Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

sowa2

Użytkownik
 • Content Count

  185
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

sowa2 last won the day on December 23 2014

sowa2 had the most liked content!

Community Reputation

16 Początkujący

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Białystok
 1. Niedawno sprzedany zegarek za ponad 1000zł wraca na aukcje u tego samego sprzedawcy. Trochę podejrzane... Czy wszystko jest w porządku z samym zegarkiem? Koperta St Georges, mechanizm Prima Watch, na tarczy brak sygnowania. Czy jakiś specjalista od starych kieszonek mógłby się wypowiedzieć? Pawle B. co o tym sądzisz? miesiąc temu: http://allegro.pl/rosja-carska-nagrodowy-za-wzorowe-strzelanie-1907-i5945071227.html i po nowemu: http://allegro.pl/rosja-carska-nagrodowy-za-wzorowe-strzelanie-1907-i6003229564.html
 2. Widoczna róznica mechanizmu jest w dwóch miejscach - końcówka dźwigni po lewej stronie pod mostkiem która zatrzymuje balans, oraz dodatkowy otwór w miejscu tuż obok przycisku do zwalniania/wyjmowania wałka z koronką przez który też widać pozycję dźwigni. Teraz nie mam już jak, ale wieczorem zrobię zdjęcia ze szczególnym uwzględnieniem tych miejsc w obu mechanizmach i umieszczę tutaj.
 3. Nie zwróciłem uwagi że nie ma dźwigni, a skoro to tylko mostek od 31659, to tym bardziej stawia pod znakiem zapytania tę "okazję". Co do ruchomego bezela, skoro piszesz że były, to tak musi być, ufam Twojej wiedzy :-) Jednakże muszą to być znacznie rzadsze egzemplarze, bo przyznam że ja nie przypominam sobie abym widział choć jeden taki.
 4. Chciałbym tylko zauważyć że to nie mechanizm 3133, a 31659 - ze stopsekundą, który pojawił się w szarych Szturmańskich w 1986 roku. Ten Poljot ma tarczę która mniej więcej w tym okresie wyszła z produkcji. Poza tym stopsekunda jest po to, żeby nie trzeba było kręcić bezelem, więc zegarki z mechanizmem 31659 nie miały ruchomego bezela, a co za tym idzie drugiej koronki. Mam poważne wątpliwości co do oryginalności tego zestawienia - 31659, tarcza US10SR i koperta z dwiema koronkami.
 5. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. To noworus z mechanizmem 3133 i tak należy do niego podchodzić. Sprzedawca nie próbuje wmówić że to trzydziestoletni Szturmański, i sam ustawia cenę - moim skromnym zdaniem o wiele za wysoką. Nieporozumieniem jest tylko wrzucenie go do działu Antyki. Ja go nie kupię, podejrzewam że większość forumowiczów go nie nabędzie bo szuka czegoś innego, ale może komuś trafi w gusta. Ostrożny byłbym z określeniami typu kit bo tak naprawdę nic ani zegarkowi ani aukcji nie brakuje. Choć rozumiem to podejście bo rzeczywiście również w mojej ocenie wygląd ma trochę... odpustowy. Taki współczesny "tribute to Szturmański".
 6. A tu holowanie? http://allegro.pl/poljot-de-lux-29-kamieni-automat-nie-noszony-i5822424326.html http://allegro.pl/poljot-automat-23-kam-stan-fabryczny-w-pudelku-i5822474086.html http://allegro.pl/rakieta-ciekawy-kolekcjonerski-model-i5822495899.html We wszystkich trzech aukcjach jednego sprzedawcy na podium licytujących jest zielony listek albo użytkownik z zerowym "dobytkiem". Inna sprawa że zegarki ładne, ale moim zdaniem cena szczególnie Poljota 23 kamienie dawno oderwała się od rzeczywistości.
