Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

Martix

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Początkujący

Recent Profile Visitors

151 profile views
 1. No, nie taki współczesny. Jeszcze mechaniczny. Taki styl New Plato 😀 Mój ma już napęd elektroniczny. A swoją drogą, będę musiał chyba dorobić te brakujące flipy. One były wycinane matrycowo, a mają trochę "ząbków". Tylko nie wiem, jaki to materiał - specjalny papier, tworzywo sztuczne?
 2. Dobre! Ja mam duńskiego klapka z radiem i budzikiem firmy DENVER. Sprawuje się dobrze. Co ciekawe, niedokładność chodu to ok. 0-25 sekund. Ale dobowa odchyłka nie przekracza 2 sekund. To lepiej, niż mój kwarc na ścianie.
 3. Ja bym powiedział, że jest zjawiskowy inaczej 😂 Jest dużo późniejszy od mojego (chyba lata 40-te i Deutsche Reich), ale też ma dobrą cenę (> 2k PLN na eBay). I chyba jest jednak rzadszy na polskim rynku od klasycznego kolegi 😀
 4. Piękne rzeczy. Te zegary, nawet niekompletne i z widocznymi wadami (najczęściej brak łapek, szklanej osłony lub zła kondycja obudowy) kosztują na eBay powyżej 2k PLN, a w bardzo dobrym stanie nawet 5k PLN! Są w cenie, ale mało się o nich pisze.
 5. W końcu robimy to PRO PUBLICO BONO 😀
 6. Dla zainteresowanych historią zegarów Plato Flip Clock załączam bardzo ciekawy dokument na ten temat. Pozdrawiam, Martix. Eugene L. Fitch and the Plato Clock.pdf
 7. Tak, był. Czytałem ten post z 2008 r. Bardzo mało jest o tych zegarach. Po dokładnym obejrzeniu mechanizmu stwierdziłem, że oprócz czyszczenia i oliwienia trzeba dorobić 4 listki z cyframi, bo mają ułamane jedne występy i wypadają. Trzeba też poprawić mocowanie przekładni magazynków listków i dorobić nową sprężynę trzymającą listki. Jeden z jej kolców się odłamał - chyba był wlutowany wcześniej. Tak więc najlepiej, gdyby zegar trafił do specjalisty. Ma wiedzę i narzędzia. Najważniejsze, że główny mechanizm napędowy jest oryginalny, sprawny i dokładny. Odchyłka chodu < 1 min/d.
 8. W nawiązaniu do informacji o dacie produkcji, załączam zdjęcie wyklejki dekla z odbitą datą 22 AUG 1904. Dorzucam też wyraźną fotkę wyciśniętego w górnym deklu loga EVER READY CHRONOS CLOCK. Dodatkowe pytanie do forumowiczów: czy ktoś zna zegarmistrza, który zajmuje się takimi cudami? Mój zaufany specjalista godziniarz powiedział mi, że na żywo takiego jeszcze nie widział, a jedynie pamięta coś z Liceum Zegarmistrzowskiego o takich mechanizmach 😀
 9. Witam ponownie Szanownych Forumowiczów. Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem dość rzadkiego zegara na polskim rynku - Plato Chronos Clock. Urządzenie to należy do zegarów cyfrowych klapkowych (flip). Zegar wykonany został w 1904 r., o czym zaświadcza data produkcji pokazana na specjalnej wykładce górnego dekla. Mechanizm jest w bardzo dobrym stanie i wygląda na w pełni oryginalny. Jedyny problem dotyczy wyłamanych palców obu łapek trzymających kartki z liczbami. Proszę o pomoc w znalezieniu informacji, gdzie można kupić takie łapki ewentualnie może ktoś z państwa takowe posiada na zbyciu lub wie o osobie, która mogłaby je dorobić? Te 2 drobiazgi brakują do pełni szczęścia 😀 Pozdrawiam, Martix.
 10. Dziękuję za ten post. Na takie informacje w zakresie budowy mechanizmu zwrócił również uwagę kol. erzlot Moje pytanie o czas powstania dotyczy raczej samego mechanizmu. Nie da się w zasadzie ustalić, czy ta skrzynka była od początku związana z tym konkretnym mechanizmem. Może to być już wtórna robota (montaż) w okresie późniejszym. Niewątpliwie, ornamentyka tarczy i krój cyfr, a także model zastosowanych wskazówek są mocnym akcentem na rzecz fabryki Japy Freres. Przejrzałem wiele stron, na których były prezentowane zegary mające takie tarcze i wskazówki i wszędzie tam jako producent widniał Japy Freres. Nie znaczy to jednak, że inna fabryka we Francji nie mogła korzystać z takich elementów mechanizmu kupionych w zakładach Japy. Byłoby to cokolwiek dziwne, ale nie jest niemożliwe. P.S. Załączam wyżej wskazany plik pdf z linku, bo jest to ciekawa kwintesencja datowania werków. Pozdrawiam, Martix Dean-french.pdf
 11. Witam. Dziękuję za odpowiedź w wątku. Czy zatem jest poza sporem, że jest to wyrób francuski? Czy datowanie zegara na XIX w. jest zasadne, biorąc pod uwagę prymitywny jednak wychwyt hakowy i ogląd całości urządzenia? A jeśli XIX w., to początek, połowa, czy raczej koniec? Zważywszy na niski numer werku (1274) byłby to raczej początek działalności jakiejś fabryki.
 12. Niedawno do mojej skromnej kolekcji dołączył zegar kominkowy tzw. "chodzik". Proszę Kolegów biegłych w temacie zegarów o określenie czasu wytworzenia tego mechanizmu (chyba XIX wiek, ale która ćwierć?). Pewne cechy tarczy oraz miejsce wybicia numeru (fabrycznego?) i długości wahadła w calach paryskich sugerują Francję. Jednak na płycie nie ma żadnej sygnatury zakładu Japy Freres, a także brak wybitego wyróżnienia mechanizmu na wystawie. W załączeniu przesyłam kilka zdjęć werku oraz widok całego zegara. Na uwagę zasługuje też to, że numer werku (1274) jest taki sam, jak numer wahadła. Wszystkie elementy werku wyglądają na oryginalne. Serdecznie pozdrawiam.
 13. Tak, ta śruba służy do regulacji chodu. W prawo (+) jest opóźnienie chodu. Z rysunku wynika, że jeden pełny obrót, to 1 min./ 24h. Właśnie udało mi się zmniejszyć dobowe spieszenie do 0,5 minuty. Będę dalej próbował, może jeszcze uda się osiągnąć lepszy wynik 😁 Dziękuję wszystkim za pomoc.
 14. Martix

