Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Auslander_Krzych

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  25
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Początkujący

About Auslander_Krzych

 • Birthday 02/25/1957

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wieś
 1. Dziękuję za potwierdzenia, byłem na pograniczu zwątpienia... BTW, skąd samierzasz wziąć w 21. wieku nieskompensowany włos??? Pozdrowienia, Krzych
 2. Przepraszam za być może głupie pytanie, ale do czego ta rtęć jest tam dobra, o ile wiem, jedynym uzasadnieniem używania rtęci w wahadłach była kompensacja termiczna, która w momencie wynalezienia skompensowanych stali sprężynowych straciła znaczenie, stąd wahadła kompenasacyjne w roczniakach są dzisiaj rzadkością, bo zegarmistrze już w 30-tych latach wymieniali komplet: włos na skompensowany i wahadło na proste, bez kompensacji. Proszę o sprostowanie, jeśli się mylę. Pozdrawiam, Krzych
 3. Czyli silnik Leveta, a piłokształtna zębatka "na wszelki wypadek" 😉 Nic dziwnego, Levet opatentował swój silnik w 1938 roku a ten mechanizm wygląda młodziej. Gdybym miał budować taki sterownik (choć w moim pokoju wisi zegar sterujący TN z 1938 roku) wziąłbym mechanizm starego kwarcowego budzika, z sekundowo skaczącą wskazówką, z jego silnika dodatnie impulsy podzielić przez 30 (żeby dostać minutę) na dwóch 7490 a potem z powrotem z pierwotnym impulsem raz przez NAND-a i raz przez NOR-a żeby skrócić impulsy mostkowo na wyjście... Albo mikrokontroller, Atmel ATTINY13 wykona tę pracę bez problemu, mniej zabawy w hardware, za to trochę programowania. Niemniej jako częstotlwość wzorcową polecam zegarak kwarcowy, u mnie spełnia tę rolę zegar z "płynną" sekundą, po przepuszczeniu przez germanowy prostownik graetza dostarcza około 1V napięcia, za to częstotliwość16Hz +/- 0,00...% 🙂 BTW, jakiś czas temu ktoś oferował gotowe sterowniki na eBay z NIemiec za kilka Euro, spróbuj poszukać, bo wtedy zabawa w konstruowynie sterownika nie jest opłacalna. Podrawiam i życzę sukcesów!
 4. To jest "slave", czyli właściwie nie zegar a wskaźnik, zagar fabryczny, szkolny, szpitalny itp: Ne zawiera mechanizmu zegarowego tylko wymaga sygnału od zegara sterującego, który co minutę generuje krótki impuls na zmianę dodatni i ujemnny, napięcie systemowe 6V, 12V, 24V, 48V... zależnie od długości linii i ilości zegarów "slave", z reguły stoi na cewkach sterujących. Znam 2 systemy tych zegarów: Jeden sterowany niepolaryzowanym elektromagnesem posuwyjącym minutową wskazówkę o jedną minutę po każdym impulsie o minutę, niezależnie od polaryzacji impulsu - i sądząc po widocznym "piłowatym" kole zębatym jest to ten przypadek. Drugi, późniejszy, stosuje silnik krokowy Leveta, wymygający naprzemiennych dodatnich i ujemnych impulsów. BTW, silniki Leveta stosowane są we wszystkich współczesnych zegarach i zegarkach kwarcowych, jedyna różnica w nowszych z "płynącym" sekundnikiem to silnik pracujący z częstotliwością nie 1Hz a 16Hz. Wracając do tematu: Spóbuj podać na zaciski napięcie n.p. 12V i zobacz, czy po każdym impulsie wskazówka skacze o minutę. Jeśli nie, spróbuj z każdym impulsem zmieniać polaryzację. Możesz użyć wyższego napięcia, jeśli nic nie stoi na cewkach, przy krótkich impulsach nie obawiaj się, że spalisz cewki. Podrawiam, Krzych
 5. Wesołe jest życie staruszka... Taka stara piosenka, jestem emerytem ???? Ja "wyprodukowałem" z 2 tranzystorów, przekaźnika, diody IRED i starej myszy, wykorzystując darmowy stoper w Win10, mierzy z dokładnością 1ms. To daje mi pierwotną regulację zegara +/- 1 minuta na dobę.
 6. Praktyka potwierdza moją teorię: Pogrubić włos jet trudno, czyli statyw, zestaw włosów i fotokomóra. Jednorazowo jest OK, ale jeśli urwiesz ten włos (nie można wykluczyć) to jak stwierdzisz, o ile zeszlifować następny? Moją metodą praca ze 5 minut gotowa. Pozdrowienia, KB
 7. Może niezbyt wyraźnie zaznaczyłem różnicę między profesjonalizmem a hobby: Ja nie muszę zapłacić czynszu za lokal, podatku, ZUS-u itp. Nie chcę uogólniać, z pewnością istnieją też profis z cierpliwością i sercem do roczniaków, prawda o życiu jest, że naprawy, zwłaszcza tych powojennych, są po prostu nieopłacalne, i jeśli są wykonane na żądanie klienta, to odpowiednio do ceny. To jest po prostu miejsce dla majsterkowiczów.