 7. Tak, Rodina lub Stolicznyje. Chodzi o odwrotne proporcje fazowania uszu. Kirowskie są płaskie - mała fazka, a tutaj jest głównie fazka. Nagroda to satysfakcja i wdzięczność użytkowników za poszerzanie ich wiedzy. ;-) Nie mniej należy się też uznanie dla autora "zegarka" - Sputnik w którym nie pasuje koperta, tarcza, wskazówki i koronka :-) Nie wiadomo skąd pochodzi mechanizm bo były stosowane również w innych zegarkach. Możliwe że to Sputnik zrobiony bez udziału Sputnika w ogóle :-)
 8. Sputnik z czarną tarczą - jak nowy. Pewnie jest nowy, dopiero co poskładany z tego co było pod ręką. Najbardziej się rzuca w oczy trefna tarcza z alternatywnej rzeczywistości, gdzie Pierwsza Moskiewska miała innego patrona, niejakiego KiroDa. Czasami zastanawiam się jakim trzeba być ignorantem żeby założyć tarczę z błędem w pisowni. Patrząc jednak jakim zainteresowaniem od razu cieszy się aukcja - mam wrażenie że Twórca tego cudeńka nawet nie musi się starać, i tak znajdzie się grono które będzie skłonne zapłacić jakim by to bublem nie było. Przecież wiedza jak powinna wyglądać koperta, tarcza, koronka nie jest wiedzą tajemną, wałkowane pewnie już setki razy na tym forum, opisywane w wielu miejscach przez forumowiczów, czy autorytety kolekcjonerskie pokroju Marka Grodona. http://allegro.pl/zegarek-meski-sputnik-kirowski-krab-jak-nowy-i5841327461.html Jeszcze mały konkursik, bo nie mogę skojarzyć od czego jest ta koperta? Na pewno nie sputnik i nie kirowskie, chyba też żadne Błonie.
 9. Mechanizm 3017, zegarek złożony z dwóch, albo trzech. Balans jest od wersji z mostkiem opisanej cyrylicą, czyli troszkę upraszczając od Streli. Reszta mechanizmu to najprawdopodobiej wersja z lat produkcji 1963-75 (stosunkowo małe zdjęcie, nie jestem do końca tego pewien). Tarcza to jedna z najnowszych, po 1975 roku. Nawet jeżeli mechanizm i tarcza były wyprodukowane po 1975 roku, to ciągle nie pasuje do nich półmostek balansu.
 10. Mamy tutaj ten sam problem co we wcześniej opisywanym. Zegarek młodszy, pentagonalne logo, ale wszystko wskazuje na to że balans jest od starszego mechanizmu. Jeżeli miałbym wydać tyle pieniędzy, chciałbym żeby to nie był składak. A jeżeli już składak, to przynajmniej spójny. W dodatku ktoś tak namiętnie odkręcał śrubkę balansu, że porządnie przerysował półmostek. To nie jest robota zegarmistrza, a skoro za najdelikatniejszą część mechanizmu brał się amator z młotkiem, miałbym wątpliwość czy "dokładność i rezerwa chodu nie sprawdzona" z opisu aukcji przypadkiem nie została nie sprawdzona z premedytacją. Składak, wiele wątpliwości co do mechanizmu skomplikowanego i trudnego w naprawie, z częściami trudnymi do zdobycia (a przez to drogimi) - więc i cena zegarka stosunkowo niska.
 11. Jak na zegarek z mechanizmem 3017 to cena nie jest wygórowana, ale to sporo pieniędzy. Jeżeli się wydaje taką kwotę, to chciałoby się żeby wszystko grało. Mnie drażniłoby to że mimo że dosyć ciekawy, ale jednak jest to składak. Oryginalna tarcza Streli jest praktycznie nie do zdobycia, włożenie zamiennika to profanacja, a pozostawienie Poljota to ciągle półśrodek. :-) Mam Strelę z numerem o kilkaset niższym, więc trzeba by było szukać najprawdopodobniej dokładnie tego typu tarczy:
 12. Nie tylko ostatnio, ale ile się ich w ogóle spotyka na Allegro? To mechanizm 3017 z 1960-61 roku, jeden z najstarszych. Wczesny numer, 19 kamieni cyrylicą i diamentowe logo na płycie pod balansem, wszystko spójne. Trochę tylko śrubki zryte tępym narzędziem. Cena jak na 3017 nie jest wysoka, ale bardzo szkoda że oryginalna tarcza nie dotrwała. Tarcza Poljot i wskazówki są znacznie młodsze niż mechanizm. W oryginale to była Strela.
 13. Skoro Twoj post pojawił się w tym wątku, musi to oznaczać że ten zegarek z oryginałem ma mało wspólnego. Ostatnio coraz więcej interesuję się okresem imperialnym i muszę przyznać że moja wiedza ciągle jest na bardzo niskim poziomie. Może się mylę, więc proszę o weryfikację: 1. Mamy Le Locle na środkowym dekielku. Tam fabryka przeniosła się po drastycznej dla niej rewolucji w 1917 roku. Wtedy też w związku z utratą rynku wschodniego zmienił się napis na tarczy, cyrylica odeszła w zapomnienie. Tarcza i dekielek jest wiec z czasów po rewolucji. 2. Na obrzeżu koperty mamy dwucyfrowy numer, który umożliwia datowanie. Jeżeli ma to być rok 1896 powinno to być 33-36. Zdjęcie nie jest wyraźne, ale na 90% pierwsza cyfra to nie trójka, wiec nawet to też nie najbliższe lata 1895-1897. Jednakże okres po rewolucji też na pewno to nie jest. 3. W świetle dwóch powyższych co ma wspólnego grawerowanie zarówno z tarczą jak i kopertą. Nic? W dodatku koperta od wewnątrz jest podniszczona, koronka dosyć zużyta, czyli zegarek nie leżał w szufladzie i był zwyczajnie używany. Zewnętrzna część jest prawie jak nowa, ładnie spolerowana, a grawerowanie bardzo czytelne. Czy się mylę czy rzeczywiście powstało niedawno? Wniosek: składak z różnych epok ze współczesnym grawerowaniem w celu podniesienia wartości?
 14. Witam ponownie! Na Allegro widzę chronograf Pawła Burego, ale czy jest on w prawidłowej kopercie? Nie powinien być w kopercie jak w katalogu? http://allegro.pl/wojskowy-chronometr-pawel-burhe-srednica-53-mm-i5422366488.html
 15. Tutaj mamy wszystko bardziej spójne, ale i tak koronkę i szkiełko mamy wymienioną, co przy NOSie nie przystoi. Mechanizm jest nowszy, ale ciągle z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych (dżwignia resetu chronografu z regulacją, później była jednoczęściowa). Czarne tarcze upowszechniły się dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Widząc że to ten sam sprzedający, podejrzewam że źródło jest to samo, czyli oglądamy dobrze złożony zegarek z części. Może warto poszukać wśród swoich, zawsze to łatwiej potem z reklamacją ;-) Mike S dobrze przypomina, http://zegarkiclub.pl/forum/topic/120847-poljot-chronograf-3133-bia%C5%82y-i-czarny/?do=findComment&comment=1468670. Spójrz jak wyglądają szkiełka i koronki. Szkoda że kolega nie pokazał mechanizmów. Nie są to leżaki magazynowo-szufladowe, mają ślady używania, ale moim zdaniem uzyskały w ten sposób duszę. No i cena też była bardziej zachęcająca. Czarny ma tarcze z malutkim napisem USSR u dołu, taka pojawiła się w 1986 roku, widać że to nowszy sprzęt. Polecam też wątek z watchuseek, małe kompendium wiedzy: http://forums.watchuseek.com/f10/guide-determining-age-originality-poljot-3133-chronograph-597465.html
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.