  Model werku Hermle

  Myślę, że to datowanie na lata 30-te jest wielce prawdopodobne. Znalazłem w necie bardzo podobny w wyglądzie model datowany na ok. 1940 rok (Wielka Brytania). https://www.loveantiques.com/items/listings/inlaid-walnut-antique-westminster-chime-art-deco-8-day-striking-mantel-clock-LA383862
 15. Martix

  Model werku Hermle

  Witam Kolegów i Koleżanki, miłośników zegarów i nie tylko. W mojej skromnej kolekcji (na razie tylko 3 sztuki) jest ciekawy zegar kominkowy, kwadransowy z mechanizmem firmy Hermle. Ten fakt nie budzi wątpliwości (sygnatura FHS na tylnej płycie). Nie ma tam jednak żadnego oznaczenia modelu mechanizmu. Zegar został wyprodukowany w okresie 1953-1987 (początek oznaczania mechanizmów skrótem FHS - początek oznaczania roku produkcji kolejną literą alfabetu łacińskiego). Sądząc po stylistyce, będą to raczej lata 60-te XX wieku. Gong jest 8-strunowy z selektorem melodii Westminster - Whittington oraz możliwością wyciszenia odgrywania melodii. Proszę Szanownych Forumowiczów o pomoc w ustaleniu dokładniejszej daty produkcji oraz modelu mechanizmu. Załączam kilka fotek i pozdrawiam serdecznie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.