Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tomace69

Niezidentyfikowany Citizen, Solar, Lata 80'?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Dawno, dawno temu dostałem od świętej pamięci pradziadka zegarek marki Citizen. Był (jest) to zegarek zasilany baterią słoneczną (do pewnego czasu utrzymywano mnie w przekonaniu, że tylko taką baterią). Jak już dojrzałem do noszenia tak wartościowego (jak na tamte czasy, bo kupiony był jakoś na przełomie lat 80-90) zegarka - zacząłem go nosić. Ładowało się go na oknie, na słońcu, przy żarówce i w lecie chodził bez zarzutu (ciągły dostęp światła). Zimą nie dało się go używać. Ostatnio odkurzałem szuflady i chciałem "wskrzesić" mojego staruszka, niestety nawet przy długim leżakowaniu pod źródłem światła - nie działa tak dobrze, jak powinien, wskazówki ledwo zdają się ruszać. I tu nasuwa się kilka pytań (skoro już zainteresowałem się nim):

 

1. Co to za model i z którego jest dokładnie roku (podejrzewam, że można to odczytać z numeru seryjnego)?

 

2. Czy rzeczywiście jego jedyną baterią jest ta słoneczna (otwieranie dekla-patrz pyt. 3.)?

 

3. Czy istnieje jakiś sposób (patent?) na odkręcenie śrub dekielka, żeby się dostać do mechanizmu (mam zegarmistrzowskie śrubokręty, dobrej jakości, jednak śruby nie chcą ruszyć :/)?

 

4. Czy po tak długim czasie zegarek ten jeszcze będzie w ogóle mógł normalnie działać, czy niestety będzie musiał tylko leżeć w szufladzie z sentymentu?

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

 

Fotografie zegarka załączam poniżej:

post-67997-0-17836300-1393066033_thumb.jpgpost-67997-0-82587300-1393066034_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 3

należy dobrać odpowiedni bit krzyżakowy (to podstawa aby nie uszkodzić śrubki) a następnie małą pokrętką (grzechotką) spróbować poruszyć (duża dźwignia powinna dać radę). Można użyć preparatu penetrującego (lub np płyn hamulcowy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 3

należy dobrać odpowiedni bit krzyżakowy (to podstawa aby nie uszkodzić śrubki) a następnie małą pokrętką (grzechotką) spróbować poruszyć (duża dźwignia powinna dać radę). Można użyć preparatu penetrującego (lub np płyn hamulcowy).

Ok, dzięki. Jak znajdę chwilę czasu (i odpowiedni bit) to spróbuję ;) Dam znać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez CIESLUT
      Do sprzedania roamer vintage automat
      stan super
      w skali forumowej jakies 7/10
      szklo hesalit
      bransoleta z kompletem ogniw
      komplet dokumentow z pudelkiem
      super zestaw
      chodzi bardzo ladnie
       
      cena 650zl plus 20 zl paczkomat
       
      citizen eco drive radio controlled
      stan bardzo dobry
       ransoleta na nadgarstek okolo 18,5cm
      szklo szafirowe z jedna minimalna ryska ktora zauwazylem dopiero robiac zdjecia
      zegarek sprawny i szczelny
      w komplecie drewniane pudelko
       
      cena 650zl plus 20zl paczkomat















    • Przez szczepan601
      Witam, od jakiegoś czasu szukam zegarka Citizen Satellite Wave lecz nie potrafię znaleźć. Jak to jest z dostępnością tych zegarków? Czy są one jeszcze produkowane, czy były to pojedyncze serie i nie ma co liczyć na wcześniejsze modele?
    • Przez Luki2604
      Hej, szukam dekielka do citizen FE1220-89A. Może znacie jakiś sklep z częściami?
      Łukasz. 
    • Przez SerferFan
      Kupię zegarek Citizen z serii Super Tough. W nowym stanie.
      Interesują mnie modele: BN0118-12L   /   BN0241-59W
    • Przez oczek666
      Witam. W mojej kolekcji brak rasowego divera.
      Podobają mi się modele z bezelami w kolorze "pepsi".
       
      Obecnie zastanawiam się nad dwoma typami: 
      1. Festina F20531-5
      2. Citizen BN0168-06L
       
      Za Festina przemawia mechanizm automatyczny, szafir i branzoleta, za Citkiem Eco-Drive i ciekawe indeksy, ale mam wątpliwości co do paska i szkła. Ponadto mimo, że wg specyfikacji to Festina ma grubszą kopertę 13mm, Citek 11,6mm to z boku Citizen wydaje mi się wielkim klockiem. Być może tylko tak na fotach wygląda...
       
      Czy może ktoś z was ma oba?


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.