Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
rk7000

ZIM 15 kamieni, ЧК-6 - zegarki kieszonkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dotyczy kieszonkowych ZIMów, 

Poczatkowo rozpoczęty w innym temacie ale uznałem że sa to zegarki warte tego żeby mieć swój temat :)

 

Zdjecie wstawię później troszkę, tymczasem jakieś moje stare

img-20160406-112241.jpg

 

 

Pierwsze posty zostały przeniesione.

 

Panowie - a który to Zim był produkowany od 1941r?

Jeżeli  mowa o R40 to ja nie widziałem egzemplarza wcześniejszego niz z 1946 ( ale oczywiscie nie wszystko widziałem  :D )

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniejsze nie miały nabitej daty.

Podobnie jak wczesne Zwiezdy. te przedwojenne zawsze są bez daty. Natomiast raz znalazłem na deklu Zwiezdy podpis zegarmistrza z datą bodaj 1939.

 

Oba mechanizmy na licencji LIPa - i T18 i kieszonkowy - zawitały w SSSR jeszcze przed wojną.

Zresztą gdzieś kiedyś czytałem, że pierwsze radzieckie włosy do Kirowek były produkowane właśnie przez ZiMa, ale nie wiem, czy to prawda... 

 

EDIT

 

Jeszcze informacje z WUS - wygląda na to, ze ZiMy były produkowane w latach (około) 1937-1940 i 1946 do lat 50-tych. Brak jest dokładnych danych.

Ale na pewno przed wojną, a nawet przed wspomnianym "GOSTem" 

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Bo były na licencji wraz z całą dokumentacją techniczno - produkcyjną, więc nie potrzebowały GOST-ów.

Wszystko było w papierach licencyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często spotyka się określenie Zim i Zim 2 (Chodzi mi o Zima pochodzącego od Lip R40) Czy można założyć że były dwie generacje tych Zimów?

Jeśli tak to jakie są różnice? Na co zwracać uwagę?

Z wybita datą najwcześniejszy jaki mam to 4-46 a najstarszy - nie pamiętam kwartału ale ?-50

Te bez daty- mam jeden z żółtym mechanizmem i chyba jeden normalny ale bez daty. Jutro sprawdzę i sprawdzę też czy któryś nie ma GOST na kopercie. Będzie jakiś trop. Na watch.ru nikt jakoś tego nie wyjaśnił albo ja nie dotarłem do odpowiedniego materiału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie były jakby dwie generacje. Jedna przed wojną - przerwa na produkcję pocisków do Katiuszy (sic!) - druga po wojnie.

 

Mechanizmy jakoś ewidentnie się od siebie nie różnią, tak na oko...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Tu piszą o tym, że z Lipem współpracowali już w latach 1933 -1939. produkując 2,5 miliona zegarków rocznie

W czasie wojny - pociski do Katiuszy i innych typów broni.

Po wojnie powrócił do produkcji cywilnej i już w roku 1946 wyprodukował ponad 46 tysięcy zegarków kieszonkowych.

http://samara.onfoot.ru/sights/factories/231.html


Tu mniej więcej podobnie:

http://people.timezone.com/msandler/Articles/DownesLip/Lip.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te strony widziałem,  na rosyjskim forum nawet jest  cos w rodzaju fragmentu Rozporządzenia na temat podatku na zegarki kieszonkowe ZIM wydane w 1940 roku.

Co do datowania - trzeba przyjrzeć sie zegarkom i zdjeciom moze cos jeszcze różni te przedwojenne od powojennych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Tyle co można zauważyć. Oczywiście to moje zdanie. Żaden pewnik, nie zamierzam tego udowadniać ;)

Przedwojenne - "złocony" (mosiężny ???) mechanizm, dekiel bez bitego GOST 918-41

Powojenne - mechanizm "srebrny" (trafia się też złoty), dekiel z bitym GOST-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam do Twojej teorii jeszcze jeden niuanse. Żółte mechanizmy występują z wybitnym oznaczeniem Zim 15 kamieni i bez oznaczenia, gładkie płyty.
Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują że przedwojenne powinny być bez oznaczeń.Ale to moja teoria :)

 

 

Edycja

Znalazłem dośc ciekawy podział  wg rodzajów mechanizmów i tarcz. 

Na swoje potrzeby sobie to przetłumaczyłem ale poprosiłem o dokladne tłumaczenie Jacka.

