórych zegarków Atlantic (być może nie tylko), mają opis "T SWISS MADE T" a nie "SWISS MADE"?"

 

Ad.1

Na podstawie dość sporego zbioru zdjęć zegarków Atlantic jaki udało się zebrać (prawie 4.000) mogę stwierdzić, że w przypadku zegarków Atlantic są to następujące liczby:

 

(1), (25), (30), (32), (38), (49), (55), (68), (70), (71), (81), (86), (90).

 

Na deklu zegarka "Adriatic" (to nie błąd, nie chodzi o zegarek "Ardiatica", ale właśnie "Adriatic"), widziałem liczbę (53) w kółeczku i dodatkową liczbę 939, a na deklach zegarków Delbana liczby (46) i (89) z dodatkowymi liczbami wyglądającymi na numery seryjne.

 

Jak na razie wniosek taki, że te same liczby nie występują raczej na deklach od zegarków różnych firm. Rozrzut jest dość duży (1-90), a patrząc na konkretne modele ciężko mówić o jakiejś chronologii.

W przypadku zegarków Atlantic (bo te są przedmiotem moich dociekań), najwięcej jest dekli z liczbą (38) w kółku i dodatkową liczbą 526, oraz z liczbą (90) w kółku i dodatkową liczbą 685.

 

Ad.2

Od jednej z osób, z którą ostatnio koresponduję, otrzymałem wyjaśnienie, które nie wydaje mi się prawdopodobne:

 

"literki T podobno są oznaczeniem , że elementy wskazówek czy cyferblatu pokryte są bezpiecznym dla zdrowia materiałem fluorescencyjnym trytem

(wcześniej pewnie używano innych bardziej niebezpiecznych materiałów do świecenia)."

 

Pytanie jest jednak takie, dlaczego opis taki występuje dla zegarków "nowszych" (lata 70.), skoro zmianę zastosowano w latach 50.:

 

"Zegarki fosforyzujące. W rezultacie zapotrzebowania na tego typu zegarki dla armii w czasie I wojny światowej, ich tarcze oraz wskazówki często pokrywano odblaskowymi substancjami, tak aby użytkownik mógł odczytać godzinę nawet w nocy. Substancje początkowo używane w tym celu zawierały siarczanek cynkowy, pobudzany przez sól radioaktywną. Tego potencjalnie szkodliwego materiału zakazano używać w latach pięćdziesiątych, a jego rolę

przejął tryt, substancja o niewielkiej radioaktywności ? jego poziom kontrolowano w odniesieniu do standardów ISO"

 

Wojtek (więcej na www.atlantic.helwecja.com)


"Pierwszy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oznaczenia T Swiss made T - to jest to informacja o zastosowaniu trytu na tarczy lub w wskazówkach, nie ma co do tego wątpliwości, tak były oznaczane zegarki.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

t swiss t

 

zegarek szwajcarski z zawartoscia trytu dajaca emisje promieniowania ponizej 227 MBq (7,5 mCi)

 

spotyka sie tez swiss T - oraz teraz w nowych swiss T< 25 co znaczy ze emisja jest mniejsza niz 925 MBq (25 mCi) czasem zastapione jest to symbolem T25


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.