Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Safinowski

Stowarzyszenie
 • Content Count

  963
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Safinowski last won the day on November 26 2012

Safinowski had the most liked content!

Community Reputation

78 Bywa pomocny

1 Follower

About Safinowski

 • Birthday 07/30/1948

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Hobby
  technologia

Recent Profile Visitors

1,588 profile views
 1. Nigdzie nie widać foto tokarki, ale domyślam się, że to taka jaką kiedyś naprawiałem. Wymagała lekkiego przeszlifowania wrzeciona i uzupełnienia wyposażenia z dostępnych zasobów. Jeśli czegoś nie można dostać, to czasami udaje się tak: zamawia się u frezera części, raczej tanio, następnie obrabia własnoręcznie papierkiem ściernym, bo u szlifierza już nie jest tanio, i gotowe. Jak kto potrzebuje najwyższą jakość ławeczki lub suportu, albo jeszcze co innego to może zahartować.
 2. Te ostatnie wydają się być dobre. Po odkręceniu przedniego segmentu można używać jako zwykłej luby, bo w całości ma za duże powiększenie, a jeden zespół można używać jako zapas, bo szkła są plastikowe i się niszczą.
 3. Potrzebowałem chwytać zacisk za gwint i w tym celu wykonałem zacisk też z gwintem. Działa znakomicie do dziś. Ale tam był potrzebny tylko jeden wymiar.
 4. Szybka wygląda na plastikową. Można sobie kupić taką szybkę według wymiaru, czyli średnicy plus 0,2 na wcisk. Kupowanie oryginału z metalową wkładką to w warunkach amatorskich może sprawić problem z założeniem. Koperta mosiężna wymaga usunięcia powłoki galwanicznej, która jest twardsza od podłoża i wtedy przeprowadzić można naprawę koperty i przygotowanie do pokrycia galwanicznego. Koronkę również można pokryć galwanicznie, ale ta z rysunku wymaga wymiany na nową.
 5. Dorabiający szkiełka wyjmie i dorobi nowe. Warto skorzystać bo oryginalne nie zawsze da się wyjąć bez uszkodzenia dla kogoś bez odpowiednich przyborów. Pozdrawiam
 6. Aluminiowe koperty dobrze niklują się bezprądowo, ale warto brać pod uwagę grube anodowanie i barwienie.
 7. Warto znać zasady. Łożysko w zegarku wyrabia się w jednym kierunku i nie chodzi o wykasowanie luzu tylko o naprowadzenie ośki na poprzednie położenie. W tym celu używamy nabijaka z kolistym zakończeniem, nieco większego od otworu, centrujemy na otworze, lekko przesuwamy we właściwym kierunku i lekko młoteczkiem, tylko od strony tarczy. Zagniecenie powinno powstać w miejscu wytarcia. Przy dobrze zrobionej robocie w zasadzie rozwiertak nie jest potrzebny, często wystarczy kilka razy włożyć koło. Aby wstawić wężydło lub kamień to należy wycentrować przyrząd na oryginalny otwór i dobrze wcisnąć od strony mechanizmu, aby detal nie wypadł. Dla odpowiedniej wielkości łożyska miejsca jest wystarczająco. Pozdrawiam
 8. Wypadało by nożem i widelcem, ale... Wystarczy otworek, fazka większa na wejściu i mniejsza na wyjściu, do tego smarowanie jakąś oliwką i zadziała. Jeszcze dobrze zahartować i gotowe.
 9. Drut jedynka to zwykle we własnym zakresie, przeciągając przez oczko i po sprawie.
 10. Wskazówkę można zlutować lutem twardym, a można wstawić stalowe wzmocnienie w to wyoblone miejsce pod spodem, jak kto taki dokładny. Trzeba wszystko umocować w uchwytach i jak najszybciej działać, ale dobrze dogrzać, a wcześniej pobielić. Niektóre naprawy bywają kosztowne i wtedy warto działać własnym przemysłem. Pozdrawiam
 11. Koło zębate, krzywkę bicia i oś można dorabiać oddzielnie. Jednostkowo to jest drożej, ale antyki nie zawsze naprawia się dla zysku. Pozdrawiam
 12. Można zwrócić się do optyka aby doszlifował nam szkło okularowe zerówkę do ramki. Powinna dobrze pasować. Napisy i ramkę możemy zamówić jako tampondruk, albo taniej jako kalkomanię zrobioną samodzielnie z użyciem drukarki, albo jeszcze taniej malując ramkę ręcznie bez napisów. Pozostanie tylko przykleić silikonem lub innym klejem, który się dla nas nada. Pozdrawiam
 13. Takich szkiełek zwykle się nie trzyma na składzie. Dorabia się , a który zakład nie dorabia to ma takie wejście na kogoś kto dorabia. Nie stanowi to problemu. Zamawianie takiego szkła to dodatkowy kłopot i dłuższy czas usługi.
 14. Pierścień od latarki daje się przesunąć, jak się "ładnie" poprosi. Jest również możliwość udrożnienia otworów. Kołki według mojej wiedzy powinny się obracać, chociaż nieco. Na kołki jak się użyje stal sprężynową, to pewnie afery nie będzie. Prostować oś można na zimno w tokarce, niekoniecznie zegarmistrzowskiej. Dla pewności można całość podgrzać do 200 ileś, jak się cyna topi. Do zdejmowania koła też wypada podobnie podgrzać, jakby było konieczne. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.