Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ZAX

Złoto- jubiler poszukiwany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów.

 

Mam troszkę nietypowe pytanie dotyczące przybliżonej wartości ale nie zegarka więc chyba mogę :)

 

Znajomy jest w posiadaniu samorodka złota znalezionego w okolicy Złotoryi (POLSKIE ELDORADO)- Dolny Śląsk bardzo dawno temu przez jego dziadka. Samorodek od wielu lat jest w jego rodzinie ale z powodów osobistych musi iść pod przysłowiowy młotek.

 

Czy ktoś z forumowiczów jest zorientowany w temacie i wie ile taki "kamyczek" może być warty.

 

 

Waga 14,7g

Długość 28mm

Szerokość 17mm

 

Dodam że do Złotoryi z niemieckiego Goldberg ciągle przybywa amatorów gorączki złota gdzie szukają swojego szczęści w Kaczawie :rolleyes:

 

 

Pozdrawiam ZAX

post-34399-0-88993300-1330019885_thumb.jpg

post-34399-0-49296800-1330019891_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą, ale samorodki złota raczej zwykle czystym złotem nie są (stopy ze srebrem, miedzią, czymś tam jeszcze).

 

Hmmm poza tym waga tego samorodka jest ciekawa, gdyż google pokazuje takie informacje:

"Największy samorodek znaleziony w 2001 r. w okolicy Złotoryi to okaz niebagatela o masie 4,47g". (chociaż sam rozmiar tego samorodka na tle innych masowo wydobywanych to nic nadzwyczajnego)

 

Wartość zależała będzie głównie od czystości, choć takie samorodki czasem mają wartośc kolekcjonerską. Sądzę jednak, że wartość będzie znikoma w przypadku samorodka o takim rozmiarze w zależności od jego "jakości".

Lepszych rozmiarów samorodki (licząc wartość od 1 uncji) o dobrej jakości osiągają ceny 10-20% wyższe od wartości uncji czystego przetopionego złota. W tym wypadku domyślam się, że będzie to wartość o ok. 10-20% mniejsza od obecnej wartości uncji czystego złota, czyli przy tej masie jakieś +/- 2000pln, chyba, że znajdzie sie chętny skłonny zapłacić więcej (zwykle kupuja i zbierają to kolekcjonerzy).

 

Chociaż proszę potraktować tę ocenę luźno, gdyż nie jestem specjalistą w temacie. Najlepiej zanieść do dobrego jubilera i poprosić o wycenę.


"Ten wie, tamten wie tylko ja nie wiem

Może coś przeoczyłem a może nie znam sam siebie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz91rze WIELKIE Ci dzięki za odp.

 

Pozdrawiam ZAX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na złotników i jubilerów uważaj-ostatnio pozbywałem się złomu złota (ot wytarty łańcuszek który już nie nadawał się do noszenia ale jeszcze swoje ważył ), to w zależności od miejsca do którego się wybrałem były różnice ok 30 zł na gramie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :P

 

Wiadomo każdy chce na czymś zarobić a szczególnie ci co maja dużo np. pracownicy w/w zawodów.

 

Myślę że do weryfikacji pójdzie na popularny serwis aukcyjny a później zobaczymy.

 

 

Dzięki Panowie.

 

Pozdrawiam ZAX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.