Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
ojciecpolak

Automaty i precyzyjne ustawianie wskazówki minut

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

może pytanie które mam jest nie na miejscu i głupie, ale nie znam się, więc zapytam.

 

We wszystkich zegarkach jakie do tej pory miałem ustawienie wskazówki minutowej tak precyzyjnie, żeby była "na podziałce" jak wskazówka od sekund jest na "00" wymaga dużo precyzji i szeregu podejść. Dużo zegarków w życiu nie miałem. W latach 90tych jeden automat seiko, od tego czasu mam drugie kwarcowe chrono tissota. Dla 99% populacji może to być totalnie nieistotne, no a dla mnie jest. Ot takie, mam nadzieję nieszkodliwe, dziwactwo. 

 

Jako że chcę dostać od Mikołaja jakiś zegarek to się rozglądam i czytam to i owo. No i przeczytałem jak w citizenach z zasilaniem słonecznym i radiem ustawia się godzinę manualnie. Tam ponoć po wyciągnęciu do oporu koronki wskazówka sekund przestawia się na 00 i wskazówkę minutową przestawia się precyzyjnie co pełną minutę.

 

Pytania: 

1. czy nie pokiełbasiłem i rzeczywiście tak się ustawia manualnie czas w takim Citizenie AT8110-11A lub CB0010-02E lub AT9036-08E?

2. czy istnieje mechanizm automatyczny gdzie takie precyzyjne ustawianie czasu jest możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy zegarek posiada "stop sekundę":

 

1) Wyciągasz koronkę gdy wskazówka sekundowa znajduje się na godz. 12 (wskazówka zatrzymuje się).

2) Ustawiasz dokładny czas o której ma ruszyć zegarek, gdy zsynchronizujesz czas ustawiony ze wzorcowym - wciskasz koronkę i zegarek rusza. Masz ustawiony dokładny czas.

 

Gdy zegarek nie posiada stop sekundy (trudniej ustawia się dokładny czas):

 

W takim zegarku najczęściej posuwamy wskazówki tylko do przodu, bo inaczej można uszkodzić mechanizm!

 

1) Wyciągamy koronkę (wskazówka sekundowa chodzi nadal) i ustawiamy możliwie blisko (np. pełnej godziny) wskazówkę minutową i godzinową do czasu wzorcowego.

2) Gdy wskazówka sekundowa będzie przechodziła nad godz.12, przesuwamy wskazówkę minutową także na godzi 12 i wciskamy koronkę.

 

Różnie to wychodzi... Dokładnie co do sekundy, jest trudno ustawić taki zegarek, ale w zasadzie po co? :)

 

Jak potrzebujesz precyzyjnego wskazania to kupujesz kwarca. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blunio

Jak potrzebujesz precyzyjnego wskazania to kupujesz kwarca. ;)

Najlepiej z Radiokontrol. I sprawa ustawiania odpada :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej z Radiokontrol. I sprawa ustawiania odpada :huh:

I wtedy jeśli zegarek będzie za przeproszeniem do d..y robiąc nieakceptowalne odchyłki to i tak nas oszuka że działa prawidłowo synchronizując się...

Ciekawa funkcja ale ja jednak jestem zdania że zegarek powinien być w miarę dokładny a nie posiadać dodatki maskujące niedokładność.

Jeśli już robi odchyłki to jednak warto wiedzieć jakie.

Oczywiście można wyłączyć synchronizacje ale z kolei po co nam funkcja w zegarku która jest wyłączona.

Jeśli byłby super dokładny po co by mu była synchronizacja?

Edytowane przez greenmag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam radio controlled + solar. Synchronizację wykonuję 2x w roku przy zmianach czasu, a poza tym ją wyłączam. Przez te kilka msc od zmiany czasu do zmiany czasu zegarek typu Citizen Eco-drive lub przyzwoite Casio nie zrobi więcej niż 30 sek odchyłki, co mi osobiście zupełnie wystarcza.

Sekunda na tydzień lub na dwa tygodnie - tyle zwykle one robią.

Edytowane przez Janek72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każde narzędzie pomiarowe ma odchyłki. Nawet w teodolitach jak mierzysz kąty to robisz to kilka razy używając różnych kawałków skali urządzenia i uśredniasz wynik. 

 

Jeśli masz maca lub linuxa masz możliwość precyzyjnej kontroli nad synchronizacją czasu w kompie z zegarami atomowymi, łącznie z pomiarem odjazdu kwarca w kompie i korekcji tegoż na żywo. Protokół NTP :) W windzie może też się da, nie próbowałem. W domu nie da się zrobić nic precyzyjniejszego w rozsądnych pieniądzach.

 

Raz na czas zegarek mogę sobie ustawić, odjazd 5s na dobę też mnie nie boli - bardziej mnie boli (wiem, dziwactwo) to, że wskazówka sekundowa pokazuje 20s, a minutowa jest równo na podziałce.


Janek no i właśnie nad tym się zastanawiam. Z dostępnych mniej-więcej najbardziej podoba mi się Citizen AT9036-08e. Ale znalazłem też AS2050-10A który ma wszystko co mi potrzeba i wygląda normalnie. Tylko że wypuścili go w tak małej serii że nie da się go obejrzeć przed zakupem w PL. 

Edytowane przez ojciecpolak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy Citizen AT4* AT8* AT9* to dobry sprzęt, no i bardziej minimalistyczne CB*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CB0010-02E też mi się podoba, ale AS2050-10A jest jeszcze bardziej minimalistyczny. No i CB jest duuuuży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem Citizena AT9036-08E radio solar. I mam taki sam problem, ale mniejszy o 50%.

W zakresie minut 01-30 wskazówka minutowa pokazuje dokładnie minutę, gdy sekundowa wskazuje 00. Natomiast dla minut 31-60, wskazówka minutowa jest opóźniona w stosunku do sekundowej o 10 s. Czyli, gdy sekundowa pokazuje 00, to minutowa wskazuje czas o te 10 s wcześniejszy. Pełną minutę pokazuje dopiero, gdy sekundowa wskaże 10 s kolejnej minuty. 

Ten zegarek jest pierwszym tak skomplikowanym, jaki mam i mnie to wkurza (z zawodu jestem inżynierem, więc to jest oczywiste 😁).

Mam zamiar pojechać do serwisu Citizena i zapytać ich, czy to normalne, że zegarek tej klasy ma taką odchyłkę wskazań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tańszych zegarkach wskazówki założone niedokładnie to standard. Do paru minu t do zaakceptowania, odchłka ~10min to już zwrot w mojej opinii.


quartz bandit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.