Ja postaram się póżniej do tego podziału dopasować zegarki.

jakby ktoś chciał poczytac to podaję link

 

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=1898914&postcount=75

 

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Dodam do Twojej teorii jeszcze jeden niuanse. Żółte mechanizmy występują z wybitnym oznaczeniem Zim 15 kamieni i bez oznaczenia, gładkie płyty.

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują że przedwojenne powinny być bez oznaczeń.Ale to moja teoria :)

 

 

Edycja

Znalazłem dośc ciekawy podział  wg rodzajów mechanizmów i tarcz. 

Na swoje potrzeby sobie to przetłumaczyłem ale poprosiłem o dokladne tłumaczenie Jacka.

Ja postaram się póżniej do tego podziału dopasować zegarki.

jakby ktoś chciał poczytac to podaję link

 

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=1898914&postcount=75

 

 

Czytałem to, ale trzeba tłumaczyć również kolejne posty, bo w tym są małe pomyłki, niedopowiedzenia, prostowane dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały temat jest tutaj http://forum.watch.ru/showthread.php?t=15172&page=8

Podałem od tego postu bo to w zasadzie pierwszy który cos wnosi i od ktorego zaczyna się dyskusja. 

NIestety - to co jest napisane nie jest wyznacznikiem niczego. 

Autor dokonał własnej - dość pobieżnej analizy - stwierdzenie że tarcze z małą subsekundą pojawiały się dopiero od 1947 (nie wiem dlaczego nie od 1946 bo to w tym roku wznowiono produkcję) jest mało wnoszące do tematu.

I choć temat nie jest łatwy to mam wrażenie, że powoli  my tutaj sobie jakoś dojdziemy  do tego które są które  :D

 

Niestety mój żółty mechanizm bez sygnatur jest z Gost 918-41  na deklu. To raczej wykłucz możliwość wyprodukowania przed wojną.

Mam dwa dekle bez Gost ale raczej na pewno są to zegarki późniejsze nawet biorac pod uwagę że pewne części mogły być wymienione przez te lata.

Postaram się jutro zrobić zdjęcia i może wtedy coś uda się ustalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor postu na watch.ru podzielił  mechanizmy ZIM (R 40) na cztery rodzaje (biorąc pod uwagę tylko to co widać na pierwszy rzut oka)

Żólty gładki, bez daty 

Żółty z sygnowany ZIM 15 kamieni, bez daty

Srebrny z sygnaturą ZIM 15 kamieni, bez daty

Srebrny z sygnatura ZIM 15 kameni z datą

 

Podział tarcz jest IMO mniej istotny - ważne jest to że tarcze z mniejszą subsekundą były produkowane od 1946  

- zakładam że raczej na pewno nie były produkowane w pierwszych wersjach z lat 1937 - 1940

Tarcze z większą subsekundą były prawdopodobnie I w starszej - nazwę umownie - pierwszej generacji, i w nowszej - drugiej generacji.


Naogladalem się tych |Zimów w ostatnich dniach ale tak do końca to nie wiem które są które i im więcej się przyglądam tym więcej nowych wątpliwości się pojawia.

Nie ma to jak wspólna dyskusja więc  na początek to co oglądałęm u siebie  :)

 

1 ZIM z zóltym mechanizmem bez sygnatur. Byłbym skłonny uznać, że to pierwsza generacja ale niestety oznaczenie na deklu gost 918 - 41 nie pozostawia wątpliwości (chyba że ktos dekiel podmienił)

 

post-47356-0-96426500-1486585059_thumb.jpg

 

post-47356-0-39482300-1486585080_thumb.jpg

 

post-47356-0-03868600-1486585093_thumb.jpg

 


Niestety nie mam wersji żółtej z sygnaturami w chwili obecnej ( ale prawdopodobnie jest już w drodze :) )

Zdjęcia dodam później.

 

2 - narazie brak.

 

3. Srebrny z sygnaturą , bez daty, bez gost na deklu, srebrne koła

 

post-47356-0-65841600-1486585489_thumb.jpg

 

post-47356-0-78903900-1486585510_thumb.jpg

 

post-47356-0-14559400-1486585542_thumb.jpg

 

 

 


3.1 Srebrny z sygnaturą , bez daty, bez "gost" na deklu, żółte koła

 

post-47356-0-16758900-1486585813_thumb.jpg

 

post-47356-0-86999200-1486586833_thumb.jpg

 

post-47356-0-55981000-1486585855_thumb.jpg

 

post-47356-0-89133300-1486585871_thumb.jpg

 

4 Srebrny z sygnaturą i datą, "gost" na deklu jest

 

post-47356-0-56601300-1486585953_thumb.jpg

 

post-47356-0-30709600-1486586796_thumb.jpg

 

post-47356-0-97633500-1486585999_thumb.jpg

 

post-47356-0-18782600-1486586018_thumb.jpg

 

 

Edycja  

Zdjęcia mechanizmów Dodane.

