Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość bez_tlenowiec

Jak zrobic zegarek?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bez_tlenowiec

Po lekturze tego forum zapałałem chęcią zrobienie własnego zegarka.

Niesterty - ma mieć mechanizm kwarcowy, więc proszę, nie linczujcie od razu. Powiem pojednawczo, że może kiedyś zapałam miłością do mechanicznych, ale na razie - nie. Jesli ktoś chce dociekać dlaczego tak mnie porąbało, to zapraszam na wątek http://zegarkiclub.pl/forum/index.php?show...mp;#entry410099 i inne, które założyłem.

Na razie nie mam pojęcia o temacie, więc musze zacząć od literatury. Zamówiłem już znany wam zapewne CD-ROM z "polską literaturą zegarkową". Zawiera tak stare pozycje, że chyba jego utworzenie nie łamało praw autorskich. Jeśli macie inne zdanie albo znacie coś bardziej współczesnego - dajcie znać.

Etap drugi to będzie nabieranie praktyki i weryfikacja zgodności teorii z rzeczywistością, czyli zakup niezbędnych narzędzi i otwieranie-zamykanie, wymiana wskazówek, tarcz itd. we wszystkim co znajduje sie w rodzinnych szufladach albo jest do kupienia na bazarach na kilogramy.

W etapie trzecim mam nadzieję sklecić coś, co będzie działało, w czwartym coś co będzie się nadawało do noszenia a w piątym coś co warto zaprezentować jako ciekawostkę (może nawet na tym forum).

 

Mam pytanie dotyczące etapu drugiego. Chciałbym sobie zakupić podstawowe narzędzia do swojej zabawy. Najłatwiej pewnie na Allegro, ale coś mi mówi że skorzystanie z oferty w stylu: "Zestaw narzędzi zegarmistrzowskich za 39 zł" to nienajlepszy pomysł. Znalazłem stronę http://www.timepol.pl/tools.php z ciekawą ofertą, wstępnie sobie zaznaczyłem takie pozycje jak:

Nożyk do dekli,

Suwmiarka elektroniczna,

Prasa zegarmistrzowska,

Lupa zegarmistrzowska,

Komplet narzędzi zegarmistrzowskich do montażu pasków,

Przyrząd do zdejmowania wskazówek,

Klucz zegarmistrzowski,

Kostka zegarmistrzowska?,

Przyrząd do teleskopów,

Klucz do otwierania zegarków - końcówka okrągła,

Przyrząd do zdejmowania wskazówek,

Przyrząd do otwierania zegarków z deklem wciskanym,

Podstawka do kopert,

Przyrząd do (de)montażu teleskopów,

Przyrząd do montażu wskazówek,

Kluby zegarmistrzowskie?,

Komplet wkrętaków zegarmistrzowskich,

Penseta montażowa, antymagnetyczna.

 

Kolejność przypadkowa, te z pytajnikami nie wiem do czego mogą służyć.

Nie zwariowałem do tego stopnia, żeby kupić wszystko jak leci.

Moglibyście podpowiedzieć co powinien zawierać podstawowy zestaw i na co zwrócić uwagę przy kupowaniu?

 

Z góry dziękuję za konstruktywne propozycje,

 

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twoim spisie powtarza się kilka pozycji.

Proponuję zaopatrzyć się w kilka trupków i poeksperymentować zwykłym scyzorykiem. Odkryjesz, że na start zbędne są Ci wszelkie zabawki typu nożyk do kopert i zabawki do pasków/teleskopów. Przy odrobinie wprawy można otwierać większość kopert i wymieniać teleskopy nożem bez żadnych śladów na zegarku. Klucz do kopert do nauki? - suwmirka do trupka wystarczy. Na jakimś gracie z totalnie zniszczoną tarczą sprawdź jak się ściąga i zakłada wskazówki - odkryjesz, że bardzo łatwo uszkodzić tarczę, zdejmuj i zakładaj wskazówki we wrakach tak długo jak nie nauczysz się tego robić to bez uszkadzania tarczy bo jak weźmiesz się za coś na czym Ci zależy i spartolisz (a na start spartolisz coś niemal napewno) to będziesz się "bardzo" cieszył. Kup porządne śrubokręciki, pęsety ze 2, ew. przyrząd do zdejmowania wskazówek. Potem baw się tym na trupkach aż nauczysz się nimi względnie poprawnie posługiwać. Wówczas sam będziesz już z doświadczenia wiedział jakich narzędzi najbardziej Ci brak do bardziej zaawansowanych prac.

 

A...

Nic na siłę.

