Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Edward Siudowski

Co oznaczają wymienione terminy?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Edward Siudowski

Witam na forum.

 

Czy ktoś, bardziej zaznajomiony z tajnikami zegarmistrzostwa mógłby wyjaśnić- myślę nie tylko mnie następujące kwestie:

Co to za typ zegara określany mianem roczniak? Często ta nazwa przewija się na stronach.

Druga kwestia to, czy regułą jest że na mechaniźmie zegarka powinna być wygrawerowana ta sama nazwa, która widnieje na cyferblacie?

Konkretnie to posiadam stary mechaniczny Atlantic- tarcza i dekiel, natomiast na mechaniźmie ma wygrawerowne: SUTER 17 JEWELS itd.

Nabrałem podejżeń że ten werk pochodzi od innego modelu.

Z góry dzięki za odpowiedzi. :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roczniak - to polska nazwa.

"400 day" to nazwa pod która szybciej to znajdziesz w necie.

 

Oczywiście chodzi o okres na jakim działa od jednego nakręcenia.

Ten parametr jest często podwany równiez w inych zegarach (wartość w ilościach dni)..... wymiękli tylko przy Atmosach :wink: .

 

O własnie - czy któryś z szanownych mistrzów naprawiał/konserwował Atmosa ? :shock:

 

Pozdrawiam Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES
...Druga kwestia to, czy regułą jest że na mechaniźmie zegarka powinna być wygrawerowana ta sama nazwa, która widnieje na cyferblacie?

Konkretnie to posiadam stary mechaniczny Atlantic- tarcza i dekiel, natomiast na mechaniźmie ma wygrawerowne: SUTER 17 JEWELS itd.

Raczej powinno być "super", a nie "suter". Wspomniałem o tym, bo nie wiem, czy to literówka, czy rzeczywiście tak jest na mechaniźmie.

Atlantic, do zegarków z serii Worldmaster, "kładł" mechanizmy z napisem "Atlantic" na mostku. Bez napisów spotykane są Atlantiki z serii Milano, Sailmaster, Weltmeister, Varldsmastarur i bez serii, czyli "goły" Atlantic. Generalnie nie ma reguły, co do opisywania mechanizmów Atlantic'a. Z obserwacji mogę tylko powiedzieć, że każdy widziany przeze mnie Atlantic Worldmaster z pomarańczowym mechanizmem miał napis, a pozostałe... różnie. Można jeszcze zwrócić uwagę na kaliber, który powinien by podany pod balansem. Jeśli będzie tam napis: 1100, 1113 i symbol ETA, lub 6300 - Unitas, to powinien to być zegarek Atlantic'a.

Dotyczy to starych Atlantic'ów. Na temat nowych się nie wypowiadam.

Najlepsze byłyby jednak zdjęcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Edward Siudowski
Raczej powinno być "super", a nie "suter". Wspomniałem o tym, bo nie wiem, czy to literówka, czy rzeczywiście tak jest na mechaniźmie.

Atlantic, do zegarków z serii Worldmaster, "kładł" mechanizmy z napisem "Atlantic" na mostku. Bez napisów spotykane są Atlantiki z serii Milano, Sailmaster, Weltmeister, Varldsmastarur i bez serii, czyli "goły" Atlantic. Generalnie nie ma reguły, co do opisywania mechanizmów Atlantic'a. Z obserwacji mogę tylko powiedzieć, że każdy widziany przeze mnie Atlantic Worldmaster z pomarańczowym mechanizmem miał napis, a pozostałe... różnie. Można jeszcze zwrócić uwagę na kaliber, który powinien by podany pod balansem. Jeśli będzie tam napis: 1100, 1113 i symbol ETA, lub 6300 - Unitas, to powinien to być zegarek Atlantic'a.

Sprawdziłem ponownie- są następujące opisy:

SWISS SEVENTEEN 17 JEWELS

SUTER SU 1194

AS 1187/94 - pod balansem

Cały mechanizm jest koloru białego.

Pozdrawiam Edward

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES
Sprawdziłem ponownie- są następujące opisy:

SWISS SEVENTEEN 17 JEWELS

SUTER SU 1194

AS 1187/94 - pod balansem

Cały mechanizm jest koloru białego.

Pozdrawiam Edward

Jedyny mechanizm z takim opisem, jaki udało mi się znaleźć, to:

E. Gy2nźbelin Switzerland, z lat czterdziestych. Poniżej zamieszczam link. Jeśli jest taka możliwość, to bardzo proszę o zdjęcia.

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi...swk&AS_1187

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Edward Siudowski

Witam na forum.

 

Jedyny mechanizm z takim opisem, jaki udało mi się znaleźć, to:

E. Gy2nźbelin Switzerland, z lat czterdziestych. Poniżej zamieszczam link. Jeśli jest taka możliwość, to bardzo proszę o zdjęcia.

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi...swk&AS_1187

Serdeczne dzięki Kolego ZETES za pomocną dłoń przy ustalaniu tożsamości mojego czasomierza.To jest właśnie ten model mechanizmu!!!

Tym niemniej nadal pozostaje dla mnie kwestią otwartą, czy posiadany

przeze mnie zegarek stanowi komplet fabryczny, czy też jest to jakiś przypadkowy montarz. Nie wiem czy w necie można gdzieś znaleźć katalog wszystkich modeli jakie były produkowane w danej firmie w tym przypadku ATLANTIC wraz ze zdjęciami kopert, mechanizmów i tarcz.

Wydaje mi się, że tylko na tej podstawie można by określić czy wszystkie elementy są oryginalne.

Dzisiaj zrobię zdjęcia poszczególnych elementów i postaram sie dołączyć- być może ktoś miał do czynienia z podobnym modelem i zechce się wypowiedzieć w tym temacie. :roll:

 

Jeśli chodzi o "roczniaka" to ciekawi mnie jak możliwe jest zkonsruowanie mechanizmu nakręcanego 1/rok?

Mógłby ktoś przybliżyć w skrócie działanie tego typu mechanizmu? :?:

Łaczę pozdrowienia Edward.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES

Pełnego katalogu starych zegarków Atlantic, wraz z informacją o mechanizmach, tarczach i kopertach, chyba nie ma. Długo szukałem w internecie i nic. Nawet przedstawiciele Atlantic'a nie chcą się podjąć ekspertyzy starego egzemplarza.

Z niecierpliwością czekam(y) na zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sokół(TM)

Mam zegarek POLJOT 17 jewels pochodzenie: Made in USSA jak go rezebrałem to pod ta blacha pisało: SEVENTEEN 17 JEWELS i jeszcze SU i jakis kod 2614.2H . Niewiem co oznacza SU i ile jest wart ten zegarek

POZDRO

Ps: Jest on jeszcze ze złota znalazłem miejsce gdzie pisze Au 10-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.