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze niewiele wnoszący ale z małą subtarczą sekundy

 

post-47356-0-98755000-1486587297_thumb.jpg

 

post-47356-0-05294200-1486587329_thumb.jpg

 

post-47356-0-21746500-1486587344_thumb.jpg

 

No i naręczny

post-47356-0-55011200-1486587406_thumb.jpg

 

post-47356-0-19088900-1486587441_thumb.jpg

 

 

 

Widać pewną prawidłowość  - wszystkie z datą są też z "gost" na deklu i CzK - 6 na mechanizmie.

Wszystkie srebrne bez daty są bez "gost" na deklu i bez CzK - 6 na mechanizmie.

Żółty bez daty gładki jest z "gost" na deklu - tu wydaje mi się że przekładka dekla miała miejsce.

Nadal nie jestem bliżej ustalenia tego które (i czy w ogóle mam) były produkowane w latach 1937 - 40

Kris mógłby pomóc zdjęciami dekli bo reszta jest w galerii  :)

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
...

Podział tarcz jest IMO mniej istotny - ważne jest to że tarcze z mniejszą subsekundą były produkowane od 1946  

...

Jednak wziąłbym to pod uwagę. Samych tarcz z dużą subsekundą jest co najmniej 4 rodzaje (przynajmniej tak mnie się wydaje).

Biorąc pod uwagę kilka (4 ?) wersji mechanizmów może być jakaś zależność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcz z dużą subsekundą jest więcej niż 4 rodzaje a mechanizmy biorąc pod uwagę że srebrne są  i z żółtymi i srebrnymi kołami też jest więcej niż 4 rodzaje. A to co jest w środku tych mechanizmów to juz zupełna tajemnica.

Ważny będzie dekiel zegarka Krisa - żółtego z sygnaturami. Ta wersja wydaje mi się być wczesną ale nie chcę nic więcej sugerować  :)

Pisałęm do Krzysztofa - poczekamy, zobaczymy   :D

 

Edycja

Można porównać mój nr 1  i nr 3.1  - nic się nie zgadza a to ta sama tarcza.Zgadza się jedno - oba są bez daty.

Może tą drogą można by było dalej zajść ale trzeba by było więcej "materiału porównawczego"

Pokazujcie koledzy swoje Zimy proszę.

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Tym bardziej.

Wiem, że to żmudna robota i w końcu może okazać się w ogóle niepotrzebna i bez znaczenia, ale może warto postarać się przypisać daną tarczę do wersji mechanizmu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzajów tarcz jest conajmniej 8, biorąc pod uwagę że część to będą przekładki to ustalenie które tarcze są od którego mechanizmu raczej nie jest możliwe. Zwłąszcza że prawdopodobnie część  tarcz byłą wkładana w i do pierwszej i do drugiej generacji  :)

 

Edycja

No ale nie poddaję się przecież. Kris może sporo rozjaśnić, pmwas też  - może na wus napisali więcej.

Są jeszcze zdjęcia innych kolekcjonerów ale  te do których dotarłem nie wnoszą zbyt wiele poza jednym  :)

Tego narazie nie chcę pokazywać ponieważ mamy tak bogate "własne podwórko" że myślę że i tak cos ustalimy  :rolleyes:

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro mogę podesłać więcej zdjęć. Ale pootwierałem już dekle. I tak lecę wg numerów w mojej galerii:

 

1. Biały mechanizm sygnowany, numer 348070, data 4-49, pierwszy dekiel czysty bez ozdobień, drugi z GOST 918-41

2. Zółty mechanizm sygnowany, numer 042575, Napis УЧЕБ, pierwszy dekiel zdobiony, drugi bez GOST-u z zewnątrz zdobiony z motywem gwiazdy

3. Biały mechanizm sygnowany, numer 380112,pierwszy dekiel czysty, drugi bez GOST-u

4. Żółty mechanizm bez sygnowań, numer 087273, pierwszy dekiel zdobiony, drugi z GOST 918-41

5. Żółty mechanizm bez sygnowań, numer 11142, pierwszy dekiel zdobiony, drugi bez GOST-u

Edytowane przez Kris2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - chodzi o sygnatury tylko na zewnętrznych deklach ( nikt z nas wcześniej  nie napisał że te ZIMy mają pdwójne dekle :unsure:  ale mają) 

Masz z GOST albo bez GOST? Żaden nie ma innej sygnatury?

