Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chronofil

Szkiełka plastikowe - od kiedy?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Kolegów orientuje się, od kiedy w zegarkach zaczęto stosować szkiełka "plastikowe", czyli wykonane z polimetakrylanu metylu, znanego jako plexiglas, pleksa, czy jak to jeszcze zwał? Wiem, ze wymyślono go juz w poczatkach XX w a produkcja przemysłowa rozpoczęła się gdzieś w połowie lat 30-tych. Nie znalazłem natomiast informacji, kto i kiedy zaczął go używać do wyrobu szkiełek.

Wcześniej używano bodajże celuloidu, ale też nie wiem, kto i kiedy zaczął go stosować w zegarkach oraz kiedy z jego stosowania się wycofano.

Jeśli ktos wie, to niech się wiedzą podzieli ;)

Ułatwiłoby mi (innym pewnie też) to między innymi ocenę stopnia oryginalności niektórych staruszków


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Plasticzan typu plexi zaczęto masowo wytwarzać od 33 roku, a w zegarkach zaczęto stosować od ok 36 roku, ale też nie we wszystkich.Stosowano go tam gdzie z pewnych wzgledów szkło się nie nadawało, a więc w zegarkach wojskowcych(dla nie których armii swiata) i sportowych.Pod koniec lat 30-tych masowo wyposarzano nim kostki,beczki i banany, natomiast do kopert okrągłych zaczął trafiać z początkami lat 40-tych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Marcinie :P

Orientujesz się może (lub oczywiście ktoś inny z Koleżeństwa) która firma zrobiła to pierwsza?

No i jeszcze kwestia celuloidu - wiadomo, ze starszy od PMMA, ale od kiedy go stosowano?


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Zaprezentowane w Monachium w 1936r. Laco-Sport oraz Mulco(wprowadzone jako pierwsze do użytku wojskowego) miały już utwardzane plexi.Od 1936 niemieckie kostki Bifory i szwajcarskie kostki od Recorda również produkowane były z plastikami.Celuloid w zegarkach stosowany był od lat 90-tych XIXw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.