Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Goral35

Unitra warel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Panowie i Panie. Oto miś a raczej Unitra Warel mojego dobrego kolegi. Zegarek to pamiątka rodzinna po śp ojcu odnaleziony ostatnio przy sprzedaży mieszkania. Ale po kolei po wymianie baterii ruszył bez problemów działał tak jak powinien. Aż kolega zafascynowany Hermaszewskim wybrał się na chrzciny gdzie przy myciu rąk zrobił Unitrze próbę wody. Zegar stanął otworzyłem go wysyszylem i działał w sumie trzy tygodnie jeszcze ale kilka dni temu kumpel przychodzi że jest awaria. Zegar wyświetlał tylko dwukropek. Wymieniłem w nim rezonator kwarcowy ale po tym niewiele się zmieniło. Ma ktoś może wiedzę gdzie szukać usterki? Czy rezonator kwarcowy typowy zegarowy 32...Hz jest taki jak powinien być w tym module. Ma ktoś może dojście do schematu elektrycznego tego modułu. 

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi IMG_20200730_134253.thumb.jpg.b85426ec6325bcd9798c370fd16ba6d7.jpg

IMG_20200801_095918.jpg

IMG_20200730_134243.jpg


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam omikron vintage watch restoration I Witolda Porankiewicza - jedyną osobą w PL, która ma kompetencje i sprzęt, żeby to naprawiać.
Szkoda psuć i samemu grzebać po omacku, bo to fajny zegarek.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o schemat to zapytaj na forum elektroda.pl


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał:

o schemat to zapytaj na forum elektroda.pl

Przeszukałem już elektrodę ale dobry pomysł aby popytać o schemat. 

1 godzinę temu, lordpinki napisał:

Polecam omikron vintage watch restoration I Witolda Porankiewicza - jedyną osobą w PL, która ma kompetencje i sprzęt, żeby to naprawiać.
Szkoda psuć i samemu grzebać po omacku, bo to fajny zegarek.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Praktycznie to bardzo prosta konstrukcja, jest w takim stanie że nie bardzo jest jeszcze co popsuć. Ale dalej podejrzewam że siedział tam jakiś inny kwarc niż 32687Hz i to może być bolączka tej usterki. Albo padł układ główny wtedy to raczej i Pan Porankiewicza nie da rady. Może ktoś miał podobna usterkę i wie gdzie była usterka wtedy byłbym w domu a tak to macanie po omacku. 

Ale dzięki za podpowiedź 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz tam zakładkę "schematy poszukiwane"

 tam znalazłem dane dot. "roczniaka" elektrycznego- a ściślej dane cewki...i rezonatora (kwarca)...

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, mkl1 napisał:

masz tam zakładkę "schematy poszukiwane"

 tam znalazłem dane dot. "roczniaka" elektrycznego- a ściślej dane cewki...i rezonatora (kwarca)...

 

Wrzuciłem temat na elektrodę, zobaczymy czy tam też są szpece z zakresu zegarków 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... dostałeś jedyną właściwą poradę...Omikron... Witold Porankiewicz... Teraz zegarek jest do uratowania... za moment już nawet Witold może nie pomóc... Chociaż on zawsze da sobie radę... ;) Ale będzie kosztowało... Dlaczego ludzie walą głową w mur, gdy obok znajdują się drzwi... ech...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, kiniol napisał:

Eee... dostałeś jedyną właściwą poradę...Omikron... Witold Porankiewicz... Teraz zegarek jest do uratowania... za moment już nawet Witold może nie pomóc... Chociaż on zawsze da sobie radę... ;) Ale będzie kosztowało... Dlaczego ludzie walą głową w mur, gdy obok znajdują się drzwi... ech...

Wierzę że gość ma moc, ale proszę uwierzcie mi to naprawdę prosta konstrukcja. Każdy kto zna się na elektronice wie że podstawa to schemat z napięciami na poszczególnych punktach. Więc pan Porankiewicz to ostateczność. A dawałem sobie radę z gorszymi problemami w elektronice. 

Ale dzięki za podpowiedź 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam schemat jesteśmy w domu 😄

 

Trzymajcie kciuki 

 

Schemat dla potomnych 

 

 

7422583300_1596296801.jpg


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

rozumiem że do tej książki już dotarłeś :) 

 

20200803_103738.thumb.jpg.84c453774d74cc5387f7f5903fa6ca78.jpg

 

to może jeszcze "dla potomnych" ;)  jeszcze to się przyda z mojej zakurzonej biblioteki :D 

 

u1.thumb.jpg.83a5bc5c1d84c03a93f888a8e1bf6231.jpg

 

u2.thumb.jpg.9c8b7a10ba5060efa5f11742ab0e4897.jpg

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kieszonkowe napisał:

Witaj,

 

rozumiem że do tej książki już dotarłeś :) 

 

20200803_103738.thumb.jpg.84c453774d74cc5387f7f5903fa6ca78.jpg

 

to może jeszcze "dla potomnych" ;)  jeszcze to się przyda z mojej zakurzonej biblioteki :D 

 

u1.thumb.jpg.83a5bc5c1d84c03a93f888a8e1bf6231.jpg

 

u2.thumb.jpg.9c8b7a10ba5060efa5f11742ab0e4897.jpg

 

Pozdrawiam

Roman

Część dzięki za wskazówki książki nie widziałem ale dotarłem nawet dalej mam obecnie serwisowkę Warela. I na chwilę obecną wiem że oscylator się nie wzbudza. Tylko teraz do weryfikacji pozostaje co jest tego przyczyną, rezonator, trymer, lub CMOS i oby nie on. 

Pozdrawiam Dariusz 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc

Skoro miał kontakt z wodą i oscylator się nie wzbudza  to  może być uszkodzone połączenie między kwarcem a układem CMOS .Nie wiem czy aż tak bardzo rozłożyłeś swój moduł aby dostać się do struktury ? Mój jak widać na zdjęciu ma uszkodzone większość połączeń ( w większości przeze mnie w ramach nieudanych prób naprawy połączeń). Tak więc myślę  jak koledzy wyżej napisali  , lepiej

skontaktować się z wyżej wymienionym kolegą.

Warel struktura.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, WILKING napisał:

Cześc

Skoro miał kontakt z wodą i oscylator się nie wzbudza  to  może być uszkodzone połączenie między kwarcem a układem CMOS .Nie wiem czy aż tak bardzo rozłożyłeś swój moduł aby dostać się do struktury ? Mój jak widać na zdjęciu ma uszkodzone większość połączeń ( w większości przeze mnie w ramach nieudanych prób naprawy połączeń). Tak więc myślę  jak koledzy wyżej napisali  , lepiej

skontaktować się z wyżej wymienionym kolegą.

Warel struktura.jpg

Cześć dzięki za zdjęcie, aż tak daleko nie zaszedłem w rozbieraniu elektroniki zegarka, kilka aspektów które mnie w tym powstrzymują to po pierwsze to nie mój zegarek więc raczej muszę być ostrożny po drugie czas, czas czas, w okresie letnim zawsze jest coś do zrobienia w domu czy koło domu więc na zabawę w zegarmistrza pozostaje niewiele czasu. No i najważniejsze chcę wymienić jeszcze trymer to on może robić zwarcie i dlatego oscylator nie startuje, Ten pajączek na zdjęciu wygląda tak swojsko i pokazuje jaką drogę przebyła elektronika od lat 70tych ub. wieku. 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.