Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
narcyz68

Zegar z parafii w Rzepienniku Strzyżewskim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc Koleżanki i Kolegów forumowiczów w zidentyfikowaniu producenta poniższego zegara. Zegar jest zainstalowany w wieży kościoła Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim (pierwszy kościół pod tym wezwaniem na Świecie). Z informacji jakie udało mi się pozyskać od osób pamiętających okres budowy kościoła, to zegar został zakupiony przez budowniczych Kościoła księży Bochenków w latach 1947-48. Zegar nie posiada żadnej tabliczki z informacją o producencie, numerze seryjnym czy roku budowy. Szukając informacji w Internecie udało mi się ustalić, że podobne ale nie identyczne konstrukcje powstawały w fabryce A. Eppnera do 1939 roku w Srebrnej Górze, a po wojnie zakład na krótko uruchomiono w nowej rzeczywistości i wyprodukowano tylko kilka zegarów wieżowych. 

W załączeniu zdjęcie zegara przed i po odnowieniu, zdjęcie wieży kościoła. Aktualnie prowadzimy prace naprawcze tarcz zegara i uporządkowanie miejsca montażu, planowane uruchomienie zegara czerwiec 2022. 

IMG20211127123512.jpg

IMG20220413145049.jpg

IMG20220423193017.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to powojenna produkcja ze Srebrnej Góry...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiniol dziękuje za informację, poszukam w necie informacji na temat Srebrnej Góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, narcyz68 napisał(-a):

Kiniol dziękuje za informację, poszukam w necie informacji na temat Srebrnej Góry.

 

Hmm. Jeżeli chodzi o powojenne losy fabryki Eppnera, to wątpię w jakiś większy efekt tych poszukiwań.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, narcyz68 napisał(-a):

Kiniol dziękuje za informację, poszukam w necie informacji na temat Srebrnej Góry.

Będę w połowie miesiąca w Krośnie, czy jest szansa obejrzenia tego mechanizmu?

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, kiniol napisał(-a):

Będę w połowie miesiąca w Krośnie, czy jest szansa obejrzenia tego mechanizmu?

 

Jak byś był, to zrób parę zdjęć... jeśli można będzie zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie odpowiedziałem na pytanie - nawał pracy zawodowej i przy zegarze.

Aktualnie zegar działa - załączam kilka fotek.

Sprawa oglądnięcia zegara aktualna, proszę o kontakt na adres email.

IMG20220716162108.thumb.jpg.b2fa34e24ed1048b688c53ae43edf5fb.jpg

IMG20220716162046.thumb.jpg.72238dd8969cc53edc846b5f3820edfb.jpg

IMG20220716161957.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... trochę mnie zamurowało...kto go tak umalował? Tak, to z pewnością jest zegar Eppnera ze Srebrnej Góry...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jam to, nie chwaląc się, sprawił" :).

Plany były inne, a wyszło jak wyszło, ale najważniejsze, że tyka, bije i sam się nakręca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile metrów łańcucha jest poniżej?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządnie to wygląda, zamontowałes zdublowane wyłączniki? Ja daję po dwa i zabezpieczenie silnikowe...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 zabezpieczenie - podwójny wyłącznik 

2 zabezpieczenie - z powodu zastosowania jednofazowego motoreduktora od piecy CO na groszek, zastosowałem wyłącznik czasowy nastawiony na czas podciagania wagi

3 zabezpieczenie - zawleczka do zerwania (oporem kawałki szyn widoczne na powyższym zdjęciu) na wałku przekazujący napęd z motoreduktora + zębatka zapadkowa zabezpieczająca opadanie wagi

Wszystkie wagi napędzane identycznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Stanisława Kołodzieja, który udostępnił mi kroniki z budowy kościoła, odnalazłem opis zakupu zegara.
Zegar został zakupiony w 1949 r. w poniemieckiej fabryce zegarów w Świebodzicach (zapisano Świebodzin) - mającej dyrekcję w Łodzi. W magazynie tej fabryki "Było wiele zegarów czterostronnych, jeden tylko dwustronny" (autor miał na myśli 2 tarcze zegarowe), który został zakupiony, mimo tego, że był niekompletny - nie posiadał przekładni do tarcz zegarowych.
Potwierdza to informację o wykonaniu zegara w Fabryce Zegarów Wieżowych w Srebrnej Górze, która wyprodukowała kilka egzemplarzy po zakończeniu II Wojny Światowej.
Z powyższego wynikało by, że jesteśmy w posiadaniu jednego z tych egzemplarzy - może jedynego, który pozostał do dzisiejszych czasów i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie na kościele rzymskokatolickim, przy ewangelickim na Piotrkowskiej w Łodzi, znajduje się taki powojenny Eppner...

8 godzin temu, narcyz68 napisał(-a):

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Stanisława Kołodzieja, który udostępnił mi kroniki z budowy kościoła, odnalazłem opis zakupu zegara.
Zegar został zakupiony w 1949 r. w poniemieckiej fabryce zegarów w Świebodzicach (zapisano Świebodzin) - mającej dyrekcję w Łodzi. W magazynie tej fabryki "Było wiele zegarów czterostronnych, jeden tylko dwustronny" (autor miał na myśli 2 tarcze zegarowe), który został zakupiony, mimo tego, że był niekompletny - nie posiadał przekładni do tarcz zegarowych.
Potwierdza to informację o wykonaniu zegara w Fabryce Zegarów Wieżowych w Srebrnej Górze, która wyprodukowała kilka egzemplarzy po zakończeniu II Wojny Światowej.
Z powyższego wynikało by, że jesteśmy w posiadaniu jednego z tych egzemplarzy - może jedynego, który pozostał do dzisiejszych czasów i działa.

Bardzo cenna informacja, dziękuję...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.