Każdą czynność przemyśl bo zegarek to na tyle delikatne ustrojstwo że każde "niepomyślałem zanim zrobiłem" zostawia zazwyczaj trwały ślad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł aby zrobić sobie zegarek. Kwarcowy nadaje się na początek, będzie łatwiej. Potrzebne jest trochę czasu, trochę pieniędzy, aby co jakiś czas kupić jakiś materiał lub narzędzie. Poza tym potrzeba dużo mocnego postanowienia. Jak będą probley techniczne to można pytać, t. 691 045 744, a ja sobie poobserwuję postęp prac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bez_tlenowiec
W twoim spisie powtarza się kilka pozycji.

[...]

 

Dzięki serdeczne za reakcję. Pozycje się powtarzają, bo po prostu skopiowałem z cennika to co wydawało mi się przydatne. Niestety pojęcia nie mam, liczę na to że literatura mnie trochę oświeci, ale póki co dowiedziałem sie że za Przyrząd do zdejmowania wskazówek, Przyrząd do montażu wskazówek, Przyrząd do zdejmowania wskazówek muszę zapłacić odpowiednio ok. 25, 82, 654 zł. Ten pierwszy mogę kupić bez zastanowienia, ale cena tego ostatniego lekko mnie zszokowała. To literówka, cena za "markę", czy rzeczywiście są jakieś systemy mocowania które wymagają takich cudów?

Z codziennych doświadczeń wiem że lepiej kupić jeden porządny wkrętak za 20 zł niż "zestaw z 20 końcówkami" za 5,50, ale nie wiem jak to przełożyć na świat zegarków. Pensetę antymagnetyczną wyceniają na ok. 18 zł, komplet wkrętaków na ok. 230, ale to chyba ma sens w dłuższej perspektywie. Do czego służą klucze, kluby i kostki nie wiem - drogie nie są. Za nożyk do dekli też mogę zapłacić kilkadziesiąt zł, ale na "trupkach" faktycznie mogę się pobawić scyzorykiem.

 

Jeszcze raz dzięki za cenne wskazówki.

Liczę na następne i pozdrawiam,

 

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to Cię podziwiam i życzę abyś dobrnął do końca,

ja też miałem takie wizje, jak chyba każdy na tym forum na jakimś etapie marzy się coś własnego.

 

grzebałem, szukałem, czytałem chyba tą samą płytę :), koniec końców trzeba było powiedzieć sobie,

na co ty się człowieku porywasz, pojęcia nie masz o tej profesji a z samej pasji niewiele wyjdzie ;).

Ale i tak chciałem mieć coś własnego, chociaż w niewielkiej części, więc pozostało złożyć zegarek z gotowych elementów,

 

i tak też zamierzam zrobić, ja sobie skompletuje zestaw a jakiś zegarmistrz mi go poskłada do kupy :),

a że lubię żeby było z jajem postanowiłem złożyć zegarek na euro 2012 :P.

 

projekt tarczy już się tworzy, a tak wygląda mój zamysł pierwotnie stworzony na Paint-cie.

 

ze względu na oszczędności koperta prawdopodobnie będzie od chinoli ala radiomir

 

post-22292-0-27374600-1331231999.jpg

 

a z tyłu bez oszczędzania - będzie to:

 

post-22292-0-47016900-1331232000.jpg

 

klamerka będzie oczywiście moja :) a paseczek ręcznie szyty, szef ala piłka do nogi (rozmowy już rozpoczęte) :)

 

Ja idę na łatwiznę, dlatego szacunek dla ludzi którzy chcą to zrobić od a do z sami.

 

