Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Vintage_Watches_Collector

Sinn Hydro i inne zegarki stosujące technologię "olejową":

Recommended Posts

Dawno nic nie publikowałem, ale wakacje, temperatura i "wykończenie" książki dają mi w kość 1f642.png

 

Sinn Hydro i inne zegarki stosujące technologię "olejową":

 

Bardzo ciekawą kolekcję zegarków nurkowych wprowadził niemiecki Sinn. Założony w 1961 roku przez Helmunta Sinna we Frankfurcie nad Menem “Helmut Sinn Spezialuhren”, specjalizował się głównie w produkcji zegarów nawigacyjnych i chronografów dla pilotów. Znany był również z innowacyjnych rozwiązań . W latach 80. i 90. zegarki Sinn na nadgarstkach niemieckich astronautów trafiły na orbitę ziemi.

Od 1996 roku w swoich zegarkach nurkowych Sinn rozpoczął wprowadzanie technologi Hydro. Pierwszym modelem, w jakim ją zastosowano był Sinn 403 Hydro. Polegała ona na wypełnieniu koperty zegarka w miejsce powietrza specjalnie skomponowanym olejem. Zastosowany olej jest krystalicznie przejrzysty i posiada ten sam współczynnik załamania światła co szafirowe szkło. Dzięki temu udało się całkowicie wyeliminować refleks świetlny, więc tarcza zegarka była czytelna pod wadą pod każdym kątem. Usunięcie powietrza z wnętrza koperty sprawia, że zegarki Hydro są odporne na efekt kondensacji, który objawia się poprzez zaparowanie wnętrza szkła.

Kolejną zaletą jest fakt, że płyn wypełniający jest praktycznie nieściśliwy, dzięki czemu divery Sinna są teoretycznie odporne na ciśnienie wody na każdej dostępnej głębokości nurkowania. Obecnie w ofercie niemieckiego producenta znajdują się zegarki nurkowe o wodoszczelności od 500 do 2000 metrów. Od 2005 roku większość zegarków do nurkowania wykonywana jest z niemieckiej stali okrętowej. Przechodzą testy na podstawie europejskich standardów dla sprzętu nurkowego, a certyfikowane są przez firmę DNV GL, a wcześniej GL .

 

Innowacje wprowadzone przez Sinna to nie tylko technologia olejowa Hydro. Kilka innych patentów również znalazło zastosowanie w zegarkach przeznaczonych do nurkowania.
W 1994 roku producent wprowadził własny system ochrony przed polami magnetycznymi. Ochronna „klatka” osłaniająca mechanizm, chroni przed polami magnetycznymi do 80 000 amperów na metr (A / m), co odpowiada poziomowi 1000 Gaussów.    

 

W 1995 roku Sinn wprowadził technologię osuszającą Ar (Ar-Dehumidifying Technology). Ma ona na celu całkowite wyeliminowanie wilgoci z wnętrza zegarka i składa się z 3 elementów:
• Kapsułek osuszających wypełnionych siarczanem miedzi, który absorbuje wilgoć.
• Uszczelek EDR , które są czterokrotnie bardziej odporne na przepuszczanie od standardowych uszczelek kauczukowych.
• Wypełnienie koperty gazem ochronnym.

 

Sinn w 2008 roku wprowadził również bardzo zaawansowany obrotowy pierścień czasu zanurzenia (Captive safety bezel). Jego budowa uniemożliwia przypadkowe zerwanie. Najciekawsza jest jednak opatentowana blokada, która obsługiwana jest dwoma palcami. Daje to praktycznie całkowite zabezpieczenie przed przypadkowym przesunięciem ramki w trakcie standardowych czynności. Po ustawieniu następuje samoczynna blokada.

 

W 2015 roku model UX S Combat Swimmer (EZM 2B) trafił na wyposażenie niemieckich komandosów z KSM (Kommando Spezialkräfte der Marine). Spośród wszystkich firm uczestniczących w przetargu, Sinn Spezialuhren najlepiej spełnia wymagania, w tym optymalną czytelność w najbardziej niekorzystnych warunkach oświetleniowych i wodnych, odporność na wodę morską, ekstremalną trwałość oraz działanie obrotowej ramki nawet w rękawicach.

 

Na licencji Sinna powstały zegarki m.in. dla marki Bell & Ross. Pod koniec lat 90. Powstał Bell & Ross Hydro 8000 quartz Hydro. Młoda francuska marka doceniła zalety technologi Hydro i wkrótce zaprezentowała kwarcowy model Hydromax Professional 11100 M. Zegarek wypełniony został oleistym płynem o nazwie Hydroil. Zegarek został przetestowany przez Francuski Instytut Badań Morskich do ciśnienia 1110 barów, które odpowiada 11100 metrom . Dowodzi to ostatecznie wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Kolejną marką, która stosuje olejowe wypełnienie koperty jest Ressence.

 

Oczywiście te fragmenty znajdziecie również w książce #czasnagłębokości która ukaże sie jesienią.

 

Pozdrawiam Mateusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy artykuł, dzięki. 


