Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie czy ktoś uruchamiał taki mechanizm zegara elektromagnetycznego?Nie mam koncepcji jak go wysterować,nie zajmowałem się tym i może ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to "ugryźć".Mechanizm jest z zegara firmy Siemens-Halske,chętnie bym go reanimował.Pozdrawiam.

SH1.jpg

SH2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do widocznych zacisków podłącz impulsowo i naprzemiennie prawdopodobnie 12VDC

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest "slave", czyli właściwie nie zegar a wskaźnik, zagar fabryczny, szkolny, szpitalny itp: Ne zawiera mechanizmu zegarowego tylko wymaga sygnału od zegara sterującego, który co minutę generuje krótki impuls na zmianę dodatni i ujemnny, napięcie systemowe 6V, 12V, 24V, 48V... zależnie od długości linii i ilości zegarów "slave", z reguły stoi na cewkach sterujących. Znam 2 systemy tych zegarów: Jeden sterowany niepolaryzowanym elektromagnesem posuwyjącym minutową wskazówkę o jedną minutę po każdym impulsie o minutę, niezależnie od polaryzacji impulsu - i sądząc po widocznym "piłowatym" kole zębatym jest to ten przypadek. Drugi, późniejszy, stosuje silnik krokowy Leveta, wymygający naprzemiennych dodatnich i ujemnych impulsów. BTW, silniki Leveta stosowane są we wszystkich współczesnych zegarach i zegarkach kwarcowych, jedyna różnica w nowszych z "płynącym" sekundnikiem to silnik pracujący z częstotliwością nie 1Hz a 16Hz. Wracając do tematu: Spóbuj podać na zaciski napięcie n.p. 12V i zobacz, czy po każdym impulsie wskazówka skacze o minutę. Jeśli nie, spróbuj z każdym impulsem zmieniać polaryzację. Możesz użyć wyższego napięcia, jeśli nic nie stoi na cewkach, przy krótkich impulsach nie obawiaj się, że spalisz cewki. Podrawiam, Krzych

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

Dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi.Sprawdziłem mechanizm zgodnie z sugestiami.Przy napięciu 12V elektromagnes działa,ale trzeba podawać naprzemiennie impulsy dodatnie i ujemne.Jeden impuls to wychylenie wskazówki minutowej o 1 minutę,czyli trzeba podawać impuls +/- i potem -/+ i zegar pracuje.

Może ktoś wie jak skonstruować prosty sterownik do tego mechanizmu,a może gdzieś można gotowy,bo tak pisałem chętnie bym go reanimował.Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli silnik Leveta, a piłokształtna zębatka "na wszelki wypadek" 😉 Nic dziwnego, Levet opatentował swój silnik w 1938 roku a ten mechanizm wygląda młodziej. Gdybym miał budować taki sterownik (choć w moim pokoju wisi zegar sterujący TN z 1938 roku) wziąłbym mechanizm starego kwarcowego budzika, z sekundowo skaczącą wskazówką, z jego silnika dodatnie impulsy podzielić przez 30 (żeby dostać minutę) na dwóch 7490 a potem z powrotem z pierwotnym impulsem raz przez NAND-a i raz przez NOR-a żeby skrócić impulsy mostkowo na wyjście... Albo mikrokontroller, Atmel ATTINY13 wykona tę pracę bez problemu, mniej zabawy w hardware, za to trochę programowania. Niemniej jako częstotlwość wzorcową polecam zegarak kwarcowy, u mnie spełnia tę rolę zegar z "płynną" sekundą, po przepuszczeniu przez germanowy prostownik graetza dostarcza około 1V napięcia, za to częstotliwość16Hz +/- 0,00...% 🙂 BTW, jakiś czas temu ktoś oferował gotowe sterowniki na eBay z NIemiec za kilka Euro, spróbuj poszukać, bo wtedy zabawa w konstruowynie sterownika nie jest opłacalna. Podrawiam i życzę sukcesów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sterowniki są na allegro lub na Elektrodzie ,malutka kostka z wejściem 230V i wyjściem na zegar ,prosta i niezawodna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.