pozdrawiam i życzę powodzenia

Łukasz


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chwilowo zrezygnowałem ze zrobienia zegarka , całe zycie większośc rzeczy sam sobie robiłem i nadal często się to zdarza , mam powoli juz dosyć własnych wyrobów , dzisiaj nie jest problemem zrobić zegarek przy pomocy obrabiarki cnc czy czegos podobnego , dzisiaj problemem jest wykonać to wlasnorecznie i w dodatku zrobić coś innego , niespotykanego , pięknego , niecodziennego , wyjątkowego . Chyba ze ktos chce się dowartościować albo ma dużo czasu lub po prostu ma widzimisię - to rozumiem - sens tego poza osobistym , jest dyskusyjny jak dla mnie . Chodzi o to ze trzeba poświęcić sporo czasu , a efekt może nie być zadowalający . ja osobiście doszedłem do wniosku ze na razie nie warto - wolę zająć się czymś innym , moim zdaniem wartościowszym niż koperta wykonana na zamowienie przez obrabiarkę i wskazówki czy tarcza - kiedyś takie rzeczy były cenione - recznie malowane tarcze znamienitych producentów, pojedyncze egzemplarze ok - ale wypuszczone przez cenioną firmę i w dodatku najlepiej albo z własnymi komplikacjami werku , albo z własnej konstrukcji mechanizmem . Dzisiaj mamy zawalenie mniejszych firm , wlasnych przeróbek zegarkow mniejszych czy większych , kopert na zamowienie , tarcz malowanych indywidualnie itp , problem polega na tym ze aby się przebić to musi to być coś ! Chyba ze jak juz wspominałem Ktos robi dla własnego dowartosciowania czy wlasnej chęci , ale czasami naklad pracy i czasu potrafi zabić taki cel. Sam zrobilem klamry z damastu i co z tego ? były i są podobnie niezłe ale dzisiaj juz sa inne robione masowo na obrabiarce , co prawda damast nie ten , wykonanie nie takie - ale juz ktoś inny to robi i okazuje sie ze cenowo to juz raczej nie ma sensu a dla siebie - oczywiście mozna , jednak czy o to chodzi ? Najlepszym wskażnikiem moim zdaniem jest to czy Ktoś jest w stanie kupić efekt twojej pracy za cenę którą Ty sobie wymyslisz i to jest najwieksza radocha ! Okazuje sie ze jednak twoja praca nie była daremna , ale to wszystko tylko moje zdanie i przemyslenia - a ja sporo rzeczy sam zrobiłem . Pozdrawiam i zyczę powodzenia - będzie Ci potrzebne .


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2
post-0-0-43626000-1331232081.jpg<

post-0-0-16506100-1331232078.jpg

post-0-0-83817200-1331232079.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

sorki ale produkujecie potworki :)

 

Żona moja ostatnio za 4 złote gazetę jakąś kupiła i dołaczony był do niej gratisowy zegarek - w porównaniu z zaprezentowanymi tu śliczny ;)

Córka moja 1,5 letnia pod którymś fotelem go zgubiła, jak go znajdę to wkleję zdjęcia :)

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sorki ale produkujecie potworki :)

Pokaż swój ładniejszy.

 

KAIDO2 - fajnie wyszedł ;)

 

Oto mój - na mołni:

 

 

 

post-7161-0-96569800-1331232510.jpg

 

 

post-7161-0-15371700-1331232540.jpg

 

....aha nikomu nie musi się podobać - byle wiedział "o czym mówi" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2
Panowie,

 

sorki ale produkujecie potworki :)

 

Żona moja ostatnio za 4 złote gazetę jakąś kupiła i dołaczony był do niej gratisowy zegarek - w porównaniu z zaprezentowanymi tu śliczny ;)

Córka moja 1,5 letnia pod którymś fotelem go zgubiła, jak go znajdę to wkleję zdjęcia :)

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

Moze i potworki ,ale wlasne i kochane.Zapewne do chinoli z gazetki to im daleka droga.No coz kazdy ma swoj gust.Pocieszajace w tym wszystkim jest to ze nasze robia tik... tak....tik.. tak, a gazetowy wypas to jedynie moze w nim elektronika zasyczec jak sie bateria wyleje.(joke)

 

Molnia wypas, o to wlasnie chodzi.Oby tak dalej...

 

Pozdrawiam brac montujaca....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie,

 

sorki ale produkujecie potworki :)

 

Żona moja ostatnio za 4 złote gazetę jakąś kupiła i dołaczony był do niej gratisowy zegarek - w porównaniu z zaprezentowanymi tu śliczny :)

Córka moja 1,5 letnia pod którymś fotelem go zgubiła, jak go znajdę to wkleję zdjęcia :)

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

 

co to w ogóle za porównanie,

kolega nie wie o co chodzi,

ten zegareczek z gazety za 4PLN ma jeszcze ok. 6 000 000 osób na świecie :) - rozumiesz przesłanie ;).

 

Panowie gratuluję zegareczków

pozdrawiam


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

sorki ale produkujecie potworki biggrin.gif

 

Żona moja ostatnio za 4 złote gazetę jakąś kupiła i dołaczony był do niej gratisowy zegarek - w porównaniu z zaprezentowanymi tu śliczny tongue.gif

Córka moja 1,5 letnia pod którymś fotelem go zgubiła, jak go znajdę to wkleję zdjęcia tongue.gif

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

czemu się czepiacie te zegarki są bardzo ładne ,więc nie wiem czemu nazywacie je "potworki"

nauczcie się doceniać ich piękno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja radzę sobie własnymi narzędziami, odpowiednio przeszlifować igłę, wbić w patyczek i już drobny śrubokręt gotowy i na pewno kilka groszy i dni czekania zaoszczędzone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja radzę sobie własnymi narzędziami, odpowiednio przeszlifować igłę, wbić w patyczek i już drobny śrubokręt gotowy i na pewno kilka groszy i dni czekania zaoszczędzone :)

 

:o:blink:


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.