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Spinnaker SP-5055-01 Fleuss - Swatch SUTO401 - Swatch YIS403 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja czekam....fajnie sie zapowiada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Vintage_Watches_Collector
   Historia jednego zdjęcia, ale jakiego
    
   Fotografia została wykonana w rok 1974 i przedstawia Edwarda Nierzwickiego, Andrzeja Saburę, Wojciecha Pstrokońskiego i Jerzego Macke.
   Te nazwiska, poza wąska grupa pasjonatów polskiej wojskowości, są zapewne zupełnie nieznane, ale istotne jest to, że wszyscy czterej Panowie byli nurkami Marynarki Wojennej i służyli w Gdyni.
   Jeśli dobrze się przyjrzeć, to na zdjęciu widać również 3 zegarki .....
    
   Dwa z nich dość szybko dają się zidentyfikować jako popularny Enicar Sherpa Super Dive w kopercie typu Super Compressor. Nie jest to trudne z uwagi na charakterystyczne 2 koronki i wewnętrzny obrotowy pierścień nurkowania (notabene zegarek Wojciecha Pstrokońskiego ma nietypowy biały pierścień - o ile zdjęcie nie przekłamuje - w tym modelu były one szare. Taki sam pierścień ma mój prywatny zegarek (zdj.4), który o ile relacja poprzedniego właściciela nie kłamią, również mógł wyjść z magazynów marynarki Wojennej. O ile pierścień w moim zegarku mógł wyblaknąć z czasem na skutek działania promieni słonecznych, to ten ze zdjęcia był nowy. W 1974 r. nie miał więcej niż 8 lat. Czy to możliwe, że mam w domu zegarek Pana Wojciecha?! ………… ale to zupełnie inna historia).
    
   Obecność tych zegarków u nurków z MW nie jest dużym zaskoczeniem. To, że były one (nieoficjalnie) na stanie jednostek WP, głównie w bazie Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP (OSNiPWP) na Oksywiu, od ok. 1966 r. - podobnie jak Blancpain Fifty Fathoms - wiadomo już od dawna. Dzięki dociekliwości takich Kolegów jak Arkadiusz Pawełek, Bartosz Kłapot i wielu relacjom ich byłych wojskowych użytkowników ..... i mojemu skromnemu udziałowi mało kto już w to wątpi.
    
   Rzecz w tym, że na fotografii jest jeszcze trzeci zegarek. Chodzi o zegarek na nadgarstku Jerzego Macke, pierwszego od prawej. Zegarek nie przypomina żadnego z znanych modeli stosowanych w MW. Na to zdjęcie (i kilka innych fotografii nurków wojskowych z Gdyni) trafiłem na początku br. i od tego czasu mnie on męczył. Zdjęcie jest średniej jakości, ale nie ma obecnie szans na inne. Próbowałem je retuszować, powiększać i oczywiście pokazałem wielu kolekcjonerom starych diverów. Pomysłów co to za zegarek było kilka:
    
   1. Omega Seamaster 300 - któryś modeli z lat 60. w kopercie produkcji Huguenin Frères & Cie - mój pierwszy strzał. Teraz wiem, że błędny.
   2. Sicura diver ..... ktoś z grupy Zegarki do nurkowania. Również nie
   3. Squale Master. Kolega z zagranicznej grupy Vintage Diver and Military Watches – również pudło.
   4. Blancpain FF Baraccuda, Aquastar, Universal Geneve Poleuroter Sub i kilka innych propozycji od kolegów z różnych stron i portali. Wszystkie nieprawidłowe.
   Podchodziłem do zdjęcia kilka razy. Porównywałem z tym, co wiem, co mam na dysku i oczywiście masa grafik w Google. I nic ............... aż do wczorajszego ranka
    
   Zrobiłem sobie kawę, usiadłem do komputera i pomyślałem, a co tam, jeszcze raz pogapię się na "moje zdjęcie". Gapie się, gapie i widzę coś, czego wcześniej nie zauważyłem .... i .... za moment prawdopodobnie już wiem jaki zegarek miał w 1974 r. na nadgarstku Pan Jerzy Macke
   To nic, że zajęło mi to kilka miesięcy. Ideałem byłoby jeszcze ustalić, czy był to zegarek przydziałowy, czy prywatny zakup. Kto to wie, może kiedyś uda się i to
   Obecnie mój znajomy spróbuje poddać zdjęcie bardziej zaawansowanej obróbce cyfrowej. Mam nadzieję, że pozwoli ona potwierdzić moja tezę.
    
   A Wy? Czy domyślacie się co to za zegarek i model? Zdj. nr 3 to największe możliwe zbliżenie, jakie uzyskałem.
    
   To zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Byłych Nurków i Ratowników Marynarki Wojennej, Pana Andrzeja Andrzejewskiego i córki widocznego na zdjęciu Edwarda Nierzwickiego trafi do książki „Czas na głębokości - historia zegarków do nurkowania”, która za ok. 12 dni pojawi się na rynku.
    
   Pozdrawiam Mateusz

  • By Vintage_Watches_Collector
   Są zegarki mało znane, są takie, które zna większość z nas oraz modele absolutnie kultowe. Do takich na pewno zalicza się Doxa SUB 300, która jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych diverów w historii. Ale czy to jedyny warty uwagi "nurek" z Neuchatel? Niekoniecznie. Zapraszam do lektury.  https://zegarkidonurkowania.pl/kultowe-divery-z-neuchatel-doxa-shark-hunter-i-sub-300/ 

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.