 

Edycja

Bez sensu to moje pytanie.

 

Moze lepiej na zasadzie wykluczania spróbować?

GOST - 41 albo bez GOST.

Kolejny GOST to był chyba rok 1958? 1953!!!  To pewnie Jacek będzie wiedział najlepiej. 

Ja się nie spotkałęm z tak opisanym deklem  - hipotetycznie więc założę że zegarki ZIM oparte na R 40 nie były produkowane po 1953 roku?!

Prawda czy nie?

 

Edycja 2

Poprawka daty 1958 na 53

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - chodzi o sygnatury tylko na zewnętrznych deklach ( nikt z nas wcześniej  nie napisał że te ZIMy mają pdwójne dekle :unsure:  ale mają) 

Masz z GOST albo bez GOST? Żaden nie ma innej sygnatury?

 

Roman

 

Powiem szczerze że chyba nie do końca zrozumiałem to co napisałeś powyżej. Moze jestem już zmęczony :)

Wydaje mi się że w miarę czytelnie opisałem swoje dekle i mechanizmy.

Czy Twoje dekle mają jakiś inny napis oprócz GOST

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman

 

Powiem szczerze że chyba nie do końca zrozumiałem to co napisałeś powyżej. Moze jestem już zmęczony :)

Wydaje mi się że w miarę czytelnie opisałem swoje dekle i mechanizmy.

Czy Twoje dekle mają jakiś inny napis oprócz GOST

Też jestem zmęczony - po "edycjach" widać  :lol:

Krzysztof  - ja nie mam innej sygnatury na żadnym z dekli ale oczywiście szukałem też poza naszym forum i trafiłęm na takie coś

 

post-47356-0-50271300-1486594484.jpg

 

Tarcza wygląda jakby znajomo 

post-47356-0-28721600-1486594510.jpg

 

Zegarek jest w galerii Marka Gordona, logo z dekla opisane jako ToczMech - i z Samary - jutro dam link bo dzis padam  :(

Mechanizm żółty , opisany

 

post-47356-0-54447400-1486594767.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

W kwestii lat produkcji:

 


Jednocześnie wg mnie w tekście jest wyjaśnienie napisu "УЧЕБ" nabitego na jednym z mechanizmów Krisa,

 

Ale to tylko z ruskiego forum, więc co oni tam mogą wiedzieć o swoich zegarkach. Na WUS wiedzą lepiej :P

 

.


Fotki poukładały się w odwrotnej kolejności !!! Należy zacząć od ostatniej !!!

post-31759-0-03363900-1486677660_thumb.jpg

post-31759-0-17873200-1486677668_thumb.jpg

post-31759-0-41719700-1486677675_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek - ja powalcze z tym tekstem ale moja znajomość języka od czasów L.O jakoś uległa znacznemu pogorszeniu ;/ a wielu kolegów nie zna cyrylicy zupełnie.

Może mógłbyś objaśnić w skrócie bo i tak jakoś do tego będziemy musieli dotrzeć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

W skrócie:

1. Pierwsza niewielka partia zegarków (słabej jakości) wyszła jesienią 1936. (Kieszonkowe K43)

2. Pierwsza oficjalna seria zegarków sygnowanych ZIM wyszła rok później, jesienią 1937 r. w rocznicę rewolucji.

3. Masowa produkcja wystartowała oficjalnie w 1938 i trwała do wojny (1941), produkowano w tym czasie 25 tysięcy sztuk zegarków rocznie miesięcznie !!!.

4. Przy zakładzie działała szkoła kształcąca swoje przyszłe kadry, stąd BYĆ MOŻE ten mechanizm z nabitym słowem "УЧЕБ". Od "ucziebnyj - "szkolny", czyli mechanizm do nauki montażu - demontażu - montażu.

 

EDIT:

Uzupełnienie i korekta informacji.

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to są cenne informacje.

Wygląda na to że jesteśmy bliżej ustalenia które są które :)

Ja dziś przejrzałem swoje zegarki z lat 50-tych i stwierdziłem że nie mam żadnego opisanego NA DEKLU GOST 918-53

Były takie w ogóle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.