 8. U mnie na wsi wszyscy profesjonaliści brzydzą się roczniakami i omijają je jeszcze szerszym łukiem, zwłaszcza jak chodzi o bezwartościowe pamiątki rodzinne z 60-tych lat. I ja ich rozumiem ????
 9. Chętnie pomogę szczegółami technicznymi, np. jak za kilka groszy wykonałem fotokomórkędo pomiaru okresu wahadła ???? Pozdrowienia, KB
 10. Też jestem zutaj nowy i jestem amatorem, ale roczniaków przeszło już trochę przez moje ręce i chciałbym polecić Ci, byś nie powtarzał moich błędów: Na początek klika drobnych inwestycji, groszowe sprawy: Fotokomórka i statyw do pomiaru okresu wahadła bez montażu i kilka typowych włosów od Horolovar. Oszczędzisz wiele godzin jeśli nie tygodni eksperymentowania. Fotokomórka poda ci dokładność chodu po minucie, nie po godzinie a "przymiarka" innego wymiaru włosa trwa może 15 minut i nie jest związana ze zniszczeniem starego. Pozdrawiam, Krzych.
 11. A następnie od profesjonalnego znafcy, który wytłumaczył klientowi, że wyregulowynie chodu to już jego działka, zegar przy odrobinie szczęścia wędruje na moje biurko z niewłaściwie dobranym włosem i źle ustawionym wychwytem. Dlatego mało znam 19-wieczne egzemplarze, lepiej rodzinne pamiątki z 50-tych do 70-tych lat, i IMO kaliber "Standard" funkcjonuje zawsze, prawdziwe wyzwanie dla hobby-isty to midget-ki i miniature-ki. Jakie są Wasze doświadczenia z małymi kalibrami?
 12. - Parametry włosa to nie tylko grubość, bardziej liczy się materiał. W starych zegarach muże to być stal, brąz, w nowszych nievarox lub horolovar. Również szerokość włosa bywa różna. BTW, jak dokładnie jesteś w stanie zmierzyć włos, bo moja śruba jest daleka od niezbędnej do tego precyzji... - Nie ufaj zastanym parametrom włosa, niemal połowa zegarów, które do mnie trafiły, miała niewłaściwy włos: Był sprawny, ale wymagał wymiany bo zegar nie dał się wyregulować. Sprawdzaj u Passmore i Trewillingera, ale i u nich błędy lub nieścisłości nie są rzadkością. Myślałem już o założeniu wątku ze zweryfikowanymi przez Forumowiczów parametrami. Ufam podanemu przez nich okresowi drgań wahadła, zwykle zanim przytnę i zamontuję na stałe nowy włos wieszam wahadło prowizorycznie bez widełek na statywie i mierzę okres fotokomórką, oszczędza to sporo zbędnej pracy i wyrzuconych źle przyciętych włosów. - Sprawdź, czy wychwyt nie przeskakuje, to najczęściej efekt za nisko osadzonych widełek. W tym przypadku spieszenie zegara jest nieregularne i wahadło kręci za mały kąt (poniżej 270 stopni). BTW, ładny zegar, Pozdrawiam ????
 13. Nieświadomy przepisów zapytałem admina na forum technicznym, dlaczego nie mam dostępu - i pozwolił, może wyglądam wiarygodnie? Najważniejsze, że nie muszę pisać 50 postów nie na miejscu ;-) A wracającdo mojego badufa, z włosem 0,089mm i śubą na wahadle około 3/4 wysokości od rana (około 10 godzin) spóźnił o minutę, czyli pozostała drobna regulacja, absolutnie do opanowania. Dziękuję za pomoc i temat możemy uznać za zweryfikowany i zamknięty, teraz mam na "warsztacie" Midgeta Hallera, który z najcieńszym proponowanym przez Horolovar i wszędzie zalecanym włosem 46um przyspieszył w tym samym czasie o pół godziny. Opowiem o postępach, jeśli coś osiągnę :-) Pozdrowienia, Krzych Dodam tylko, że w moim midgetku przeskakiwanie wychwytu nie wchodzi w rachubę, najpierw mierzę okres wahadła przez fotokomórkę i robi ono około 12 cykli na minutę zamiast przewidzianych 10, więc to przyspieszenie nie było dla mnie niespodzianką.
 14. Dzisiaj dotarły od Passamore-a sprężyny i książka, muszę zaznaczyć, że znacznie dokładniej opisał ten model (m.in. "Very view 400 day clocks have lantern pinions" i podał grubość i różne długości włosa do wahadła tarczowego i kulkowego). Może jutro dojdę do zamontowania prawidłowego włosa w moim zegarze, napiszę jak poszło :-) Pozdrowienia, Krzych BTW, czy istnieje możliwość przesunięcia tago wątku do roczniaków, gdzie właściwie należy?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.